Zavrieť

Porady

Daňové priznanie - mandátna zmluva

Prosím objasnite mi ako mám urobiť daňové priznanie z príjmu na základe zmluvy o sprostredkovaní poistenia tzv. mandátnej zmluvy. O aký príjem ide? Táto známa tiež pracuje aj na základe pracovnej zmluvy. Mám jej zohľadniť v DP aj príjem zo závislej činnosti. Provízie má v sume 44 000,-Sk, tak to má uvedené na tlačive z poisťovne. Ešte som sa s tým nestretla, poraďte ako postupovať. Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    nokia901 Pozri príspevok
    Prosím objasnite mi ako mám urobiť daňové priznanie z príjmu na základe zmluvy o sprostredkovaní poistenia tzv. mandátnej zmluvy. O aký príjem ide? Táto známa tiež pracuje aj na základe pracovnej zmluvy. Mám jej zohľadniť v DP aj príjem zo závislej činnosti. Provízie má v sume 44 000,-Sk, tak to má uvedené na tlačive z poisťovne. Ešte som sa s tým nestretla, poraďte ako postupovať. Vopred ďakujem
    Je to príjem podľa par. 6 ods. 2 písm. d/ - podáva DP typu B .

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    nokia901 Pozri príspevok
    Prosím objasnite mi ako mám urobiť daňové priznanie z príjmu na základe zmluvy o sprostredkovaní poistenia tzv. mandátnej zmluvy. O aký príjem ide? Táto známa tiež pracuje aj na základe pracovnej zmluvy. Mám jej zohľadniť v DP aj príjem zo závislej činnosti. Provízie má v sume 44 000,-Sk, tak to má uvedené na tlačive z poisťovne. Ešte som sa s tým nestretla, poraďte ako postupovať. Vopred ďakujem

    Príjmy zo závislej činnosti budú tvoriť čiastkový základ dane podľa § 5 ZDP a príjmy za sprostredkovanie budú tvoriť ďalší čiastkový základ dane podľa § 6 odst.2 pís. d. ZDP.

    nokia901 je offline (nepripojený) nokia901

    nokia901
    A ako zohľadním výdavky, percentom alebo jej mám uplatniť všetky náklady súvisiace s jej činnosťou poisťovateľky?
    Čo je pre ňu výhodnejšie? Mám jej uviesť v daňovom priznaní aj príjem zo závislej činnosti, alebo jej majú zúčtovanie urobiť v práci na základe jej žiadosti. Pýtam sa možno dosť hlúpo, ale ozaj som v tom nováčik.

    nokia901 je offline (nepripojený) nokia901

    nokia901
    A čo s uplatnením výdavkov? Urobím to paušálne alebo formou jednoduchého účtovníctva ?

    virka je offline (nepripojený) virka

    virka
    podľa toho čo jej je výhodnejšie. Paušál: Cel. príjmy - 40% z príjmov-zapl.odvody.

    mariannak je offline (nepripojený) mariannak

    mariannak
    Ja by som uplatnila 40% paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10. Ak by jej skutočné náklady boli vyššie ako paušálne výdavky môžeš použiť aj skutočné výdavky. To už musíš prerátať čo sa viac oplatí.

    mazella je offline (nepripojený) mazella

    mazella
    prosim poradi mi niekto?

    taky isty priklad ako je uvedeny vyssie.... skusila som prepocitat pausalne vydavky 40% a vysla danova povinnost 20Sk, teraz neviem ci ju ma uhradit lebo u zamestnavatela si uplatnovala dan. bonus a v takom pripade minimalna vyska dane 500Sk neplati, mýlim sa???

    mazella je offline (nepripojený) mazella

    mazella
    mazella Pozri príspevok
    prosim poradi mi niekto?

    taky isty priklad ako je uvedeny vyssie.... skusila som prepocitat pausalne vydavky 40% a vysla danova povinnost 20Sk, teraz neviem ci ju ma uhradit lebo u zamestnavatela si uplatnovala dan. bonus a v takom pripade minimalna vyska dane 500Sk neplati, mýlim sa???


    prosim poradi mi niekto???

    dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

    dajana16
    Chcela by som poprosit o radu: Sprostredkovatel poistenia FO ma uzavretu mandatnu zmluvu. V roku 2007 takto podnikal dva mesiace a uplatnil skutocne vydavky. Za rok 2008 mu je ovela vyhodnejsie uplatnit pausalne vydavky. Musi podat za r.2007 dodatocne danove priznanie, kedze mu v junuari 2008 bola vyplatena provizia na zaklade provizneho listu za 12/2007? Dakujem

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Ano, provízia za 12/2007 bola jeho pohľadávka o ktorú sa mal upraviť - zvýšiť základ dane v roku 2007 ak v roku 2008 chcel použiť paušálne výdavky.

    dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

    dajana16
    Dakujem, len este mi to nie je celkom jasne. Podam DDP, ale potom tuto sumu musim vylucit z prijmov 2008. A co s proviziou za 12/2008, ktora bude vyplatena v 1/2009?

    dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

    dajana16
    Este doplnim otazku. Z prijmov 2008 vylucim proviziu za 12/07 a pripocitam proviziu za 12/08 a to mi bude tvorit zaklad pre vypocet 40% vydavkov? Dakujem vopred za rady.

    dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

    dajana16
    Porosim vas, poradte. Nie je mi to celkom jasne. Pausalne vydavky sa pocitaju z prijmov. Teda zo vsetkych, ktore boli vyplatene? Aj z tych, ktore boli vylucene, kboli podaniu DDP? Dakujem

    Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

    Lucinka23
    Prosím Vás. Zamestnankyňa mala okrem príjmu podľa § 5 aj príjem na základe mandátnej zmluvy - vedúca v letnom tábore. Je mi jasné, že musí podať daňové priznanie typ B ale vôbec neviem kde to máme v daňovom priznaní zahrnúť, do ktorého riadku. Či podľa § 6 ods. 2 písm.b alebo § 6 ods. 2 písm. d. V zmluve nie je nič konkretizované ani podľa ktorého paragrafu je uzatváraná, proste nič. Dokonca ani suma, ale máme výpis z účtu.

    Prosím poraďte nám.

    Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.