Zavrieť

Porady

Exekúcia - ako postupovať

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Máme nasledovný prípad :

Vystavená FA na sumu 117 810 Sk včetne s DPH , splatná do 28.11.2005 zo strany SZČO . Čiastka vo výške DPH 18 810 ,- Sk bola uhradená v roku 2005.
Zvyšok 99 000 Sk nie je uhradený do dnes, aj napriek exekučnému vymáhaniu .

Uvedená záležitosť sa postúpila právnikovi , na základe jeho konania bol vydaný platobný príkaz dňa 7.8.2006 a stal sa právoplatným a vykonateľným dňa 29.8.2006 .
kde dĺžnik mal zaplatiť 99 000 Sk s príslušenstvom a od 28.11.2005 úrok s omeškania vo výške 10%/ročný/
trovy súdneho pojednávania 17 382,- Sk
trovy prvávneho zastúpenia 5967,- Sk

Nakoľko dĺžnik nereagoval na Platobný rozkaz , celú vec postúpil právnik so súhlasom SZČO exekútorovi . Dňa 15.1.2007 exekútor zaslal povinnému upovedomenie o spôsobe vykonania exekúcie a žiada uhradiť :

Pohľadávku 99 000 Sk
s príslušenstvom :
10% ročný úrok zo sumy 99 000 Sk od 28.11.2005 do zaplatenia , ktorý k 15.1.2007 činí 11 229 Sk
Trovy súdneho konania 17 382 Sk
Súdny poplatok 500 Sk
Trovy právneho zastúpenia 5 967 Sk
Predbežné trovy exekúcie 35 485,80

Oznamuje povinnému , že exekúcia bude vykonaná prikázaním pohľadávky z účtu čxxxxxxxx a zo všetkých ostatných účtov vedených na povinného .


SZČO je dosť znepokojený , nakoľko je okolo exekúcie ticho , sprostredkovane dostáva informácie od právnika a to také , že zatiaľ sa nič nedeje, nakoľko povinný nemá žiadny majetok a čo mal to všetko popredal .
SZČO zistil , kde povinný v tejto dobe pracuje a zistil aj to , že menovaný býva v podnájme . Všetko nahlásil právnikovi .Exekútor sa zatiaľ k uvedenému nevyjadruje a je ticho .

Tu vyvstáva otázka ......čo s tým ? Nechať to bežať po dobu 10 rokov ? Je vôbec istota vymoženia tejto čiastky ? Sťažnosť na exekútora ?
Čo ak exekúciu stiahne SZČO u exekútora , doplatí sa potom prípadných exekučných trov ? Jednoducho nevie ako postupovať a nevie kedy spraví dobre alebo zle .

Aj na tomto príklade vidieť , že dnes človek príde o dosť veľkú finančnú čiastku a nakoniec , aby v tomto prípade aj ľutoval , že sa obrátil na právnika, ktorý postúpil záležitosť k vymáhaniu cez exekútora .

Poprosila by som o názor, resp. radu , ako postupovať ďalej .Ďakujem za prípadné odpovede.


P.S. Ešte ma napadlo , dá sa takáto pohľadávka predať aj napriek tomu , že už je u exekútora?
Usporiadat
danik danik

danik je offline (nepripojený) danik

mozno to niekomu pomoze, ja sama sa chystam nieco take spravit. Nasla som na internete firmu, ktora ponuka moznost vymoct neopravnene naroky exekutora, lebo ti si nauctuju vsetko mozne, ale ked ziadam vyuctovanie z coho pozostavaju predbezne trovy exekutora, tak mi exekutor povedal, ze ked budem exekutor, tak budem vediet. Vlastne mi povedal, nestaraj sa a zaplat, co Ta to zaujima, tak som povedal a hotovo.
Linku na tu firmu nemozem prilozit, lebo mam este malo prispevkov, ale je to stranka i-drazba/ponukane sluzby, da sa to tam lahko najst
0 0
geopard geopard

geopard je offline (nepripojený) geopard

Ahoj,

myslím, že dobrý právnik, pred tým než sa rozhodol riešiť vymáhanie pohľadávky cestou súdneho exekútora Ťa mal informovať o alternatívnych spôsoboch riešenia ako aj o pravdepodobnom postupe exekútora a ďalších nákladoch spojených s exekúciou. Predpokladám, že tak urobil a exekúciu ste spoločne zvolili ako najlepšiu cestu. Exekútor je určitý "hybrid" medzi podnikaním a verejnou osobou. To znamená že podniká "za svoje a na svojom" ale ako verejný činiteľ a zákon mu priznáva odmenu vo výške 20% z vymáhanej sumy pohľadávky plus skutočne vynaložené náklady. Ale späť k exekúcii. Ak už začala možno by bolo vhodné sa presvedčiť či zrážky zo mzdy povinného prípadne prikázanie pohľadávky z účtov v bankách môžu priniesť nejaký efekt a aký. Zhodnotiť osobu dlžníka z hladiska jeho majetku ako aj ďalších známich záväzkov (iné exekúcie, dlhy v soc.poisťovni, príp. iné známe nezbedy). Ak by výsledok takéhoto šetrenia smeroval ku kyslému úsmevu na strane veriteľa, lepšie by bolo asi pohľadávku postúpiť špecializovaným firmám na vymáhanie pohľadávok a zmieriť sa s tým, že celú sumu pohľadávky už asi neuvidíš, ale vyťažiť maximum z možného.
0 0
ius ius

ius je offline (nepripojený) ius

danik Pozri príspevok
mozno to niekomu pomoze, ja sama sa chystam nieco take spravit. Nasla som na internete firmu, ktora ponuka moznost vymoct neopravnene naroky exekutora, lebo ti si nauctuju vsetko mozne, ale ked ziadam vyuctovanie z coho pozostavaju predbezne trovy exekutora, tak mi exekutor povedal, ze ked budem exekutor, tak budem vediet. Vlastne mi povedal, nestaraj sa a zaplat, co Ta to zaujima, tak som povedal a hotovo.
Linku na tu firmu nemozem prilozit, lebo mam este malo prispevkov, ale je to stranka i-drazba/ponukane sluzby, da sa to tam lahko najst
Osobne sa mi ani nechce verit, ze vam nieco podobne exekutor "povedal". Exekutor by totiz nemal mat ziadny problem vam tieto trovy vyuctovat (dokonca to musi urobit). Len nepisete, ci v pripade vystupujete ako opravneny, resp. ako povinny. Ak ste opravneny, tak musite vediet, ze odmena exekutora a trovy exekutora su odvodene z vysky vymahanej pohladavky a neukracuju vas o tuto sumu.

Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 288/95 z.z. o odmenách a náhradách súdnych exekútorov o odmenách hovori jasne:
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

Uz som to pisala aj do inej temy,ale nikto sa mi neohlasil,tak pisem aj tu.Prosim o radu.
Mali sme dlznika, odmietal stale uhradit fakturu a este sa nam aj posmieval,tak sme to postupili exekutorovi.Ten pred vyse pol rokom vydal prikaz na vykonanie exekucie prikazanim pohladavky z uctu v banke. Od tej doby sa nam vobec neozval.Je nejaky zakonom stanoveny postup, lehota k dalsiemu postupu,alebo nam neostava nic ine ako cakat ???
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

betyna8 Pozri príspevok
Uz som to pisala aj do inej temy,ale nikto sa mi neohlasil,tak pisem aj tu.Prosim o radu.
Mali sme dlznika, odmietal stale uhradit fakturu a este sa nam aj posmieval,tak sme to postupili exekutorovi.Ten pred vyse pol rokom vydal prikaz na vykonanie exekucie prikazanim pohladavky z uctu v banke. Od tej doby sa nam vobec neozval.Je nejaky zakonom stanoveny postup, lehota k dalsiemu postupu,alebo nam neostava nic ine ako cakat ???



Napíšte exekútorovi list a spýtajte sa o ďalší postup a aktuálny stav exekučného konania.
0 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
Ahojte,
ja sa chcem opýtať, keď nám jedna spoločnosť neuhradila doteraz pohľadávku cca 8 tisíc a dozvedeli sme sa že ďalšia spoločnosť ktorej tiež neplatia ich dala exekútorovi. Teda nám už asi nezaplatia, či? Ako mame postupovať ak chceme aj my dostať uhradu. Neplatič nie je v konkurze ani v likvidácii. ´dakujem krásne za radu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Máme nasledovný prípad :

Vystavená FA na sumu 117 810 Sk včetne s DPH , splatná do 28.11.2005 zo strany SZČO . Čiastka vo výške DPH 18 810 ,- Sk bola uhradená v roku 2005.
Zvyšok 99 000 Sk nie je uhradený do dnes, aj napriek exekučnému vymáhaniu .

Uvedená záležitosť sa postúpila právnikovi , na základe jeho konania bol vydaný platobný príkaz dňa 7.8.2006 a stal sa právoplatným a vykonateľným dňa 29.8.2006 .
kde dĺžnik mal zaplatiť 99 000 Sk s príslušenstvom a od 28.11.2005 úrok s omeškania vo výške 10%/ročný/
trovy súdneho pojednávania 17 382,- Sk
trovy prvávneho zastúpenia 5967,- Sk

Nakoľko dĺžnik nereagoval na Platobný rozkaz , celú vec postúpil právnik so súhlasom SZČO exekútorovi . Dňa 15.1.2007 exekútor zaslal povinnému upovedomenie o spôsobe vykonania exekúcie a žiada uhradiť :

Pohľadávku 99 000 Sk
s príslušenstvom :
10% ročný úrok zo sumy 99 000 Sk od 28.11.2005 do zaplatenia , ktorý k 15.1.2007 činí 11 229 Sk
Trovy súdneho konania 17 382 Sk
Súdny poplatok 500 Sk
Trovy právneho zastúpenia 5 967 Sk
Predbežné trovy exekúcie 35 485,80

Oznamuje povinnému , že exekúcia bude vykonaná prikázaním pohľadávky z účtu čxxxxxxxx a zo všetkých ostatných účtov vedených na povinného .


SZČO je dosť znepokojený , nakoľko je okolo exekúcie ticho , sprostredkovane dostáva informácie od právnika a to také , že zatiaľ sa nič nedeje, nakoľko povinný nemá žiadny majetok a čo mal to všetko popredal .
SZČO zistil , kde povinný v tejto dobe pracuje a zistil aj to , že menovaný býva v podnájme . Všetko nahlásil právnikovi .Exekútor sa zatiaľ k uvedenému nevyjadruje a je ticho .

Tu vyvstáva otázka ......čo s tým ? Nechať to bežať po dobu 10 rokov ? Je vôbec istota vymoženia tejto čiastky ? Sťažnosť na exekútora ?
Čo ak exekúciu stiahne SZČO u exekútora , doplatí sa potom prípadných exekučných trov ? Jednoducho nevie ako postupovať a nevie kedy spraví dobre alebo zle .

Aj na tomto príklade vidieť , že dnes človek príde o dosť veľkú finančnú čiastku a nakoniec , aby v tomto prípade aj ľutoval , že sa obrátil na právnika, ktorý postúpil záležitosť k vymáhaniu cez exekútora .

Poprosila by som o názor, resp. radu , ako postupovať ďalej .Ďakujem za prípadné odpovede.


P.S. Ešte ma napadlo , dá sa takáto pohľadávka predať aj napriek tomu , že už je u exekútora?
V súvislosti s touto mojou otázkou . Môžem i napriek tomu , že je vedená exekúcia proti povinnému podať trestné oznámenie na povinného ?
Prečo ? No on vie dobre a vedel už dopredu , čo sa chystá spraviť .Pozastavil podnikanie , zamestnal sa u kamaráta za minimálnu mzdu a smeje sa každému do očú.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Zitka,
ano trestne oznamenie mozes podat, to ze si to dala exekutorovi vymahat je jedna vec, druha je, ze vyvstali nove skutocnosti, ktore sa zistili behom vymahania, kedze vymahanie exekutorom nie je uspesne, dalo by sa podat trestne aj na exekutora ako na verejneho cinitela, ktory robi prietahy v o vymahani pohladavky, nakolko mu je zname, ze dotycny pracuje a mohli by sa dat zrazky zo mzdy, kedze tak nekona a nechces na exekutora podat oznamenie mozes podat i na SZCO, ze mu je znama povinnost splatit uvedenu ciastku, ma rozhodnutie exekutora a umyselne sa tomuto vyhyba a uviest tam vsetky udaje, t.j. kde pracuje a pod.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
VieraPopluharova Pozri príspevok
Zitka,
ano trestne oznamenie mozes podat, to ze si to dala exekutorovi vymahat je jedna vec, druha je, ze vyvstali nove skutocnosti, ktore sa zistili behom vymahania, kedze vymahanie exekutorom nie je uspesne, dalo by sa podat trestne aj na exekutora ako na verejneho cinitela, ktory robi prietahy v o vymahani pohladavky, nakolko mu je zname, ze dotycny pracuje a mohli by sa dat zrazky zo mzdy, kedze tak nekona a nechces na exekutora podat oznamenie mozes podat i na SZCO, ze mu je znama povinnost splatit uvedenu ciastku, ma rozhodnutie exekutora a umyselne sa tomuto vyhyba a uviest tam vsetky udaje, t.j. kde pracuje a pod.
Dnes som písala email právničke, čakám odpoveď , lebo bola na pojednávaní .Som zvedavá ako sa mi vyjadrí .
Som aj z exekútora znechutená ,keď sa začala exekúcia , tak povedal,že povinný má nejakú záhradu,či rolu na Liptove , ale že to je zbytočné dávať záložné právo,nakoľko tam je strašne veľa spoluvlastníkov .Dnes som na katastri zistila, že môj exekútor tým pohrdol a už je tam záložné právo exekútora z iného okresu .A to bola moja exekúcia skôr začatá , ako bolo uvalené záložné právo na pôdu povinného zo strany druhého exekútora.

Vierka ďakujem za reakciu .
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Nemas zaco, trosku okolo toho viem, nakolko aj my sa sudime , ale ohladne najmu za pozemok, ale toje iny pripad a ako uctovnicka mam par klientov, ktorí taktiez vynahaju svoje podlznosti, ale chcela som tym povedat, ze spolupracujem s dvoma pranymi kancelariami, tak odtial tie rozumy, ze mozes podat trestne aj na exekutora, ako verejneho cinitela, ktory bol Tebou poverený a neurobil, pre Teba ako klienta v Tvoj prospech nic, i ked vyvstali nove skutocnosti, dokonca ze sa zistilo, ze dotycný ma nejaku nehnutelnost, napriek tomu, ze je tam viac spoluvlastnikov,a dalej ak je zamestnany a da sa to dokazat, tak mal exekutor vyzvat zamestnávatela ku zrazkam z platu, aby sa Ti vratili peniaze aspon v splatkach.To je ohladne exekutora a co sa tyka samotneho dlznika, tak tam necakaj, daj trestné oznámenie zo spáchania trestného cinu nedovoleného obohacovania sa, nakolko vie, ze ma voci Tebe povinnosti a umyselne sa im vyhyba. Pozor, pravnici neradi taketo trestne podávajú, nakolko je s tym podla nich vela prace a nie je zarucene, ze sa dostanes k peniazom hned.Len moj nazorm, je ze su to Tvoje peniaze a treba urobit kazdy pokus, aby si sa k nim dostala.
Prajem Ti vela uspechov. /PS: ja mam pre svojho brata-klienta takto rozpracovanu dlzobu za 8000,-€ a pre duheho 15 000,-€/.Nieco sa mi uz podarilo a nieco pojde zrazkami zo mzdy a nieco ide tiez trestnym.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Este pozor na dobu vymahatelnosti spätne neviem ci tam nie je 3 roky, to si treba upresnit u pravnicky, pri umysolnom to by malo byt 5 rokov spätne.
0 0
GAP GAP

GAP je offline (nepripojený) GAP

Ahojte. Mam taktiez proklem z exekuciou na ktoru niesom hrda ale vratiť späť sa neda, tak teda chcem to riesiť ale potrebovala by som pomoc a rady.
Zacnem od zaciatku ako k tomu doslo aby som neskakala z datumov do datumov.
V aug.1995-maj 1996 som bola mimo statu ale nebola som odhlasena zo zdr. poist. ani nikde inde som nebola prihlasena. Teda za ten cas mi vzniklo zaplatit 103,30€. Ale zdr. poist. na to prisla dost neskoro a zaslali mi výzvu na uhradu nedoplatkov az 27.11.2009. Nieje to nahodou uz premlcana doba? Bola som s tym aj na poistovni povedali ze nie. Tak som to napokon zaplatila 15.4.2010. A teraz 28.6.2010 mi prisielo upovedomenie o zacati exekucie ktory vydal sud 12.4.2010. Ma aj exekutor nejaky termin na to aby mi poslal odo dna rozhodnutia sudom upovedomenie? Pretože sa mi vidi že ho poslal dosť neskoro. Skoro 2 mesiace mu to trvalo. Nemala zdz. poist exekutorovi hned podat navrh na zastavenie kedze som to uhradila? Telefonovala som s exekutorom a ten o nicom nevie. Vzniklo mi teda zaplatit za trovy 7,60 a odmena 33,19+19% to je 48,54€ čo sa mi vidi dost vela ,skoro 50% z dlznej sumy. Tak by som chcela podat odvolanie ale v exek. poriadku je §50 na ktory sa mozem odvolať teda namietať, ale myslim si ze si budem len zvysovat sumu pretoze to ide cez sud a tam musim platit poplatok. Vedeli by ste mi poradit ako sformulovat odvolanie? Aby som sa nedostala este do väčších dlhov ako teraz? A oplati sa mi vobec nieco zacinať?
Ďakujem a odpovedzte prosim.
0 0
GAP GAP

GAP je offline (nepripojený) GAP

GAP Pozri príspevok
Ahojte. Mam taktiez proklem z exekuciou na ktoru niesom hrda ale vratiť späť sa neda, tak teda chcem to riesiť ale potrebovala by som pomoc a rady.
Zacnem od zaciatku ako k tomu doslo aby som neskakala z datumov do datumov.
V aug.1995-maj 1996 som bola mimo statu ale nebola som odhlasena zo zdr. poist. ani nikde inde som nebola prihlasena. Teda za ten cas mi vzniklo zaplatit 103,30€. Ale zdr. poist. na to prisla dost neskoro a zaslali mi výzvu na uhradu nedoplatkov az 27.11.2009. Nieje to nahodou uz premlcana doba? Bola som s tym aj na poistovni povedali ze nie. Tak som to napokon zaplatila 15.4.2010. A teraz 28.6.2010 mi prisielo upovedomenie o zacati exekucie ktory vydal sud 12.4.2010. Ma aj exekutor nejaky termin na to aby mi poslal odo dna rozhodnutia sudom upovedomenie? Pretože sa mi vidi že ho poslal dosť neskoro. Skoro 2 mesiace mu to trvalo. Nemala zdz. poist exekutorovi hned podat navrh na zastavenie kedze som to uhradila? Telefonovala som s exekutorom a ten o nicom nevie. Vzniklo mi teda zaplatit za trovy 7,60 a odmena 33,19+19% to je 48,54€ čo sa mi vidi dost vela ,skoro 50% z dlznej sumy. Tak by som chcela podat odvolanie ale v exek. poriadku je §50 na ktory sa mozem odvolať teda namietať, ale myslim si ze si budem len zvysovat sumu pretoze to ide cez sud a tam musim platit poplatok. Vedeli by ste mi poradit ako sformulovat odvolanie? Aby som sa nedostala este do väčších dlhov ako teraz? A oplati sa mi vobec nieco zacinať?
Ďakujem a odpovedzte prosim.

Prosím o radu. Ako napisat odvolanie?
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

GAP Pozri príspevok
Prosím o radu. Ako napisat odvolanie?
GAP,

ja z vlastnych skusenosti, na ktore tiez nie som hrda, viem, ze ak podas odvolanie, ktore ide cez sud voci exekutorovi, tak predpokladas sravne, ze sa Ti este navysia poplatky .
Pokial som si nie na 100% ista, ze som nepochybila tak sa voci exekutorovi, ani neodvolavam.
0 0
calyce calyce

calyce je offline (nepripojený) calyce

Ahojte,

ja by som zas potrebovala poradiť od úplných základov. Nastal nám prvý prípad, kedy dlžník neplatil a nevedeli sme ho nijak skontaktovať, podpísal síce dve upomienky, z toho druhá ho už upozorňovala na riešenie situácie cestou návrhu na vydanie platobného rozkazu, ale zo dňa na deň, keď sme sa osobne prišli informovať do sídla spoločnosti, tak nám jeden zo zamestnancov povedal, že majiteľka už má exekúciu vedenú na účty, ale že on nevie podrobnosti a len má za úlohu vysťahovať priestory.

Moja otázka teda znie: je možné, že exekúciu vedie Sociálna poisťovňa, kvôli neuhradeným pohľadávkam? Je v tomto prípade ešte možné a účelné podať spomínaný návrh na vydanie platobného rozkazu?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
calyce Pozri príspevok
Ahojte,

ja by som zas potrebovala poradiť od úplných základov. Nastal nám prvý prípad, kedy dlžník neplatil a nevedeli sme ho nijak skontaktovať, podpísal síce dve upomienky, z toho druhá ho už upozorňovala na riešenie situácie cestou návrhu na vydanie platobného rozkazu, ale zo dňa na deň, keď sme sa osobne prišli informovať do sídla spoločnosti, tak nám jeden zo zamestnancov povedal, že majiteľka už má exekúciu vedenú na účty, ale že on nevie podrobnosti a len má za úlohu vysťahovať priestory.

Moja otázka teda znie: je možné, že exekúciu vedie Sociálna poisťovňa, kvôli neuhradeným pohľadávkam? Je v tomto prípade ešte možné a účelné podať spomínaný návrh na vydanie platobného rozkazu?
Vymáhanie postúpila SP exekútorovi a ten zablokoval účty. Čiže je to možné .
Či je účelné podať návrh na vydanie platobného rozkazu Vám zrejme nikto na 100% neodpovie , záleží v akých dlhoch sa firma nachádza a koľko je tam veriteľov z iných obchodných vzťahov .

Ak spravíte podanie na súd , tak s tým, že buď ...alebo .Buď zaplatia platobný rozkaz zo súdu alebo nie .Potom ak postúpite pohľadávku na základe právoplatného PR exekútorovi, zasa záleží od toho , či bude mať z čoho plniť exekúciu t.j. vymôcť pohľadávku , úroky z omeškania a exekútorské trovy . Musíte sa rozhodnúť.

To je môj osobný názor , niekto môže mať iný .
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Potrebujem poradiť v účtovaní exekúcie.
Máme istú sumu pohľadávok voči odberateľovi, ktorý neplatil. Bol vydaný platobný rozkaz a začala sa aj exekúcia. (Presné termíny neovládam, tak prosím o pochopenie.)
Moja otázka znie, či musím túto exekúciu nejak zaevidovať v účtovníctve. Napadá ma jedine evidovať sumu exekúcie, teda pohľadávky, trovy konania a iné (nemám pri sebe ten príkaz) a odpísať sumu pohľadávok z faktúr, aby som tieto pohľadávky nemala zdvojené.
Alebo sa s exekučným príkazom nič nerobí?

A z daňového hľadiska:
súdne poplatky a iné náklady (napr. na právnika) sú daňovo uznané, pokiaľ nedošlo k vysporiadaniu pohľadávok (alebo k ukončeniu konania)?

Vopred vďaka za odpovede. Nemám žiadnu skúsenosť s exekúciou.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Gabi03 Pozri príspevok
Potrebujem poradiť v účtovaní exekúcie.
Máme istú sumu pohľadávok voči odberateľovi, ktorý neplatil. Bol vydaný platobný rozkaz a začala sa aj exekúcia. (Presné termíny neovládam, tak prosím o pochopenie.)
Moja otázka znie, či musím túto exekúciu nejak zaevidovať v účtovníctve. Napadá ma jedine evidovať sumu exekúcie, teda pohľadávky, trovy konania a iné (nemám pri sebe ten príkaz) a odpísať sumu pohľadávok z faktúr, aby som tieto pohľadávky nemala zdvojené.
Alebo sa s exekučným príkazom nič nerobí?

A z daňového hľadiska:
súdne poplatky a iné náklady (napr. na právnika) sú daňovo uznané, pokiaľ nedošlo k vysporiadaniu pohľadávok (alebo k ukončeniu konania)?

Vopred vďaka za odpovede. Nemám žiadnu skúsenosť s exekúciou.
posúvam....
niekto akékoľvek pripomienky...?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Gabi03 Pozri príspevok
posúvam....
niekto akékoľvek pripomienky...?
posúvam....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Gabi03 Pozri príspevok
Potrebujem poradiť v účtovaní exekúcie.
Máme istú sumu pohľadávok voči odberateľovi, ktorý neplatil. Bol vydaný platobný rozkaz a začala sa aj exekúcia. (Presné termíny neovládam, tak prosím o pochopenie.)
Moja otázka znie, či musím túto exekúciu nejak zaevidovať v účtovníctve. Napadá ma jedine evidovať sumu exekúcie, teda pohľadávky, trovy konania a iné (nemám pri sebe ten príkaz) a odpísať sumu pohľadávok z faktúr, aby som tieto pohľadávky nemala zdvojené.
Alebo sa s exekučným príkazom nič nerobí?

A z daňového hľadiska:
súdne poplatky a iné náklady (napr. na právnika) sú daňovo uznané, pokiaľ nedošlo k vysporiadaniu pohľadávok (alebo k ukončeniu konania)?

Vopred vďaka za odpovede. Nemám žiadnu skúsenosť s exekúciou.
exekúcie uveď v Poznámkach k RUZ
zvyšovať pohľadávky o úroky a iné náhrady nie je vhodné - zásada opatrnosti v účtovníctve.
Podľa uváženia, odhadu vymožiteľnosti pohľadávok, účtuješ o opravnej položke.
náklady spojené s vymáhaním sú daňovo uznané.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať