Zavrieť

Porady

ošetrovanie člena rodiny (OČR)

Ahoj poraďáci,
zamestnanec mi dnes doniesol OČR chorého dieťaťa.
Čo s tým teraz. Potvrdiť a poslať na Soc.poisťovňu. Ako sa to vypláca a kto to vypláca. Aké doklady treba ešte urobiť.
Treba odhlásiť od 1 dňa zo zdravotného poistenia.
Prosím poraďte mi.
Usporiadat
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Pri OČR v trvaní 12 dní - nahlasujem prerušenie 2 dni na soc.poisťovňu a na zdravotnú oznámim do konca nasledujúceho mesiaca trvanie očr celých 12 dní, kód 1O ?
Vďaka!
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

silvia Pozri príspevok
Pri OČR v trvaní 12 dní - nahlasujem prerušenie 2 dni na soc.poisťovňu a na zdravotnú oznámim do konca nasledujúceho mesiaca trvanie očr celých 12 dní, kód 1O ?
Vďaka!
Áno.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Prosím pekne o radu, je ohraničené vekom OČR na dieťa?
V zákone je napísané, alebo sa stará o dieťa do desiatich rokov ak mu bolo nariadené karanténne opatrenie- to znamená, že napr. dieťa je zdravé ale je nariadená karanténa- a vtedy je to iba ohraničené vekom 10- ich rokov?
Dakujem pekne
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

L-M Pozri príspevok
Prosím pekne o radu, je ohraničené vekom OČR na dieťa?
V zákone je napísané, alebo sa stará o dieťa do desiatich rokov ak mu bolo nariadené karanténne opatrenie- to znamená, že napr. dieťa je zdravé ale je nariadená karanténa- a vtedy je to iba ohraničené vekom 10- ich rokov?
Dakujem pekne
OČR je osetrovanie clena rodiny, osetrovat mozes aj dospeleho - napr. manzela, rodica, pokial je osetrovanie nutne.

Kedze v zakone je a :
Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca.

naozaj plati, ze moze ist o zdrave dieta, ktore ma napr. v skolke karantenu.
Zdrave 11 rocne dieta uz pri karantene v skole nema narok na rodica s OCR .
Naposledy upravil ivka70 : 23.09.10 at 05:05
3 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

L-M Pozri príspevok
Prosím pekne o radu, je ohraničené vekom OČR na dieťa?
V zákone je napísané, alebo sa stará o dieťa do desiatich rokov ak mu bolo nariadené karanténne opatrenie- to znamená, že napr. dieťa je zdravé ale je nariadená karanténa- a vtedy je to iba ohraničené vekom 10- ich rokov?
Dakujem pekne
To ohraničenie vekom 10 rokov platí len pre bod b, písm. 1 § 39 Zákona 461/2003
§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné
(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak
a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu,<SUP>50)
</SUP>2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu<SUP>50)</SUP> alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu<SUP>50)</SUP> alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.
3 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

L-M Pozri príspevok
Prosím pekne o radu, je ohraničené vekom OČR na dieťa?
V zákone je napísané, alebo sa stará o dieťa do desiatich rokov ak mu bolo nariadené karanténne opatrenie- to znamená, že napr. dieťa je zdravé ale je nariadená karanténa- a vtedy je to iba ohraničené vekom 10- ich rokov?
Dakujem pekne
áno
.. ošetrovanie chorého člena rodiny - žiadna hranica veku
.. ak zdravé dieťa nemôžeš dať do zariadenia (karanténa) ... tam je hranica desať rokov
2 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Dakujem Vám veľmi pekne všetkým, ste super
0 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

Je možné, aby nevznikol nárok na vyplatenie OČR podľa Sociálnej poisťovne z dôvodu dvoch OČR v jednom mesiaci? Je to takto niekde v zákone uvedené?
Konkrétne 1. OČR od 26.7.2010 do 02.08.2010
a 2. OČR od 23.08.2010 do 31.08.2010 medzitým bolo dieťa zdravé.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

JanaJB Pozri príspevok
Je možné, aby nevznikol nárok na vyplatenie OČR podľa Sociálnej poisťovne z dôvodu dvoch OČR v jednom mesiaci? Je to takto niekde v zákone uvedené?
Konkrétne 1. OČR od 26.7.2010 do 02.08.2010
a 2. OČR od 23.08.2010 do 31.08.2010 medzitým bolo dieťa zdravé.
Opatovny narok nevznika len pri tej istej diagnoze.
Co sa mi v tomto pripade nepozdava. Urcite by so msa odvolala, mozno tam lekar napisal to iste, tak si myslia, ze je to pokracovanie tej istej choroby.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivka70 Pozri príspevok
Opatovny narok nevznika len pri tej istej diagnoze.
Co sa mi v tomto pripade nepozdava. Urcite by so msa odvolala, mozno tam lekar napisal to iste, tak si myslia, ze je to pokracovanie tej istej choroby.
Ivka, opätovný nárok nevzniká len pri prerušení ošetrovania (ak ochorenie trvá naďalej a je vystavená nová Žiadosť o ošetrovné). V tomto prípade, aj keď ide o tú istú diagnozu, posudkový lekár nepostupoval správne - treba sa voči rozhodnutiu SP odvolať.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

veronikasad, tak som to myslela
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

JanaJB Pozri príspevok
Je možné, aby nevznikol nárok na vyplatenie OČR podľa Sociálnej poisťovne z dôvodu dvoch OČR v jednom mesiaci? Je to takto niekde v zákone uvedené?
Konkrétne 1. OČR od 26.7.2010 do 02.08.2010
a 2. OČR od 23.08.2010 do 31.08.2010 medzitým bolo dieťa zdravé.
Daj vedieť, ako si dopadla .....
ja mám taký dojem, že jednoducho zamietajú (skúšajú - aj keď nie je dôvod)... ak sa nik neodvolá, tak im to prejde ... a ak sa odvolá - tak vyplatia potom.
0 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

Ďakujem Vám za vyjadrenie. Z dôvodu že ešte neprišlo rozhodnutie o priznaní resp. nepriznaní ošetrovného, informovala som sa priamo na Soc.poisťovni a bolo mi oznámené, že sa skúmala diagnóza dieťaťa, nakoľko boli obe OČR v jednom mesiaci (dva dni na začiatku augusta a po troch týždňoch druhá OČR). Vraj lekár mal napísať diagnózu priamo na tlačivo OČR, kde ani nie je žiadna kolónka pre takúto informáciu. Ak by prvá OČR skončila 31.7. a druhá OČR začala 2.8. tak by nič neskúmali, lebo sú to dva rôzne mesiace. Takto som to pochopila z telefonického rozhovoru. Chcela som vedieť podľa akého § postupujú, pretože to nemá logiku.
V tomto konkrétnom prípade bolo ošetrovné priznané (informácia pracovníčky SP), nakoľko sa jednalo o dve rôzne diagnózy, ale bude vyplatené o mesiac neskôr.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Podľa žiadneho.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

len si chcem pre istotu overiť nasl. situáciu:
manžel je dobrovoľne nezamestnaný, zároveň na ID, platí si DNP od 12/09 a DPv nezam. od mája 10.
Od 28.9. - 7.10. je na OČR s dcérou.
Platby budú:
mesačná platba DNP 19,80
za september bude 19,80 / 30 x 27 je 17,82 platba 17.80
za október bude 19,80 / 31 x 24 je 15,32 platba bude 15,3O
mesačná platba DPvNZ 40,-
za september 40 / 30 x 27 je 35,99 čiže 35,90
október 40 / 31 x 24 je 30,96 čiže 30,90
Dúfam, že to je správne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Janka, kráti sa aj Dobrovolné poistenie v nezamestnanosti počas PN, resp. OČR ? Nie som si istá ...
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

asi áno, našla som nasledovné:
§ 140
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom
Na začiatok

(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,
b) od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Osobne by som radšej zaplatila PvN za celý mesiac a žiadala o vrátenie preplatku, lebo ak ti náhodou vznikne aj nejaký malý nedoplatok, ktorý nebudeš mať uhradený do konca mesiaca, tento mesiac sa do dobr.poist. v nezamestnanosti nepočíta.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Určite sa neplatí PvN počas poberania nemocenskej dávky - ako si aj citovala (ošetrovného).
Len by som chcela upozorniť na skutočnosť, že poistné v nezamestnanosti treba uhrádzať v termíne splatnosti - ináč je na draka (nepočíta sa ten mesiac - ak sa opozdí). pri nemocenskom poistení to nie je také prísne - môže zaplatiť aj do konca mesiaca, v ktorom je splatné
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Len drobnosť - kráti sa vymeriavací základ, nie poistné - zaokrúhľovaním by mohlo dôjsť chybe. Neviem aký je mesačný VZ, alikvotna časť za zaokrúhli na eurocenty nahor.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať