Zavrieť

Porady

paušálne výdavky a ukončenie živnosti

zdravím, vie mi niekto poradiť v tejto veci.
živnostník, ktorý si uplatňoval výdavky percentom z príjmu, skončil
živnosť k 15. 2.2008. V januári mal príjem fa za december 2007
a výdavok iba príspevok do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Mám príjem
za faktúru uhradenú v januári zahrnúť do daň. priznania r.2007 a týmto
považovať za vysporiadané. Zásoby ani iné pohľadávky nemá.
Díky
Usporiadat
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Príjem dosiahnutý v januári 2008 zaradíte do daňového priznania za rok 2008. Ku koncu roka 2007 u Vás nedošlo k skončeniu podnikateľskej činnosti.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Neviem či dobre rozumiem tomuto zákonu, manžel mal za rok 2007 paušálne výdavky, teraz za rok 2008 si uplatnil skutočné náklady. K dnešnému dňu ukončil živnosť, ale v priebehu roka ju bude znova zakladať.
Chcem sa spýtať - je potrebné podávať dodatočné DP vzhľadom na zmenu spôsobu účtovania, keďže nemal žiadne pohľadávky čiže nemá či prečo upravovať ZD?
Môže si tento rok opäť nanovo zvoliť spôsob účtovania ( jednoduché, paušálne) podľa výšky skutočných nákladov? Za rok 2009 nemal zatiaľ žiadne náklady ani príjmy.
Vopred ďakujem.
0 0
novohorcan novohorcan

novohorcan je offline (nepripojený) novohorcan

Dobrý deň. Viem že je tu k tejto téme veľa, ale z citácie zákona som jeleň. Preto prosím polopate.. 31.12.08 som ukončil živnosť, uplatňoval som si 60 % výdavky . Fa. za december mi bola uhradená 15.1.09 , nemám žiadne záväzky ani zásoby. Nedá sa tento príjem započítať do DP za r.2008 ? Nemôžem si do nákladov dať ani decembrové odvody, keď sú uhradené 7.1.09 ? Vari musím za r.2009 podávať DP? a aké keď príjem je zo živnosti, momentálne som evidovaný na UP a možno sa mi podarí zamestnať na TPP...prepáčte možno si sedím na kábli Ďakujem krásne
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

novohorcan Pozri príspevok
Dobrý deň. Viem že je tu k tejto téme veľa, ale z citácie zákona som jeleň. Preto prosím polopate.. 31.12.08 som ukončil živnosť, uplatňoval som si 60 % výdavky . Fa. za december mi bola uhradená 15.1.09 , nemám žiadne záväzky ani zásoby. Nedá sa tento príjem započítať do DP za r.2008 ?
Nielen, že dá, ale ty ho aj musíš započítať do DP za r.2008 a to na r.40 v DP si zvýšiš základ dane o neuhradenú pohľadávku. Úhradu z 15.1.2009 už neriešiš, už je zdanená.
novohorcan Pozri príspevok
Nemôžem si do nákladov dať ani decembrové odvody, keď sú uhradené 7.1.09 ?
Môžeš. Tie uvedieš v DP na r.41 a znížia ti základ dane. Úhradu 7.1.2009 tiež už neriešiš, lebo už máš zahrnutú v DP za r.2008.
novohorcan Pozri príspevok
Vari musím za r.2009 podávať DP? a aké keď príjem je zo živnosti, momentálne som evidovaný na UP a možno sa mi podarí zamestnať na TPP...prepáčte možno si sedím na kábli Ďakujem krásne
Za r.2009 už z tejto živnosti nebudeš priznávať príjem, pretože si si ho priznal za r.2008
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Jackie Pozri príspevok
prosím o radu, klient ukončil živnosť k 31.10.2007, uplatňoval paušálne výdaje. Posledná vyšlá faktúra však nebola uhradená do dňa skončenia živnosti. Musím ju pripočítať celú ako pohľadávku k základu dane, alebo si z nej môžem odpočítať 40%? Podľa §17ods8 písm.c Zákona o dani z príjmu mi to vychádza tak, že musí pripočítať celú pohľadávku a nemá nárok na žiadne náklady k nej? Ďakujem
Je to presne tak. Ale považujem za nespravodlivé, že daňovník nemá právo na odpočet paušálnych výdavkov v takomto prípade. Kebyže si vybaví úhradu ešte do konca roka, resp. podnikania, má právo na odpočet 40 alebo 60 % výdavkov. Takto zaplatí daň z celého príjmu a môže sa stať, že mu tú faktúru nikto ani neuhradí, takže má dvojnásobnú škodu. Myslím si, že toto by sa malo riešiť, lebo ide o diskrimináciu takéhoto podnikateľa.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

novohorcan Posledná návšteva: Dnes 08:21 PM
Stačila takáto odpoveď?
0 0
novohorcan novohorcan

novohorcan je offline (nepripojený) novohorcan

bol som spokojný, tak som si to aj predstavoval má to totiž logiku ale sme na slovensku........ ale príspevok predomnou č.26 tak som tam kde som bol nazačiatku.....jeleň jeleňovitý
0 0
novohorcan novohorcan

novohorcan je offline (nepripojený) novohorcan

novohorcan Pozri príspevok
bol som spokojný, tak som si to aj predstavoval má to totiž logiku ale sme na slovensku........ ale príspevok predomnou č.26 tak som tam kde som bol nazačiatku.....jeleň jeleňovitý
keďže sa " zdaňovieva " pokračujem vo svojom rozjímaní a zdá sa že som to konečne pochopil : živnosť ukončená k 31.12.08 , príjem za decembrovú fa.v jan. 09-píšem v DP na r.40 . odvody za december uhradené v jan. 09 -na riadok 41. pointa :nemám kam dať výdavky z tejto faktúry (60 % ) Alebo sa mýlim ? Ak nie ani sa nečudujem že Rišo Muller spieva : prečo vy, ľudia dvadsiateho storočia, máte vždy , zachmúrené obočia...
alebo dám všetko na r. 2008 ved ide o paušál, čo sa stane ?
Naposledy upravil novohorcan : 03.03.09 at 18:10 Dôvod: hlava deravá
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

novohorcan Pozri príspevok
-píšem v DP na r.40 . .
..to sme si donedávna aj my mysleli
klikni http://www.porada.sk/966644-post39.html
0 0
novohorcan novohorcan

novohorcan je offline (nepripojený) novohorcan

keď to už ty nevieš !!! ja neviem kde je sever -natrepem to tam všetko do konca roka a prcám na to. Zdanené to bude, snáď to neni na kriminál
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

novohorcan Pozri príspevok
keď to už ty nevieš !!! ja neviem kde je sever -natrepem to tam všetko do konca roka a prcám na to. Zdanené to bude, snáď to neni na kriminál
Asi treba postupovať v zmysle zákona, čo je jediný právne záväzný predpis so svojim § 17. (Alebo si zákon nevšímať - čo asi nie je reálne a držať sa len nejakého poučenia?) "Tak i tak še nedá".
0 0
novohorcan novohorcan

novohorcan je offline (nepripojený) novohorcan

jéééj , aký stručný zákoník . Prosííím vás preložte mi to do slovenčiny a povedzte ako sa dopracovať k tomu aby som aj na fa. za 12.08 uhradenú v r.09 uplatnil výdavky .
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

novohorcan Pozri príspevok
jéééj , aký stručný zákoník . Prosííím vás preložte mi to do slovenčiny a povedzte ako sa dopracovať k tomu aby som aj na fa. za 12.08 uhradenú v r.09 uplatnil výdavky .
Ak si uplatňujete výdavky %, nie ste účtovnou jednotkou a teda nevediete peňažný denník, v ktorom by ste si akože podľa Poučenia na vyplnenie DP mal upraviť DZ v peňažnom denníku. A keďže sa musí postupovať podľa zákona o DzP, o neuhradenú pohľadávku upravíte DZ v daňovom priznaní. Výdaj 60% k neuhradenej pohľadávke nie je možné uplatniť.
0 0
novohorcan novohorcan

novohorcan je offline (nepripojený) novohorcan

ale veď práve že je uhradená , nechcem sa opakovať preto ak máte čas a chuť , urobte kuk na túto moju kauzu ktorá sa ťahá od príspevku 24 Dííík
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

novohorcan Pozri príspevok
Dobrý deň. Viem že je tu k tejto téme veľa, ale z citácie zákona som jeleň. Preto prosím polopate.. 31.12.08 som ukončil živnosť, uplatňoval som si 60 % výdavky . Fa. za december mi bola uhradená 15.1.09 , nemám žiadne záväzky ani zásoby. Nedá sa tento príjem započítať do DP za r.2008 ? Nemôžem si do nákladov dať ani decembrové odvody, keď sú uhradené 7.1.09 ? Vari musím za r.2009 podávať DP? a aké keď príjem je zo živnosti, momentálne som evidovaný na UP a možno sa mi podarí zamestnať na TPP...prepáčte možno si sedím na kábli Ďakujem krásne
Musíš zdaniť v DP r. 2008 a ja by som to urobila presne ako doteraz:
r. 40 DP - neuhradená pohľadávka.
....a hotovo.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

novohorcan Pozri príspevok
ale veď práve že je uhradená , nechcem sa opakovať preto ak máte čas a chuť , urobte kuk na túto moju kauzu ktorá sa ťahá od príspevku 24 Dííík
Fa ale nebola uhradena v roku 2008, t.j. k. 31.12.2008 - ku tomuto dňu bolo ukončenie živnosti aj roka, ste faktúru mal stále v pohľadávkach. T.z., že sa základ dane musí upraviť - zvýšiť o neuhradenú pohľadávku k 31.12.2008. Tak ako som to popísala v príspevku vyššie.
0 0
novohorcan novohorcan

novohorcan je offline (nepripojený) novohorcan

Ďakujem za obetovaný čas a nervy , ale je to fér ? veď aj na dosiahnutie príjmu na poslednej fa. som mal výdavky, ktoré si teraz vlastne nemôžem uplatniť ? ! Dobrú noc a pekné sny.
Naposledy upravil novohorcan : 03.03.09 at 20:29
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
novohorcan Pozri príspevok
ale veď práve že je uhradená , nechcem sa opakovať preto ak máte čas a chuť , urobte kuk na túto moju kauzu ktorá sa ťahá od príspevku 24 Dííík
Tak na to si mal myslieť skôr a ukončiť živnosť až keď máš zaplatené všetky pohľadávky. A v roku 2009 si si mohol ešte uplatniť odpočítateľnú položku.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
novohorcan Pozri príspevok
Ďakujem za obetovaný čas a nervy, ale je to fér ? veď aj na dosiahnutie príjmu na poslednej fa. som mal výdavky a tie si nemôžem uplatniť ? ! Dobrú noc a pekné sníčky .
Tie si si mohol uplatniť v roku 2008, teda skutočné výdavky (to by bolo fér). Ak si sa rozhodol pre paušálne, potom asi boli väčšie ako skutočné, takže výhoda pre teba (aj to je fér).
Naposledy upravil marjankaj : 03.03.09 at 20:57
0 0
randy randy

randy je offline (nepripojený) randy

Dobrý večer....
Ja viem,že je tu toho dosť, ale chcem veľmi pekne poprosiť o odpoveď, či si myslím dobre, to čo si myslím....
V r. 2008 som bola živnostníčkou do 22.04.08. Potom som sa zamestnala. Robím si daňové a všetko je ok, až na výdavky zo živnosti... Môžem si tam uplatniť okrem 40 % a zaplatených odvodov aj zaplatené odvody (ktoré som mala ako nedoplatky do sociálnej) hoci som to zaplatila až po ukončení živnosti????
bojím sa, že nie....
Prosím, ak môžte, dajte mi vedieť... vrelá vďaka vopred...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať