Zavrieť

Porady

Rezervy po novom

Poprosím o radu... mám zostatok na účte rezerv za nevyč.dovolenky (323) vytvorenu podľa starých postupov 554/323. Rok 2007 výplata za január napr. 300 000,- dovolenky tvoria cca 50 000,- , zaúčtované 521/331. Keď zaúčtujem použitie rezervy na dovolenky 323/331 potom úhradu výplat účtovať ako, keď predtým som to účtovala oproti 331, ale teraz by som tam mala vlastne naviac 50 000,- za ND. Opraviť prvotný zápis zo softvéru o účtovaní miezd cez ID: -50 000,. 521/331 a zaúčtovať 50 000 323/331 ???
Naposledy upravil Svistakova : 12.02.07 at 09:55
Usporiadat
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

V r. 2006 ste mali tvoriť zákonné rezervy aú 552 .
Čerpanie v r. 2007 bude cez int. doklad MD 323/ DAL 521
0 0
fr.luk fr.luk

fr.luk je offline (nepripojený) fr.luk

Svistakova Pozri príspevok
Poprosím o radu... mám zostatok na účte rezerv za nevyč.dovolenky (323) vytvorenu podľa starých postupov 554/323. Rok 2007 výplata za január napr. 300 000,- dovolenky tvoria cca 50 000,- , zaúčtované 521/331. Keď zaúčtujem použitie rezervy na dovolenky 323/331 potom úhradu výplat účtovať ako, keď predtým som to účtovala oproti 331, ale teraz by som tam mala vlastne naviac 50 000,- za ND. Opraviť prvotný zápis zo softvéru o účtovaní miezd cez ID: -50 000,. 521/331 a zaúčtovať 50 000 323/331 ???
Ak sa nemylim a myslim si dobre tak zauctuj 50 000Skk 323/321 a ten zvysok 521/331. Takto budes postupne rozpustat rezervu na dovolenky.
0 0
my_lan my_lan

my_lan je offline (nepripojený) my_lan

fr.luk máš tam preklep nie 323/321 ale správne 323/331.
Opravné zápisy by som robil len do výšky skutočnej náhrady s väzbou na výšku vytvorenej rezervy.
Môže nastať aj prípad, že výška vytvorenej rezervy nebude postačovať na náhradu potom treba doúčtovať z 521/331.
V prípade, že rezerva bude väčšia ako náhrady vyplatené v januári, bude zrejme používaná aj v ďalšom období roku na tento účel.
Ak rezerva bude nadmerná, prevýši všetky náhrady za dovolenku r.2006, použije sa zápis 323/521.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

http://www.porada.sk/t41901-p4-rezer...zpustenie.html

príspevok č. 32
0 0
my_lan my_lan

my_lan je offline (nepripojený) my_lan

Gabi03, pozrel som si ten odkaz a myslím, že to nebol najlepší odkaz.
" Príklad: rekapitulácia miezd 521/331, odvodov 524/336, čerpanie R na dov. 323/521, čerpanie R na odvody 323/524."

Ak tomu dobre rozumiem, tak:

1. Ak by sa plná vytvorená zákonná rezerva (prg.20 ZDP) takto priamo účtovala na nákladové účty nového roka, tak by ovplyvnila výsledný stav nákladového účtu na konci roka. Inak povedané - rozdiel medzi výnosmi a nákladmi by bol väčší a následne i daň z príjmu by bola väčšia, pričom táto čiastka by určite nebola zanedbateľná.

2. Poprel by sa hlavný zmysel zákonnej rezervy - zabezpečiť úplnosť účtovníctva, tj. nákladovo zaťažiť to obdobie ktorého sa vecne a časovo týka. Tj. v starom roku sa zaúčtuje zákonná rezerva napr. 521/323.
V nasledujúcom roku už táto rezerva priamo neovplyvňuje vzťah medzi výnosmi a nákladmi. Len slúži k pokrytiu nákladov napr. 323/331.

Pozn.
Týmto samozrejme nie je dotknutá tá časť neuplatnenej rezervy (zbytok), ktorá sa ruší účtovaním na nákladový účet.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

my_lan Pozri príspevok
Gabi03, pozrel som si ten odkaz a myslím, že to nebol najlepší odkaz.
" Príklad: rekapitulácia miezd 521/331, odvodov 524/336, čerpanie R na dov. 323/521, čerpanie R na odvody 323/524."

Ak tomu dobre rozumiem, tak:

1. Ak by sa plná vytvorená zákonná rezerva (prg.20 ZDP) takto priamo účtovala na nákladové účty nového roka, tak by ovplyvnila výsledný stav nákladového účtu na konci roka. Inak povedané - rozdiel medzi výnosmi a nákladmi by bol väčší a následne i daň z príjmu by bola väčšia, pričom táto čiastka by určite nebola zanedbateľná.

2. Poprel by sa hlavný zmysel zákonnej rezervy - zabezpečiť úplnosť účtovníctva, tj. nákladovo zaťažiť to obdobie ktorého sa vecne a časovo týka. Tj. v starom roku sa zaúčtuje zákonná rezerva napr. 521/323.
V nasledujúcom roku už táto rezerva priamo neovplyvňuje vzťah medzi výnosmi a nákladmi. Len slúži k pokrytiu nákladov napr. 323/331.

Pozn.
Týmto samozrejme nie je dotknutá tá časť neuplatnenej rezervy (zbytok), ktorá sa ruší účtovaním na nákladový účet.
Asi si si neprečítal celú tému, čo by ti vysvetlilo zopár vecí.
AD 1. Aká plná výška vytvorenej rezervy? Predsa čerpanie rezervy je dané jeho nárokom! Ale aj tak to máš trochu pomiešané. Ak sa rezervy zaúčtujú do nákladov (ako ty vravíš) tak sa náklady zvýšia a daň sa zníži. Inak povedané, rozdiel medzi nákladmi a výnosmi sa zväčší, ale daň sa zníži, nech je čiastka akokoľvek zanedbateľná alebo nezanedbateľná. Ale o tomto tu vôbec nie je reč.
AD 2. Samozrejme to tak má byť a v tom príspevku to tak aj je! Lenže nie každý mzdový program vie rozrátať pri predkontácií miezd a s tým súvisiacich nákladov ktoré majú ísť do nákladov aktuálneho roku a ktoré sa majú "uhrádzať" z rezerv. Nepoznám program, ktorý by to robil. Tak konkrétne môj mi všetko hodí na 521,524,527 a žiadne rezervy. Takže ja si to interným dokladom zúčtujem práve na nákladové účty strany D.
Príklad:
tvorba R 2006 108,16 Sk 552/323
hrubé mzdy za 1/2007 100 SK 521/331
35,2 % poistné ZĽ 35,2 Sk 524/336
čerpanie rezervy HM 80 Sk 323/521
čerpanie rezervy poistné 28,16 Sk 323/524

Chápeš princíp priloženého príspevku a v podstate celej témy?
Naposledy upravil Gabi03 : 13.03.07 at 13:29
0 0
my_lan my_lan

my_lan je offline (nepripojený) my_lan

Zdravim Gabi.

Myslím, že z kontextu si to vytrhla Ty odkazom len na časť celej debaty.

Chcel som len povedať, že účtovať celú rezervu na nákladový účet nesie so sebou určité riziká.
K hospodárskemu výsledku - keď účtuješ napr. 323/521 tak náklady znižuješ a teda rozdiel medzi výnosmi a nákladmi sa zväčšuje tj. zväčšuje sa i daňový základ pre DZP.

V pôvodnej otázke sa samozrejme jedná o vyrovnanie zápisu účtovaného v r.2007 521/331 následným zápisom 323/521.

Prajem pekný deň.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

my_lan Pozri príspevok
Zdravim Gabi.

Myslím, že z kontextu si to vytrhla Ty odkazom len na časť celej debaty.

Chcel som len povedať, že účtovať celú rezervu na nákladový účet nesie so sebou určité riziká.
K hospodárskemu výsledku - keď účtuješ napr. 323/521 tak náklady znižuješ a teda rozdiel medzi výnosmi a nákladmi sa zväčšuje tj. zväčšuje sa i daňový základ pre DZP.

V pôvodnej otázke sa samozrejme jedná o vyrovnanie zápisu účtovaného v r.2007 521/331 následným zápisom 323/521.

Prajem pekný deň.
Drahý my_lan . Zrejme máme úplne iné pochody myšlienok. Podľa mňa prilepený odkaz je celkom jasný. Tvoja formulácia "účtovať celú rezervu..." nie je celkom jasná. Jedná sa o účtovanie tvorby rezervy, účtovanie čerpania rezervy, účtovanie zrušenia rezervy alebo účtovanie rezevy čoho?!
A ešte k časti tvojho príspevku, ktorý som zvýraznila. Samozrejme tvoj výrok je pravdivý, ale len izolovane. Nie v súvislosti s touto témou. Pretože ak účtujem čerpanie rezervy na 323/521,524 samozrejme znižujem náklady práve o časť vyčerpanej rezervy. Ale tomuto zápisu predchádza (čo si si asi nevšimol) účtovanie celých hrubých miezd vrátane poistného SO SUMOU NÁROKU NA ČERPANIE REZERVY so zápisom 521/331, čižie tie náklady budú presne také, ako majú byť. Čiže v konečnom dôsledku čerpanie rezerv "vôbec" neovplyvní náklady a následne hospodársky výsledok.
Súhlasíš, alebo stále ja nechápem tvoje myšlienky?
0 0
my_lan my_lan

my_lan je offline (nepripojený) my_lan

Zdravim Gabi03 ,
myslím, že si pochopila čo som uviedol vyššie.

Prajem pekný slnečný deň.
0 0
Kurucz Kurucz

Kurucz je offline (nepripojený) Kurucz

Na ktorý účet mám účtovať tvorbu rezerv na nevyčerpanú dovolenku z r. 2007, keď v účtovnej osnove chýba účet 552?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kurucz Pozri príspevok
Na ktorý účet mám účtovať tvorbu rezerv na nevyčerpanú dovolenku z r. 2007, keď v účtovnej osnove chýba účet 552?
No veru, ten už pri tvorbe nepoužiješ. Použiješ 521,522,524/323
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Chcem sa spýtať ešte ohľadom čerpania rezervy na nevyč.dovolenku. To mám každému zamestnancovi zvlášť evidovať v ktorom mesiaci si vyčerpal koľko starej dovolenky a v akej sume mu bola preplatená (aké náklady s tým mala firma) a zrátať potom za všetkých zamestnancov? A ak si čerpal v jednom mesiaci napr. 6 dní, z toho 3 boli zo starej a 3 už z novej, to mám všetko vyčíslovať? Nemáte na to nejaký program alebo tabuľku? Ako to robíte prakticky, keďže program to sám nerobí?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Fany Pozri príspevok
Chcem sa spýtať ešte ohľadom čerpania rezervy na nevyč.dovolenku. To mám každému zamestnancovi zvlášť evidovať v ktorom mesiaci si vyčerpal koľko starej dovolenky a v akej sume mu bola preplatená (aké náklady s tým mala firma) a zrátať potom za všetkých zamestnancov? A ak si čerpal v jednom mesiaci napr. 6 dní, z toho 3 boli zo starej a 3 už z novej, to mám všetko vyčíslovať? Nemáte na to nejaký program alebo tabuľku? Ako to robíte prakticky, keďže program to sám nerobí?
No áno, tak, všetkým zamestnancom spočítať dni D, vynásobiť priemerkou, vypočítať k náhrade odvody, spočítať za všetkých a zaúčtovať IUD R na D a odvody.Potom rovnako odúčtovať z R, presne podľa dní čerpania.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Fany Pozri príspevok
Chcem sa spýtať ešte ohľadom čerpania rezervy na nevyč.dovolenku. To mám každému zamestnancovi zvlášť evidovať v ktorom mesiaci si vyčerpal koľko starej dovolenky a v akej sume mu bola preplatená (aké náklady s tým mala firma) a zrátať potom za všetkých zamestnancov? A ak si čerpal v jednom mesiaci napr. 6 dní, z toho 3 boli zo starej a 3 už z novej, to mám všetko vyčíslovať? Nemáte na to nejaký program alebo tabuľku? Ako to robíte prakticky, keďže program to sám nerobí?
Ja som rezervu tvorila na každého zamestnanca na deň mzdu + poistné x nevyčerpaná dovolenka v dňoch. Pri čerpaní v nasledujúcom roku sledujem, koľko čerpá, a po dočerpanie z tej počiatočnej kalkulácie viem vyčísliť na deň čerpanie rezervy. Účtujem nasledovne:
tvorba R v 2007 521,524/323
mzdy celkovo v 2008 (vrátane starej dovolenky) 521,524/331 (a ostatné)
čerpanie R v 2008 323/521,524 príslušná suma.
Takto nemusím lúšiť, aká suma z aktuálnej mzdy pre dovolenku je náklad firmy a koľko z toho naozajstné čerpanie rezervy.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Mám tomu rozumieť tak, že už v r.2008 neprepočítavam skutočnú náhradu za dovolenku každému zamestnancovi podľa aktuálneho priemeru, ale iba počet dní vyčerpania starej dovolenky x priemer, ktorým som rátala rezervu na jeho dovolenku? Lebo ak mu zostane dovolenka a on ju bude čerpať napr. až v septembri, tak priemer, ktorým sa táto dovolenka vypočíta je už iný.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Fany Pozri príspevok
Mám tomu rozumieť tak, že už v r.2008 neprepočítavam skutočnú náhradu za dovolenku každému zamestnancovi podľa aktuálneho priemeru, ale iba počet dní vyčerpania starej dovolenky x priemer, ktorým som rátala rezervu na jeho dovolenku? Lebo ak mu zostane dovolenka a on ju bude čerpať napr. až v septembri, tak priemer, ktorým sa táto dovolenka vypočíta je už iný.
Počítaš aktuálny priemer, ale pre čerpanie R použiješ priemerku z posledného kvartálu 2007, teda tú, ktorou si R vytvorila a zaúčtovala.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Takže potom ak si všetci vyčerpaju starú dovolenku, rezerva sa mi celkom vynuluje. A nemôže sa to potom napr. na konci roka jednou sumou zúčtovať, celá vytvorená rezerva, keďže žiadnemu zamestnancovi nezostala žiadna stará dovolenka?
Teda zápisom 323/521,524, ale všetko naraz na konci roka?
Takto mi bude stačiť usledovať si iba, či všetci vyčerpali starú dovolenku a nemusím to prepočítavať každý mesiac, keď mi v konečnom dôsledku vyjde vlastne to isté.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Fany Pozri príspevok
Takže potom ak si všetci vyčerpaju starú dovolenku, rezerva sa mi celkom vynuluje. A nemôže sa to potom napr. na konci roka jednou sumou zúčtovať, celá vytvorená rezerva, keďže žiadnemu zamestnancovi nezostala žiadna stará dovolenka?
Ak by si to takto urobila, nebolo by to verné zobrazenie účtovníctva.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Tweety Pozri príspevok
Ak by si to takto urobila, nebolo by to verné zobrazenie účtovníctva.
V čom by to nebolo verné zobrazenie? Veď vyčíslenie za celý rok by sedelo.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Fany Pozri príspevok
V čom by to nebolo verné zobrazenie? Veď vyčíslenie za celý rok by sedelo.
Ku koncu obdobia áno, ale nie v priebehu obdobia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať