Zavrieť

Porady

Vrátenie preplatku

Od 05.04.2002 do 31.12.2007 som platil omylom /bez právneho dôvodu/ za manželku odvody do zdrav.poisť. Dôvera .Manželka bola vtom čase a momentálne ešte aj je na materskej dovolenke./05.04.2002 sa narodila dcéra a 07.08.2007 sa narodil syn/.Keď som zistil ,že za manž.platí odvody štát prestal som platiť a napísal som žiadosť o vrátenie poistného ,zaplateného bez právneho dôvodu.Zohnal som všetky podklady /soc.poisť.,úrad práce,rodné listy oboch detí/ a zaslal spolu so žiadosťou do zdrav.poisť.Dôvera.Ešte predtým som navštívil pobočku poisťovne ,kde mi povedali aj adresu ,kde to mám všetko doručiť ajmi vypočítali celk.sumu preplatku za tie roky/32.016.-Sk/. 17.01.2008 som poslal žiadosť a 05.02.2008 som dostal preplatok naspať/18.632.-Sk/.Rozdiel bol 13.384 .-Sk. Volal som tam a povedali ,že je to kvôli 3 ročnej premlčacej dobe.
Prosím poraďte či má poisťovňa pravdu. Počul som totiž že premlč.doba je 5 rokov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    V roku 2002 platil zákon č. 273/1994 až do 31.12.2004. Zdravotná poisťovňa má oporu v zákone, že právo na vrátenie poistného bez právneho dôvodu sa premĺčí do 3 rokov. Viď úryvok zo zákona.

    § 20
    Vrátenie poistného

    (1) Poistné zaplatené bez právneho dôvodu alebo časť presahujúcu správnu výšku poistného je príslušná poisťovňa povinná po zistení tejto skutočnosti vrátiť platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi.

    (2) Príslušná poisťovňa je povinná vrátiť poistné alebo jeho časť podľa odseku 1 do dvoch mesiacov

    a) od zistenia tejto skutočnosti,
    b) od doručenia písomnej žiadosti platiteľa poistného alebo jeho právneho nástupcu.

    (3) Právo na vrátenie poistného alebo jeho časti podľa odseku 1 sa premlčí do troch rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného alebo jeho časti zúčtovaná na účet príslušnej poisťovne.

    (4) Poistné alebo jeho časť podľa odseku 1, ktoré je príslušná poisťovňa povinná vrátiť, možno použiť na zápočet pohľadávky poisťovne v zdravotnom poistení voči platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Poisťovňa Vám asi už nič nevráti.
    § 32 zák. č. 580/2004

    (2) Poistné zaplatené do účinnosti tohto zákona bez právneho dôvodu alebo časť presahujúcu správnu výšku poistného je príslušná zdravotná poisťovňa povinná vrátiť platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi do dvoch mesiacov od zistenia tejto skutočnosti alebo od doručenia písomnej žiadosti platiteľa poistného alebo jeho právneho nástupcu.
    (3) Právo na vrátenie poistného alebo jeho časti podľa odseku 2 sa premlčí do troch rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného alebo jeho časti zúčtovaná na účet príslušnej zdravotnej poisťovne.
    (4) Poistné alebo jeho časť podľa odseku 2, ktoré je príslušná zdravotná poisťovňa povinná vrátiť, možno použiť na započítanie pohľadávky zdravotnej poisťovne v zdravotnom poistení voči platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi.

    Zákon je účinný od 1.1.2005,

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.