Zavrieť

Porady

HPP+zivnost

Dobry den,

mam otazku na ktoru nemozem najst presnu odpoved. Dost dobre je to popisane tu http://www.porada.sk/t32148-hlavny-p...st-odvody.html ale zaujima ma moj konkretny pripad a navyse sa odvtedy mohlo lahko nieco zmenit. Takze ..

Pracujem na trvaly pracovny pomer a uz teraz platim max. odvody do socialnej aj zdravotnej poistovne. Teraz si k tomu este chcem otvorit zivnost, objem fakturovanych penazi urcite presiahne tu hranicu 90.000 ... Ako na tom budu moje odvody pokial budem mat TPP+zivnost? Kedze som fyzicka osoba, a uz teraz odvadzam maximum, musim este odvadzat aj zo zivnosti? Ak ano, bude sa mi to potom vracat? Kdesi som cital ze preplatok sa cast vracia mne a cast zamestnavatelovi ...

Prosim, poradte - v tejto oblasti este nemam ziadne skusenosti, dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    xywy je offline (nepripojený) xywy

    xywy
    Nuz hej, ale to su jednak stare zalezitosti 2 roky a jednak sa pytam, ze ked uz teraz platim max. odvody. Som sa informoval u par znamich a ti vraveli ze sa odvody scitavaju, tak preto ma zaujima, ci hej ci nie. Niesu uctovnici ..

    Dakujem

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Pokiaľ platí maximálny vymeriavací základ pre platby poistného a v prípade, že budeš platiť odvody ako zamestnanec a aj ako SZČO, môžeš v prípade presiahnutia max VZ požiadať Sociálnu poisťovňu o prehodnotenie súbehu poistenia a požiadať o vrátenie preplatku. Zdravotné poistenie si zúčtuješ v rámci ročného zúčtovania ZP.

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Ak si teraz založíš živnosť do SP budeš platiť zatiaľ len z HPP. O platení od 01.07.2008 bude jasné na základe DP.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    xywy Pozri príspevok
    Nuz hej, ale to su jednak stare zalezitosti 2 roky a jednak sa pytam, ze ked uz teraz platim max. odvody. Som sa informoval u par znamich a ti vraveli ze sa odvody scitavaju, tak preto ma zaujima, ci hej ci nie. Niesu uctovnici ..

    Dakujem
    ... téma, ktorú pripojila Aljok je založená 31.1.2007....

    xywy je offline (nepripojený) xywy

    xywy
    To Johanka: mas pravdu, ja som pozeral datum kedy bol zalozeny nick ... ospravedlnujem sa ..

    Dakujem za info, takze socialku platit nemusim prvy rok, a snad nas najvyssi nezrusi stropy .. dufajme. Ale to je OT .. Zdravotnu si zuctujem na konci v priznani a vratia $$$ mne alebo ide neaka cast z nich aj zamestnavatelovi z HPP spat? Dost dolezita otazka pre mna ..

    A prajem prijemny vikend vsetkym

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    xywy Pozri príspevok
    To Johanka: mas pravdu, ja som pozeral datum kedy bol zalozeny nick ... ospravedlnujem sa ..

    Dakujem za info, takze socialku platit nemusim prvy rok, a snad nas najvyssi nezrusi stropy .. dufajme. Ale to je OT .. Zdravotnu si zuctujem na konci v priznani a vratia $$$ mne alebo ide neaka cast z nich aj zamestnavatelovi z HPP spat? Dost dolezita otazka pre mna ..

    A prajem prijemny vikend vsetkym
    sociálne poistenie v prvom roku platiť nemusíš. V ZP sa prihlásiš do 8 dní ako SZĆO, ak si zamestnancom, môžeš si určiť vymeriavací základ 0 - teda mesačne nebudeš platiť do ZP žiadne preddavky. Rozdiel do max. VZ doplatíš v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia - vlastne už nedoplatíš nič, lebo zo zamestnania už máš maximum.
    Aj tak sa dá ...

    ---------
    Veronika
    Naposledy upravil veronikasad : 27.07.07 at 13:28

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    veronikasad Pozri príspevok
    ... Rozdiel do max. VZ doplatíš v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia - vlastne už nedoplatíš nič, lebo zo zamestnania už máš maximum.
    Aj tak sa dá ...
    Toto tvrdenie (pozri podčiarknutý text) vzhľadom na "vysokú matematiku" zakomponovanú do postupu RZZP asi nebude pravdivé.
    Myslím si, že dôjde k "spravodlivému prerozdeleniu" odvodovej záťaže medzi zamestnávateľa a SZČO. Výsledok takého prerozdelenia môže spôsobiť dosť vážny šok.

    P.S.
    Ministerstvo zdravotníctva sa nám už druhý rok "vyhráža", že zjednoduší RZZP a tak sa niekedy možno aj dožijeme pozitívneho prekvapenia.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    endrju Pozri príspevok
    T
    P.S.
    Ministerstvo zdravotníctva sa nám už druhý rok "vyhráža", že zjednoduší RZZP a tak sa niekedy možno aj dožijeme pozitívneho prekvapenia.
    Andrej nestraš

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    katkaj Pozri príspevok
    Andrej nestraš
    Treba negatívne informácie "vyvážiť" aspoň pomyslením na niečo "pozitívne"

    P.S.

    Posledná umiera Nádej (alebo nádej ) ...
    Neukameňujte ma, prosím, za túto slovnú hračku.

    xywy je offline (nepripojený) xywy

    xywy
    Tak som zistil nove veci ohladne zdravotnej, ako to spravil kamarat tento rok .. niekoho urcite bude zaujimat.

    Kedze odvadzam max. odvody zo zamestnania, neodvadzam zo zivnosti ... avsak, na konci pri podavani zdravot. roc. zuctovania sa mi zrataju prijmy zo zivnosti a z trvaleho uvazku, spravi sa pomer a ja ako zivnostik DOPLATIM rozdiel ... tu cast co mam zo zivnosti. A mojmu zamestnavatelovi vratia to, co ja doplatim ...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    xywy Pozri príspevok
    Tak som zistil nove veci ohladne zdravotnej, ako to spravil kamarat tento rok .. niekoho urcite bude zaujimat.

    Kedze odvadzam max. odvody zo zamestnania, neodvadzam zo zivnosti ... avsak, na konci pri podavani zdravot. roc. zuctovania sa mi zrataju prijmy zo zivnosti a z trvaleho uvazku, spravi sa pomer a ja ako zivnostik DOPLATIM rozdiel ... tu cast co mam zo zivnosti. A mojmu zamestnavatelovi vratia to, co ja doplatim ...
    Len aby si z toho doplatku neutrpel šok, o ktorom píše endrju v príspevku č. 9, lebo to prerozdelenie pri max.vymeriavacom základe býva niekedy naozaj "zaujímavé".

    ---------
    Veronika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.