Zavrieť

Porady

Medzinárodná preprava medzi štátmi EÚ

Ahoje poradáči, potreboval som poradiť! Fyzická osoba podnikateľ podniká v oblasti dopravy v SR, je plaiteľom DPH dostane objednávku z Nemecka na prepravu tovaru z Talianska do Rakúska. Doprava sa začína v Taliansku, skončí v Rakúsku. Ako je s DPH? Objednávateľ je z iného členského štátu? Ďakujem, Sabina
Usporiadat
biba187 biba187

biba187 je offline (nepripojený) biba187

prosím o radu, došlá tuzemská faktúra fakturuje medzinárodné prepravné oslobodené od DPH zak. 222/2004 par. 47 vývoz služieb je to do Ruska. Neviem si rady ako to zaúčtovať do evidencie DPH. Medzi odpočítanie dane asi nič keď bez DPH dať to do zdaniteľných obchodov par. 47 t alebo 46,48 s alebo do par. 15, 16 oslobodené plnenia, poraďte skúsenejší prosím.
0 0
biba187 biba187

biba187 je offline (nepripojený) biba187

nikto mi nevie poradiť ?
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
takáto fa nemá riadok v DP DPH a pokiaľ dobre čítam § 70 zákona o DPH neeviduje sa to ani v evidencii pre účely dph.
Pokiaľ by to bola vaša vystavená fa, tak ide do r. 15 DP
0 0
biba187 biba187

biba187 je offline (nepripojený) biba187

ďakujem Vám skúsenejším za odpovede, aj ja som si to tak myslela, ale pre istotu som sa spýtala, viac hláv viac rozumu, ďakujem a vážim si toho.
0 0
toni toni

toni je offline (nepripojený) toni

Viete mi poradiť?
Prepravujeme tovar pre odberateľa XY z EU / IČ DPH EU /. Tovar je majetkom f. XY, prevezieme na Slovensku z mesta A do mesta B . Viem, že v meste B sa tovar opracuje a pokračuje ďalej pre toho istého odberateľa XY do EU. Ako je to s DPH.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
zdanenie prepravných služieb upravuje § 15 v nadväznosti na § 16 zákona o dph, preprava objednaná pod ič dph iným ako je miesto začatia prepravy je oslobodená od dph a daňová povinnosť sa prenáša na objednávatea prepravy, osobu identifikovanú pre dph v inom členskom štáte, táto osoba je osobou povinnou platiť dph, vystavíš fa a na nej uvedieš odkaz-osobou povinou platiť daň je príjemca služby, v dp dph to neuvádzaš nie je na to riadok.
tento istý postup sa použije aj pri faktúre za opracovanie, práce na hnuteľnom hmotnom majetku sa tiež zdaňujú v krajine pod ktorým ič dph bola objednaná
0 0
toni toni

toni je offline (nepripojený) toni

Ďakujem
Odkaz - osobou povinou patiť daň je príjemca služby, ktorý § treba použiť
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
tá formulka je presne uvedená v cca § 72 ?? /neviem presne, nemám prisebe zákon/ ale názov by mal mať - faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu, tam sú uvedené náležitosti, bd uvedieš to zložité - odkaz na smernicu .... ale stačí, uviesť to čo som napísala v mojom predchádzajúcom príspevku
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

toni Pozri príspevok
Ďakujem
Odkaz - osobou povinou patiť daň je príjemca služby, ktorý § treba použiť
V zmysle Zákona č. 222/2004 o DPH § 16 ods. 1 je miesto dodania prepravnej služby iný členský štát EÚ
0 0
renix1 renix1

renix1 je offline (nepripojený) renix1

prosím o radu, začala som účtovať medzinár. prepravu a mám prijatú fa z Rakúska za pripoistenie CMR a neviem či to mám samozdaniť. prosím kto má skúsenosť s prepravou pomôžte.
Je tam veta:Tax-free transport according to VAT-Law to or from a non-Member State.
Je to súrne ďakujem.
0 0
renix1 renix1

