Zavrieť

Porady

1% z OC vozidla - určenie ceny

Prosím o rýchlu radu. Ako sa myslí obstarávacia cena vozidla? Auto bolo kúpené za cenu 260000,-Sk s DPH. Ale časť sumy je platená cez autokredit - pričom nám za vypracovanie splátkového kalendára na autokredit naúčtovali spracovateľský poplatok 910,-Sk. Ja som v účtovníctve tento poplatok dala do OC vozidla - teda celkom 260910,-Sk na účely opisovania, ale pre zamestnanca sme dali na používanie vozidla aj na súkromné účely sumu z faktúry o nákupe teda 260000,-Sk. Akú cenu by mal teda mať? Pri výpočte 1% a následne dane 19% je rozdiel len 1 Sk, ale chcem aby to bolo správne.
Ďakujem za všetky rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Orsz Pozri príspevok
    Prosím o rýchlu radu. Ako sa myslí obstarávacia cena vozidla? Auto bolo kúpené za cenu 260000,-Sk s DPH. Ale časť sumy je platená cez autokredit - pričom nám za vypracovanie splátkového kalendára na autokredit naúčtovali spracovateľský poplatok 910,-Sk. Ja som v účtovníctve tento poplatok dala do OC vozidla - teda celkom 260910,-Sk na účely opisovania, ale pre zamestnanca sme dali na používanie vozidla aj na súkromné účely sumu z faktúry o nákupe teda 260000,-Sk. Akú cenu by mal teda mať? Pri výpočte 1% a následne dane 19% je rozdiel len 1 Sk, ale chcem aby to bolo správne.
    Ďakujem za všetky rady.
    Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v § 25 ods. 1) písm a) definuje obstarávaciu cenu nasledovne:

    (1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

    a) obstarávacia cena118) vrátane nepeňažného vkladu fyzickej osoby do obchodnej spoločnosti alebo družstva, ak ide o vklad, ktorý sa neúčtuje v obchodnom majetku a pri predaji tohto majetku by sa na dosiahnutý príjem nevzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 9,
    obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,


    s odvolávkou č.118 na § 25 ods. 4) zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve:

    (4) Na účely tohto zákona sa rozumie

    a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním,
    b) reprodukčnou obstarávacou cenou cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje,
    c) vlastnými nákladmi.

    Takže za obstarávaciu cenu by som bral 260.000,- + 910,-

    1% z OC vozidla - určenie ceny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.