Zavrieť

Porady

opatrovateľský príspevok

Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Prosím poradiť, či peňažný príspevok, ktorý dostáva daňovník za opatrovanie vlastnej matky, ktorá je bezvládna vchádza do základu dane, alebo je to oslobodený príjem.

V rozhodnutí nie je v texte uvedené, že ide o štátnu sociálnu dávku. Je priznaný a vyplácaný Úradom práce, soc. vecí a rodiny, odbor soc. vecí a priznaný v zmysle zák. č. 195/1998 o soc. pomoci a zak. č. 601/2003.

Ak je to zdaniteľný príjem, do ktorého riadku DP ho dám ?
Prosím poradiť, u nás na DU už neviem nikoho zohnať a chcela by som toto DP dnes uzavrieť pre klienta.
Usporiadat
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

To Danka:
zákon č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci § 64a Peňažný príspevok za opatrovanie ods. 10
0 0
valientova valientova

valientova je offline (nepripojený) valientova

Naile prosím...
môžem dostávať peňažný príspevok ako osobná asistentka za člena mojej rodiny, ktorý býva u mňa,je invalidný dôchodca/dôchodok z mladosti/ a ZŤP 60%???Ďakujem
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

To Valientova:
bohužiaľ, nemožem kompetentne zodpovedať na tvoju otázku. Nestracaj čas a choď na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a tam ti zodpovedne povedia, ano či nie, a ako to zúradovať. Mne sa zdá, že áno, avšak neviem rozsah.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Matka má 9 ročné zdravotne ťažko postihmuté dieťa a 1 ročné taktiež postihnuté (obidve hluchotou).
Teraz poberá len rodičovský príspevok na druhé dieťa.

Má okrem tohto rodičovského príspevku nárok aj na príspevok za opatrovanie 9 ročného dieťaťa?
Ďakujem Dana 22
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
p. Valientova

Peňažný príspevok na osobnú asistenciu v zmysle zákona č.195/1998 § 58 môže byť priznaný ZŤPOˇ s mierou funkčnej poruchy nad 50% ak spĺňa osobnostné predpoklady. je schopný integrácie do spoločnosti (zamestnamie, štúdium, iné aktivity).
Výška jeho príjmu a spoločne posudzovaných osôb nesmie na jednu osobu prekročiť 3- násobok životného minima a jeho majetok nesmie prekročiť hodnotu 800 000 Sk.
Príspevok na osobnú asistebciu sa vypláca v mesačných dávkach ZŤPO a ta potom vyplaca podla odpracovanýh hodín osobného asistenta.

ZŤPO je možné v zmysle zákona poskytnúť starostlivosť buď formou osobnej asistencie, alebo príspevkom za opatrovanie.

Osobná asistencia sa častejšie priznáva aktívnejším ZŤPO a opatrovanie pasívnejším ZŤPO.
Dana 22
0 0
Fairy Fairy

Fairy je offline (nepripojený) Fairy

Muška
Janka, zákon Daň z príjmu § 9 odst. 2 písm. b)
Od dane sú oslobodené aj .............. bla bla............ peňažný príespevok za opatrovanie.................
Prepáč, ale nepýtala sa náhodou VGABKA, či sa tento príspevok za opatrovanie odpočítava v prípade zamestnanca, čo si chce uplatniť odpočet na manželku ? To je potom ale rozdiel. Daň sa z príspevku za opatrovanie neodvádza, s tým s tebou súhlasím. Ale .... berie sa ako príjem manželky pri uplatňovaní si odpočtu na manželku alebo nie ? Teda či je to štátna dávka (ako napr. rodičovský príspevok) alebo je to sociálna dávka (ako napr. príspevok v nezamestanosti). Z daňového úradu mi napísali, že je to štátna sociálna dávka, ak je poskytnutý podľa zákona 236/1998 Zz.
Už v tom mám zmätok... Ako zistím, či je to podľa tohto zákona, keď na tom potvrdení z Úradu soc. vecí a rodiny sa to neuvádza ?
0 0
Fairy Fairy

Fairy je offline (nepripojený) Fairy

Už mi to MATAFE vysvetlila... tak ďakujem!
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Prosím o info:

Na školení o dani z príjmu FO za rok 2006 nám prednášajúca povedala, že:

poberanie peňažného príspevku za opatrovanie podlieha dani z príjmu. Kukám ako kukám do zákona o dani z príjmu (rok 2006) a tam stále vidím že:
§9 odst.2 Od dane su oslobodené aj:
b) dávky a príspevky ...... a peňažný príspevok za opatrovanie ....

Tak neviem, včuľ buď múdry, alebo pomôž si človeče aj boh ti pomôže, alebo neviem.
Čo vy na to múdre hlávky?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

ZDENIELA Pozri príspevok
Na školení o dani z príjmu FO za rok 2006 nám prednášajúca povedala, že:
poberanie peňažného príspevku za opatrovanie podlieha dani z príjmu. Kukám ako kukám do zákona o dani z príjmu (rok 2006) a tam stále vidím že:
§9 odst.2 Od dane su oslobodené aj:
b) dávky a príspevky ...... a peňažný príspevok za opatrovanie ....
Príspevok za opatrovanie sa započíta len do príjmu manžela/manželky pri uplatňovaní NČ na manžela/manželku. Nie je to zdaniteľný príjem.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=179599&postcount=6
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
S tým súhlasím, veď viem čítať a v zákone je to jasne definované podľa §9 odst.2 Od dane su oslobodené aj:
b) dávky a príspevky ...... a peňažný príspevok za opatrovanie

A čo výrok prednášajúcej, ktorá upozorňovala, že je to zdaniteľný príjem a upozorňovala, že je to novinka prvý krát za rok 2006.

Človek zaplatí za školenie nemalé peniaze a tam mu natlču do hlavy takéto veci???
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ZDENIELA Pozri príspevok
S tým súhlasím, veď viem čítať a v zákone je to jasne definované podľa §9 odst.2 Od dane su oslobodené aj:
b) dávky a príspevky ...... a peňažný príspevok za opatrovanie

A čo výrok prednášajúcej, ktorá upozorňovala, že je to zdaniteľný príjem a upozorňovala, že je to novinka prvý krát za rok 2006.

Človek zaplatí za školenie nemalé peniaze a tam mu natlču do hlavy takéto veci???
Žiadal by som vrátiť poplatok za školenie z dôvodu nesprávne poskytnutých informácií.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Poberateľka príspevku za opatrovanie ( opatruje vlastnú matku) chce si zvýšiľ svoj príjem ako jej to umožňuje zákon č.195/1998 odst.12. Tento príjem si zabezpečila uzavretím zmluvy o výkone osobnej asistencie pre cudziu ZTPO v rozsahu 4 hodiny denne. Pracovnička ÚPSVaR s tým nesúhlasí preto, lebo 2 takéto činnosti sa vraj nemôžu vykonávaľ.
Vysvetlí mi niekto, prečo nie? Zákon osobnú asistenciu v spomínanom odstavci 12 predsa nevylučuje.
Ďakujem Dana 22
0 0
zuzana000 zuzana000

zuzana000 je offline (nepripojený) zuzana000

Preto sa to to nedá ,lebo keď sa priznáva opatrovateľský príspevok tak sa tým myslí 24 hodinová starostlivosť o postihnutého. Kôli tomuto dôvodu sa nemôže vykonávať pri opatrovníckom ešte aj asistencia.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Zuzana ja viem,
že opatrovateľský príspevok sa podľa zákona č.195/1998 poskytuje na celodennú starostlivosť, ale § 64a odst. 12 dovoľuje zarobiť príjem do výšky 2 x ŽM, a nevylučuje žiadnu činnosť za ktorú tento zárobok môže získať! Kedy si to má zarobiť?
Ja predpokladám, že opatrovateľ to môže robiť v čase svojej neprítomnosti pri opatrovanom, ale je povinný zabezpečiť opatrovanému v tomto čase ( napr. 4 hodiny) riadnu starostlivosť inou osobou!
Dana 22
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Dana 22 Pozri príspevok
Poberateľka príspevku za opatrovanie ( opatruje vlastnú matku) chce si zvýšiľ svoj príjem ako jej to umožňuje zákon č.195/1998 odst.12. Tento príjem si zabezpečila uzavretím zmluvy o výkone osobnej asistencie pre cudziu ZTPO v rozsahu 4 hodiny denne. Pracovnička ÚPSVaR s tým nesúhlasí preto, lebo 2 takéto činnosti sa vraj nemôžu vykonávaľ.
Vysvetlí mi niekto, prečo nie? Zákon osobnú asistenciu v spomínanom odstavci 12 predsa nevylučuje.
Ďakujem Dana 22
Tadiaľto cesta nevedie. Prihlás sa na dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho VZ 25.911 Sk, a môžeš od 1. dňa poberať ošetrovné na mamu (ak to lekár odobrí ako nevyhnutné - viď § 39,ods.1, písm.a) zákona o sociálnom poistení) vo výške 55% denného vymeriavacieho základu - v praxi je to podľa počtu kalendárnych dní v mesiaci cca 4600-4750 Sk za 10 kalendárnych dní. Ak získaš 270 dní DNP poistenia, môžeš dostávať nemocenské na svoju osobu vo výške cca 15.000-16.000 Sk mesačne.
Naposledy upravil ajobs : 19.06.07 at 21:56
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
ajobs vôbec nerozumiem Tvojej odpovedi!
Ja potrebujem skôr právnicku odpoved, že súbežné vykonávanie osobnej asistencie 1 osobe a opartrovanie 2 osobe bude v súlade s § 64a odt. 12 za predpokladu, ktorý som uviedla v odpovedi Zuzane.

ajobs tu nie je problem s priznaním OP, ani s potrebou nemocenskeho pistenia
Dana 22
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Dana 22 Pozri príspevok
ajobs vôbec nerozumiem Tvojej odpovedi!
Ja potrebujem skôr právnicku odpoved, že súbežné vykonávanie osobnej asistencie 1 osobe a opartrovanie 2 osobe bude v súlade s § 64a odt. 12 za predpokladu, ktorý som uviedla v odpovedi Zuzane.

ajobs tu nie je problem s priznaním OP, ani s potrebou nemocenskeho pistenia
Dana 22
Danka, myslím, že Ti ide o získanie nejakej finančnej kompenzácie, preto som tu uviedol možnosti, ako sa bezproblémovo dostať k financiám. Myslím, že aj ten príspevok za vykonávanie osobnej asistencie má slúžiť na zvýšenie príjmu. Uviedol som, že ak budeš ošetrovať mamu a budeš DNP, môžeš získať bezproblémovo oveľa viac, ako pri osobnej asistencii - osobne si myslím, že tam Ti budú robiť problémy tak ako je to napísané v príspevku č.34. Ale poberať ošetrovné a neskôr aj nemocenské môžeš súčasne s poberaním príspevku za opatrovanie.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Mám taký pocit, že tu ide o "získanie" zdaniteľného príjmu pre účely uplatnenia DB
http://www.porada.sk/t51479-dan-bonus.html#post457797
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Pepa,
nie v tomto prípade nejde o "získanie" zdaniteľného príjmu.
Ja sa takémuto problému venujem práve na adrese, ktorú si mi odporučil.
( zatial mi nikto neodpovedal)

V tomto prípade ide skutočne o potrebu pomoci osobnej asistencie, zhodou okolnosti práve od osoby, ktorá poberá opatrovateľský príspevok pre svoju matku, pretože je užívateľovi suseda a stiha si zadeliť čas medzi tieto 2 osoby.
Z môjho pohľadu by to mohlo byť prípustné, lebo zákon to v žiadnom § nezakazuje.
Ak má platiť § 64 a, tak ten opatrovateľ môže robiť akúkoľvek prácu.
Dana 22
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
ajobs,
Ďakujem aj za Tvoje info, možno to využijem pri riešení iného prípadu.
Dana 22
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať