Zavrieť

Porady

N1 - odstránenie mriežky

Ahojte, stala sa u nás vo firme taká vec, že kolega dostal auto kategórie N1, kde si krátko nato odmontoval mriežku. Auto máme na operatívny leasing, nárok na odpočet DPH si uplatňujeme. Chcela by som vedieť, aké dôsledky toto môže mať pre našu firmu (či nám hrozia nejaké pokuty alebo niečo podobné ) Mám pocit, že to môže byť celkom "pruser". Takže ak mi vie niekto na toto poradiť, a prípadne mi to doložiť linkom na nejakú vyhlášku, zákon, čokoľvek, kde sa o týchto dôsledkoch hovorí. Lebo ja už neviem, kde to môžem nájsť. A potrebujem toto tvrdenie niečím dokázať pred kolegom, lebo určite sa mu nebude páčiť, keď tam bude musieť tú mriežku namontovať naspäť.
Ďakujem vopred
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Vo vyhláške Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikacii Slovenskej republiky č. 116/97 Z.z. sa uvádza, ake úpravy musí mať vozidlo N1. Stretol som sa s tým, že pri kontrole nároku na odpočet DPH bolo potrebné pristaviť vozidlo a vizuálne sa preverilo, či je vybavené v súlade s vyhláškou. (bez ohľadu na to, že zákon o DPH stanovuje, že nárok na odpočet je pri vozidle N1 tak ako je zapísané v TP...) Tu je link na zákon : http://www.seps.sk/pravo/116_97.txt
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

N1 -tky už dávno nie sú o mriežkach. Je dosť možné, že aj to s mriežkou v skutočnosti nespĺňa kritériá pre N1 .
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
zaujímavý článok na túto tému: http://auto.sme.sk/c/2760125/Vozidla...z-tovarne.html

úryvok:
Bez mreže ani na krok

Nárok na odpočet DPH vzniká iba pri kúpe úžitkového automobilu a ten je úžitkovým dovtedy, kým spĺňa podmienky stanovené technickými predpismi. Hneď ako si užívateľ z auta vymontuje plechovú deliacu stenu, prestane byť úžitkovým a odvtedy mu zaniká nárok na odpočet DPH. Daňovému úradu by mal potom vrátiť príslušnú časť DPH za obdobie, od ktorého prestal automobil využívať ako úžitkový. V mnohých prípadoch sa takéto vozidlá kupovali iba pre daňové zvýhodnenie. Majiteľ krátko po kúpe deliacu stenu vymontoval, aby mohlo slúžiť ako osobné.
0 0
bomb bomb

bomb je offline (nepripojený) bomb

Johanka Pozri príspevok
N1 -tky už dávno nie sú o mriežkach. Je dosť možné, že aj to s mriežkou v skutočnosti nespĺňa kritériá pre N1 .
Ja viem ale tu konkrétne ide o tú mrežu, lebo to auto je vlastne Octavka, ale v TP má napísané, že je N1 a to práve kvôli tej mriežke, teraz ale keď viem, že z toho môže mať problém hlavne firma, tak tá mreža pôjde naspäť:-)
0 0
Marek Bednárik Marek Bednárik

Marek Bednárik je offline (nepripojený) Marek Bednárik

ahoj, proím ťa aký právny predpis presne definuje N1 a ako má byť oddelený priestor pasažierov od nákladného priestoru. nikde som to nenašiel, tiež mi ni je jasné na základe čoho ťa policajti budú pokutovať keď podľa môjho názoru vzákone presná definícia N1 absentuje. a daňový úrad ti to ako skontroluje??
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Marek Bednárik Pozri príspevok
ahoj, proím ťa aký právny predpis presne definuje N1 a ako má byť oddelený priestor pasažierov od nákladného priestoru. nikde som to nenašiel, tiež mi ni je jasné na základe čoho ťa policajti budú pokutovať keď podľa môjho názoru vzákone presná definícia N1 absentuje. a daňový úrad ti to ako skontroluje??
Definícia vozidla N1 je vo vyhláške Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR č. 116/1997 Z. z. o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách v z.n.p. Kontrola dodržiavania týchto ustanovení je v kompetencii policajtov. Zákon o DPH sa aj na ňu odvoláva.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Ja som sa stretla aj s tým, že jedného p. konateľa nechceli pustiť z istej krajiny, lebo mu chýbala mriežka....
0 0
ada.hanuliakova ada.hanuliakova

ada.hanuliakova je offline (nepripojený) ada.hanuliakova

Ide asi len o to či vás niekto nahlásy, že mriežka bola odmontovaná alebo nie. Šikovný človek to vie ukecať aj pred policajtom. Dá sa uplatniť odpočet aj na osobnom. Nato je taká malá finta. Len si treba chvílku posedieť pri zákonoch a u pani daňovníčky.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ada.hanuliakova Pozri príspevok
Ide asi len o to či vás niekto nahlásy, že mriežka bola odmontovaná alebo nie. Šikovný človek to vie ukecať aj pred policajtom. Dá sa uplatniť odpočet aj na osobnom. Nato je taká malá finta. Len si treba chvílku posedieť pri zákonoch a u pani daňovníčky.
A tú fintu nemôžeš prezradiť?
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

ada.hanuliakova Pozri príspevok
Ide asi len o to či vás niekto nahlásy, že mriežka bola odmontovaná alebo nie. Šikovný človek to vie ukecať aj pred policajtom. Dá sa uplatniť odpočet aj na osobnom. Nato je taká malá finta. Len si treba chvílku posedieť pri zákonoch a u pani daňovníčky.
Chvíľku posedieť pri zákonoch, chvíľku u účtovníčky a chvíľku v base. Tak to vidím ja, nič v zlom.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ada.hanuliakova Pozri príspevok
Ide asi len o to či vás niekto nahlásy, že mriežka bola odmontovaná alebo nie. Šikovný človek to vie ukecať aj pred policajtom. Dá sa uplatniť odpočet aj na osobnom. Nato je taká malá finta. Len si treba chvílku posedieť pri zákonoch a u pani daňovníčky.
Z etikety Porady


14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Doplním- najväčší prúser ani nebude doplatenie DPH ale v prípade havárie poistovňa môže odmietnuť plniť- a že to aj využije - pretože auto bez mriežky je technicky nespôsobilé s tým pádom nesmie byť na ceste.
0 0
duecento duecento

duecento je offline (nepripojený) duecento

Zdravím Vás všetkých.
Stále sa snažím pochopiť teóriu a prax kat.N1.
Neviem či tu už niekto o tom hovoril ale chcel by som vedieť jednu vec.
Mám Opel Combo N1.Je 5 miestne s mrežou.
Ak potrebujem previesť mat.rozmerovo väčší ako je bat.priestor môžem beztrestne mrežu odmontovať?
Inak ju tam mám stále.
Len sa mi zdá somarina keď potrebujem odviesť jedny dvere ,aby som si poziciaval dodavku,alebo osobak.
Ďakujem.
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte, povie mi niekto ako to vlastne s odpočtom DPH je v praxi. Nerozumiem tomu, nikdy som to neriešila a tak tomu vôbec nerozumiem. Som si myslela, že už kúpim auto bez DPH a to vraj takto nie je. Prosím niekoho o vysvetlenie.
Ďakujem
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
odpočet DPH si môžeš uplatniť pri kúpe MV kategórie N / úžitkové / ak ho kupuješ do firmy / a si platca DPH
0 0
cvik cvik

cvik je offline (nepripojený) cvik

je mozne mi zaslat postup na moj mail?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

cvik Pozri príspevok
je mozne mi zaslat postup na moj mail?
Aký postup???
0 0
cvik cvik

cvik je offline (nepripojený) cvik

chcel som vediet tu fintu
0 0
cvik cvik

cvik je offline (nepripojený) cvik

musi biť v technickom zapisané, že auto je vybavené mriežkou?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

cvik Pozri príspevok
musi biť v technickom zapisané, že auto je vybavené mriežkou?
V TP to tak nie je napísané. Je tam len kategória N1 a z legislatívy vyplýva, že vozidlo kategórie N1 musí mať mriežku. Takže v TP nie je nič o mriežke. Ale každému zainteresovanému je jasné, že keď je to auto N1. tak mriežku musíš mať.
0 0
Načítať ďalšie