Zavrieť

Porady

Daň z predaja nehnuteľnosti :( čo robiť

dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

mám takýto problém, známi mi doniesla vykonať daň priznanie, mala príjmy zo závislej činnosti + predaj bytu....-

ale ten predaj bytu prebehol dosť nešťastn pre ňu.

byt ofociálne kúpila za 560 tisí, avšak na papieri má len 280 tisíc....potom tento byt predala a za sumu 560...., a to aj dala na papier.

rozdiel mezdi 560 - 280 tis. je 280 tisíc, z toho je vyšlo platiť daň, je to dosť veľa okolo 53 tisíc, prosím poradte čím by to mohla znížiť? platby za nájom, neviem, lebo ho neprenajímala....
Usporiadat
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

dara Pozri príspevok
mám takýto problém, známi mi doniesla vykonať daň priznanie, mala príjmy zo závislej činnosti + predaj bytu....-

ale ten predaj bytu prebehol dosť nešťastn pre ňu.

byt ofociálne kúpila za 560 tisí, avšak na papieri má len 280 tisíc....potom tento byt predala a za sumu 560...., a to aj dala na papier.

rozdiel mezdi 560 - 280 tis. je 280 tisíc, z toho je vyšlo platiť daň, je to dosť veľa okolo 53 tisíc, prosím poradte čím by to mohla znížiť? platby za nájom, neviem, lebo ho neprenajímala....
A ako dlho mala v ňom trvalý pobyt? Ako dlho ho vlastnila?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

no práve dlho, ale nebola prihlásená na TP, to som už zisťovala.

Nemôžem jej tam dať ako preukázateľné vynaložené výdavky za rekonštrukciu bytu, keď ho kupovala?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

ako je mi to moc ľúto, lebo je to obyčajná žena, rada by som jej v tomto pomohla, fakt som z toho bola prekvapená, lebo som myselala, že to bude v suchu, keď povedala, že kúpila aj predal za tú istú sumu, nuž, ale vraj to chceli kupujúci tak, takže má miesto 560 inú sumu
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

dara Pozri príspevok
no práve dlho, ale nebola prihlásená na TP, to som už zisťovala.

Nemôžem jej tam dať ako preukázateľné vynaložené výdavky za rekonštrukciu bytu, keď ho kupovala?
Myslela som, že či ho nevlastnila viac ako 5 rokov,...
Výdavky, preukazateľne vynaložené na rekonštrukciu a opravy, jej tam môžeš dať.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

vážne, čiže nikdy som to nerobila, priložím, jej tam kúpu o predaji bytu, o nadobudnutí bytu.

potom ofotím doklady za prestavbu bytu, pokladničné a faktúry?

náklady za znalecky posudok, overenie u notára?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

ja viem čo si myslela, bývala tam práve 3 roky, keby tam mala TP nemusela by platiť žiadnu dań
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ešte by si tam mohla dať poplatky pri kúpe bytu za znalecký posudok, poplatky za návrh na zápis do katastra, poplatky u notára,...
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

náklady za nájomné a elektrinu, asi nie. však: prosím ťa čo všetko tam konkrétne môžem do rekonštrukcie dať?

Lebo ako tak kukám, mám tu doklady:
- podlaha laminát
- murovanie jadra
- maliarske práce
- žalúžie
- elektrika a vodárenské práce?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

dara Pozri príspevok
vážne, čiže nikdy som to nerobila, priložím, jej tam kúpu o predaji bytu, o nadobudnutí bytu.

potom ofotím doklady za prestavbu bytu, pokladničné a faktúry?

náklady za znalecky posudok, overenie u notára?
Tie kúpne zmluvy a ofotené doklady nech si odloží pre prípadnú daňovú kontrolu. K DP to neprikladáš.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

dara Pozri príspevok
náklady za nájomné a elektrinu, asi nie. však: prosím ťa čo všetko tam konkrétne môžem do rekonštrukcie dať?

Lebo ako tak kukám, mám tu doklady:
- podlaha laminát
- murovanie jadra
- maliarske práce
- žalúžie
- elektrika a vodárenské práce?
Nájomné a elektrina, nie. V žiadnom prípade.
Ostatné tam môže ísť všetko.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

takže ja by som jej to spravila takto, do exelu jej spíšem všetky položky, ktoré mala na prestavbu bytu + náklady u notára a znalca. K tomuto priložím tie doklady a založím k ofotenému DP.

Anja prosím ťa, je to určite tak, že toto je tam môžem dať? Logicky by mi to aj dávalo zmysel, že vlastne ak som kúpila, mala náklady a zhodnotila, pak by si tie náklady mala aj niekde uplatniť, nie len zisk z predaja, ale robím to prvý krát ako som spomínala, ešte som takýto príapad nemala.

Ešte sa spýtam, započítať jej všetky výdavky súvisiace s prestavbou bytu? napr.aj výmenu dverí, alebo zárubní?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

dara Pozri príspevok
takže ja by som jej to spravila takto, do exelu jej spíšem všetky položky, ktoré mala na prestavbu bytu + náklady u notára a znalca. K tomuto priložím tie doklady a založím k ofotenému DP.

Anja prosím ťa, je to určite tak, že toto je tam môžem dať? Logicky by mi to aj dávalo zmysel, že vlastne ak som kúpila, mala náklady a zhodnotila, pak by si tie náklady mala aj niekde uplatniť, nie len zisk z predaja, ale robím to prvý krát ako som spomínala, ešte som takýto príapad nemala.

Ešte sa spýtam, započítať jej všetky výdavky súvisiace s prestavbou bytu? napr.aj výmenu dverí, alebo zárubní?
Určite to tak je. Pozri si § 8, odst. 5 Zákona č. 595/2003 Z.z.
Ja by som jej započítala všetky výdavky, ktoré má preukázateľne podložené, (aj zárubne a dvere).
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
dara Pozri príspevok
takže ja by som jej to spravila takto, do exelu jej spíšem všetky položky, ktoré mala na prestavbu bytu + náklady u notára a znalca. K tomuto priložím tie doklady a založím k ofotenému DP.

Anja prosím ťa, je to určite tak, že toto je tam môžem dať? Logicky by mi to aj dávalo zmysel, že vlastne ak som kúpila, mala náklady a zhodnotila, pak by si tie náklady mala aj niekde uplatniť, nie len zisk z predaja, ale robím to prvý krát ako som spomínala, ešte som takýto príapad nemala.

Ešte sa spýtam, započítať jej všetky výdavky súvisiace s prestavbou bytu? napr.aj výmenu dverí, alebo zárubní?
Všetky výdavky, ktoré pridali na hodnotu bytu sa môžu započítať ako uznateľné náklady.

Napr.: Odiciálna kúpna cena 280.000,-

Výmena jadra 100.000,-
Podlahy 30.000,-
Okná 100.000,-
.
.
.
.
Suma 230.000,-

Predajná cena 560.000,-
Zdaniteľné 560.000 - 280.000 - 230.000 = 50.000,-

Toto je iba príklad.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

a keď tam má doklady ako žiarovka, farba, maliarske náradie?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
dara Pozri príspevok
a keď tam má doklady ako žiarovka, farba, maliarske náradie?
Tie nie...
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

tie teda nie? tak čo prosím ťa môžeš mi vyšpecifikovať?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Už sme vymenovali:

laminátová podlaha,murovanie jadra, obklady a dlažba, nová vaňa a WC, umývadlo, batérie, sprchový kút, zárubne a dvere, okná, a platby za vykonaná práce (ak boli s dokladom)
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

ďakujem vám krásne!
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

smith Pozri príspevok
Tie nie...
žiarovka...to patrí skôr do bežnej údržby.
Treba vyčísliť veci - nákup materiálu a služieb, ktorých "zapracovaním" do bytu sa tento zhodnotil.
0 0
kiri4444 kiri4444

kiri4444 je offline (nepripojený) kiri4444

Anja111 Pozri príspevok
Tie kúpne zmluvy a ofotené doklady nech si odloží pre prípadnú daňovú kontrolu. K DP to neprikladáš.
Takže tie bločky a faktúry si stačí odložiť, a nemusia sa prikladať k DP? Stačí do DP napísať len celkovú sumu za prestavbu, alebo sa to tam musí rozpísať?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať