Zavrieť

Porady

dieta narodene mimo EU (NZ)

Ahojte.

Prosim poradte mi, co sa nas tyka a co nie, a kde alebo od koho mozem ziskat informacie a prakticke rady, lebo uz zacinam mat ztoho uplny gulas...

Od 2005 zijeme s priatelom mimo EU (na novom zelande). Sme obaja slovensky obcania (trvale pobyty mame na SK), tu sme zamestnany a mame pracovne viza od 2006. (nasi zamestnavatelia tiez nic nemaju s EU). Od 2006 sme na slovensku odhlaseny zo zdravotnej poistovne. Coskoro sa nam ma narodit dieta, planujeme tu ostat este asi rok-rok a pol, a potom sa vratit domov. Podla tunajsich zakonov, nase dieta bude automaticky slovensky obcan (po mame).

Otazky:

1) Ake mame povinnosti po narodeni dietata?
Treba nahlasit doma na matrike? Kam? (kde ma matka trvale bydlisko)
Treba vybavit slovensky rodny list a pas pre dieta?
Co este? Zahlasit doma do zdravotnej poistovne?
Kedy, co spravit? Vsetko treba hned po narodeni, alebo az ked budeme byvat na slovensku?
Daju sa tie veci vybavovat zo zahranicia, ci treba pricestovat na slovensko? Moze hocico vybavovat doma okolo toho aj otec dietati, ak nie sme zobraty?

2) Chcela by som vediet este ako to je v nasom pripade s Pridavkom na dieta? mame na to narok na slovensku, ci mame o to ziadat tu? A ako to bude, ak tu budeme byvat isty cas a potom pojdeme domov, odkial sa to bude platit potom? Kazdi dostava aj ten Priplatok k prispevku na dieta, ci to je nieco speciale

3) mame narok na Prispevok pri narodeni dietata, a na Priplatok k prispevku pri narodeni dietata?

4) po navrate domov budeme mat narok na rodicovsky prispevok?

5) budeme musiet hned po navrate domov prihlasit sa do zdravotnej poistovne?

6) ak hned po navrate domov nebudeme mat zamestnanie, mame sami platit z uspor zdravotne poistene? Budeme mat narok na pridavky alebo sa to asi vola podpora (?) v nezamestnani?

7) narok na matersku zo slovenska nemam, kedze nie som prihlasena do poistovne - je to tak?

8) bolo by to vsetko inak, ak by sme ziskali NZ-residency?

Dakujem za akekolvek rady,
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ajale je offline (nepripojený) ajale

    zivnostnicka na materskej ajale
    Ok, ja ti odpoviem, podla mojich skusenosti, pretoze patrim k tvojmu pripadu. Ked pridete na Slovensko v prvom rade potrebujete trvale bydlisko. Na zaklade trvaleho bydliska si vybavite obcianske preukazy. Pojdete do zdravotnej poistovne a poistite sa. Ak ste ho mali naozaj zrusene, potrebujete doklad o zruseni a odovzdani zdravotnej karty. Ak nie, potrebujete doklad z dotycneho statu, ze ste po celu tu dobu boli poisteni. Poistenie si budes musiet hradit, kym nezacnes dostavat pridavky alebo nezacnes pracovat. Je to okolo 750,- Sk na mesiac. Vase dieta bude potrebovat rodny list prelozeny notarsky do slovenciny. Budete ho musiet poistit sukromne. Odporucam Union, maju sluzby a poistky pre "zahranicne deti." Na matrike poziadate o Slovensky rodny list. Kym ho dostanete mozu uplynut 3 mesiace <pre to to sukromne poistenie, stoji to okolo 900,- Sk mesacne ale sa to oplati, pretoze dieta potrebuje pravidelne ockovanie, a tie stoja viac, a vacsinu z nich tato poistovna hradi>. Moze to trvat aj menej ako mi hovorili ine matky, ale u nas sa vobec neponahlali a dostali sme to po tych 3 mesiacoch. Ked bude mat dieta rodny list, dajte ho zapisat do zdravotnej poistovne a potom na urade prace, soc. veci a rodiny poziadajte o prispevok, ktory by mal byt okolo 4500,- Sk.

    Jaguár je offline (nepripojený) Jaguár

    Jaguár
    ahojte.
    Ak sa dieťa narodí mimo územia eu, podľa zákona o matrikách z. č. 154/1994 - §23 upravuje pojem osobitná matrika, do nej sa nahlasuje:
    - detí narodené na území cudzieho štátu.
    Zápis sa vykoná na základe oznamenia na prislušnom zastiputeľskom úrade SR
    . Je to veľvyslanectvo, diplomat alebo konzulát. Ak SR nemá zastupiteľstvo v na Novom Zelánde, tak ho budeme mať asi v Austrálii. Tam vám dajú vedieť, ako treba postupovať. A opýtať sa i na daľšie veci, tam vám povedia.

    ajale je offline (nepripojený) ajale

    zivnostnicka na materskej ajale
    Na Slovensku sa to robi na obycajnej matrike miesta trvaleho bydliska a oni to potom posielaju na tu osobitnu matriku, ktora je len v BA

    PavolG je offline (nepripojený) PavolG

    PavolG
    Odporucam kontaktovat prislusne SK velvyslanectvo. Ale ma to byt takto:
    Rodny NZ list treba dat uradne prelozit do Slovenciny. Pozor ale na to, aby ten rodny list z NZ bol vydany na zahranicne ucely. Jedna sa o to, ze pri prekladani takehoto dokumentu sa bude vyzadovat apostil a legalizacia. Predpokladam, ze na prislusnej matrike v NZ s tym budu matg urcitu skusenost, len im treba povedat, ze pozadujete to do zahranicia a na apostilaciu.
    Potom treba tento rodny list na SK ambasade uradne potvrdit, ze je to skutocne uradny dokument danej krajiny. Samotny uradny preklad nezarucuje ze povodny original je skutocne naozaj pravda. Po ziskani Slovenskej verzie zahranicneho listu (teda po apostilacii a legalizacii) sa zasiela na specialnu matriku na SK. Ta je v Bratislave. Proces je to dost rychly, cca 1 mesiac, zdrzuje to vsak pridelenie rodneho cisla z registra obyvatelstva z Banskej Bystrice. Ked budete mat Slovensky rodny list (nie len preklad ale ten naozajstny SK list), tak si mozete dat dieta zapisat do pasu/pasov. Alebo poziadat o pas pre dietatko na SK ambasade.
    Problematicke bude cestovanie s dietatkom dokial nebude mat vlastny pas alebo nebude zapisane. V urgentnych pripadoch vam ambasada vyda nahradny cestovny doklad pre maleho SK obcana, platny zvycajne len par dni. takze cca 2-3 mesiace po narodeni NZ asi neopustite :-)Nie je mi jasne ako to mate s vasim trvalym pobytom na SK, ale ak mate na SK trvaly pobyt, dieta prebera automaticky po matke.
    Vybavovat to moze aj otec, nevadi ze nie ste manzelia, ale pre istotu si dajte na SK amdasade nejau plnu moc v zmysle ze matka dava plnu moc k hocijakym ukonom pre zapisovanie pre dieta a podobne...
    Vela stastia a pevne nervy.
    PavolG

    ajale je offline (nepripojený) ajale

    zivnostnicka na materskej ajale
    PavolG, napisal si to spravne, ja len dodam par faktov z mojej skusenosti s pred pol roka. Tym, ze sa mi dieta narodilo v inej krajine <mimo EU>, dostalo samozrejme hned aj obcianstvo tejto krajiny <to mame mimochodom aj my s manzelom>. Uz v prvom mesiaci jej zivota <dalo sa aj skor> sme jej vybavili pas tej krajiny a na ten sme s nou vycestovali spat na Slovensko. Notara sme si zohnali priamo tam <jeho otec bol povodom Slovak> a ten sa nam postaral aj o apostil. Tiez sme nemali trvale bydlisko na Slovensku, tak sme poziadali rodinu aby sme sa mohli k nim uradne "nasackovat". Na matrike vo ZV to uz nikto nekontroloval, len si to prefotili a poslali rovno na tu osobitnu matriku v BA. Ale ziadny mesiac, 3 mesiace sme cakali. Takze treba byt na to pripraveny. Nemat zaistenu pracu na SK, a este nemat narok na matersku bez rodneho listu dietata, mali by ste ratat s vacsimi vydavkami, kym sa to nevybavy. A k vybaveniu toho SK pasu len tolko, ze zapisat dieta zadarmo mozete len do 3 mesiacov od vydania rodneho listu. Po narodeni budu dieta niekolkokrat ockovat, a kedze v kazdej krajine je iny postup ockovania, nezabudnite prist aj s ockovacou kartou a s poznamkami o raste <vyske a vahe> dietatka.
    Naposledy upravil ajale : 14.02.08 at 08:10

    fiona 3 je offline (nepripojený) fiona 3

    fiona 3
    dakujem za odpovede! zatial sme stale nikde s vybavovanim, lebo uz 3 mesiac cakame na NZ rodny list, je to hroza !!!

    dieta narodene mimo EU (NZ)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.