renix1 je offline (nepripojený) renix1

renix1 Pozri príspevok
prosím o radu, začala som účtovať medzinár. prepravu a mám prijatú fa z Rakúska za pripoistenie CMR a neviem či to mám samozdaniť. prosím kto má skúsenosť s prepravou pomôžte.
Je tam veta:Tax-free transport according to VAT-Law to or from a non-Member State.
Je to súrne ďakujem.
posúvam
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Z takejto odvolávky nie je jasné, či daná služba je oslobodená v Rakúsku.
Podľa všetkého by mala byť.
Usudzujem, že by sme sa mali riadiť našim § 37 zákona o DPH, kde sa jedná o oslobodené plnenie.
Navyše, ak by bola povinnosť dodaniť túto službu, mal odosielateľ FA dať jednoznačnú odvolávku na ich zákon o DPH.

Môj názor : nepodlieha samozdaneniu.
Bola by som rada, keby to ešte niekto skúsenejší potvrdil.
0 0
olarac olarac

olarac je offline (nepripojený) olarac

Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu: tie tabuľky, ktoré uvádzate sú fajn, ale riadia sa zákonom do 31.12.09. Viete mi poradiť, kde by som našla takúto tabuľku platnú od 01.01.2010, asi tam bude nejaká zmena. Veľmi pekne ďakujem
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

olarac Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu: tie tabuľky, ktoré uvádzate sú fajn, ale riadia sa zákonom do 31.12.09. Viete mi poradiť, kde by som našla takúto tabuľku platnú od 01.01.2010, asi tam bude nejaká zmena. Veľmi pekne ďakujem
Olarac, doplnené zmeny súviasiace s dopravou a zák. o DPH od 1.1.1010 nájdeš tu http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html v príspevku č.4
0 0
olarac olarac

olarac je offline (nepripojený) olarac

danushka Pozri príspevok
Olarac, doplnené zmeny súviasiace s dopravou a zák. o DPH od 1.1.1010 nájdeš tu http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html v príspevku č.4
Ďakujem Danushka za pomoc
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Pri mojom učení sa postupov fakturácie vlastnej a špedičnej dopravy som vytvorila na niektoré príklady prehľadnú tabulku, ktorú prikladám.

Trochu som pôvodnú tabulku doplnila.
Naposledy upravil Jajina : 07.02.10 at 14:01
1 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Naši špeditéri používajú program na vyťažovanie aut z nemecka.
Za internetový prístup platíme štvrťročne na základe faktúr.
Na faktúre je len dátum vystavenia (v minulosti to bol dátum dodania) 8.1.2010 a v texte je : za obdobie 1.1.-31.3., dátum dodania opakovane poskytovaných služieb je posledný deň obdobia t.j. 31.3.
Faktúru som uhradila 20.1.2010
Dátum dodania pre mňa aj pre nemca by mal byť 20.1.2010
Neverím že od nich dostanem novú faktúru s dátumom dodania.
Keď sa preukážem dátumom úhrady-mohla by som daň zo samozdanenia odpočítať dňom úhrady?

Som síce , ale ak ste dopraváci-špeditéri máte možno podobné faktúry
0 0
Hytat Hytat

Hytat je offline (nepripojený) Hytat

vysledok je spravny, teda bez DPH ale zdovodnenie sa mi zda nespravne. Mala si pouzit §15 ods 1., teda ak ide o zdanitelnu osobu z EU je miestom zdanitelneho plnenia jej sidlo a nie je dolezite, kde sa preprava zacina, ci konci
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

Dobrý deň, ospravedlnujem sa ak som mimo témy ale dosť mi to súri....
Slovenská firma - platca dph doviezol tovar z polska (stavebný materiál), nadobudnutie tovaru podľa §11 - riadok v dph 07 ? samozdaniť
ale z polska došla aj faktura za prepravu od prepravcu - to už su služby, tiež samozdaniť? a do ktorého riadku v dph?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať