Zavrieť

Porady

fa za služby z iného členského štátu

mám faktúry za služby aj nejaké poplatky a Know-how z iných členských štátov. Mám tieto faktúry samozdaňovať aj uplatniť. V zákone o DPH mi pri službách nie je jasné. Faktúry z Čiech sa služby mám aj s českou DPH.
Ďakujem veľmi mi pomôžete.
Naposledy upravil Dav : 20.10.10 at 04:51
Usporiadat
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

posuvam
0 0
pwr pwr

pwr je offline (nepripojený) pwr

blcha Pozri príspevok
Ja mám podobný problém ako ANDYT. Faktúra je za nákup softwearu cez internet. Predávajúci má sídlo v USA, na faktúre je uvedené daňové číslo EUxxxxxxxx. Cena je zaťažená 19%-ntnou daňou.
1. Z akej sumy samozdaniť? Z celkovej alebo zo sumy bez dane?
2. Aká krajina má kód EU? Na stránke daňového riaditeľstva som taký štát nenašla.
Presne tento problém riešim - http://www.porada.sk/t116261-uplatnenie-vat.html . Mohli by ste prosím uviesť ako ste daný problém vyriešili?

Vopred vďaka.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

1. prijatá faktúra za drvenie odpadu -
dodávateľ z Maďarska nám fakturuje za práce so strojom- drvenie vykonané na území SR bez DPH.
- daňová povinnosť bude podľa § 69 - služby pri ktorých daň platí príjemca v DPH priznaní r. 9,10
-odpočet bude podľa §49 ods 2 - poskytnutie služieb pri ktorých daň platí príjemca - do riadku 19

2. Prijatá faktúra za dopravu -
odvoz materiálu z SR (§16) do HU bez DPH - budem to účtovať tak isto ako 1.faktúru - samozdanenie § 69 r.9,10 ) a odpočet §49 r.19 priznania DPH ?

Dátum dodania bude den vystavenia, a deň na prepočet z HUF na našu menu použijem deň predchádzajúci dňu vystavenia ?
0 0
silmol silmol

silmol je offline (nepripojený) silmol

Chcela by som sa opýtať na konkrétnu situáciu. Balila som reklamné letáky do zahraničia /Rakúska/. Mám to považovať za službu a mám vystaviť faktúru s DPH alebo bez nej keď ja som platcom DPH a takisto aj zahraničný odberateľ?
A ešte by ma zaujímalo či mám podať aj súhrnný výkaz k DPH a ak áno čo mám vyplniť do kolonky KÓD PRE TROJSTRANNÉ OBCHODY?
ďakujem, veľmi by ste mi pomohli.
0 0
helas helas

helas je offline (nepripojený) helas

Dobrý deň,
Český živnostník-nie je platcom DPH, vykonáva pre slovenskú firmu zámočnícke práce v Nemecku. Faktúru posiela slovenskej firme bez DPH, keďže nie platcom, faktúru máme samozdaniť alebo nie ? My sme platcami DPH.
Ďakujem
0 0
fortunka fortunka

fortunka je offline (nepripojený) fortunka

No keďže už v tom mám poriady guláš: Ak slovenska firma (platca DPH) PRÍJME službu z EÚ od platcu DPH, je povinná sa za takúto službu registrovať a podávať súrnny výkaz? Doteraz sme to dávali na samozdanenie, myslím že r.09 daň. priznania (§69 Z.o DPH). Kde budeme podavať daňové priznanie a ako to vlastne bude fungovať? Ide o reklamné služby Google Addword.



Takže našla som si odpoveď: Platiteľ dane je povinný podať súhrnný výkaz, ak v kalendárnom mesiaci: -.... dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

Nie je tam nič o prijatí služby, takže nemusím podávať nič?
Naposledy upravil fortunka : 19.01.10 at 08:52
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, chcem Vás znova poprosiť o pomoc, mám došlú faktúru z Talianska od platcu DPH za dodanie služby s miestom dodania na SR, prosím poradte mi do ktorého riadku v DP za DPH to mám zapísať? Ďakujem.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Dostali sme faktúru od DPH Maďarska za dodanie služieb - preprava tovaru v rámci EU, vystavenú v mene HUF.(§69 ods 3 )
-miesto začatia prepravy - SR, koniec prepravy v Madarsku ( miesto dodania SR)
- v období od 20.01.-27.01.2010.

Faktúra :
obdržaná dňa : 08.03.2010
vystavená dňa : 02.03.2010
dátum dodania :27.01.2010

DPH za január sme už podali, takže nemožem použiť dátum podľa nového zákona platného od 01.01.2010 deň 27.01.2010...
Ktorý dátum z vyššie uvedených použijem ako dátum dodania a ..kurzom ktorého dňa prepočítam sumu na faktúre?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Daňová povinnosť
§ 19

Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.


Miesto dodania je tuzemsko.
Podľa môjho názoru deň dodania je jasný - 27.01.2010. (bez ohľadu či je DP podané alebo nie, bez ohľadu, či ste mali alebo nemali faktúru).

Ak je DP za 1/2010 už podané, ostáva inštitút DDP.

Kurz: § 26
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Jednoznačne DDP - odvedieš DPH v mesiaci január, ale uplatniť si ho môžeš až v marci.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Rozalka Pozri príspevok
Jednoznačne DDP - odvedieš DPH v mesiaci január, ale uplatniť si ho môžeš až v marci.
Ak podá DDP za 1/2010 - uplatní daň na výstupe a zároveň si môže uplatniť právo na odpočítanie dane v 1/2010
(potvrdené daňovou poradkyňou)

Daň na výstupe sa uplatňuje podľa §69, 3)
Odpočítanie dane sa uplatňuje podľa §49, b)
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,

Uplatnenie práva na odpočítanie je podľa § 51, 1b, a tam stačí, že daň je uvedená v záznamoch na rozdiel od písmena a)

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak


a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

...dakujem
0 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

[QUOTE=azla;1337813]Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

Miesto dodania je tuzemsko.
Podľa môjho názoru deň dodania je jasný - 27.01.2010. (bez ohľadu či je DP podané alebo nie, bez ohľadu, či ste mali alebo nemali faktúru).

Ak je DP za 1/2010 už podané, ostáva inštitút DDP.

-------------------
Mám dilemu, či je naozaj nevyhnutné podávať DDP, pretože ak sa DPH uplatní a zároveň sa urobí odpočet DPH, výsledok je nula a podľa Zákona o správe daní a poplatkov (viď nasledujúci výňatok zo zákona) je povinnosť podať DDP vtedy, ak oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu. Čiže z toho mi vychádza, že v tomto prípade nie je povinnosť podávať DDP. Ak sa mýlim tak ma, prosím, opravte.
Kurz: § 26[/QUOTE
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
azla Pozri príspevok
Ak podá DDP za 1/2010 - uplatní daň na výstupe a zároveň si môže uplatniť právo na odpočítanie dane v 1/2010
(potvrdené daňovou poradkyňou)

Daň na výstupe sa uplatňuje podľa §69, 3)
Odpočítanie dane sa uplatňuje podľa §49, b)
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,

Uplatnenie práva na odpočítanie je podľa § 51, 1b, a tam stačí, že daň je uvedená v záznamoch na rozdiel od písmena a)
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,


b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
Ak faktúra nebola k dispozícii, ako mohla byť daň uvedená v záznamoch?
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

[QUOTE=Janiča;1339436]
azla Pozri príspevok
Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

Miesto dodania je tuzemsko.
Podľa môjho názoru deň dodania je jasný - 27.01.2010. (bez ohľadu či je DP podané alebo nie, bez ohľadu, či ste mali alebo nemali faktúru).

Ak je DP za 1/2010 už podané, ostáva inštitút DDP.

-------------------
Mám dilemu, či je naozaj nevyhnutné podávať DDP, pretože ak sa DPH uplatní a zároveň sa urobí odpočet DPH, výsledok je nula a podľa Zákona o správe daní a poplatkov (viď nasledujúci výňatok zo zákona) je povinnosť podať DDP vtedy, ak oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu. Čiže z toho mi vychádza, že v tomto prípade nie je povinnosť podávať DDP. Ak sa mýlim tak ma, prosím, opravte.
Kurz: § 26[/QUOTE
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
..tak teraz neviem či mám robiť to dodatočné DPH alebo nie : (
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

..a sú tam aj nejaké sankcie zo strany DU za podanie DDP?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Tebe sa daňová povinnosť nezmení. Odvádzaš Dph na výstupe a uplatňuješ na vstupe.
Žiadna sankcia.

DDP však treba podať, lebo povinnosť odviesť máš v 1/2010 .
Na vstupe ide "len" o právo na odpočet. - toto ak si neuplatníš daňový úrad nemusí až tak bolieť. A právo si môžeš teoreticky uplatniť aj neskôr.

To je aj odpoveď pre Janíča, či podať, alebo nepodať DDP ak sa daňová povinnosť nezmení.
Daňová povinnosť sa nezmení iba za predpokladu, že okrem výstupu sa uplatní aj odpočet na vstupe. To že sa uplatňuje odpočet sa má prejaviť v záznamoch a následne aj v podaní daňového priznania.
1 0
Rozalaia Rozalaia

Rozalaia je offline (nepripojený) Rozalaia

No a čo také TELEKOMUNIKACNE sluzby prijate z clenskeho statu EU?
SZCO, Slovak so sidlom a podnikanim v SR, riadny platitel DPH podla §4 zacal za ucelom podnikania vyuzivat sluzby T-MOBILE AUSTRIA. Riadne im nahlasil svoje SK VAT, oni ho pekne uvadzaju na fakture a ... odvadzaju na fakture RAKUSKU DPH (!). Na fakture nie je nic o prenose danovej povinnosti.
V pripade, ak ten slovak netrva na vratenie RAKUSKEJ DPH z RAKUSKA, mam taketo faktury uvadzat niekde v evidencii DPH (a nedajboze znova samozdanovat?)
Dakujem.
0 0
monikai monikai

monikai je offline (nepripojený) monikai

Viete mi niekto poradit? nezisková organizácia si dala opravit lietadlo do čiech - nie sme registrovany platitel DPH. Musime sa registrovat? a ak ano - iba pre tento jeden pripad? budu este nejake nakupy nahradnych dielov z čiech, ale iba par transakcii. vopred ďakujem za odpoveď
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Dodávateľská faktúra za prepravu od českej špedičnej firmy:

Česká špedícia prefaktúrovava dopravu uskutočnenú českým dopravcom nám na Slovensko a na Fa uvádza dátum dodania zhodný 3/2010 s dátumom vystavenia 3/2010.
Preprava bola uskutočnená v 2/2010.
Preto som volala českej špedícií, pýtala som sa na ich zákon o DPH a chcela som prerobenie faktúry s dátumom dodania 2/2010.

Hlavná ekonómka dosť veľkej špedičnej firmy mi tvrdila, že u nich k zmene fakturácie špedičných prepráv do iného člen.štátu nedošlo.

Ovládate niekto český zákon o DPH ? Alebo viete o podobnej webstránke v ČR ako je naša Porada na slovensku?

Aký § českého zákona o DPH (obdobný nášmu § 19 odst.6 ) o tom hovorí ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať