Zavrieť

Porady

Exekúcia - ako postupovať

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Máme nasledovný prípad :

Vystavená FA na sumu 117 810 Sk včetne s DPH , splatná do 28.11.2005 zo strany SZČO . Čiastka vo výške DPH 18 810 ,- Sk bola uhradená v roku 2005.
Zvyšok 99 000 Sk nie je uhradený do dnes, aj napriek exekučnému vymáhaniu .

Uvedená záležitosť sa postúpila právnikovi , na základe jeho konania bol vydaný platobný príkaz dňa 7.8.2006 a stal sa právoplatným a vykonateľným dňa 29.8.2006 .
kde dĺžnik mal zaplatiť 99 000 Sk s príslušenstvom a od 28.11.2005 úrok s omeškania vo výške 10%/ročný/
trovy súdneho pojednávania 17 382,- Sk
trovy prvávneho zastúpenia 5967,- Sk

Nakoľko dĺžnik nereagoval na Platobný rozkaz , celú vec postúpil právnik so súhlasom SZČO exekútorovi . Dňa 15.1.2007 exekútor zaslal povinnému upovedomenie o spôsobe vykonania exekúcie a žiada uhradiť :

Pohľadávku 99 000 Sk
s príslušenstvom :
10% ročný úrok zo sumy 99 000 Sk od 28.11.2005 do zaplatenia , ktorý k 15.1.2007 činí 11 229 Sk
Trovy súdneho konania 17 382 Sk
Súdny poplatok 500 Sk
Trovy právneho zastúpenia 5 967 Sk
Predbežné trovy exekúcie 35 485,80

Oznamuje povinnému , že exekúcia bude vykonaná prikázaním pohľadávky z účtu čxxxxxxxx a zo všetkých ostatných účtov vedených na povinného .


SZČO je dosť znepokojený , nakoľko je okolo exekúcie ticho , sprostredkovane dostáva informácie od právnika a to také , že zatiaľ sa nič nedeje, nakoľko povinný nemá žiadny majetok a čo mal to všetko popredal .
SZČO zistil , kde povinný v tejto dobe pracuje a zistil aj to , že menovaný býva v podnájme . Všetko nahlásil právnikovi .Exekútor sa zatiaľ k uvedenému nevyjadruje a je ticho .

Tu vyvstáva otázka ......čo s tým ? Nechať to bežať po dobu 10 rokov ? Je vôbec istota vymoženia tejto čiastky ? Sťažnosť na exekútora ?
Čo ak exekúciu stiahne SZČO u exekútora , doplatí sa potom prípadných exekučných trov ? Jednoducho nevie ako postupovať a nevie kedy spraví dobre alebo zle .

Aj na tomto príklade vidieť , že dnes človek príde o dosť veľkú finančnú čiastku a nakoniec , aby v tomto prípade aj ľutoval , že sa obrátil na právnika, ktorý postúpil záležitosť k vymáhaniu cez exekútora .

Poprosila by som o názor, resp. radu , ako postupovať ďalej .Ďakujem za prípadné odpovede.


P.S. Ešte ma napadlo , dá sa takáto pohľadávka predať aj napriek tomu , že už je u exekútora?
Usporiadat
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Postúpenie pohľadávky (teda predaj) sa riadi Občianským zákonníkom v zmysle §524-530

Skús aj trochu pogugliť...dokonca existuje aj burza pohľadávok

http://slovkredit.sk/slovtest/?SID=3...764d3551108fb1

Pekný deň
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Infarkt Pozri príspevok
Postúpenie pohľadávky (teda predaj) sa riadi Občianským zákonníkom v zmysle §524-530

Skús aj trochu pogugliť...dokonca existuje aj burza pohľadávok

http://slovkredit.sk/slovtest/?SID=3...764d3551108fb1

Pekný deň
Infarkt ďakujem za reakciu , prezriem si priložený link .
Zároveň poprosím niekoho , kto riešil podobný prípad ako s tým naložiť .
Ale príznám sa , že moje pocity sú zmiešané pri pomyslení , že dáte si vymáhať pohľadávku a v prípade jej nevymožiteľnosti , ešte poškodený musí aj zaplatiť .
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Zita5 Pozri príspevok
Infarkt ďakujem za reakciu , prezriem si priložený link .
Zároveň poprosím niekoho , kto riešil podobný prípad ako s tým naložiť .
Ale príznám sa , že moje pocity sú zmiešané pri pomyslení , že dáte si vymáhať pohľadávku a v prípade jej nevymožiteľnosti , ešte poškodený musí aj zaplatiť .
Bohužiaľ... v tomto pos...nom štáte má navrch dlžník ...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dovolím si posunúť tému a poprosiť niekoho , kto má skúsenosť s podobným problémom okolo exekúcie .
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Zitka, prepáč, ak nepomôžem pri riešení problému, ale napíšem ti niečo z vlastnej skúsenosti. Ja som mala živnosť aj manžel. Manželovi po nejakej dobe odberateľ začal hradiť faktúry oneskorene, nakoniec celkom prestal platiť. Dlh sa vyštveral na výšku vyše 1 milióna korún. Kombinovali sme príjmy z mojej aj jeho živnosti, aby sme mohli vyplácať mzdy zamestnancom, na odvody nevyšlo. Ja som po čase dostala exekúciu na zaplatenie odvodov. Manžel išiel za tým istým exekútorom a požiadal ho o vymoženie svojej 1,5 miliónovej čiastky, že potom ja veľmi rada zaplatím svoj dlh. Spísal s exekútorom zmluvu a exekútor od neho žiadal zálohu na trovy exekúcie 400.000.- Sk. Manžel povedal, že toľko nemá, tak sa dohodli na 15.000.- Sk !!!! Mne to bolo podozrivé, že toľko zľavil (bola som pri tom), ale myslela som si, že exekútor, to je niečo posvätné. Po čase sme sa dozvedeli, že tá firma, ktorá nám dlžila, je v konkurze. Rýchlo som zháňala tlačivo na uplatnenie svojich nárokov, poslali sme ju správcovi, ako sme sa však dozvedeli, prišla neskoro. Exekútor v tejto veci nepohol ani prstom (teda okrem prepočítania svojich peňazí), slávny Mečiarov privatizér vytuneloval firmu, dodnes sme nedostali ani korunu a už ani nedostaneme. A najkrajšie na celej veci je, že manžel pozastavil živnosť a pri daňovej kontrole musel nevymoženú pohľadávku zdaniť.Držím vám síce palce, ale veľa nádeje nedávam. Tiež sme sa potom obrátili na právničku, ale výsledok bol: Bohužiaľ.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
abel Pozri príspevok
Zitka, prepáč, ak nepomôžem pri riešení problému, ale napíšem ti niečo z vlastnej skúsenosti. Ja som mala živnosť aj manžel. Manželovi po nejakej dobe odberateľ začal hradiť faktúry oneskorene, nakoniec celkom prestal platiť. Dlh sa vyštveral na výšku vyše 1 milióna korún. Kombinovali sme príjmy z mojej aj jeho živnosti, aby sme mohli vyplácať mzdy zamestnancom, na odvody nevyšlo. Ja som po čase dostala exekúciu na zaplatenie odvodov. Manžel išiel za tým istým exekútorom a požiadal ho o vymoženie svojej 1,5 miliónovej čiastky, že potom ja veľmi rada zaplatím svoj dlh. Spísal s exekútorom zmluvu a exekútor od neho žiadal zálohu na trovy exekúcie 400.000.- Sk. Manžel povedal, že toľko nemá, tak sa dohodli na 15.000.- Sk !!!! Mne to bolo podozrivé, že toľko zľavil (bola som pri tom), ale myslela som si, že exekútor, to je niečo posvätné. Po čase sme sa dozvedeli, že tá firma, ktorá nám dlžila, je v konkurze. Rýchlo som zháňala tlačivo na uplatnenie svojich nárokov, poslali sme ju správcovi, ako sme sa však dozvedeli, prišla neskoro. Exekútor v tejto veci nepohol ani prstom (teda okrem prepočítania svojich peňazí), slávny Mečiarov privatizér vytuneloval firmu, dodnes sme nedostali ani korunu a už ani nedostaneme. A najkrajšie na celej veci je, že manžel pozastavil živnosť a pri daňovej kontrole musel nevymoženú pohľadávku zdaniť.Držím vám síce palce, ale veľa nádeje nedávam. Tiež sme sa potom obrátili na právničku, ale výsledok bol: Bohužiaľ.
Elenka ďakujem ,ja síce tiež tomu moc nádej nedávam a preto by som bola skôr za stiahnutie exekúcie teraz , než o deväť - desať rokov , lebo potom sa nedoplatí ex.poplatkov . Človek fakt nemá v ničom istotu .
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

zaujímavý je §203 Exekučného poriadku aj s jeho komentárom (nie žeby nebol zaujímavý CELÝ exekučný poriadok....):

1) ak dôjde k zastaveniu exekúcie zavinením oprávneného, súd mu môže uložiť nahradenie nevyhnutných trov exekúcie.
2) Ak sa exekúcia zastaví z dôvodu, že majetok povinného nestačí ani na úhradu trov exekúcie, znáša ich oprávnený.

Komentár:
V prípade zastavenia exekúcie rozhoduje súd o náhrade trov exekúcie, ktoré v priebehu konania exekúcie účastníkom vznikli. Súd zváži účelnost krokov OPRÁVNENÉHO, či nemohol predvídať dôvod zastavenia exekúcie, a tým posudzuje i účelnosť vynaložených nákladov

Neevokuje to aj vo vás znenie napr: " Chcel, si svoje? Nie si jasnovidec a predsa si špekuloval, dostatočne nepredvídal a zaťažoval tým chudáčika exekútora? Tak teraz to zaplať sám!!!
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Exekútori = zlegalizovaná mafia...
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Mám jednu firmu v likvidácii, polovica majetku je založená a exekútor rozpredáva nehnuteľnosti na dražbách. Nám potom zasiela zápisnicu s rozvrhom výťažku. Keď som prvýkrát videla rozvrh výťažku, skoro mi oči vyskočili. Majetok sa vydražil za 400 000, trovy exekúcie boli 380 000 sk a oprávnený bol uspokojený 20 000. Exekútor si berie zo získaných peňazí ako prvý (20% z pohľadávky!!). A tie výdavky exekútora? Ešte aj poštovné a znalecké posudky si účtuje. To je biznis.
Naposledy upravil Lydka R : 12.12.07 at 20:02 Dôvod: gramatika
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ďakujem Vám za reakcie .
Priznám sa , že optimista som v tejto veci nebola a ani nie som .
Už zostáva jedine spraviť kurz jasnovidectva , pravda Tanče?
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Zita5 Pozri príspevok
SZČO zistil , kde povinný v tejto dobe pracuje
Ale ak povinný pracuje, je z čoho uspokojovať pohľadávku. Jedným zo spôsobov exekúcie sú aj zrážky zo mzdy povinného. Treba ísť za ex. a spýtať sa, prečo už dávno neposlal list zamestnávateľovi povinného.
Je to smutné, ale je to tak. Exekútor svoje vymôže vždy. Či už od povinného, alebo oprávneného.
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

Zita5 Pozri príspevok
Ďakujem Vám za reakcie .
Priznám sa , že optimista som v tejto veci nebola a ani nie som .
Už zostáva jedine spraviť kurz jasnovidectva , pravda Tanče?
načo prosím ťa platiť ešte aj za kurz? Rovno mu to zaplaťte, 5 percentíčok si z 90000 nechajte (lebo tak podľa jedného prispevku tu na porade, vyšiel výťažok po exekúcii oprávnenému) kupte si posúchy a máte to v suchu. Aspoň škŕkať nebude...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tanče Pozri príspevok
načo prosím ťa platiť ešte aj za kurz? Rovno mu to zaplaťte, 5 percentíčok si z 90000 nechajte (lebo tak podľa jedného prispevku tu na porade, vyšiel výťažok po exekúcii oprávnenému) kupte si posúchy a máte to v suchu. Aspoň škŕkať nebude...
Ach Tanče .... kto vie či zostane aj na posúch
0 0
meihime meihime

meihime je offline (nepripojený) meihime

to je vsetko pekne , ale pozrime sa na to z druhej strany. Ked exekutor porusi vsetky zakony. Nenamaha sa napisat ani list, len zablokuje ucty. A ja pridem do banky a som za somara. Takze suhlasim , ze exekutor je obycajny vypalnik, lebo silnym pomoze, ale slabych osklbe
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Nechcem zakladať novú tému, moja otázka v porovnaní s pôvodnou súvisí.

v r. 2001 bol vydaný platobný rozkaz a stal sa právoplatným a vykonateľným.
Veriteľ následne o niekoľko mesiacov postúpil svoje pohľadávky a záväzky na iný subekt, pričom dlžník bol o tejto zmene upovedomený.

Pôvodný veriteľ nástupcovi neodovzdal predmetný platobný rozkaz. Nový veriteľ začal súdne konanie voči dlžníkovi, tento spor sa v priebehu niekoľkých rokov ukončil mimosúdnym vyrovnaním. Počas súdneho procesu nikto nespomenul platobný rozkaz.
================
Teraz sa pôvodný veriteľ domáha svojho práva na základe platobného rozkazu, ktorý nie je premlčaný ( neprebehla doba 10 rokov, ide o súdne rozhodnutie), je právoplatný a vykonateľný.
OTAZKA
ako má postupovať dlžník, a aké má šance obhájiť vyrovnanie záväzku ?
=======================
Dúfam, že otázka je zrozumiteľne formulovaná a vopred ďakujem za odpovede.
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

KEJKA Pozri príspevok
Nechcem zakladať novú tému, moja otázka v porovnaní s pôvodnou súvisí.

v r. 2001 bol vydaný platobný rozkaz a stal sa právoplatným a vykonateľným.
Veriteľ následne o niekoľko mesiacov postúpil svoje pohľadávky a záväzky na iný subekt, pričom dlžník bol o tejto zmene upovedomený.

Pôvodný veriteľ nástupcovi neodovzdal predmetný platobný rozkaz. Nový veriteľ začal súdne konanie voči dlžníkovi, tento spor sa v priebehu niekoľkých rokov ukončil mimosúdnym vyrovnaním. Počas súdneho procesu nikto nespomenul platobný rozkaz.
================
Teraz sa pôvodný veriteľ domáha svojho práva na základe platobného rozkazu, ktorý nie je premlčaný ( neprebehla doba 10 rokov, ide o súdne rozhodnutie), je právoplatný a vykonateľný.
OTAZKA
ako má postupovať dlžník, a aké má šance obhájiť vyrovnanie záväzku ?
=======================
Dúfam, že otázka je zrozumiteľne formulovaná a vopred ďakujem za odpovede.
dlznik ma velke sance, nech poda namietky voci upovedomeniu o zacati exekucie (ma na to 14 dni od ich dorucenia)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aha, veľmi pekne ďakujem.
Ešte upovedomenie nedostal, len výzvu na úhradu v lehote 7 dní.
Na túto výzvu má ako reagovať?
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

KEJKA Pozri príspevok
aha, veľmi pekne ďakujem.
Ešte upovedomenie nedostal, len výzvu na úhradu v lehote 7 dní.
Na túto výzvu má ako reagovať?
nieco v podobnom zmysle: na zaklade vasho oznamenia o postupeni pohladavok zo dna xy vam davam na vedomie, ze voci vam neevidujeme ziaden zavazok. uvedeny zavazok voci novemu veritelovi medzicasom zanikol.
0 0
lubica.23.lv lubica.23.lv

lubica.23.lv je offline (nepripojený) lubica.23.lv

exekútor má vždy navrch...v takomto prípade je vlastne už v jeho kompetencii ako postupuje..ci sa vôbec aj o prípad zaujíma alebo nie..je to malá suma, takže asi preto.ak nie je majetok, dá sa mu siahnut na plat..to je este aká taka moznost...ale inác...tazko..
0 0
Katka91 Katka91

Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

účtovník 007 Pozri príspevok
Ale ak povinný pracuje, je z čoho uspokojovať pohľadávku. Jedným zo spôsobov exekúcie sú aj zrážky zo mzdy povinného. Treba ísť za ex. a spýtať sa, prečo už dávno neposlal list zamestnávateľovi povinného.
Je to smutné, ale je to tak. Exekútor svoje vymôže vždy. Či už od povinného, alebo oprávneného.
Súhlasím, treba ísť k exekútorovi, ako oprávnená v exekúcii máš právo nahliadnuť do spisu (je to síce spoplatnené, ale je to skôr len taká symbolická suma), tam sa najlepšie presvedčíš, či exekútor vo veci konal. Mohlo sa napríklad stať aj to, že povinnému zrážky zo mzdy nariadil, lenže on môže mať exekúciu so skorším poradím a ak nemá vysoký príjem, tak mu zrážky na viac exekúcií nemusia vyjsť, takže by si bola v poradí, kým by sa neuspokojili predchádzajúce exekúcie... Čo sa týka povinnosti informovať o postupe v exekúcii, exekútor zo zákona nemá túto povinnosť, ale všetky exekučné príkazy, ktoré vydáva, sa doručujú povinnému aj oprávnenému (ak máš právneho zástupcu, doručujú sa písomnosti jemu).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať