Zavrieť

Porady

ošetrovanie člena rodiny (OČR)

Ahoj poraďáci,
zamestnanec mi dnes doniesol OČR chorého dieťaťa.
Čo s tým teraz. Potvrdiť a poslať na Soc.poisťovňu. Ako sa to vypláca a kto to vypláca. Aké doklady treba ešte urobiť.
Treba odhlásiť od 1 dňa zo zdravotného poistenia.
Prosím poraďte mi.
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

stanuss Pozri príspevok
Ahoj poraďáci,
zamestnanec mi dnes doniesol OČR chorého dieťaťa.
Čo s tým teraz. Potvrdiť a poslať na Soc.poisťovňu. Ako sa to vypláca a kto to vypláca. Aké doklady treba ešte urobiť.
Treba odhlásiť od 1 dňa zo zdravotného poistenia.
Prosím poraďte mi.
Určite to treba potvrdiť a poslať spolu s potvrdením príjmom na SP. Zo ZP sa odhlasuje tuším až na 11. deň.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ošetrovné je platené 10 kal. dní a dávky vypláca soc. poisťovňa. Postupuješ rovnako ako pri PN-ke nad 10 dní, teda priložíš potvrdenie o príjme a keď ti prinesie ukončenie ošetrovného, odovzdáš do SP. Ak by trvalo dlhšie ako 10 kal. dní, musíš nahlásiť do SP prerušenie na RLFO.
V ZP postupuješ tiež rovnako ako pri P-ke - do konca nasledujúceho mesiaca oznámiš zmenu platiteľa poistného.

--------
Veronika
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Pri ošetrovnom nepostupuješ ako pri PN-ke. Ošetrovné od 1.dna vypláca SP, takže hned ako dostaneš OČR-ku, vypíšeš potvrdenie a zanesieš to do SP. Po 10.dni sa mu preruší poistenie, prostredníctvom RLFO.
OČR vypláca soc.poistovna, tak ako píše vyššie Veronika, čiže od 1.dna. Zatial čo PN vypláca SP až po 10.dni.
So ZP je to u každej iné. Zatial co viem z vl.skusenosti, do DOVERY sa to nahlasuje do 8.dni, ale do VšZP stačí ak to nahlásiš do konca nasl.mesiaca.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nikulik Pozri príspevok
Pri ošetrovnom nepostupuješ ako pri PN-ke. Ošetrovné od 1.dna vypláca SP, takže hned ako dostaneš OČR-ku, vypíšeš potvrdenie a zanesieš to do SP. Po 10.dni sa mu preruší poistenie, prostredníctvom RLFO.
OČR vypláca soc.poistovna, tak ako píše vyššie Veronika, čiže od 1.dna. Zatial čo PN vypláca SP až po 10.dni.
So ZP je to u každej iné. Zatial co viem z vl.skusenosti, do DOVERY sa to nahlasuje do 8.dni, ale do VšZP stačí ak to nahlásiš do konca nasl.mesiaca.
Podľa § 24 písm.c/ zákona o zdr.poistení - zmenu platitela poistného podĺa § 11 odst.8 /štát je platiteľom poistného za FO, ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské/ treba oznámiť do konca kal. mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo ku zmene platiteľa poistného.

---------
Veronika
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Veronika, ja hovorim z vl.skusenosti. V dovere mi povedali do 8 dni. A vo VšZP dávaš do konca mesiaca po mesiaci v kt.došlo k zmene.
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Ako je to s ošetrovaním člena rodiny, keď je vo veku 19 rokov? Mám priateľku SZČO a jej syn má diagnózu na ktorú jej povedali že je v súčasnej dobe neliečiteľná /cievna malformácia na 2/3 ľavej časti malého mozgu/.
V nemocnici ho už nechcú, lebo nevedia čo s ním. Doma ho musí stále pozorovať a merať všetko možné. Nevie čo bude a dokedy. Ako by som jej vedela pomôcť, keď nie je možné aby bola aj v kozmetickom salóne aj doma. Ako na toto pamätajú sociálne zákony. Je to čerstvé, druhý týždeň je s ním doma a predtým 3 týždne na Kramároch. Aj tam boli cez víkendy s ním, lebo nemali personál a tak si ho strážili sami. Posteľ si museli samozrejme platiť.
Prosím poradiť odkiaľ začať.
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Nikto nemá skúsenosti aby mi poradil? Prosím...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Na OČR je nárok iba 10 dní. Skús zistiť niečo o opatrovateľskom príspevku.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ak je jeho stav vážny - píšeš, že je to neliečiteľné, môže sa obrátiť na príslušný UPSVaR a požiadať o posúdenie synovho zdravotného stavu.
Ale predtým preštudovať zákon o sociálnej pomoci (hlavne pargraf 64a – príspevok na opatrovanie, ale aj iné kompenzácie)!
Ak jeho zdravotné postihnutie bude min 50% (v prílohe zákona sú diagnózy s príslušným percentom), tak by potom mohla požiadať o príspevok na opatrovanie, alebo inú kompenzáciu – to už záleží od posudku. Samozrejme treba doložiť zdravotnú dokumentáciu.
Trvá to ale dosť dlho.

samozrejme zatiaľ aspon tú OČRku na 10 dní zo SP.
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

veronikasad Pozri príspevok
Ošetrovné je platené 10 kal. dní a dávky vypláca soc. poisťovňa. Postupuješ rovnako ako pri PN-ke nad 10 dní, teda priložíš potvrdenie o príjme a keď ti prinesie ukončenie ošetrovného, odovzdáš do SP. Ak by trvalo dlhšie ako 10 kal. dní, musíš nahlásiť do SP prerušenie na RLFO.
V ZP postupuješ tiež rovnako ako pri P-ke - do konca nasledujúceho mesiaca oznámiš zmenu platiteľa poistného.

--------
Veronika

Tým potvrdením o príjme myslíte Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocesnkú dávku?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Áno.
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
nikulik Pozri príspevok
Pri ošetrovnom nepostupuješ ako pri PN-ke. Ošetrovné od 1.dna vypláca SP, takže hned ako dostaneš OČR-ku, vypíšeš potvrdenie a zanesieš to do SP. Po 10.dni sa mu preruší poistenie, prostredníctvom RLFO.
OČR vypláca soc.poistovna, tak ako píše vyššie Veronika, čiže od 1.dna. Zatial čo PN vypláca SP až po 10.dni.
So ZP je to u každej iné. Zatial co viem z vl.skusenosti, do DOVERY sa to nahlasuje do 8.dni, ale do VšZP stačí ak to nahlásiš do konca nasl.mesiaca.

Citam tu vselico okolo OCR, ale zaujima ma aky ma vplyv na vyplacanie OCR, ak zamestnanec, ktory sa stara o choru mamu, ma iný trvalý pobyt ako ona. Samozrejme pocas choroby je nastahovany u mamy, a chodi len na nakupy, po lieky a pod. Zamestnavatel mu totiz oponuje, ze neziju v spolocnej domacnosti. Lenze mama byva uz sama, a ani jedno z deti nebyva s nou v spolocnej domacnosti.

Dakujem
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Dana7 Pozri príspevok
Citam tu vselico okolo OCR, ale zaujima ma aky ma vplyv na vyplacanie OCR, ak zamestnanec, ktory sa stara o choru mamu, ma iný trvalý pobyt ako ona. Samozrejme pocas choroby je nastahovany u mamy, a chodi len na nakupy, po lieky a pod. Zamestnavatel mu totiz oponuje, ze neziju v spolocnej domacnosti. Lenze mama byva uz sama, a ani jedno z deti nebyva s nou v spolocnej domacnosti.

Dakujem
Nárok na výplatu ošetrovného nie je limitovaný spoločnou domácnosťou.
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
JankaO Pozri príspevok
Nárok na výplatu ošetrovného nie je limitovaný spoločnou domácnosťou.

Ďakujem veľmi pekne
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

Možem sa spýtať, ako to je prípade, keď som bola na OČR s 9-roč. dcérou 2 prac. dni a mám od lekárky iba potvrdenie na kúšočku papiera, že doprovod dieťaťa nutný? Mám tiež zaniesť takéto potvrdenia do Soc. poisťovne aby mi tie 2 dni preplatili?
Ďakujem, ešte som sa v praxi s OČR nestretla.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JDM Pozri príspevok
Možem sa spýtať, ako to je prípade, keď som bola na OČR s 9-roč. dcérou 2 prac. dni a mám od lekárky iba potvrdenie na kúšočku papiera, že doprovod dieťaťa nutný? Mám tiež zaniesť takéto potvrdenia do Soc. poisťovne aby mi tie 2 dni preplatili?
Ďakujem, ešte som sa v praxi s OČR nestretla.
Nie je to ošetrovné, zrejme ide o § 141 ZP- sprevádzanie dieťaťa v zdravotníckom zariadení. Je tu nárok na náhradu príjmu od zamestnáv.
0 0
kukino7 kukino7

kukino7 je offline (nepripojený) kukino7

a vie mi niekto povedať ako je očr vlastne platená? momentálne som na 60% doma a dcéra ochorela. čo sa vyplatí viac?
dík.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kukino7 Pozri príspevok
a vie mi niekto povedať ako je očr vlastne platená? momentálne som na 60% doma a dcéra ochorela. čo sa vyplatí viac?
dík.
Zo stránky SP
Výška dávky
  • ošetrovné sa určuje
  • z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ)
  • 55% DVZ od 1. dňa
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Prosím Vás stále platí, že OČR sa na sociálku odnesie (spolu s potvrdením) a rozhodné obdobie sa preruší až po 10. dňoch?

Nemala som dlho OČR, tak či sa náhodou niečo nezmenilo.
Dík
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Heleč Pozri príspevok
Prosím Vás stále platí, že OČR sa na sociálku odnesie (spolu s potvrdením) a rozhodné obdobie sa preruší až po 10. dňoch?

Nemala som dlho OČR, tak či sa náhodou niečo nezmenilo.
Dík
Stále platí, že OČR je platená prvých 10. dní, od 11. dňa je neplatená, a od 11. dňa sa zamesnankyni prerušuje nemocenské poistenie na SP.
Neviem čo myslíš tým prerušením rozhodného obdobia, žiadne rozhodné obdobie sa OČR neprerušuje.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať








Pridať pochvalu