Zavrieť

Porady

Pokuta za vedenie účtovníctva

Mali sme daňovú kontrolu. Preverili všetky dane, DPH, daň. z mot. vozidiel a daň z príjmu. DPH a mot. vozidlá dopadli dobre. Aj výsledok kontroly dane z príjmu je celkom dobrý, dorubili cca 150.000,- Sk. /Vyhodili to, s čím sme tak trošku aj rátali/ To by nebol až také strašné, ale chcú nám uložiť pokutu vo výške 1,5 % z majetku. Mohli by dať 3 %, ale vraj vzhľadom k tomu že sme spolupracovali a vidia snahu nedostatky odstrániť, tak to znížia na polovicu. Ale aj to je pri hodnote hodnote majetku strašne vysoká suma, vyše 500.000,- Sk. Dá sa proti takejto polute odvolať ? Bola by totiž pre firmu likvidačná. Viem, že neznalosť zákona neospravedlňuje, ale mi sme urobili chybu, že sme v daňovom priznaní neuviedli celosvetové príjmy. Dodatočne sme to upravili a doúčtovali sme všetky doklady zo zahraničia prepečtom denných kurzov v deň účt. prípadu /bolo to vyše 2000 dokladov/, ale pokutu aj napriek tomu uložili. Neviem ako postupovať. Robím pre tú firmu účtovníctvo externe už 5 rok, je tam dosť obsiahla agenda, ale keby som bola vedela, že je to také komplikované, tak by som sa do toho ani nepúšťala. Firma zamestnáva cca 80 zamestnancov, platí dane a aj odvody.
Môže mi to majiteľ zosobniť ? Výsledok totiž nie je len mojou chybou, pretože som nemala všetky potrebné informácie.

PS: Vie niekto o nejakej poistke, ktorá by kryla prípadné škody pri výkone povolania ?

Je mi z toho nanič, dokonca premýšľam, skončiť s účtovníctvom. Je to rizikové povolanie. Človek zarába pár tisíc /v našom regíóne/ ale zodpovedať má za milióny.
Usporiadat
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Na poistku si mala myslieť skôr. Uvádzaš, že "ste s tým trochu rátali". Rozdiel na dani 150.000 nie je ani vo veľkej firme akceptovateľný. Som takmer v úžase, že ste nezaúčtovali takmer 2000 dokladov a nezdanili na Slovensku. Žiaľ poistka ti nekryje škody, ktoré vzniknú porušením zákona (a tým krátenie dane je).
Naposledy upravil Braňo : 18.01.08 at 06:13
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Čo sa týka zosobnenia pokuty, treba vychádzať zo zmluvy medzi vami obchodnými partnermi. Ak v zmluve máš uvedené, že objednávateľ tvojích služieb môže nárokovať vzniknuté straty (rozumej pokuty a penále) z dôvodu nesprávnej aplikácie zákonov, a nesprávneho vedenia účtovníctva. Tak môže.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Za vecnú a dokladovú správnosť by mal zodpovedať klient (ak nie je v zmluve uvedené inak) a tým náväzne za výsledky, výkazy , daňový základ. Žiaľ to, že agenda je obsiahla, prípadne si niečo zabudla nie je argument, ktorý je možné použiť ako obhajobu.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Braňo Pozri príspevok
Za vecnú a dokladovú správnosť by mal zodpovedať klient (ak nie je v zmluve uvedené inak) a tým náväzne za výsledky, výkazy , daňový základ.
Samozrejme s tým súhlasím. Ale myslím si, že skôr ide o to, že z "nevedomosti" sa nepriznali všetky zdaniteľné príjmy (neuvedenie celosvetových príjmov do DP).
0 0
EkoMax EkoMax

EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

Ja som upozorňovala na potrebu konzultovania chodu spoločnsti s daňovým poradcom, ale až po tejto skúsenosti sa k nej pristúpilo.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ekomax,
môžem sa spýtať, prečo si neučtovala tých 2000 dokladov?
Naposledy upravil hanelie : 18.01.08 at 11:25
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Môžno, že sa to bude zdať trochu mimo témy: Firma s cca 80-mi zamestnancami by mala mať interného - vlastného účtovníka.
0 0
Erika 1982 Erika 1982

Erika 1982 je offline (nepripojený) Erika 1982

VladoaKatka Pozri príspevok
Môžno, že sa to bude zdať trochu mimo témy: Firma s cca 80-mi zamestnancami by mala mať interného - vlastného účtovníka.
.. a možno by mala taká veľká firma mať aj audítora...
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

...veru je to hazard zo strany konateľov firmy, pokutu by mali zobrať na seba.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Braňo Pozri príspevok
Na poistku si mala myslieť skôr. Uvádzaš, že "ste s tým trochu rátali". Rozdiel na dani 150.000 nie je ani vo veľkej firme akceptovateľný. Som takmer v úžase, že ste nezaúčtovali takmer 2000 dokladov a nezdanili na Slovensku. Žiaľ poistka ti nekryje škody, ktoré vzniknú porušením zákona (a tým krátenie dane je).
Mnohe uctovne formy uvadzaju, ze su poistene. Ake pripady teda kryju tieto poistky, ak nie tie, ktore vzniknu porusenim zakona? (Ved cim inym by este mohli vzniknut?)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

misomiso Pozri príspevok
Mnohe uctovne formy uvadzaju, ze su poistene. Ake pripady teda kryju tieto poistky, ak nie tie, ktore vzniknu porusenim zakona? (Ved cim inym by este mohli vzniknut?)
Mám poistenie účtovníka - SZČO už piaty rok. Vlastnú skúsenosť s preplácaním náhrady škody nemám. Poistka sa nevzťahuje na nedoplatok dane, ale tá pokuta by sa z nej mala dať preplatiť - mám spoluúčasť 10 %.
Tak mi to sľubovali pri uzatváraní poistky...

-------
Veronika
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
veronikasad Pozri príspevok
Mám poistenie účtovníka - SZČO už piaty rok. Vlastnú skúsenosť s preplácaním náhrady škody nemám. Poistka sa nevzťahuje na nedoplatok dane, ale tá pokuta by sa z nej mala dať preplatiť - mám spoluúčasť 10 %.
Tak mi to sľubovali pri uzatváraní poistky...

-------
Veronika
ktorá poisťovňa robí takéto poistenie? a na základe čoho to vychádza?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Mám poistenie účtovníka - SZČO už piaty rok. Vlastnú skúsenosť s preplácaním náhrady škody nemám. Poistka sa nevzťahuje na nedoplatok dane, ale tá pokuta by sa z nej mala dať preplatiť - mám spoluúčasť 10 %.
Tak mi to sľubovali pri uzatváraní poistky...

-------
Veronika
Sľuby sa sľubujú, keď vtáčka lapajú....

Bohu žiaľ vlastná skúsenosť.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Sľuby sa sľubujú, keď vtáčka lapajú....
Bohu žiaľ vlastná skúsenosť

Podľa toho, by som mala zrušiť poistku?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

m.hladka Pozri príspevok
Sľuby sa sľubujú, keď vtáčka lapajú....
Bohu žiaľ vlastná skúsenosť

Podľa toho, by som mala zrušiť poistku?
Ja svoju určite rušiť nebudem...

-------
Veronika
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
m.hladka Pozri príspevok
Sľuby sa sľubujú, keď vtáčka lapajú....
Bohu žiaľ vlastná skúsenosť

Podľa toho, by som mala zrušiť poistku?
Nebudem menovať konkrétnu poisťovňu (vystatujú sa tým, že asi 5 rokov boli najlepšou komerčnou poisťovňou), ale keď došlo k poistnej udalosti, tak sa s nimi nepohlo nič. A pritom išlo o penalizáciu, teda nie dorúbenie dane.
0 0
EkoMax EkoMax

EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

Moje argumenty konateľ prijal,uznal, že to nebola moja vina, lebo aj účtovník môže správne účtovať, len ak má všetky informácie a ak sa predložia všetky doklady. Išlo totiž o organizačnú zložku v zahraničí v roku 2005. Ale pre budúcnosť potrebujem doriešiť poistenie. Veď nikto neovláda všetky zákony, a sme len ľudia, robíme chyby.
Vie mi niekto poradiť literatúru, alebo školenie ohľadom organizačnej zložky ?
Prípadne dobrého daňového poradcu ?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
EkoMax Pozri príspevok
Moje argumenty konateľ prijal,uznal, že to nebola moja vina, lebo aj účtovník môže správne účtovať, len ak má všetky informácie a ak sa predložia všetky doklady. Išlo totiž o organizačnú zložku v zahraničí v roku 2005. Ale pre budúcnosť potrebujem doriešiť poistenie. Veď nikto neovláda všetky zákony, a sme len ľudia, robíme chyby.
Vie mi niekto poradiť literatúru, alebo školenie ohľadom organizačnej zložky ?
Prípadne dobrého daňového poradcu ?
Výborná správa. A má aspoň aj majiteľ ponaučenie. Čo sa týka poistenia, treba navštíviť viac poisťovní a popýtať sa na možnosti. Tá moje negatívna skúsenosť aby nikoho neodradila od poistenia. Tiež hladám vhodnú poistku pre moju firmu. A aj pre seba ako zamestnanca vo vlastnej firme.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Organizačná zložka:
http://www.porada.sk/t47317-organiza...v-cechach.html
http://www.porada.sk/t6777-organizac...kej-firme.html
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

EkoMax Pozri príspevok
Ale pre budúcnosť potrebujem doriešiť poistenie. Veď nikto neovláda všetky zákony, a sme len ľudia, robíme chyby.

Ja mám poistku v ČP, Slovensko. Platím od obratu - t.j. mne to vychádza asi 11000,- /rok. Mám spoluúčasť 10% min. 5000,- Sk. Už som mala aj poistnú udalosť. Soc. poisťovňa vyrúbila dodatočné (alebo zvýšené??) povinné poistenie zodpovednosti za choroby a úrazy zamestnancov - presnú terminológiu neviem, bolo to ešte podľa starého zák. Išlo o to, že podľa OKEČ som nesprávne priradila percento poistného. Dlžné poistné bolo 2 500,- Sk a zvýšené poistné 25 000,- . Poisťovňa bez problémov poistnú udalosť zlikvidovala.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať