Zavrieť

Porady

havária vozidla - účtovanie o škode

Ahojte, som szčo a prosim o radu, ako zaučtovať havariu vozidla v roku 2006.
Auto odpisujem od roku 2004, kedy som ho kupila na živnosť za 230.000. V rokoch 2004 a 2005 som odpisala po 57500, takže uctovna hodnota vozidla v roku 2006 bola 115.000.
V juni 2006 som mala havariu, poistovna uznala skodu za totalnu a vyplatila poistne plnenie 80.000. vrak auta som predala za 10.000.
Ako mam ukoncit odpisovanie, resp. ako mam zapisat do penazneho dennika tri sumy (115.000, 80.000, 10.000) - do ktoreho stlpca?

Dakujem velmi pekne za pomoc a odpoved.
Usporiadat
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Sumu 115 tisíc pokladám náklad, ktorý neovplyňuje základ dane. Sumu 10 tisíc a 80 tisíc do prijmu, ktorý ovplyvňuje základ dane.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
diandra Pozri príspevok
Ahojte, som szčo a prosim o radu, ako zaučtovať havariu vozidla v roku 2006.
Auto odpisujem od roku 2004, kedy som ho kupila na živnosť za 230.000. V rokoch 2004 a 2005 som odpisala po 57500, takže uctovna hodnota vozidla v roku 2006 bola 115.000.
V juni 2006 som mala havariu, poistovna uznala skodu za totalnu a vyplatila poistne plnenie 80.000. vrak auta som predala za 10.000.
Ako mam ukoncit odpisovanie, resp. ako mam zapisat do penazneho dennika tri sumy (115.000, 80.000, 10.000) - do ktoreho stlpca?

Dakujem velmi pekne za pomoc a odpoved.
Účtovanie pre r.2006 bude nasledovné:
Nahradená škoda vo výške 80 tis. od poisťovne bude pre daňovníka predstavovat zdanitelný príjem. Zároveň sa v zmysle § 19 ods.3 písm.d) a § 21 ods.2 písm.e) uplatní do daň.výdavkoch (spomínaný §19) suma 80 tis. cez uzavier.účtovnú operáciu v členení PR a do nedaňových výdavkoch (spom.§ 21) sa zahrnie 35 tis..(115 tis.-80tis.) Predaj „šrotuza sumu 10 tis. bude predstavovat v čase predaja zdanit. príjem. Konečný daňový výdavok bude 25 tis. (115 tis´.-80 tis.-10 tis.)
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Pri škodách automobilov je to trochu "nefér", že rozdiel medzi príjmom od poisťovne a ZC automobilu je VNZD, popri porovnaní s tým, keby sme auto predali za cenu nižšiu ako je cena ZC, tu sa na stratu z predaja prihliada, a celá ZC je VOZD...
0 0
diandra diandra

diandra je offline (nepripojený) diandra

dakujem veľmi pekne za pomoc
0 0
monyka monyka

monyka je offline (nepripojený) monyka

Čítala som veľa príspevkov, ale nie som si istá...lebo čítam len o tom, že bola havária, ale akosik vypadáva či bola spôsobená daňovníkom alebo inou osobou.
Mám podobný problém, máme auto v obchodnom majetku a ťukli sme ho, čiže škoda bola spôsobená daňovníkom, tak prijatná náhrada Ovplyvňuje či neov lyvňuje základ dane...
Poraďte.

(ako to vlastne funguje v reáli? servis vystaví faktúru a poisťovňa ju potom preplatí?)
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

monyka Pozri príspevok
Čítala som veľa príspevkov, ale nie som si istá...lebo čítam len o tom, že bola havária, ale akosik vypadáva či bola spôsobená daňovníkom alebo inou osobou.
Mám podobný problém, máme auto v obchodnom majetku a ťukli sme ho, čiže škoda bola spôsobená daňovníkom, tak prijatná náhrada Ovplyvňuje či neov lyvňuje základ dane...
Poraďte.

(ako to vlastne funguje v reáli? servis vystaví faktúru a poisťovňa ju potom preplatí?)
Monyka, asi si chcela počuť toto:
Re: havária-daňovouznateľný náklad
Citát:
Pôvodca textu príspevku: ricij
Nesúhlasím. Podľa § 19, ods. 3, písm. g) ZoDP je škoda daňovo uznateľným výdavkom len vtedy, ak nebola spôsobená daňovníkom a v zásade len v dvoch prípadoch: živelná pohroma alebo krádež. Daňovo uznateľným výdavkom je len do výšky prijatej náhrady a v tomto prípade prijatá náhrada je nula. Pozri tiež § 21, ods. 2e).

Dôležité pre uznateľnosť takéhoto výdavku je podstatné vychádzať z toho či išlo o škodu alebo o opravu.

Škodou sa podľa § 26 ods. 4 zákona o účtovníctve rozumie neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku. Výdavky na opravu sú daňovým výdavkom, škody sú daňovým výdavkom len do výšky prijatých náhrad.



Oprava je definovaná v postupoch účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva v § 11 ods. 3 písm. f), v zmysle ktorého sa opravami odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu, a to aj s použitím iných ako pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia. Takáto oprava je z daňového hľadiska uznaným daňovým výdavkom a z pohľadu zákona o dph je aj s nárokom na odpočet.


.


R.T.



Príspevok oceniliANNAP ; tinaM ;
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Vyradenie automobilu z dôvodu totálnej škody-ide o neodstrániteľné zničenia a poškodenie.
Podľa ZDP 19/3/d - vyradenie auta z dôvodu škody môže uplatniť dańovú ZC ako daňový výdavok len do výšky prijatej náhrady od poistovne.
Preto je potrebné k výsledku hospodárenia rozdiel medzi daňovou ZC náhradou od poisťovne pripočítať.
Rozdiel medzi daňovou ZC a účtovnou ZC bude položkou zvyšujúcou, resp. znižujúcou výsledok hospodárenia.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Ahojte!
Mám taký problém neviem ako mám zaúčtovať túto operáciu. V roku 2007/08 som si kúpila auto a dala do podnikania. V 09/2007 sa mi stala havária, že mi narazili auto , ešte že som ho mala havarijne poistené. Auto sme dali opraviť a vystavili mi fa na celú sumu29 469,- Sk, ktorú som uhradila v hotovosti a poisťovňa mi potom poslala peniaze na účet, ale o 2000,- Sk menej, lebo to je spoluúčasť. Neviem ako to mám zaúčtovať, poraďte mi prosím.
Ďakujem AlkaS
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Ahojte,

môžte mi poradiť ako mám zaúčtovať fa za opravu os. auta po havárií.
Škoda Sk 95 000,--, spoluúčasť Sk 2 000,-- (prevádzková réžia?), zvyšok poisťovňa uhradí na účet servistu.
Fa je vystavená nám na celú sumu Sk 95 000,--.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Prosím, pomoooooc.

Dopredu ďakujem.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
luciana1 Pozri príspevok
Ahojte,

môžte mi poradiť ako mám zaúčtovať fa za opravu os. auta po havárií.
Škoda Sk 95 000,--, spoluúčasť Sk 2 000,-- (prevádzková réžia?), zvyšok poisťovňa uhradí na účet servistu.
Fa je vystavená nám na celú sumu Sk 95 000,--.
DF si nahoď do záväzkov
2 000 úhradu si naúčtuj do réžie s tým, že záväzok si čiastkovo uhradíš
93 000 čo platí poisťovňa si len v záväzkoch pridaj úhradu aby si mala záväzok vyrovnaný s poznámkou, že uhradila poisťovňa - neviem či sa ti to v SW dá, v Alfe to ide...
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Takže, čo platí poisťovňa dám cez ID úhrada záväzku?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
luciana1 Pozri príspevok
Takže, čo platí poisťovňa dám cez ID úhrada záväzku?
môžeš aj cez ID
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Ďakujem a prajem pekný deň
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Prosím pomôžte mi . AlkaS
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

AlkaS Pozri príspevok
Ahojte!
Mám taký problém neviem ako mám zaúčtovať túto operáciu. V roku 2007/08 som si kúpila auto a dala do podnikania. V 09/2007 sa mi stala havária, že mi narazili auto , ešte že som ho mala havarijne poistené. Auto sme dali opraviť a vystavili mi fa na celú sumu29 469,- Sk, ktorú som uhradila v hotovosti a poisťovňa mi potom poslala peniaze na účet, ale o 2000,- Sk menej, lebo to je spoluúčasť. Neviem ako to mám zaúčtovať, poraďte mi prosím.
Ďakujem AlkaS
Uhradenú faktúru za opravu vo výške 29469,- zaúčtuješ celú ako daňový výdavok do prevádzkovej réžie.
Náhradu od poisťovne ako ostatný zdaňovaný príjem v skutočne poukázanej sume (27469,-). O spoluúčasti už neúčtuješ - vo výške 2000,- sa Ti v konečnom dôsledku premietne ako daňový výdavok v úhrade faktúry za opravu.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Ďakujem veľmi pekne andrej_rv.
Pa
AlkaS
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Ako zaúčtujem likvidáciu poistnej udalosti?
Účtujeme PÚ (platca DPH) a sme s.r.o.
Poškodenie mot.vozidla-úžitkový automobil Ford :
Prišiel nám takýto rozpis od poisťovne:
základ pre poistné plnenie FA 35 700,00 Sk
a.) DPH 19% - 5 700,00 Sk
spolúčasť podľa PZ - 3 000,00 Sk
zníženie poistného plnenia za neprivolanie polície - 2 000,00 Sk

poistné plnenie 25 000,00 Sk (poukázané na účet).

Ja som sa ešte nestretla s účtovaním poistnej škody a preto Vás prosím o pomoc.

Ďakujem.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

books Pozri príspevok
Ako zaúčtujem likvidáciu poistnej udalosti?
Účtujeme PÚ (platca DPH) a sme s.r.o.
Poškodenie mot.vozidla-úžitkový automobil Ford :
Prišiel nám takýto rozpis od poisťovne:
základ pre poistné plnenie FA 35 700,00 Sk
a.) DPH 19% - 5 700,00 Sk
spolúčasť podľa PZ - 3 000,00 Sk
zníženie poistného plnenia za neprivolanie polície - 2 000,00 Sk

poistné plnenie 25 000,00 Sk (poukázané na účet).

Ja som sa ešte nestretla s účtovaním poistnej škody a preto Vás prosím o pomoc.

Ďakujem.
Snažila som nájsť niečo na porade,ale nič som nenašla.
Pomôže mi dakto s týmto problémom?
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

Prosím poradte.. JÚ... poistná udalosť v 01/2008,faktúru som zaúčtovala ako VOZD, s tým že dph sa odčíta. V 02/2008 poslala poisťovňa poistne plnenie na účet a to prosím ako začtujem???? ĎAKUJEMMMMM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať