Zavrieť

Porady

ukončenie živnosti a DPH

Potrebujem poradiť.
Som platca DPH, živnosť som ukončil 10.10.2007.
Daňbový úrad mi určil posledné zdaňovacie obdobie IV.kv.2007. Podľa par. 81 zákona o DPH , pri ukončení živnosti je potrebné odviesť DPH zo zásob a z majetku.
Otázka:
Je krátkodobý majetok v používaní súčasťou majetku a treba z neho odviesť DPH ???
Ide o majetok do 30.000,-Sk zaúčtovaný pri nákupe v celej hodnote do výdajov firmy.
ďakujem za pomoc .
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
janci.ke Pozri príspevok
Potrebujem poradiť.
Som platca DPH, živnosť som ukončil 10.10.2007.
Daňbový úrad mi určil posledné zdaňovacie obdobie IV.kv.2007. Podľa par. 81 zákona o DPH , pri ukončení živnosti je potrebné odviesť DPH zo zásob a z majetku.
Otázka:
Je krátkodobý majetok v používaní súčasťou majetku a treba z neho odviesť DPH ???
Ide o majetok do 30.000,-Sk zaúčtovaný pri nákupe v celej hodnote do výdajov firmy.
ďakujem za pomoc .
Nie. Pod majetkom sa rozumie, taký majetok ktorý má zostatkovú hodnotu vyššiu ako 0,- Sk. Teda neodpísaný dlhodobý hmotný majetok, zásoby tovaru a materialu....
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj,
mam zivnostnika, kt. k 31.12.2009 ukoncuje zivnost. Je platitel DPH. Problem mam s majetkom, v r. 2007 kupil nakladne aut 900.000 Sk+DPH, auto bolo zaradene ale nebolo odpisovane ani r. 2008, (prerusene odpisovanie) nakolko bol aj tak dost v strate, tento rok kedze ukoncuje zivnost k 31.12.2009 uplatne odpisy. Lenze z tejto sumy je dost velka DPH ( a na tuto situaciu som zial nemyslela). Mala by som riesenie, ze by podal dodatocne danove priznanie za r. 2007, 2008 kde by uplatnil odpisy a vlastne by len zvysil stratu a v tom pripade by mu zostavala zaplatit DPH pri ukonceni zivnosti len zo ZC. Myslite, ze by bolo toto dobre riesenie?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Prosim neviete mi niekto poradit?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, naozaj mi nikto neodpovie
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj,
mam zivnostnika, kt. k 31.12.2009 ukoncuje zivnost. Je platitel DPH. Problem mam s majetkom, v r. 2007 kupil nakladne aut 900.000 Sk+DPH, auto bolo zaradene ale nebolo odpisovane ani r. 2008, (prerusene odpisovanie) nakolko bol aj tak dost v strate, tento rok kedze ukoncuje zivnost k 31.12.2009 uplatni odpisy. Lenze z tejto sumy je dost velka DPH ( a na tuto situaciu som zial nemyslela). Mala by som riesenie, ze by podal dodatocne danove priznanie za r. 2007, 2008 kde by uplatnil odpisy a vlastne by len zvysil stratu a v tom pripade by mu zostavala zaplatit DPH pri ukonceni zivnosti len zo ZC. Myslite, ze by bolo toto dobre riesenie?
Prosim prosim, poradte, ci toto by bolo dobre riesenie? Viem, ze mate vela prace.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
nika.sum Pozri príspevok
Ahoj,
mam zivnostnika, kt. k 31.12.2009 ukoncuje zivnost. Je platitel DPH. Problem mam s majetkom, v r. 2007 kupil nakladne aut 900.000 Sk+DPH, auto bolo zaradene ale nebolo odpisovane ani r. 2008, (prerusene odpisovanie) nakolko bol aj tak dost v strate, tento rok kedze ukoncuje zivnost k 31.12.2009 uplatne odpisy. Lenze z tejto sumy je dost velka DPH ( a na tuto situaciu som zial nemyslela). Mala by som riesenie, ze by podal dodatocne danove priznanie za r. 2007, 2008 kde by uplatnil odpisy a vlastne by len zvysil stratu a v tom pripade by mu zostavala zaplatit DPH pri ukonceni zivnosti len zo ZC. Myslite, ze by bolo toto dobre riesenie?
Za uvahu to stoji. Rozhodnut sa musis vsak sama. Mozno riskuje danovu kontrolu, ale ak mas pocit, ze je vsetko vo firme ok, tak by to stalo za to.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
nika.sum Pozri príspevok
Ahoj,
mam zivnostnika, kt. k 31.12.2009 ukoncuje zivnost. Je platitel DPH. Problem mam s majetkom, v r. 2007 kupil nakladne aut 900.000 Sk+DPH, auto bolo zaradene ale nebolo odpisovane ani r. 2008, (prerusene odpisovanie) nakolko bol aj tak dost v strate, tento rok kedze ukoncuje zivnost k 31.12.2009 uplatne odpisy. Lenze z tejto sumy je dost velka DPH ( a na tuto situaciu som zial nemyslela). Mala by som riesenie, ze by podal dodatocne danove priznanie za r. 2007, 2008 kde by uplatnil odpisy a vlastne by len zvysil stratu a v tom pripade by mu zostavala zaplatit DPH pri ukonceni zivnosti len zo ZC. Myslite, ze by bolo toto dobre riesenie?
Myslím, že je to úplne v súlade s platnými predpismi a v prospech daňovníka. Odporúčam toto riešenie. A realizovať ho čo najskôr.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Lianka Pozri príspevok
Za uvahu to stoji. Rozhodnut sa musis vsak sama. Mozno riskuje danovu kontrolu, ale ak mas pocit, ze je vsetko vo firme ok, tak by to stalo za to.
Je rozdiel zaplatit 42.000 alebo 171.000 (som v Sk). A budeme dufat, ze je vsetko OK. A kedze konci zivnost 31.12.09 mozno mu ta kontrola bude hrozit aj tak. Ale snad je pre neho dobre, ze vlastne bude iba prehlbovat stratu, nic od DU pytat nebude. Urcite mu to navrhnem.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Neviem, ci na to myslis, ale radsej pripomeniem, ze platitelom DPH neprestava byt automaticky, ale treba poziadat DU o zrusenie DPH. DU urci posledne zdanovacie obdobie, dovtedy treba DP DPH podavat.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Predvcerom mi oznamil, ze zrusil zivnost, tak som ho nahnala hned na DU, ze musi poziadat o zrusenie DPH este pred ukoncenim. Zivnost ukoncuje 31.12.09, dnes mi povedal, ze na DU ide v pondelok, tak pravdepodobne mu daju posledne zdanovacie 4/2009.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Este jedna otazka: ak bude mat ZC pri ukonceni zivnosti napr.100.000, DPH odvedie pri ukonceni 19.000 (Prepacte stale som v korunach), ked auto (este pred 5.rokom) dostane za neho 200.000, co si odpocita pred zdanenim 100.000, alebo 119.000,-?

Najidealnejsie by bolo keby ho stihol este do 31.12.2009 predat a bolo by po probleme.
Naposledy upravil nika.sum : 18.12.09 at 16:12
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, vyriesilo sa to bez starosti, predal auto este v tomto roku, takze k 31.12.2009 nebude mat majetok. Drobna otazocka, pri predaji ide ZC (cela) do vydavkov a cena za ktoru ho predal je prijem vsak?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, tak problem vyrieseny, auto je predane. Chcem si len overit, pri predaji ide ZC do danovych vydavkov a predajna cena do danovych prijmov vsak?
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
uknčenie živnosti:
1. nahlásenie na živnostenský úrad
2. na daňový úrad do koľkých dní?
3. na SP a ZP do koľkých dní?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
Janette Pozri príspevok
uknčenie živnosti:
1. nahlásenie na živnostenský úrad
2. na daňový úrad do koľkých dní? Na DU pošle ŽU,do piatich dní treba odovzdať kartičku s DIČ na DU
3. na SP a ZP do koľkých dní? Na ZP pošle ŽU a na SP do piatich dní ty.
Ďakujem za odpoveď.
Zrovna dnes som to všetko absolvoval.
0 0
Tatikat Tatikat

Tatikat je offline (nepripojený) Tatikat

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, tak problem vyrieseny, auto je predane. Chcem si len overit, pri predaji ide ZC do danovych vydavkov a predajna cena do danovych prijmov vsak?

Ahoj, ano, do danovych prijmov ide predajna cena a do danovych vydavkov ide danova zostatkova cena.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

ludex Pozri príspevok
Zrovna dnes som to všetko absolvoval.
tie terminy platia vsetky od ukoncenia zivnosti, myslim tym ak zivnost ukoncil k 31.12.2009, tak do 5.1.2010 musi odovzdat karticku na DU, odhlasit na SP a pod. vsak?
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
nika.sum Pozri príspevok
tie terminy platia vsetky od ukoncenia zivnosti, myslim tym ak zivnost ukoncil k 31.12.2009, tak do 5.1.2010 musi odovzdat karticku na DU, odhlasit na SP a pod. vsak?

Presne tak!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ludex Pozri príspevok
Presne tak!
Môžeš prosím uviesť zákon, na základe ktorého je oznam.povinnosť do ZP a SP 5 kal. dní ?

http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-...2009-a.html#23
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
veronikasad Pozri príspevok
Môžeš prosím uviesť zákon, na základe ktorého je oznam.povinnosť do ZP a SP 5 kal. dní ?

http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-...2009-a.html#23
Ja len píšem čo,čo mi povedali na ŽU. /viď viššie príspevky/ . Do ZP hlási ŽU.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať