Zavrieť

Porady

fa za služby z iného členského štátu

mám faktúry za služby aj nejaké poplatky a Know-how z iných členských štátov. Mám tieto faktúry samozdaňovať aj uplatniť. V zákone o DPH mi pri službách nie je jasné. Faktúry z Čiech sa služby mám aj s českou DPH.
Ďakujem veľmi mi pomôžete.
Naposledy upravil Dav : 20.10.10 at 04:51
Usporiadat
zamako zamako

zamako je offline (nepripojený) zamako

jajina/ vierka 22 - alebo skôr §16 ods.3 - Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb, ako napríklad služieb na výstavách a veľtrhoch, vrátane ich organizovania a s nimi súvisiacich doplnkových služieb je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú....
0 0
vierka22 vierka22

vierka22 je offline (nepripojený) vierka22

Chcem sa poďakovať TROY A JANINE za radu. Fa mi v CZ neprerobia,lebo zdan.pln. je v CZ. Na daňovom mi poradiť nevedeli asi to urobím tak ako mi radila TROYA základ na 518 a českú DPH na 315. Dnes som mala blbý deň ohľadom tejto faktúry. My túto sumu faktúrujeme inej firme /sprost.výstavy/ a tým pádom sa nám v DPH v zdan.obch. navýši o cca 1000 Eur a do odčítania si to nemôžem dať. Šéf ma za to sfúkol a nevedel to pochopiť. Neviem ako mu to mám po lopate vysvetliť. Blbý deň čo už..Vierka22
0 0
TROYA TROYA

TROYA je offline (nepripojený) TROYA

akože ved na 315 je pohladavka voci du v cz. tak to du vrati, len to bude trosku dlhsie trvat, a ak to sef nebude pozadovať od du cz môže to byt spolu zo zd na 518
0 0
sacka1 sacka1

sacka1 je offline (nepripojený) sacka1

Jajina Pozri príspevok
Ak je dodaná službu od dodavateľa z EÚ a faktúra je vystavená s DPH a odberateľ v SR je platcom DPH je najlepšie požiadať o prerobenie faktúry bez DPH. V opačnom prípade sa samozdaní len základ dane. O vrátenie DPH treba požiadať DÚ v príslušnom štáte EÚ.

Ale myslím si, že v Tvojom pripade ide o miesto dodania v ČR podľa výnimiek z §16 odst.1 - prenájom nehnuteľnosti.
Takúto faktúru nesamozdaňuješ. DPH prináleží ČR, čiže celá suma aj s DPH ide do nákladov.

(Prosím o kontrolu môho vysvetlenia niekym skúsenejším!)
od roku 2010 je možnosť požiadať o vrátenie DPH zo štátou EU prostredníctvom portáluu DRSR, ale myslím, že je tam podmienka zaručného elektronického podpisu.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Chcela by som poprosiť o radu ohľadom faktúry za reklamu z Rakúska. Ono v podstate nejde o klasickú faktúru. Rakúsky športový klub požiadal slovenskú firmu - platiteľa DPH o sponzorský príspevok. Slovenská firma však trvala na tom, že sponzorský príspevok neposkytne, ale peňažné prostriedky poukáže v prípade, že bude zverejnená reklama tejto firmy na medzinárodnom turnaji. Stalo sa tak a prostredníctvom informačného buletinu bola reklama tejto slovenskej firmy zverejnená. Mám teda akoby len list, na ktorom je uvedené, že požadujú zaplatiť 250 € za reklamu, ktorú v tejto brožúrke zverejnili (mám ju v prílohe listu ako dôkaz). Z pohľadu dane z príjmov to teda určite môžem chápať ako daňovo uznaný náklad, len mám teraz problém, čo sa týka dane z pridanej hodnoty. Môže sa činnosť športového klubu (ten podľa môjho názoru určite nie je zriadený na podnikanie) chápať ako ekonomická činnosť v zmysle zákona o DPH? Mám podľa Vás túto reklamu samozdaniť?
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

alušik Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť o radu ohľadom faktúry za reklamu z Rakúska. Ono v podstate nejde o klasickú faktúru. Rakúsky športový klub požiadal slovenskú firmu - platiteľa DPH o sponzorský príspevok. Slovenská firma však trvala na tom, že sponzorský príspevok neposkytne, ale peňažné prostriedky poukáže v prípade, že bude zverejnená reklama tejto firmy na medzinárodnom turnaji. Stalo sa tak a prostredníctvom informačného buletinu bola reklama tejto slovenskej firmy zverejnená. Mám teda akoby len list, na ktorom je uvedené, že požadujú zaplatiť 250 € za reklamu, ktorú v tejto brožúrke zverejnili (mám ju v prílohe listu ako dôkaz). Z pohľadu dane z príjmov to teda určite môžem chápať ako daňovo uznaný náklad, len mám teraz problém, čo sa týka dane z pridanej hodnoty. Môže sa činnosť športového klubu (ten podľa môjho názoru určite nie je zriadený na podnikanie) chápať ako ekonomická činnosť v zmysle zákona o DPH? Mám podľa Vás túto reklamu samozdaniť?
Vidím tu dve problematické miesta:
1. potrebujete preukázať, že vašu požiadavku na realizáciu reklamy rakúsky športový klub akceptoval, t.j. že služba bola skutočne dodaná,
2. potrebujete preukázať, že rakúsky športový klub je zahraničná zdaniteľná osoba, ktorá ak poskytla službu podľa § 15 ods. 1 do iného členského štátu, mala pred poskytnutím tejto služby požiadať o IČ DPH v Rakúsku (ak ho predtým nemala pridelené).
Na základe uvedených skutočností by ste službu samozdanili a rakúsky športový klub by ju uviedol do súhrnného výkazu.
Ak skutočnosti, ktoré som uviedla neviete preukázať, potom by som vnímala poskytnuté prostriedky ako dar.
2 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

1. Toto dokázať samozrejme viem - mám v prílohe "faktúry" (požiadavky na platbu) - akoby brožúru vydanú pri príležitosti súťaže, kde mám naozaj uvedenú reklamu. A oni sami na tom liste píšu "FAktúra za reklamu".
2. Samozrejme, že práve táto časť ma necháva na pochybnostiach pri samozdanení, pretože s istotou viem, že tento športový klub sa nebol registrovať pred poskytnutím služby (IČ DPH na faktúre neuviedol). Ale nemyslím si, že ja by som mala riešiť ich registráciu - je to myslím ich problém a pre nich vyplynú príslušné sankcie za neregistráciu pred dodaním služby. Nemal by to byť teda dôvod, pre ktorý by som ja mala príslušné plnenie chápať ako dar. Alebo sa mýlim?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

alušik Pozri príspevok
1. Toto dokázať samozrejme viem - mám v prílohe "faktúry" (požiadavky na platbu) - akoby brožúru vydanú pri príležitosti súťaže, kde mám naozaj uvedenú reklamu. A oni sami na tom liste píšu "FAktúra za reklamu".
2. Samozrejme, že práve táto časť ma necháva na pochybnostiach pri samozdanení, pretože s istotou viem, že tento športový klub sa nebol registrovať pred poskytnutím služby (IČ DPH na faktúre neuviedol). Ale nemyslím si, že ja by som mala riešiť ich registráciu - je to myslím ich problém a pre nich vyplynú príslušné sankcie za neregistráciu pred dodaním služby. Nemal by to byť teda dôvod, pre ktorý by som ja mala príslušné plnenie chápať ako dar. Alebo sa mýlim?

V tomto prípade ide určite o ekonomickú činnosť-poskytuje reklamu, dosahujú ňou príjem.

Zdroj: DUPP/6-7/2010 Ing. Zdenka JAblonková. Citát:

Upozornenie:

Ak ZO, ktorá je príjemcom služby od poskytovateľa usadeného v inom ČŠ, pri kt. je miesto dodania podľa par. 15/1 zákona v tuzemsku, nesplní registračnú povinnosť, nebude mať pridelené IČ DPH a poskytovateľ jej poskytne službu s daňou (poskytovateľ bude vychádzať z predpokladu, že príjemca služby nie je ZO), ZO je povinná zaplatiť ako príjemca služby DU daň podľa par. 69/3 zákona. Nesplnením registračnej povinnosti sa vystavuje dvojitému zdanenie
1 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

alušik Pozri príspevok
1. Toto dokázať samozrejme viem - mám v prílohe "faktúry" (požiadavky na platbu) - akoby brožúru vydanú pri príležitosti súťaže, kde mám naozaj uvedenú reklamu. A oni sami na tom liste píšu "FAktúra za reklamu".
2. Samozrejme, že práve táto časť ma necháva na pochybnostiach pri samozdanení, pretože s istotou viem, že tento športový klub sa nebol registrovať pred poskytnutím služby (IČ DPH na faktúre neuviedol). Ale nemyslím si, že ja by som mala riešiť ich registráciu - je to myslím ich problém a pre nich vyplynú príslušné sankcie za neregistráciu pred dodaním služby. Nemal by to byť teda dôvod, pre ktorý by som ja mala príslušné plnenie chápať ako dar. Alebo sa mýlim?
Ja som nemala na mysli, že by ste mali riešiť ich registráciu.
Vychádzam z toho, čo nadväzne hovoria § 5 a § 69 zákona o DPH:

§ 69 – Osoby povinné platiť daň
(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.
§ 5
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava (ďalej len "zahraničná osoba"), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane....

Podľa legislatívnej skratky zavedenej v § 5 zákona o DPH je zahraničnou osobou len zahraničná zdaniteľná osoba.
Ak osoba, ktorá vám poskytla službu s miestom dodania na Slovensku nie je zdaniteľnou osobou, nie ste v zmysle § 69 ods. 3 v nadväznosti definíciu zahraničnej osoby zavedenú legislatívnou skratkou v § 5, osobou povinnou platiť daň.
Ak nie ste osobou povinnou platiť daň, nemáte ani pri dobrovoľnom samozdanení nárok na odpočet DPH, ktorý si pri samozdanení uplatníte.
1 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Mária.K. Pozri príspevok
§ 5
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava (ďalej len "zahraničná osoba"), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane....
Majka, práve preto som išla po definícii zdaniteľnej osoby a pýtala som sa, či tento športový klub môžem považovať za zdaniteľnú osobu...? Alebo teda konkrétne, či môžem túto činnosť považovať za ekonomickú činnosť.
Ostatné veci by boli splnené - miesto dodania takýchto služieb by bolo tuzemsko. Bolo mi úplne jasné, že ak nemám povinnosť zdaniť sa, tak si nemôžem potom ani DPH odpočítať. Oponovala som preto, že inak by ste toto dodanie služby považovali za dar - s tým som nesúhlasila. Predsa to, či je nejaká osoba zdaniteľná z pohľadu DPH, nemôže mať vplyv na to, ako z pohľadu dane z príjmu účtujem danú faktúru. Buď ide o reklamu, alebo ide o dar. V tomto prípade som však presvedčená, že o dare účtovať určite nebudem.
Aj tak v konečnom dôsledku nie som múdrejšia - či mám, alebo nemám toto dodanie reklamy samozdaniť.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

alušik Pozri príspevok
Majka, práve preto som išla po definícii zdaniteľnej osoby a pýtala som sa, či tento športový klub môžem považovať za zdaniteľnú osobu...? Alebo teda konkrétne, či môžem túto činnosť považovať za ekonomickú činnosť.
Ostatné veci by boli splnené - miesto dodania takýchto služieb by bolo tuzemsko. Bolo mi úplne jasné, že ak nemám povinnosť zdaniť sa, tak si nemôžem potom ani DPH odpočítať. Oponovala som preto, že inak by ste toto dodanie služby považovali za dar - s tým som nesúhlasila. Predsa to, či je nejaká osoba zdaniteľná z pohľadu DPH, nemôže mať vplyv na to, ako z pohľadu dane z príjmu účtujem danú faktúru. Buď ide o reklamu, alebo ide o dar. V tomto prípade som však presvedčená, že o dare účtovať určite nebudem.
Aj tak v konečnom dôsledku nie som múdrejšia - či mám, alebo nemám toto dodanie reklamy samozdaniť.
Ťažko radiť. Môj názor je taký, že športový klub vykonal ekonomickú činnosť, z ktorej dosiahol príjem a na základe toho by podľa nášho § 3 zákona o DPH mal byť zdaniteľnou osobou. Avšak z informácií, ktoré mám zo školenia od Ing. Jablonkovej vyplýva,že ak nemám dôkaz, že daná osoba zo zahraničia je zdaniteľnou osobou, nemôžem ju za zdaniteľnú osobu považovať. Konkrétne v písomných materiáloch, ktoré som dostala počas účasti na jej prednáške je vo výklade uvedené: "Pri dodaní cezhraničnej služby v rámci EÚ bude poskytovateľ služby na účely § 15 ods. 1 a 2 zákona o DPH vychádzať z predpokladu, že osoba, ktorá má IČ DPH, je zdaniteľnou osobou a osoba, ktorá nemá IČ DPH, nie je zdaniteľnou osobou."
Ako dar som to odporúčala účtovať preto, lebo som si nebola istá, nakoľko máte podložené, že ide naozaj o službu reklamy a na druhej strane - ak to chcete považovať za službu reklamy, ktorú by ste samozdanili a neuplatnili si odpočet, tak na tom nie ste o nič lepšie, ako keď transakciu zaúčtujete ako dar. Jediné riešenie je získať relevantnejší dôkaz o tom, že sú zdaniteľnou osobu a ak takýto dôkaz nezískate, získať aspoň písomné stanovisko z DRSR, že naozaj bez prideleného IČ DPH nemôžete chápať tento športový klub ako zdaniteľnú osobu. Lebo vyjadrenie Ing. Jablonkovej, že bez prideleného IČ DPH, nie sú zdaniteľnou osobou si síce vážim, ale nikde to až tak celkom priezračne nevidím v zákone napísané.
3 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

alušik Pozri príspevok
Majka, práve preto som išla po definícii zdaniteľnej osoby a pýtala som sa, či tento športový klub môžem považovať za zdaniteľnú osobu...? Alebo teda konkrétne, či môžem túto činnosť považovať za ekonomickú činnosť.
Ostatné veci by boli splnené - miesto dodania takýchto služieb by bolo tuzemsko. Bolo mi úplne jasné, že ak nemám povinnosť zdaniť sa, tak si nemôžem potom ani DPH odpočítať. Oponovala som preto, že inak by ste toto dodanie služby považovali za dar - s tým som nesúhlasila. Predsa to, či je nejaká osoba zdaniteľná z pohľadu DPH, nemôže mať vplyv na to, ako z pohľadu dane z príjmu účtujem danú faktúru. Buď ide o reklamu, alebo ide o dar. V tomto prípade som však presvedčená, že o dare účtovať určite nebudem.
Aj tak v konečnom dôsledku nie som múdrejšia - či mám, alebo nemám toto dodanie reklamy samozdaniť.
Pozri si ešte tieto otázky a odpovede - napr. odpoveď na otázku č. 44. Len tam je situácia riešená z inej strany, takže to nie je celkom tvoj prípad. Ale na pojem zdaniteľnej osoby sa pozerajú rovnako ako uvádzala Ing. Jablonková.
http://www.porada.sk/t123823-p5-otaz...j-hodnoty.html

2 0
florin florin

florin je offline (nepripojený) florin

Ahojte poraďáci !
Fak. za služby( laboratorne vyšetrenie) z Čiech bez DPH samozdaním? Na faktúre nie je odkaz na žiadny zákon o tom, kto je povinný platiť daň.
0 0
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu....prevádzam služby (opravy spotrebičov) na území SR, ale faktúry vystavujem firme do Maďarska s ktorou mám uzavretú zmluvu, obaja sme platcami DPH, chcela by som sa opýtať či ja mám fakturovať za opravy s DPH, alebo bez DPH?
Vopred ďakujem za radu...
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
elpka Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu....prevádzam služby (opravy spotrebičov) na území SR, ale faktúry vystavujem firme do Maďarska s ktorou mám uzavretú zmluvu, obaja sme platcami DPH, chcela by som sa opýtať či ja mám fakturovať za opravy s DPH, alebo bez DPH?
Vopred ďakujem za radu...
V uvedenom prípade ide o služby definované ako ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku. Za predpokladu, že odberateľ je zdaniteľnou osobou bude miesto dodania určené podľa § 15 ods. 1 - miestom dodania je miesto, kde má odberateľ sídlo alebo miesto podnikania. Ak fakturujete maďarskej zdaniteľnej osobe, faktúra bude vystavená bez DPH s náležitosťami podľa podľa § 73.

V prípade, že by ste tieto služby dodávali osobe inej ako zdaniteľnej osobe, posudzuje sa miesto dodania podľa § 16 ods. 9 - miestom dodania je miesto, kde sa tieto služby vykonajú - v uvedenom prípade SR - potom faktúra bude so slovenskou DPH.
2 0
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
petra:-) Pozri príspevok
V uvedenom prípade ide o služby definované ako ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku. Za predpokladu, že odberateľ je zdaniteľnou osobou bude miesto dodania určené podľa § 15 ods. 1 - miestom dodania je miesto, kde má odberateľ sídlo alebo miesto podnikania. Ak fakturujete maďarskej zdaniteľnej osobe, faktúra bude vystavená bez DPH s náležitosťami podľa podľa § 73.

V prípade, že by ste tieto služby dodávali osobe inej ako zdaniteľnej osobe, posudzuje sa miesto dodania podľa § 16 ods. 9 - miestom dodania je miesto, kde sa tieto služby vykonajú - v uvedenom prípade SR - potom faktúra bude so slovenskou DPH.
Veľmi pekne ďakujem za radu....
podľa toho vyplýva, že keď robím servis výrobkov na území SR a aj výrobky sú predávané na území SR ,ale za tieto služby fakturujem zahraničnému partnerovi, tak by som nemala účtovať DPH. Je to tak správne?
od maďarského partnera mi prišiel takýto mail....
Chcel by som Vás informovať, aby prijaté faktúry zo zahraničia (ak predmet faktúry je služba) evidujeme a spracovávame bez DPH. Podľa zákona o DPH to treba opraviť a znovu vystaviť.
Chcel by som Vás poprosiť o vystavenie faktúry bez DPH.

poprosím... dedukujem správne?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
elpka Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem za radu....
podľa toho vyplýva, že keď robím servis výrobkov na území SR a aj výrobky sú predávané na území SR ,ale za tieto služby fakturujem zahraničnému partnerovi, tak by som nemala účtovať DPH. Je to tak správne?
od maďarského partnera mi prišiel takýto mail....
Chcel by som Vás informovať, aby prijaté faktúry zo zahraničia (ak predmet faktúry je služba) evidujeme a spracovávame bez DPH. Podľa zákona o DPH to treba opraviť a znovu vystaviť.
Chcel by som Vás poprosiť o vystavenie faktúry bez DPH.

poprosím... dedukujem správne?
Evička, vystavuješ faktúru bez DPH, v tvojom prípade nejde o ocenenie hnuteľného hmotného majetku, nakoľko sa jedná o opravu drobných elektrospotrebičov, odberateľ je platiteľ DPH, na fa musíš uviesť jeho IČ DPH a postupuješ ako bolo vyššie.
2 0
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
ondrejvla Pozri príspevok
Evička, vystavuješ faktúru bez DPH, v tvojom prípade nejde o ocenenie hnuteľného hmotného majetku, nakoľko sa jedná o opravu drobných elektrospotrebičov, odberateľ je platiteľ DPH, na fa musíš uviesť jeho IČ DPH a postupuješ ako bolo vyššie.
ďakujem Vlastička...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, mam takyto pripad:
faktura od dopravcu z Norska (nie je tam uvedene IC DPH ziadnej krajiny EU) vykonal prepravu v ramci EU. Fakturoval to slovenskej firme IC DPH SK samozrejme bez DPH. Moja otazka, slovenska firma tuto fakturu samozdani?
Asi sa mal dopravca registrovat v EU, ale to asi ja neriesim vsak?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, mam takyto pripad:
faktura od dopravcu z Norska (nie je tam uvedene IC DPH ziadnej krajiny EU) vykonal prepravu v ramci EU. Fakturoval to slovenskej firme IC DPH SK samozrejme bez DPH. Moja otazka, slovenska firma tuto fakturu samozdani?
Asi sa mal dopravca registrovat v EU, ale to asi ja neriesim vsak?
Malo info, preprava môže byť osobná alebo preprava tovaru.

Len tak pre info Norsko nie je v EU.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať