Zavrieť

Porady

oneskorená registrácia

Ahojte poraďáci,mam na vas jednu otazku a prosbu o vysvetlenie.
Živnostník, ktorý nie je platitelom DPH, sa chcel dobrovolne zaregistrovat za platcu DPH. Ale pri registrácii zistil, že jeho obrat presiahol 1,5 mil. korún za predchádzajúcich 12 mesiacov vlastne uz v máji. Túto skutočnosť však zistil až v septembri, ked chcel podať dobrovoľnú registráciu za platcu DPH.
Chcem sa spytat aký postih (myslím pokuta v akej výške) ho bude čakať. Na stránke Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky som našla toto: Za nesplnenie povinnosti podať žiadosť o registráciu alebo za oneskorené podanie tejto žiadosti uloží daňový úrad pokutu najviac do výšky dane na výstupe, ktorú by bola osoba podliehajúca dani povinná uplatniť za svoje uskutočnené zdaniteľné plnenia ako platiteľ, a to v období od prvého kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bola povinná podať žiadosť o registráciu, do dňa zistenia porušenia povinnosti.
Pochopila som správne, že živnostník zaplatí pokutu za daň na výstupe za mesiace jún, júl, august a september? Príklad: ak mal živnostník za tieto mesiace obrat 1.mil. Sk tak jeho daň na výstupe bude 190 000 Sk a táto suma bude aj pokutou???
Vopred za odpovede dakujem..moc by ste mi pomohli...



Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
1. kedže máme novú Poradu, mohla si radšej zadať novú otázku, lebo sa to tu stratí - podľa mňa.
2. od 23.3. do 31.5.2013 /platiteľ si zrejme od 1.6.2013 tak?/
podáš DP DPH tak ako keby si bola platiteľom, t.j. výstup -- vypočítaš DPH ako si napísala a odpočítaš zo všetkých relevantných dokladov -faktúry, bločky atp.
3. za jún podáš riadne DP, akurát mám dilemu ako tam uvedieš odpočet po registráciu -lebo z majetku a zásob síce môžeš, ale ak si si tú DPH zahrnula do DP podľa môjho bodu 2, tak by to bola duplicita. Takže asi by bolo dobre ten odpočet riešiť k 23.3.2013 /inventúra zásob/.
nezávidím...............
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Veľmi pekne ďakujem za jasnú odpoveď. Zásoby našťastie menám žiadne ani DHM. Takže neodpočítavam nič.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať