Zavrieť

Porady

ošetrovanie člena rodiny (OČR)

Ahoj poraďáci,
zamestnanec mi dnes doniesol OČR chorého dieťaťa.
Čo s tým teraz. Potvrdiť a poslať na Soc.poisťovňu. Ako sa to vypláca a kto to vypláca. Aké doklady treba ešte urobiť.
Treba odhlásiť od 1 dňa zo zdravotného poistenia.
Prosím poraďte mi.
Usporiadat
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
jankasm Pozri príspevok
Stále platí, že OČR je platená prvých 10. dní, od 11. dňa je neplatená, a od 11. dňa sa zamesnankyni prerušuje nemocenské poistenie na SP.
Neviem čo myslíš tým prerušením rozhodného obdobia, žiadne rozhodné obdobie sa OČR neprerušuje.
Asi tým bolo myslené, že 10dní OČR je vylúčený čas z rozhodného obdobia - presne tak, ako celý čas PNky.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

no ak si myslela, že tým, že jej očr-ka bude trvať dlhšie ako 10dní, že si zmení rozhodujúce obdobie v prípade čerpania nem.dávok po ukončení očr-ky, tak to už neplatí. Prerušenie nem.poistenia v prípade stanovenia rozhodujúceho obdobia už sa nepovažuje za ukončenie NP a ukončenie prerušenia za nový vznik NP. vid § 54 ods. 5 zákona o sociálnom poistení.

Aj ked možno si nič nemyslela, ale si sa len nepresne vyjadrila a my tu nad tým dumáme
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Prepáčte, zle som sa vyjadrila.
Myslela som registračný list do soc. pois. prerušenie platenia na nemocenské či sa dáva až keď zamestanec je dlhšie ako 10 dní a hneď som už v hlave myslela nato, že aj tých 10 dní sa ukáže ako PN, v evidenčnom liste. Už som to dlho nemala a asi v tom motám...
Ak som sa teraz vyjadrila presnejšie tak sa dáva do SP registračný list s prerušením až od 11. dňa OČR a keď má menej tak sa nedáva nič (okrem OČR, potvrdenia). Ano?
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Ešte som zabudla na zdravotnú?
Treba to nahlásiť?
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Prosím, čo s tou zdravotnou?
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

SP: prerušuje sa od 11. dňa OČR
ZP: nahlasuje sa celá doba OČR na Oznámení zamestnávateľa..
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Dakujem
0 0
tajnostkárka tajnostkárka

tajnostkárka je offline (nepripojený) tajnostkárka

Prosím vás aký je postup,pri vybavovaní OČR.
Mám konkrétny prípad,v utorok idem rodiť,potom by som potrebovala aby so mnou zostal doma aspoň pár dní doma.Myslím,že má nárok na osem dní.V pôrodnici mi vystavia nato nejaké tlačivo?Treba s tým ísť na soc.poisťovňu,alebo za zamestnávateľom,ako to prosím vás je? a ak je medzi tým náhodou víkend tak sa aj víkend počíta do tých ôsmych dní,alebo ide len o pracovné dni.Budem vám veľmi vďačná ak mi odpoviete
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tajnostkárka Pozri príspevok
Prosím vás aký je postup,pri vybavovaní OČR.
Mám konkrétny prípad,v utorok idem rodiť,potom by som potrebovala aby so mnou zostal doma aspoň pár dní doma.Myslím,že má nárok na osem dní.V pôrodnici mi vystavia nato nejaké tlačivo?Treba s tým ísť na soc.poisťovňu,alebo za zamestnávateľom,ako to prosím vás je? a ak je medzi tým náhodou víkend tak sa aj víkend počíta do tých ôsmych dní,alebo ide len o pracovné dni.Budem vám veľmi vďačná ak mi odpoviete
OČR- správny výraz ošetrovné, nie je určené na prípady, kedy je manželka v pôrodnici.
Naposledy upravil Tweety : 26.02.09 at 15:09 Dôvod: úprava správneho výrazu
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

tajnostkárka Pozri príspevok
Prosím vás aký je postup,pri vybavovaní OČR.
Mám konkrétny prípad,v utorok idem rodiť,potom by som potrebovala aby so mnou zostal doma aspoň pár dní doma.Myslím,že má nárok na osem dní.V pôrodnici mi vystavia nato nejaké tlačivo?Treba s tým ísť na soc.poisťovňu,alebo za zamestnávateľom,ako to prosím vás je? a ak je medzi tým náhodou víkend tak sa aj víkend počíta do tých ôsmych dní,alebo ide len o pracovné dni.Budem vám veľmi vďačná ak mi odpoviete
Na OČR by mal manžel nárok iba vtedy, ak by si bola chorá, čo nie je tvoj prípad. Pôrod nie je choroba.

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

môže si zobrať dovolenku
0 0
tajnostkárka tajnostkárka

tajnostkárka je offline (nepripojený) tajnostkárka

Takže vlastne to,čo bolo voľakedy samozrejmosťou už dnes neexistuje?
Tak to som riadne prekvapená.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

tajnostkárka Pozri príspevok
Takže vlastne to,čo bolo voľakedy samozrejmosťou už dnes neexistuje?
Tak to som riadne prekvapená.
neviem o tom, že to bolo niekedy (a kedy?) samozrejmosťou
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

tajnostkárka Pozri príspevok
Takže vlastne to,čo bolo voľakedy samozrejmosťou už dnes neexistuje?
Tak to som riadne prekvapená.
OČR je možná len pre manžela, ak majú už prvé dieťa, s ktorým je manželka na MD a počas pobytu v pôrodnici sa oň nemôže starať. Inak nie a nikdy to tak ani nebolo
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

JAJA11 Pozri príspevok
OČR je možná len pre manžela, ak majú už prvé dieťa, s ktorým je manželka na MD a počas pobytu v pôrodnici sa oň nemôže starať. Inak nie a nikdy to tak ani nebolo
Nie síce OČR-ka, ale nejaký čas mali nárok na rodičovský príspevok obidvaja rodičia - dobu poberania RP u otca si nepamätám, myslím, že to bolo jeden mesiac
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

JAJA11 Pozri príspevok
OČR je možná len pre manžela, ak majú už prvé dieťa, s ktorým je manželka na MD a počas pobytu v pôrodnici sa oň nemôže starať. Inak nie a nikdy to tak ani nebolo
A ešte v prípade, keby manželka mala zdravotné problémy- ochorela by, mohol by si manžel vziať OČR na manželku.
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Viete mi prosím poradiť, síce som pôvodne zadala otázku v téme "Olymp", ale vidím, že to nie je problém softwaru. Má nárok na dávky zo SoP za 10 dní OČR zamestnankyňa, ak minulý rok bola 174 dní na rodičovskej a potom 192 dní už pracovala. Teraz má OČR od 2.2.09. Nedostane nič, ak nebola poistená v rozhodujúcom období 270 dní? Vopred vďaka.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lubica3 Pozri príspevok
Viete mi prosím poradiť, síce som pôvodne zadala otázku v téme "Olymp", ale vidím, že to nie je problém softwaru. Má nárok na dávky zo SoP za 10 dní OČR zamestnankyňa, ak minulý rok bola 174 dní na rodičovskej a potom 192 dní už pracovala. Teraz má OČR od 2.2.09. Nedostane nič, ak nebola poistená v rozhodujúcom období 270 dní? Vopred vďaka.
Nem. poistenie po dobu 270 dní v posledných dvoch rokoch sa sleduje len v prípade nároku na materskú dovolenku. Nárok na ošetrovné jej vznikol - platí SP max. 10 kal. dní.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Viete mi prosím poradiť. Mám OČR od 24-30.3.2009.
Minulý rok do augusta 2008 som bola ešte na RD. Od septembra som sa zamestnala, ale u iného zamestnávateľa. V potvrdení na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku v bode 5.- je či zamestnanec čerpal v RO - RD...atď.
Chcela by som sa opýtať či RO je pre mňa ibe 9-12/2008, kedy som bola zamestnaná u nového zamestnávateľa. Dajak v tom začínam mať chaos. Netreba tam vypisovať nič?
Napr., teraz v tých nových tlačivách už nie je kolonka na vypisovanie kedy bol zam. OČR, PN. A pani zo SP mi povedala , že to tam mám radšej napísať- aby vedeli správne určiť VZ na nem. dávku.
Bola by som Vám veľmi vďačná, dosť súrne by som to potrebovala.
Ďakujem
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

L-M Pozri príspevok
Viete mi prosím poradiť. Mám OČR od 24-30.3.2009.
Minulý rok do augusta 2008 som bola ešte na RD. Od septembra som sa zamestnala, ale u iného zamestnávateľa. V potvrdení na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku v bode 5.- je či zamestnanec čerpal v RO - RD...atď.
Chcela by som sa opýtať či RO je pre mňa ibe 9-12/2008, kedy som bola zamestnaná u nového zamestnávateľa. ÁnoDajak v tom začínam mať chaos. Netreba tam vypisovať nič?
Napr., teraz v tých nových tlačivách už nie je kolonka na vypisovanie kedy bol zam. OČR, PN. A pani zo SP mi povedala , že to tam mám radšej napísať- aby vedeli správne určiť VZ na nem. dávku.
Bola by som Vám veľmi vďačná, dosť súrne by som to potrebovala.
Ďakujem
Odpoveď v texte.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať