Zavrieť

Porady

Daňové priznanie "A" - starobný dôchodca

Starobný dôchodca ma požiadal o pomoc pri vypisovaní DP "A". Suma jeho príjmu za rok je 42200,-, teda všetka zrazená daň by sa mu mala vrátiť. Neviem však, ako to zapísať do DP. Prosím o radu.
Usporiadat
miníček miníček

miníček je offline (nepripojený) miníček

Prajem krásny večer,som u vás nováčik,prečítala som snáď všetko o daňovom priznaní,keďže som zdrav.sestra,nemám o tom "ani páru",no podla vašich príspevkov som si teda dovolila aspon ceruzkou.Som na materskej,poberam rodič.príspevok a pracovala som na 2 dohody.Manžel si uplatnil na mňa čo sa dalo aj na deti,ja som si teda len sčítala príjem aj zrážky dane a zapísala som to podla príspevku č. 5 do riadkov.Prosím,prosím ak môžte,napíšte mi len či to tak mohlo byť,alebo som si to urobila zle.Ďakuem .Snáď vám budem môcť vaše rady oplatiť v "inej sekcii".
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ahojte, chcem len "kozmetickú radu" mám A priznanie v potvrdení o príjme je uvedený v poznámke údaj, že bol zrazený preddavok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia, ktorý nie je však zahranutý v poistnom a príspevkoch par. 5 ods. 8 zákona celkom.

Má sa to nejako premietnúť aj v DP A? alebo zahrniem do zaplatených príspevkov na poistné iba čiastku bez tohto nedoplatku?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

miníček Pozri príspevok
Prajem krásny večer,som u vás nováčik,prečítala som snáď všetko o daňovom priznaní,keďže som zdrav.sestra,nemám o tom "ani páru",no podla vašich príspevkov som si teda dovolila aspon ceruzkou.Som na materskej,poberam rodič.príspevok a pracovala som na 2 dohody.Manžel si uplatnil na mňa čo sa dalo aj na deti,ja som si teda len sčítala príjem aj zrážky dane a zapísala som to podla príspevku č. 5 do riadkov.Prosím,prosím ak môžte,napíšte mi len či to tak mohlo byť,alebo som si to urobila zle.Ďakuem .Snáď vám budem môcť vaše rady oplatiť v "inej sekcii".
Neuzvádzaš žiadne údaje, ale predpokladám, že si mala príjem nižší ako 47808, rodičovský sa Ti do príjmu nepočíta. Ty v príspevku 5 vychádzaš z DP dôchodcu, ktorý si nemôže odpočítať nezdaniteľnú časť na daňovníka, ktorú Ty áno. To znamená na riadku 32 napíšeš príjem z tých dvoch dohôd podľa Potvrdení,ktoré si na ne dostala, riadok 34 dtto /nepredpokladám, že si platila nejaké poistné/, dtto riadok 36, riadok 37 uvedieš 95 616, 43 dtto 95 616, riadok 44 nula, lebo NČ si nemôžeš odpočítať do mínusu. Riadok 45, 48, 54 nula. Potom uveď na riadku 62 sumu zrazených preddavkov na daň a dtto riadok 65 /to bude Tvoj preplatok, ktorý Ti vrátia/. Vyplň oddiel XI DP - žiadosť o vrátenie preplatku /ináč Ti ho nevrátia/.
Potvrdenia z dohôd vydané zamestnávateľom prilož ako povinnú prílohu k DP /stačia kópie/, čo aj pri podpise uveď, že dávaš dve prílohy.
0 0
miníček miníček

miníček je offline (nepripojený) miníček

Evina,velmi pekne ďakujem za tvoju rýchlu radu,idem to teda prerobiť.Ešte raz vďaka.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Prosím Vás vie niekto poradiť či sa aj nedoplatok z RZZP zahŕňa do poistného celkom do DP A?
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

dara Pozri príspevok
Prosím Vás vie niekto poradiť či sa aj nedoplatok z RZZP zahŕňa do poistného celkom do DP A?
Áno -zahŕňa sa nedoplatok RZZP 2006 zamestnanca a napíš o tom aj do odd.IX.-MIESTO PRE OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

ĎAKUJEM moc, takže do poistného celkom riadok 33 uvediem celkovú cenu poistného aj vrátane nedoplatok ZP z roku 2006?

Do osobitých záznamov, uvediem sumu poistné celkom, z toho na ZP a zvlášť vyčlením nedoplatok za zdravotné poistenie?

Len aby som sa uistila, či som to správne pochopila, ďakujem pekne.
0 0
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
Dobrý deň - prosím o radu - robím daňové priznanie starkej - je celý rok na dôchodku - jej dôchodok za rok 2007 je 91044, Sk. Má príjem na dohodu a to 40 000,-, pred. daň 7 600,- U toho istého zamestnávateľa na tom istom potvrdení príjem , kde bola odvedená zrážkova daň a to 29 232 a zráž. daň 5551,- sk. Chcem si len odsúhlasiť, či postupujem správne - má narok na NČ a to rozdiel medzi dôchodkom a 95 616,- a to činí 4 572,- Sk. Príjmy nasčítavam a daň rozdelím na preddavkovu a zrážkovu. Je to správne. Mne vychádza, že by jej mali vrátiť 866,- Sk. Vie mi niekto pomôcť. Veľmi pekne ďakujem
mak
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Odporúčam postupovať inak a "zobrať to" cez § 46.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pozrite toto:

http://www.porada.sk/t45063-dochodca...zkova-dan.html
0 0
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
Dobrý večer - veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď, vy ste veľmi dobrý .....
To môžem urobiť tak, ak som správne pochopila, že uvediem iba 40 000,-- - úhrn príjmov, kde je vyberaná preddavková daň a tie ostatné príjmy - kde je zrážkova daň neuvediem ... Ale to je na jednom potvrdení ... Potom by starkej vrátili 7 600,- Sk ....
Je to naozaj OK....
A potom je už jedno či tam uvediem výšku dôchodku alebo nie ...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Sú názory, podľa ktorých by ste mohli v danej situácií uviesť príjem presne 47808 Sk.

Na vašom mieste by som to skúsil, nič horšie, ako vynútené podanie dodatočného DP so sumou 40000 Sk nehrozí.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

chcela by som sa vrátiť k môjmu príspevku: neviem či je to dobre, nechcem jej to vypísať zle, tak by som si to chcela overiť:
r. 32=72954,
r. 33=7573,
r. 34=65381,
r. 36=65381,
r. 37=95616,
r. 43=95616,
r.62=3335,
r.65=preplatok 3335. Neviem, prečo zo sumy 72954 mala strhnuté len 3335 daň,ale opísala som to z potvrdenia o príjme. V tých 72954 má prirátané aj odstupné. Môžete mi poradiť, či je to dobre? Dôchodok poberala od 13.4.07 a pracovala do 30.6.07. Nerada by som jej to vypísala zle, lebo to by som si vypočula. ďakujem veľmi pekne.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Prosím, mohol by mi to niekto pozrieť, či jej to môžem takto dať, už to mám vytlačené. ďakujem
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

sybila3 Pozri príspevok
Prosím, mohol by mi to niekto pozrieť, či jej to môžem takto dať, už to mám vytlačené. ďakujem
Môžeš.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ďakujem veľmi pekne, veľmi ste mi pomohli.
0 0
PH701 PH701

PH701 je offline (nepripojený) PH701

evina Pozri príspevok
Toto je presne tá veta:
Uvádza sa len tá suma preddavku na daň, ktorá sa vzťahuje k zdaneným príjmom, ktoré si daňovník priznáva v daňovom priznaní.
Príjmy zdaňované zrážkovou daňou nie si povinný uviesť v DP považujú sa za vysporiadané, ale môžeš. No a teraz, či mi takéto vysvetlenie dáva možnosť uviesť z tých všetkých príjmov príjem vo výške 47 808
a ten zvyšok budem považovať za vysporiadaný...
Po dlhšej dobe som sa znovu vrátil k téme. Bohužial som z DRSR do dnešného dňa nedostal odpoveď na môj dotaz uvedený v príspevku 97 tejto témy. Odpoveď na vlastné pochybnosti som však našiel tam, kde som to nedôsledne hľadal od začiatku, v zákone o DP.

Riešenie celého problému poskytuje posledná veta §32
Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11
ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň
vyberá podľa § 43, ak
a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť
(§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

Vo svojom príspevku 121 to už uviedla Evanka.

V etikete porady je napísané :

9. V príspevkoch - odpovediach na otázky, podľa možností uvádzam odkaz na príslušné paragrafy zákona. Umožním tak tomu, kto otázku položil, pozrieť si príslušný zákon a urobiť si vlastný názor na môj výklad nastoleného problému.

Je veľmi pravdepodobné, že niektorí prispievatelia v tejto téme vedeli od začiatku odpoveď na otázky legálnosti postupu, ktorý doporučovali, včítane odkazu na príslušný §. Je na škodu veci, že sa o svoje poznatky nepodelili s nami, ktorí sme to nevedeli.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Dobrý deň poprosím Vás o vyjadrenie k nasledujúcemu prípadu. Dôchodkyňa zamestnaná v riadnom pracovnom pomere mala za rok 2007 hrubý príjem 48 696 Sk, poistné na zdravotné a sociálne zabezpečenie bolo zrazené vo výške 3 906 Sk a základ dane tvoril 44 790 Sk, daň bola zrazená podľa par. 43 vo výške 8 504 Sk.

Podľa par. 2, pís. h) je zdanitelným príjmom príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane.
Predmetom dane podľa par. 3 , pís. 1 odstavec a) je príjem zo závislej činnosti podľa par. 5.
Príjmom podľa par. 5, ods. 1, písm. a) je príjem zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu a zároveň podľa par. 5, odst. 7, písm e) poistné na verejné zdravotné poistenie a sociálne zabezpečenie, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca je príjem oslobodený od dane.

Na základe tohto som chcela využiť par. 46 Minimálna výška dane, kde daň sa neplatí ak celkové zdanitelné príjmy dosahujú 50% sumy podľa par. 11 ods. 2 čo je za rok 2007 47 808 Sk, podľa môjho názoru môj celkový zdanitelný príjem v potvrdení od zamestnávateľa bol 48 696 (hrubý príjem r. 32 DP A) - 3 906 (odvody oslobodené od dane r. 33 DP A) = 44 790 (zdanitelný príjem r. 34 DP A). V daňovom prizananí som uviedala preplatok dane vo výške 8 504 z potvrdenia od zamesnávateľa. Postupovala som správne alebo som nemala možnosť využiť par. 46?
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Prišlo mi zamietavé rozhodnutie o vrátení preplatku v ktorom píšu, že zdanitelné príjmy boli vyššie ako 47 808 Sk,
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Kája. Pozri príspevok
Dobrý deň poprosím Vás o vyjadrenie k nasledujúcemu prípadu. Dôchodkyňa zamestnaná v riadnom pracovnom pomere mala za rok 2007 hrubý príjem 48 696 Sk, poistné na zdravotné a sociálne zabezpečenie bolo zrazené vo výške 3 906 Sk a základ dane tvoril 44 790 Sk, daň bola zrazená podľa par. 43 vo výške 8 504 Sk.

Podľa par. 2, pís. h) je zdanitelným príjmom príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane.
Predmetom dane podľa par. 3 , pís. 1 odstavec a) je príjem zo závislej činnosti podľa par. 5.
Príjmom podľa par. 5, ods. 1, písm. a) je príjem zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu a zároveň podľa par. 5, odst. 7, písm e) poistné na verejné zdravotné poistenie a sociálne zabezpečenie, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca je príjem oslobodený od dane.

Na základe tohto som chcela využiť par. 46 Minimálna výška dane, kde daň sa neplatí ak celkové zdanitelné príjmy dosahujú 50% sumy podľa par. 11 ods. 2 čo je za rok 2007 47 808 Sk, podľa môjho názoru môj celkový zdanitelný príjem v potvrdení od zamestnávateľa bol 48 696 (hrubý príjem r. 32 DP A) - 3 906 (odvody oslobodené od dane r. 33 DP A) = 44 790 (zdanitelný príjem r. 34 DP A). V daňovom prizananí som uviedala preplatok dane vo výške 8 504 z potvrdenia od zamesnávateľa. Postupovala som správne alebo som nemala možnosť využiť par. 46?
[size=3][font=Times New Roman]Prišlo mi zamietavé rozhodnutie o vrátení preplatku v ktorom píšu, že zdanitelné príjmy boli vyššie ako 47 808 Sk,
na tieto účely sa berie hrubá mzda. takže príjem bol viac ako 47 808
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

A môžte mi napísať na základe ktorého par. sa berie hrubá mzda?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať