Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady, diéty

Potrebovala by som poradiť!
Zamestnanec nášho klienta je prijatý na minimálnu mzdu, t.j.7600,- Sk a je vyslaný do zahraničia na tri mesiace. Podľa zákona o dani z príjmu som mu prepočítala diéty na celý mesiac, čo činí pri 31 dní a sadzby 35 EUR (stravné) 1085 EUR na mesiac, keďže nemá zabezpečenú stravu.
Je to tak správne?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Biba1980 Pozri príspevok
Potrebovala by som poradiť!
Zamestnanec nášho klienta je prijatý na minimálnu mzdu, t.j.7600,- Sk a je vyslaný do zahraničia na tri mesiace. Podľa zákona o dani z príjmu som mu prepočítala diéty na celý mesiac, čo činí pri 31 dní a sadzby 35 EUR (stravné) 1085 EUR na mesiac, keďže nemá zabezpečenú stravu.
Je to tak správne?
Neviem do akej krajiny ste ho vyslali, ale dúfam, že tých 35,- EUR máš správne. Stravné si vypočítala správne, ale zabudla si mu priznať ešte nárok na vreckové. Vreckové musí byť vo výške minimálne 5% zo stravného a maximálne môže byť 40% zo stravného.
0 0
Biba1980 Biba1980

Biba1980 je offline (nepripojený) Biba1980

Veľmi pekne ďakujem Chobot, to vreckové som pripočítala (5%) len som zabudla v mojom príspevku uviesť. Zamestnanec je vyslaný do Slovinska a v tabuľke som našla výšku stravného pre túto krajinu 35 EUR.
0 0
sandra33 sandra33

sandra33 je offline (nepripojený) sandra33

Dobrý den, chcem sa opýtať, zamestnanes má naárok pri zahr. služ. ceste na diéty(CR 600Czk) a vreckové 5-40%.Nárok na stravný lístok(SR) tým zaniká? Akým spôsom sa vyplácajú tieto náhrady spatne? VPD na základe cest. príkazu alebo vo výplate? Dakujem za skorú odpoved.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

sandra33 Pozri príspevok
Dobrý den, chcem sa opýtať, zamestnanes má naárok pri zahr. služ. ceste na diéty(CR 600Czk) a vreckové 5-40%.Nárok na stravný lístok(SR) tým zaniká? Akým spôsom sa vyplácajú tieto náhrady spatne? VPD na základe cest. príkazu alebo vo výplate? Dakujem za skorú odpoved.
Ak bol na SC, nemá nárok na stravný lístok (sú vynímky, ale toto asi nebude en prípad).

Náhrady na SC sa vyplácajú na základe vyplneného a podpísaného vyúčtovania služ. cesty. Kľudne to môže byť aj spätne. nikde nie je napísané, že by nárok na náhrady zanikol (jedine podľa všeobecných ustanovení Obč. zákonníka tuším po 3 rokoch).

Náhrady nedávaj spolu so mzdou (teda nie do výplatnej pásky). Môžeš ich vyplatiť v hotovosti alebo na účet.
0 0
Ewa K. Ewa K.

Ewa K. je offline (nepripojený) Ewa K.

chcela by som sa opýtať.pri vycestovaní do ruska má zamestnanec právo na diety v akej výške???
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Ewa K. Pozri príspevok
chcela by som sa opýtať.pri vycestovaní do ruska má zamestnanec právo na diety v akej výške???
Základná denná náhrada stravného je 48,- USD, od toho sa všetko ostatné odvíja.
0 0
AIMA AIMA

AIMA je offline (nepripojený) AIMA

Keď idem so zamestanacom na pracovnú cestu dnes večer, ale prácu bude vykonávať zajtra od 7,00-15,-00, jeho pracovný čas je 8 hodín, alebo sa počíta od odchodu na služobku?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

AIMA Pozri príspevok
Keď idem so zamestanacom na pracovnú cestu dnes večer, ale prácu bude vykonávať zajtra od 7,00-15,-00, jeho pracovný čas je 8 hodín, alebo sa počíta od odchodu na služobku?

Jeho pracovný čas bude zajtra 8 hodín. Bližšie je to rozobraté tu:


http://www.porada.sk/t35452-pracovny...nej-cesty.html

http://www.porada.sk/t19788-pracovny...nej-ceste.html
0 0
7viera 7viera

7viera je offline (nepripojený) 7viera

aky narok ma zivnostnik na diety v rusku?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

7viera Pozri príspevok
aky narok ma zivnostnik na diety v rusku?
Základná náhrada stravného v Rusku je pre rok 2007 48,- USD.
0 0
toronto toronto

toronto je offline (nepripojený) toronto

Chcel by sa spýtať, či zamestnanec má nárok na diétu, keď bol v zahraničí 2 dni a firma mu vyplatil aj ubytovanie aj stravovanie z firemného účtu, aj stravný lístok na tie 2 dni? Vďaka.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

toronto Pozri príspevok
Chcel by sa spýtať, či zamestnanec má nárok na diétu, keď bol v zahraničí 2 dni a firma mu vyplatil aj ubytovanie aj stravovanie z firemného účtu, aj stravný lístok na tie 2 dni? Vďaka.
Vidím, že firma asi nemá skúsenosti s vysielaním zamestnancov na pracovné cesty. Doporučujem absolvovanie školenia o pracovných cestách príslušnému zamestnanecovi. Čo teda firma urobila zle?

AK už bol zamestnanec na pracovnej ceste, tak nemá nárok na stravný lístok.

Čo to znamená, že firma vyplatila stravovanie? Že tá strava bola súčasťou nejakého školenia? Že to bolo v cene školenia alebo pobytu? Alebo že mu len z firemného účtu zaplatili jeho útratu v reštaurácii?

Ak to posledné, tak to nemala platiť firma, ale mal si to zaplatiť zamestnanec z cestovnej náhrady. Pokiaľ mal zabezpečené stravovanie, tak nemá nárok na stravné. Vreckové ale musí dostať. Uhradené ubytovanie je v poriadku.

Takže pre presnú odpoveď je treba vedieť - prečo bola strava zaplatená firmou z firemného účtu?
0 0
Alena 18 Alena 18

Alena 18 je offline (nepripojený) Alena 18

Akým kurzom prepočítam zahraničné cestovné náhrady (diety) , poskytnuté EUR a CZK, kurzom NBS, al. konverzným?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Alena 18 Pozri príspevok
Akým kurzom prepočítam zahraničné cestovné náhrady (diety) , poskytnuté EUR a CZK, kurzom NBS, al. konverzným?
Kurzom NBS.
0 0
Eugenbi Eugenbi

Eugenbi je offline (nepripojený) Eugenbi

Prechodom na novú menu(7,635€) je v porovnaní so zahraničnými služobnými, tuzemská v nerovnováhe(napr. Slovinsko 37€, Bulharsko 35€). Je perspektíva vyrovnania, alebo priblíženia sa?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Eugenbi Pozri príspevok
Prechodom na novú menu(7,635€) je v porovnaní so zahraničnými služobnými, tuzemská v nerovnováhe(napr. Slovinsko 37€, Bulharsko 35€). Je perspektíva vyrovnania, alebo priblíženia sa?
Ani nejako nema dovod sa vyrovnavat, ci priblizovat.
Vyska cestovnych nahrad sa odvija od cien v danej krajine ....
0 0
Dadajka Dadajka

Dadajka je offline (nepripojený) Dadajka

Dobry den, mam problem- nakolko uz môzeme kratit diety aj na zaklade prehlasenia dotknutej osoby(§5 ods.9 alebo §13 ods.10) o poskytnuti stravy (bez dokladu) mnozia sa mi poziadavky z vedenia spolocnosti, ze mam diety kratit aj ked bola osoba vyslana na sluz. cestu pozvana inou stranou na ranajky, obed popr. veceru. Mne sa to zda nelogicke, pretoze to nepovazujem za zabezpecene stravovanie a vôbec si neviem predstavit ako by som to dokazovala v pripade kontroly. .... asi by som musela mat nejake podrobnejsie udaje o osobe, ktora pozvanie realizovala a ci to ma v uctovnictve, alebo to bola len jeho sukr. aktivita, alebo ..... . Co robit?
Dakujem. DanaH
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Dadajka Pozri príspevok
Dobry den, mam problem- nakolko uz môzeme kratit diety aj na zaklade prehlasenia dotknutej osoby(§5 ods.9 alebo §13 ods.10) o poskytnuti stravy (bez dokladu) mnozia sa mi poziadavky z vedenia spolocnosti, ze mam diety kratit aj ked bola osoba vyslana na sluz. cestu pozvana inou stranou na ranajky, obed popr. veceru. Mne sa to zda nelogicke, pretoze to nepovazujem za zabezpecene stravovanie a vôbec si neviem predstavit ako by som to dokazovala v pripade kontroly. .... asi by som musela mat nejake podrobnejsie udaje o osobe, ktora pozvanie realizovala a ci to ma v uctovnictve, alebo to bola len jeho sukr. aktivita, alebo ..... . Co robit?
Dakujem. DanaH
Pokiaľ ten, kto vyúčtováva pracovnú cestu (cestovateľ) neuvedie vo vyúčtovaní dobrovoľne, že mal zabezpečené stravovanie a firma nemá doklad o tom, že zabezpečila stravovanie, tak firma nemôže krátiť.

Inak k tým pozvaniam na obed som písal tu:

http://www.porada.sk/t68774-stravne-a-prac-obed.html
0 0
Dadajka Dadajka

Dadajka je offline (nepripojený) Dadajka

Takze som si myslela spravne, uz len o tom presvedcit vedenie.
Dakujem.
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte, nie som si istá v prípade SZČO a práca v zahraničí.Kamarát pracuje v Holandsku mesačne je tam cca 20 dni, spravím dobre ak mu zarátam 20x 45eur strava a 40%m vreckove ?
Ďakujem za odpoveď
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať