Zavrieť

Porady

preinvestovanie straty

Chcem Vam poprosit v roku 2003 sme si uplatnili stratu vo vyske 80.000,- v roku 2004 ju chceme preinvestovat kupili sme pocitac aj s prisl. ktoreho hodnota je 72.000,- mam to zauctovane spravne

042/321 kupa 72.000,-
022/042 zaradenie 72.000,-

odpisovat ho nebudem ked ho vlastne preinvestovavam alebo mam urobit na konci roka odpis a v danovom priznani bude pripocitatelnou polozkou alebo mi poradte ako sa preinvestuje strata velmi pekne dakujem
Usporiadat
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
anka1
čiže keď som to zaúčtovala na 022 a hneď som si uplatnila aj jednorázový 100% odpis tak sa to nepovažuje za majetok, ktorý môžem použiť na preinvestovanie straty?
tie 2 roky som prehliadla - tiež to celé ešte pozriem , ja by som to uplatnila i pri 100% odpise...., preštudujme a skonfrontujeme si kto to ako poňal...
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

aj tak mam z toho hokej citam a citam takze ak som to dobre pochopila aj ked som si umorila stratu v roku 2003 a nakupila som za nu v roku 2004 HIM tak to dam normalne do nákladov a len spisem ze za to bol nakupeny majetok a tym bola strata vysporiadana ale mne sa to nezda to by bolo vlastne 2-krát na nákladoch ci fakt nie
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

zuzanna :

čo máš 2x v nákladoch ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

zuzanna
aj tak mam z toho hokej citam a citam takze ak som to dobre pochopila aj ked som si umorila stratu v roku 2003 a nakupila som za nu v roku 2004 HIM tak to dam normalne do nákladov a len spisem ze za to bol nakupeny majetok a tym bola strata vysporiadana ale mne sa to nezda to by bolo vlastne 2-krát na nákladoch ci fakt nie
Podľa mňa to nemáš 2x v nákladoch, odpočet daňovej straty, znamená zníženie daňového základu. Tú čiastku, o ktorú si si znížila DZ investuješ na nákup HIM.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
zuzanna
aj tak mam z toho hokej citam a citam takze ak som to dobre pochopila aj ked som si umorila stratu v roku 2003 a nakupila som za nu v roku 2004 HIM tak to dam normalne do nákladov a len spisem ze za to bol nakupeny majetok a tym bola strata vysporiadana ale mne sa to nezda to by bolo vlastne 2-krát na nákladoch ci fakt nie
skús na to pozerať z inej strany, od adama:

1.Začínaš podnikať, dostaneš sa do straty, lebo nakupuješ zásoby, majetok a tak, príjmy nepokryjú výdaje - náklady z toho vzíde strata - teda si musela vydotovať firmu zo svojho, či z úveru.
2.V ďalšom roku už zarobíš a máš zisk, tak si môžeš tú stratu (investované peniaze ktoré si nezarobila počas podnikania) umoriť - akoby vynahradiť si ich tým, že si ich odpočítaš od daňového základu.To je pekné, avšak je tu podmienka, že takú istú sumu musíš potom v ďalšom období vynaložiť na rozvoj firmy. Je to jasnejšie?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

V nákladoch to nemôžeš mať 2 x, lebo Ty odpočítavaš daňovú stratu zo starých rokov len v daňovom priznaní. A podmienkou na odpočítanie tej straty je, že tá hodnota sa musí preinvestovať. Ozaj si vedieš len evidenciu o investíciách.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Teraz som sa telefonicky rozprávala s poradkyňou s Poradcu podnikateľa, a tá mi taktiež potvrdila, že drobný majetok sa nepočíta ako investičný majetok na preinvestovanie straty. Ale bavili sme sa ešte o majetku obstaranom formou leasingu a to by podľa nej prešlo skôr ako drobný majetok. Čo vy na to?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Áno aj ja som čítala, že pokiaľ nákup HIM nezaradíš na účet 022 a neodpisuješ minimálne 2 roky nepovažuje sa to za preinvestovanie.

Môže to mať hodnotu aj menšiu ako 30.000,- Sk ale firma sa musí rozhodnúť, že to bude odpisovať a vtedy sa to bude považovať za preinvestovanie.
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Tu je citát z

U s m e r n e n i e
Ministerstva financií Slovenskej republiky k zákonu č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov a k zákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov k niektorým problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu dane z príjmov

Číslo: 2634/2004-72
...
16. Preinvestovanie sumy na obstaranie hmotného investičného majetku pri znížení dane a preinvestovaní sumy pripadajúcej na daňovú stratu (§ 13 ods. 3 a § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z.)
V nadväznosti na členenie majetku ustanovené postupmi účtovania, sa podmienka preinvestovania sumy na obstaranie hmotného investičného majetku podľa § 13 ods. 3 a § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z. považuje za splnenú aj vtedy, ak daňovník obstará dlhodobý hmotný majetok podľa § 5 ods. 2 písm. a) a odseku 5 postupov účtovania pre jednoduché účtovníctvo a § 13 ods. 1 písm. b) a odseku 6 postupov účtovania pre podvojné účtovníctvo.

Dúfam, že to ešte platí aj v novom zákone.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Ľuba
Tu je citát z

U s m e r n e n i e
Ministerstva financií Slovenskej republiky k zákonu č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov a k zákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov k niektorým problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu dane z príjmov

Číslo: 2634/2004-72
...
16. Preinvestovanie sumy na obstaranie hmotného investičného majetku pri znížení dane a preinvestovaní sumy pripadajúcej na daňovú stratu (§ 13 ods. 3 a § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z.)
V nadväznosti na členenie majetku ustanovené postupmi účtovania, sa podmienka preinvestovania sumy na obstaranie hmotného investičného majetku podľa § 13 ods. 3 a § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z. považuje za splnenú aj vtedy, ak daňovník obstará dlhodobý hmotný majetok podľa § 5 ods. 2 písm. a) a odseku 5 postupov účtovania pre jednoduché účtovníctvo a § 13 ods. 1 písm. b) a odseku 6 postupov účtovania pre podvojné účtovníctvo.

Dúfam, že to ešte platí aj v novom zákone.
Takže z toho mi vychádza, že to môže byť aj majetok pod 30.000,- ale doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Nepíše sa tam že to musí byť odpisovaný majetok. Dobre rozmýšľam?
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Áno, aj ja som to tak pochopila.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Zuzka
Majetok odpisuješ a ten sa už nerozlišuje "iba" na odpisovaný. Môže byť aj do 30 tis. Stratu, ktorú si si uplatnila v HV, keď ste mali zisk za r. 2003, môžeš zaúčtovať na kap. fondy 431 AU/413 AU, mal by byť o tom zápis z valnej hromady. Hodnota kap. fondov Ti bude predstavovať tú umorenú stranu. Už sa písalo o tomto probléme v starších príspevkoch. Skús si ich vyhľadať.
Nie je mi jasné zaúčtovanie umorenej straty. Nikde v postupoch účtovania som nenašla o tom nič. V tvojom príspevku ma mätie slovo "môžeš". Ja si myslím, že by sa to v účtovníctve malo premietnuť. A malo by sa účtovať na účtoch 4.. aj preinvestovnie straty?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Nika
Nie je mi jasné zaúčtovanie umorenej straty. Nikde v postupoch účtovania som nenašla o tom nič. V tvojom príspevku ma mätie slovo "môžeš". Ja si myslím, že by sa to v účtovníctve malo premietnuť. A malo by sa účtovať na účtoch 4.. aj preinvestovnie straty?
Ja neviem, ale môj názor je, že sa o tom neúčtuje - len sa vedie evidencia, keby to chcel DÚ kontrolovať...
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

sway
Ja neviem, ale môj názor je, že sa o tom neúčtuje - len sa vedie evidencia, keby to chcel DÚ kontrolovať...
Ja mám tiež takéto informácie, že preinvestovanie straty sa neúčtuje.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať