Zavrieť

Porady

DPH-zrušenie registrácie

Dobrý deň. Prosím Vás o radu, chcem zrušiť registráciu DPH a následne ukončiť živnosť. Mám zásoby tovaru, ktoré chcem predať pod obstarávaciu cenu, akú DPH odvediem z obstarávacej ceny, alebo z ceny nižšej. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ak predáš zásoby pred zrušením registrácie, tak odvedieš dph z predajnej ceny.

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    dalilada Pozri príspevok
    z obstarávacej
    nečítam poriadne a potom píšem blbosti. Mala som pocit, že obstarávacia má byť tá nižžšia ako predajná. Súhlasím so Smith - predajná. Je vhodné predaj pod cenu podložiť internou smenicou.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dalilada Pozri príspevok
    nečítam poriadne a potom píšem blbosti. Mala som pocit, že obstarávacia má byť tá nižžšia ako predajná. Súhlasím so Smith - predajná. Je vhodné predaj pod cenu podložiť internou smenicou.
    Stačí odôvodnenie zrušenie živnosti a likvidácia skladových zásob.


    P.S. 8000. príspevok.

    svetlana4 je offline (nepripojený) svetlana4

    svetlana4
    Dobrý večer, mám jednu otázku. Mám s.r.o.-čku a som platca DPH, no chcem zrušiť registráciu. Je to možné? A ako na to?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    svetlana4 Pozri príspevok
    Dobrý večer, mám jednu otázku. Mám s.r.o.-čku a som platca DPH, no chcem zrušiť registráciu. Je to možné? A ako na to?
    Ak obrat počas 12 kalendárnych mesiacov (pozor nie rok) nepresiahol hranicu 1,5 mil. Sk a zároveň od registrácie na platiteľa DPH uplynulo viac ako rok, tak stačí požiadať o zrušenie registrácie. Na DÚ oddelenie registrácia sa to vybavuje. Tam určia posledné zdaňovacie obdobie, za kotré sa bude podávať DPH. V tomto poslednom DPH priznaní je potrebné vysporiadať DPH z majetku pri zrušení registrácie.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    svetlana4 Pozri príspevok
    Dobrý večer, mám jednu otázku. Mám s.r.o.-čku a som platca DPH, no chcem zrušiť registráciu. Je to možné? A ako na to?
    Ak si platiteľom DPH viac ako 1 rok a za posledných 12 mesiacov si mal obrat nižší ako 1,5 mil., tak môžeš požiadať DU o zrušenie registrácie...

    svetlana4 je offline (nepripojený) svetlana4

    svetlana4
    Ale predsa ma ešte napadlo. Ak teraz mám ešte nejaký tovar na sklade a ak ho v 2.Q. predám, tak vysporiadam iba túto DPH. Alebo ešte niečo iné? Som štvrťročný platca.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    svetlana4 Pozri príspevok
    Ale predsa ma ešte napadlo. Ak teraz mám ešte nejaký tovar na sklade a ak ho v 2.Q. predám, tak vysporiadam iba túto DPH. Alebo ešte niečo iné? Som štvrťročný platca.
    Ak ku dňu zrušenia registrácie ti ostane nejaký tovar na sklade, tak z ceny skladových zásob si povinná odviesť dph. Tak isto pri dlhodobom majetku, ktorý nie je celkom odpísaný, tak zo zostakovej hodnoty k 31.12. predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia si tiež povinná vyrátať a odviesť daň.

    svetlana4 je offline (nepripojený) svetlana4

    svetlana4
    Tak a teraz zisťujem, že ako tovar evidujem aj jedno auto - máme totiž autoservis a predaj aut. - ktoré bolo kupene v zahraničí. Má štyri roky, je osobné a bolo samozdanené v 4.Q. 2007. Aku DPH z neho odvediem ak zruším registráciu? Vyratam ju z nákupnej ceny? Alebo je výhodnejšie to auto pred zrušením predať? Budem rada ak mi ešte odpoviete na tie moje nekonečné otázky. Vopred Ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    svetlana4 Pozri príspevok
    Tak a teraz zisťujem, že ako tovar evidujem aj jedno auto - máme totiž autoservis a predaj aut. - ktoré bolo kupene v zahraničí. Má štyri roky, je osobné a bolo samozdanené v 4.Q. 2007. Aku DPH z neho odvediem ak zruším registráciu? Vyratam ju z nákupnej ceny? Alebo je výhodnejšie to auto pred zrušením predať? Budem rada ak mi ešte odpoviete na tie moje nekonečné otázky. Vopred Ďakujem
    Z nákupnej ceny.

    momaria je offline (nepripojený) momaria

    momaria
    Máme v obchodnom majetku úžitkový automobil zakúpený v 1/ 2007 pri ktorom bola odpočítaná DPH. Tento rok ho plánujeme preradiť do osobného užívania. Čo z odpočítanou DPH?. Je povinnosť ju späť DU vrátiť?..A ako by to bolo s majetkom zakúpeným v roku 2006?. Ďakujem za odpovede.

    Rybenka112 je offline (nepripojený) Rybenka112

    Rybenka112
    Zdravím všetkých poraďákov,nerozumiem jednej veci,pri zrušení registrácie DPH,ako je to so zásobami a s dlhodobím majetkom?Totiž v marci tohto roku sme kúpili dodávku Citroen Jumper na firmu 90.000sk+DPH 17.100sk,v JU som základ zaúčtovala do výdavkov neovplyv.ZD+ DPH,pričom na konci roka odpíšem 1/4 z 90.000sk.To DPH z dodávky sa malo na daňovom priznaní k 1Q uvádzať osve,na niektorom riadku alebo spolu s tovarom,ktorý bol nakúpený, keďže máme malý bufet s potravinamy,na riadku 19 a 21 DP k DPH?
    Ale,keďže príjmy od februára nedosiahli hranicu 1.500.000sk za 12 mesiacov,chceme zrušiť registráciu k 30.04 2008,resp.ako určí DU.To DPH z dlhodobého majetku-auta sa bude musieť zaplatiť späť v celosti,čiže 17.100sk,keďže sa odpisuje prvý krát k 31.12.2008? Alebo ako to je?Nerozumiem tomu.Poradíte,prosím?Ďakujem.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Rybenka112 Pozri príspevok
    Zdravím všetkých poraďákov,nerozumiem jednej veci,pri zrušení registrácie DPH,ako je to so zásobami a s dlhodobím majetkom?Totiž v marci tohto roku sme kúpili dodávku Citroen Jumper na firmu 90.000sk+DPH 17.100sk,v JU som základ zaúčtovala do výdavkov neovplyv.ZD+ DPH,pričom na konci roka odpíšem 1/4 z 90.000sk.To DPH z dodávky sa malo na daňovom priznaní k 1Q uvádzať osve,na niektorom riadku alebo spolu s tovarom,ktorý bol nakúpený, keďže máme malý bufet s potravinamy,na riadku 19 a 21 DP k DPH?
    Ale,keďže príjmy od februára nedosiahli hranicu 1.500.000sk za 12 mesiacov,chceme zrušiť registráciu k 30.04 2008,resp.ako určí DU.To DPH z dlhodobého majetku-auta sa bude musieť zaplatiť späť v celosti,čiže 17.100sk,keďže sa odpisuje prvý krát k 31.12.2008? Alebo ako to je?Nerozumiem tomu.Poradíte,prosím?Ďakujem.
    Odpočet Dph na vstupe z obstarania dodávkového automobilu sa uvádza v r.19 a 21 (čiže je to v poriadku)

    Pri zrušení registrácie postupujete podľa § 81

    (6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.

    Vzhľadom k tomu, že zostatk.cena ku dňu zrušenia registrácie v priebehu roku 2008 bude rovná OC, odvediete celú Dph z dlhodobého majetku.

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Stačí odôvodnenie zrušenie živnosti a likvidácia skladových zásob.


    P.S. 8000. príspevok.
    Dobrý deň
    poprosila by som o vyjadrenie: podnikateľ ide rušiť živnosť a na sklade má pneumatiky z roku 2008 , keďže sú už "po záruke" môže ich dať na druhotné spracovanie ako surovinu , za cenu dohodou , ktorá bude určite nižšia ako obstarávacia cena.
    Môže urobiť výpredaj skladových zásob pod obstarávaciu cenu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.