Zavrieť

Porady

konateľ, spoločník, dôchodca - dohoda o prac.činnosti

buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Keď je starobný dôchodca konateľ a spoločník s.r.o. môže mať dohodu o pracovnej činnosti v tej istej s.r.o. a aké odvody musí platiť?
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

buba Pozri príspevok
Keď je starobný dôchodca konateľ a spoločník s.r.o. môže mať dohodu o pracovnej činnosti v tej istej s.r.o. a aké odvody musí platiť?
Dohodu o pracovnej činnosti môže mať uzatvorenú.
Do ZP neplatí nič.
Do SP platí 0,8 % úrazové poistenie + 0,25 % garančné poistenie.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Nie som si istá, ale myslím si že do ZP platí aj on aj zamestnávateľ, lebo podľa § 11 ods. 3 písm.i/ zákona o zdrav. poistení je považovaný za zamestnanca.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
azuz Pozri príspevok
Nie som si istá, ale myslím si že do ZP platí aj on aj zamestnávateľ, lebo podľa § 11 ods. 3 písm.i/ zákona o zdrav. poistení je považovaný za zamestnanca.
Do ZP sa neplatí. Ten príjem nemá z titulu konateľstva, nie je to odmena za výkon funkcie konateľa. Na funkciu konateľa sa neuzatvára dohoda. Zrejme je to na iný druh práce ako funkcia konateľa.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

smith Pozri príspevok
Do ZP sa neplatí. Ten príjem nemá z titulu konateľstva, nie je to odmena za výkon funkcie konateľa. Na funkciu konateľa sa neuzatvára dohoda. Zrejme je to na iný druh práce ako funkcia konateľa.
V §11 ods.3 písm.i) nejde o príjem konateľa ale o príjem spoločníka, a spoločník, ak za prácu pre spoločnosť je odmeňovaný formou, ktorá sa považuje za príjem zo závislej činnosti, tak je považovaný za zamestnanca. DoPČ je práca pre spoložnosť a je to príjem zo závislej činnosti, takže ZP by platiť mal ako zamestnanec.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

buba Pozri príspevok
Keď je starobný dôchodca konateľ a spoločník s.r.o. môže mať dohodu o pracovnej činnosti v tej istej s.r.o. a aké odvody musí platiť?
Preto aby sme správne odpovedali treba ešte doplniť toto zadanie:
Dohoda o pracovnej činnosti ma byť uzatvorená s dotyčným ako
- s konateľom ?
- so spoločníkom ?
- na akú činnosť ? prácu ?

Inak sa naše odpovede líšia a je to z nedostatku informácií.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

na inú činnosť , nie ako konateľ ani ako spoločník
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Podľa mňa je jedno akú prácu vykonáva.
Za zamestnanca sa pre zdrav. poistenie považuje ten spoločník, ktorý v pre spoločnosť vykonáva prácu, za ktorú je odmeňovaný formou, ktorá sa považuje za príjem zo závislej činnosti (podľa už spomínaného § 11 ods. 3 písm.i/). Takže ak má za prácu príjem, ktorý je považovaný za príjem zo závislej činnosti (to z dohody má), musí platiť ZP.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Samozrejme na činnosť spoločníka ani konateľa nemôže mať DoPČ. Ale je to spoločník, z DoPČ má príjem zo závislej činnosti, a teda jepovažovaný za zamestnaca pre ZP.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Nie je podstatné, že je dôchodca?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

To, že je dôchodca je dôležité až v RZZP - tam je možné, že ak príjem nepresiahne určitú hranicu, zaplatené preddavky sa vrátia. Tiež po chystanej novele sa to možno už bude inak posudzovať, ale zrejme tiež až v RZZP.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

takže, treba sťahovať do zdravotnej alebo nie?
0 0
gokko gokko

gokko je offline (nepripojený) gokko

obnovujem túto tému, prosím vás, konateľ, spoločník, dôchodca a dohoda o PČ na prácu napr. obchodník- platí zdravotné poistenie od 1.1.2008?
Nemôžem sa dopátrať odpovede. Ďakujem.
0 0
gokko gokko

gokko je offline (nepripojený) gokko

Zo seminára (Jozefa Mihála) viem, že dôchodcovia v roku 2008 neplatia ZP z príjmov na dohodu o PČ (lebo sú poistencami štátu), ale čo ak je dôchodca konateľ a spoločník s.r.o.? Dohodu má na iné práce - obchodník. Nemusí platiť ZP ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

gokko Pozri príspevok
Zo seminára (Jozefa Mihála) viem, že dôchodcovia v roku 2008 neplatia ZP z príjmov na dohodu o PČ (lebo sú poistencami štátu), ale čo ak je dôchodca konateľ a spoločník s.r.o.? Dohodu má na iné práce - obchodník. Nemusí platiť ZP ?
1. Z príjmu na DoPČ sa platia len odvody do SP bez ohľadu na to, či ide o dôchodcu alebo nie.
2. Z príjmu konateľa za výkon funkcie sa platí odvod do ZP.
3. Ak konateľ má odmenu za inú činnosť (obchodník) na základe DoPČ, platí bod 1.

Presná odpoveď je v príspevkoch č. 3,5,8 a 9 od Janky Motyčkovej a azuz.
Naposledy upravil liba2 : 30.01.08 at 18:49 Dôvod: prečiarknutie a doplnenie textu
0 0
gokko gokko

gokko je offline (nepripojený) gokko

Ďakujem pekne. Pre bežného zamestnanca (nie spoločníka) je to jednoduchšie. Zmiatlo ma, že Jana Motyčková píše (prísp.5), že spoločník s.r.o. ak má uzatvorenú DoPČ je pre ZP považovaný za zamestnanca a teda musí platiť ZP. Že nezáleží
1: že je dôchodca,
2.a dohoda je na inú prácu , nie na funkciu konateľa.
3. dôležité je, že je spoločník ?
Naposledy upravil gokko : 30.01.08 at 18:27
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Čo píše Janka Motyčková v tejto téme, je pre mňa sväté, je to odborníčka na túto problematiku.
Preto som si prečítala ešte raz všetko od začiatku. Odpovede na tvoju otázku tam sú.
Moja odpoveď nie je správna. Drž sa toho čo odpovedá Janka Motyčková a azuz v príspevkoch č. 3,5,8 a 9 aj 11..
A ospravedlňujem sa.
Naposledy upravil liba2 : 30.01.08 at 18:50
0 0
gokko gokko

gokko je offline (nepripojený) gokko

Jana Motyčková Pozri príspevok
To, že je dôchodca je dôležité až v RZZP - tam je možné, že ak príjem nepresiahne určitú hranicu, zaplatené preddavky sa vrátia. Tiež po chystanej novele sa to možno už bude inak posudzovať, ale zrejme tiež až v RZZP.
Ďakujem liba2, Jana Motyčková to napísala jasne, ale teraz mne ide o to, že či sa teda od 1.1.2008 zmenilo niečo v tom zmysle, že ten spoločník je aj dôchodca a teda či náhodou už nemusí platiť ZP z dohody o pracovnej činnosti. Prosím vás, neviete niekto?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Ja predpokladám, že keby to tak bolo, tak Jana Motyčková by to uviedla.
Okrem toho: vidím že máš prístup na draka, tak čo tam nelistuješ ? tam sú aktuálne a presné informácie .
0 0
gokko gokko

gokko je offline (nepripojený) gokko

Áno, idem hladať v drak... Ďakujem.
0 0
gokko gokko

gokko je offline (nepripojený) gokko

Odpoveď som zatiaľ nenašla. Prosím , skúsim sa spýtať ešte raz, spoločník s.r.o., zároveň dôchodca, ktorý má dohodu o PČ (na prácu obchodníka) v tej istej firme, v ktorej je spoločníkom. Od 1.1.2008 platí odvody do ZP z tejto dohody? Alebo neplatí, lebo sa príjem z dohody pre dôchodocov počíta medzi vyňaté príjmy ? Ďakujem.
Naposledy upravil gokko : 01.02.08 at 10:15
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať