Zavrieť

Porady

dan z prijmu - dotacia

Ahojte, moze mi niekto pls poradit?
FO podnikatel dostal na zaciatku podnikania dotaciu. Prostriedky z dotacie boli ucelove na nakup zariadenia potrebneho na realizaciu podnikatelskej cinnosti. Dotacia je povazovana za nezdanitelny prijem. a co s vydavkami na nakup zariadenia z prostriedkov dotacie? su tieto vydavky danovo neuznane, alebo nie? alebo len do vysky dotacie? ako to bude vyzerat v danovom priznani?

dakujem
jana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

    e.v.a.
    Ahoj, ja som tiež dostala dotáciu. Na porade som študovala hádam všetky príspevky. Môžem ti povedať postup, aký som urobila ja:
    V prvom rade som si dala na začiatku podnikania pohľadávku voči ÚPSVaR, lebo som ju dostala až o mesiac neskôr. Keď mi prišli peniaze na účet, tak som zaúčtovala banka - príjem PNZD. V tom momente mi vznikol záväzok voči ÚPSVaR, lebo musím dotáciu minúť na dohodnutý účel. Keď som nakúpila napr. softwér na vedenie účtovníctva, tak som v tej alikvotnej časti zrušila záväzok voči Úradu a zároveň to bol VOZD - prevádz. réžia. Na konci roka som vytvorila interný doklad, kde som zrátala všetky nákupy a v tej sume som dala do POZD, lebo akonáhle dotáciu použiješ, stáva sa príjmom ovplyvňujúcim ZD.
    A ešte jedným ID som potom dala mínusom PNZD v danej výške.
    Aký to ma vplyv na daňové priznanie? No taký, že akonáhle ju použiješ, je to tvoj príjem, takže sa to odrazí v príjmoch. Je to zároveň aj výdavok. Zisk z nej nemáš, výsledok je neutrálny, ale pokiaľ je príjem z dotácie a príjem z ostatných činností vyšší ako 97200,-(tuším?), tak bude platiť odvody do sociálnej poisťovne.
    Tiež som len teraz začínala. Tak dúfam, že neporadím zle, keby áno, opravia ma. Ale je tu veľa príspevkov, tak pozri.

    dan z prijmu - dotacia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.