Zavrieť

Porady

leasing

večne váham a špekulujem :-) ...viac
Ahoj,

potrebovala by som poradiť, nejaký chytrák mi v roku 2005 poradil, že ak sme zaplatili prvú zvýšenú splátku na leasing, že ju v daňovom priznaní môžem uviesť ako položku znižujúcu základ dane, tak som to teda urobila, len teraz netuším, čo v tomto roku, môžem tam dať normálne odpis tak ako v minulom roku, alebo čo s tým mám urobiť, som z toho úprimne v koncoch....

vopred ďakujem za pomoc

Dada
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

V splátkovom kalendári bola vyúčtovaná aj zostatková predajná cena po ukončení lízingu + DPH. Bola pri tom poznámka: "Zostatková predajná cena je splatná 1. deň po ukončení doby platnosti leasingovej zmluvy, t.j. X.X.2010). S týmto dátumom sa uplanila odpočet DPH. Zostatková predajná cena bola uhradená až v tomto roku. Po úhrade lízingovka vystavila faktúru, kde je uvedený dátum prijatia platby = dátum úhrady ZC. Kedy mala firma nárok na odpočet DPH?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zuzach Pozri príspevok
no neviem, dostanem normálnu faktúru na kúpnu cenu 6000 eur + dph ako mi povedali z leasingovky.
áno, ale súčasne to vyplýva z LZ, resp. splátkového kalendára, preto si to mala napočítať do istiny. Moja odpoved platí.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Llívia Pozri príspevok
V splátkovom kalendári bola vyúčtovaná aj zostatková predajná cena po ukončení lízingu + DPH. Bola pri tom poznámka: "Zostatková predajná cena je splatná 1. deň po ukončení doby platnosti leasingovej zmluvy, t.j. X.X.2010). S týmto dátumom sa uplanila odpočet DPH. Zostatková predajná cena bola uhradená až v tomto roku. Po úhrade lízingovka vystavila faktúru, kde je uvedený dátum prijatia platby = dátum úhrady ZC. Kedy mala firma nárok na odpočet DPH?
treba vidieť zmluvu. Väčšinou ZC sa fakturuje osobitne, a na ňu sa splátkový kalendár už nevzťahuje. DPH sa odpočíta, ked dostaneš doklad=faktúru od dodávateľa.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Kejka, ďakujem.
0 0
7monika5 7monika5

7monika5 je offline (nepripojený) 7monika5

Poprosila by som o radu. Firma (platca DPH, PÚ) má na leasing nákl.automobil. Podarilo sa im v banke nastaviť splátky zle, t.j.v prvom mesiaci zaplatili aj prvú zvýšenú splátku, ale zároveň aj splátku za nasledujúci mesiac. V ďalšom mesiaci opäť odišla splátka, keďže bol zadaný trvalý príkaz - a opäť to bola splátka až za nasl.mesiac. Takto to je už 4 mesiace - urgovala som, nech pozastavia 1 mesiac splátky! Ja by som potrebovala poradiť ako zaúčtovať faktúry, kt.prišli k týmto predčasným úhradám (kvôli DPH). Prišla fa s textom: Táto faktúra je vystavená z dôvodu predčasnej úhrady. Prosíme neuhradiť, ale vysporiadať na nulu s priloženým dobropisom. Zároveň prišiel aj dobropis. Čo s tým? Poradíte? Ďakujem
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

7monika5 Pozri príspevok
Poprosila by som o radu. Firma (platca DPH, PÚ) má na leasing nákl.automobil. Podarilo sa im v banke nastaviť splátky zle, t.j.v prvom mesiaci zaplatili aj prvú zvýšenú splátku, ale zároveň aj splátku za nasledujúci mesiac. V ďalšom mesiaci opäť odišla splátka, keďže bol zadaný trvalý príkaz - a opäť to bola splátka až za nasl.mesiac. Takto to je už 4 mesiace - urgovala som, nech pozastavia 1 mesiac splátky! Ja by som potrebovala poradiť ako zaúčtovať faktúry, kt.prišli k týmto predčasným úhradám (kvôli DPH). Prišla fa s textom: Táto faktúra je vystavená z dôvodu predčasnej úhrady. Prosíme neuhradiť, ale vysporiadať na nulu s priloženým dobropisom. Zároveň prišiel aj dobropis. Čo s tým? Poradíte? Ďakujem
Ja to neriešim, odpočítam DPH podľa splátkového kalendára. Nie je povinnosť odpočítať v skoršom termíne na základe úhrady.

Ešte doplním.
Bežné splátky a teda aj účtovanie o DPH na vstupe účtujem v interných dokladoch. Ak by som chcel urobiť odpočet na základe faktúry o predčasnej úhrade táto faktúra bude iba prílohou interného dokladu. Ja nerobím v evidencii záväzkov žiadne záznamy o predpise na úhradu a už vôbec nie o platbe vopred.

V internom doklade účtujem
562 / 474 úroky
568 / 474 poistné
343 / 474 DPH na vstupe

Lízingové splátky účtujem 474 / 221



apo
Naposledy upravil apo : 24.06.11 at 11:45
1 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

V internom doklade účtujem
562 / 474 úroky
568 / 474 poistné
343 / 474 DPH na vstupe

Lízingové splátky účtujem 474 / 221

apo[/QUOTE]

Ja namiesto účtu 568 účtujem 548, viď § 68 ods. 7 postupov účtovania ....poistenie majetku určeného na prevádzkovú činnosť a iné poistné súvisiace s prevádzkovou činnosťou.... Je to logické, lebo poistné plnenie tiež učtujeme na účet 648.
0 0
7monika5 7monika5

7monika5 je offline (nepripojený) 7monika5

Ďakujem za odpoveď. Účtujem rovnako, len som nevedela či môžem "odignorovať" faktúru a iba ju priložiť k ID....ale chcela som to presne tak urobiť
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

7monika5 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Účtujem rovnako, len som nevedela či môžem "odignorovať" faktúru a iba ju priložiť k ID....ale chcela som to presne tak urobiť
Ignorovať sa nepatrí ale v tomto prípade je to správny postup pri takom účtovaní lízingov ako som uviedol.

Opravujem slovo správne, nie som audítor. Ja považujem za správne.

apo
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať