Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Prosím o pomoc dostala som do ruk situáciu z ktorej neviem von , určite pre niekoho banality ale pre mňa hokej

podnikateľ Fo vedie JU neplatca DPH. Začiatok leas. osob. motor. vozidla 05/2006 na 36 mesiacov do 05/2009 Istina 360000, úroky 28036,80

1 otazka: Do vstup. ceny 360000 ide aj zost. cena pri odkupeni 1000 + spracov. popl. 2160 bez DPH aj ked je neplatca DPH ?
2. otázka: Odkúpil predmet leas. v 05/2008. Porovnávam zostatk. cenu aku by mal pri odpis. par 27 alebo 28, ale počitam len roky 2006 a 2007 /t.j. (363160/4)*2 / je to správne?
a dalej čo? ako porovnám čo s čím???
3 otázka : potom zaradiť do majetku v cene upravenej ako?
4.otázka: Nakoniec ho ešte v r. 2008 vyradil predajom, takže odpis neuplatním, lebo nebol v majetku 31.12.2008, a celá ZC ide do nákladov, ale neviem ju správne určit, bude to vlastne cena z otazky 3.
prosím ak mate chvilu času, prosím
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Pozri tu: http://www.porada.sk/t12845-p2-leasi...latca-dph.html
0 0
alfaekon alfaekon

alfaekon je offline (nepripojený) alfaekon

Neviem kde to mám zaradiť tak asi sem. Ako zaúčtujem tržby cez POS terminál?? SZČO je štvrťročný platca DPH. Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
alfaekon Pozri príspevok
Neviem kde to mám zaradiť tak asi sem. Ako zaúčtujem tržby cez POS terminál?? SZČO je štvrťročný platca DPH. Ďakujem
Cez priebežné položky.
0 0
HappyKESK HappyKESK

HappyKESK je offline (nepripojený) HappyKESK

Prosim o radu, ako v JU zuctovat uroky z prostr. na ucte sluz. na podnikanie szco. Ak je urok maly, tak je bez strhnutej dane, ak vsak prekroci urcitu malu sumu, cosi okolo 5Sk po starom..., tak banka automaticky zrazi a aj da na vypis z uctu zrazenu dan. je tam teda urok +5Sk a dan -1Sk... Zauimaju ma oba pripady, tipujem ze ten prvy-bez zrazenej dane - uctujem ako ostatny prijem ovplyvnujuci zaklad dane, avsak co druhy pripad, ked dan bola uz zrazena ?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
HappyKESK Pozri príspevok
Prosim o radu, ako v JU zuctovat uroky z prostr. na ucte sluz. na podnikanie szco. Ak je urok maly, tak je bez strhnutej dane, ak vsak prekroci urcitu malu sumu, cosi okolo 5Sk po starom..., tak banka automaticky zrazi a aj da na vypis z uctu zrazenu dan. je tam teda urok +5Sk a dan -1Sk... Zauimaju ma oba pripady, tipujem ze ten prvy-bez zrazenej dane - uctujem ako ostatny prijem ovplyvnujuci zaklad dane, avsak co druhy pripad, ked dan bola uz zrazena ?
Aj druhý prípad účtuješ ako príjem ovplyvňujúci základ dane. A zrazenú daň z úrokov zaúčtuješ ako výdavok neovplyvňujúci základ dane v druhovom členení platba dane z príjmov. A potom v rámci daňového priznania uvedieš to ako preddavok na daň.
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

Prosim o vas nazor. Z podaneho DP za rok 2007 vysiel SZCO preplatok, DU ho vratil na ucet, ale o 96 Sk vyssi. Spravkyna dane povedala, ze su to nejake male nedoplatky z predch. rokov a teraz to nakumulovala a poslala spolu s preplatkom. Ako to prosim zauctujem v penaznom denniku?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Pokial nemas ziaden podklad k preplatku na dani, ten rozdiel by som zauctovala ako PNZD a do pohladavok by som dala len sumu pohladavky podla danoveho priznania za rok 2007.
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

A ten samotny preplatok sa zauctuje tiez ako PNZD alebo s minusom ako dan z prijmu? Dik.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ak mas ten preplatok zauctovany v knihe pohladavok ako pohladavku, prijem penazi na ucet zauctujes ako PNZD. Ak ho mas v zaväzkoch minusom, tak prijem penazi zauctujes ako vydavok minusom (Alfa tam umoznuje clenenie - dan z prijmu).
0 0
beatar beatar

beatar je offline (nepripojený) beatar

Dala by som minusom ako dan z prijmu.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

ako to je prosím ked szčo - platca dph predá svoje staré auto = v TP náklad. automobil (Pickup), ktoré mal vo svojom majetku a platil aj daň za auto
- a/ niekomu kto je platca dph
- b/ niekomu kto nieje platca dph

teda ako vystaviť doklad s dph alebo bez??? ked predávajúci je platca dph v oboch prípadoch podla mňa vystavuje s dph pretože predávajúci je platca dph a tak musí doklady vystavovať len s dph - správne????

a môže si túto dph potom uplatniť v kvartáli dph?? v oboch prípadoch??

je to vlastne príjem, ktorý bude potom ovplyvní aj výpočet základ dane pri DP
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

veronkaj Pozri príspevok
ako to je prosím ked szčo - platca dph predá svoje staré auto = v TP náklad. automobil (Pickup), ktoré mal vo svojom majetku a platil aj daň za auto
- a/ niekomu kto je platca dph
- b/ niekomu kto nieje platca dph

teda ako vystaviť doklad s dph alebo bez??? ked predávajúci je platca dph v oboch prípadoch podla mňa vystavuje s dph pretože predávajúci je platca dph a tak musí doklady vystavovať len s dph - správne????


a môže si túto dph potom uplatniť v kvartáli dph?? v oboch prípadoch??

je to vlastne príjem, ktorý bude potom ovplyvní aj výpočet základ dane pri DP

SZČO si pri nákupe uplatnil odpočet DPH u N1 a pri predaji je povinný vystaviť faktúru s DPH, to je jedno komu a DPH odviesť. Nechápem otázku, či si ju môže uplatniť, keď je to jeho daň na výstupe. Do základu dane pre účely dane z príjmu mu vojde nnto cena /teda bez DPH tú zaplatí v rámci DPH/.
0 0
martinia martinia

martinia je offline (nepripojený) martinia

a ešte poprosím o radu, SZCO bola poskytnutá dotácia na zač.podnikania, vyčerpal z nej polovicu, tak som dotáciu rozdelila na polovicu zaúčtovala som ako zdanitelný príjem a sumu výdavkov zaúčtovala taktiež, druhú polovicu si prenesie do roku 2009, može to takto byt? velmi pekne dakujem
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

evina mám to popletené s tým, že ked si niečo szčo kúpi od bežného človeka tak tam si nemôže uplatniť daň, len som to hlúpo napísala

a dakujem
pekný deň
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

martinia Pozri príspevok
a ešte poprosím o radu, SZCO bola poskytnutá dotácia na zač.podnikania, vyčerpal z nej polovicu, tak som dotáciu rozdelila na polovicu zaúčtovala som ako zdanitelný príjem a sumu výdavkov zaúčtovala taktiež, druhú polovicu si prenesie do roku 2009, može to takto byt? velmi pekne dakujem
Môže. Bližšie pozri tu http://www.porada.sk/517315-post8.html
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím dokedy to platilo v JU to že sa uplatňovala dph až po uhradení faktúry????? musíme niečo ponahadzovať spätne v min. rokoch
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Ahoj poraďáci, ste niekto pri počítači? Potrebujem poradiť, ako zaúčtovať, keď si podnikateľka presúva peniaze zo súkromného účtu manžela na svoj podnikateľský účet. Ja to účtujem ako PNZD a v texte napíšem prevod z účtu manžela, peniaze sú použité na súkromné platby (osobná spotreba). Ďakujem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Osobny vklad podnikatela / osobna spotreba. Ano, PNZD, VNZD.
0 0
HappyKESK HappyKESK

HappyKESK je offline (nepripojený) HappyKESK

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Aj druhý prípad účtuješ ako príjem ovplyvňujúci základ dane. A zrazenú daň z úrokov zaúčtuješ ako výdavok neovplyvňujúci základ dane v druhovom členení platba dane z príjmov. A potom v rámci daňového priznania uvedieš to ako preddavok na daň.
Prosim o doplnenie, teda v DP sa tieto preddavky na dan objavia na riadku 102 ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať