Zavrieť

Porady

DPH pri predaji firemného auta

BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

Mám dotaz - teda dotazy : ako je to s DPH, keď chcem predať úžitkové vozidlo súkromnej osobe - nie podnikateľskému subjektu? Účtovná hodnota auta je nulová už dva roky , treba k predaju znalecý posudok, alebo stačí momentálna orientačná cena na bazárovom trhu? V nemenovanom autobazáre mi povedali, že ak sa takéto auto predáva súkromnej osobe, DPH sa neúčtuje.Vopred ďakujem za odpovede.
Usporiadat
brasci brasci

brasci je offline (nepripojený) brasci

Takže dostal som na to odpoveď od daňového poradcu, musí aj s DPH. Je to iný prípad ako pri osobných, lebo tam nemal možnosť si ani platca odrátať ale DPH bola na faktúre vyčíslená. Lenže tu ani nebola vyčíslená, vraj smola, že to kúpil od neplatcu DPH...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
presne tak, preto moja lakonická odpoveď - prísp.71
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

prosím o odobrenie:

novovzniknutá firma má úžitkové auto v ZI ako nepeňažný vklad od jediného spoločníka od 2/2011 /máme aj znalecký posudok-cena auta 11000 EUR/
auto mesačne odpisujeme
v 12/2011 chce firma auto predať, ale za 1000 EUR,
otázka :
DPH na vstupe nebola, keďže spoločník je obyčajná FO.
Pri predaji tohto auta pôjde o ukrátenie DPH, ak predáme toto auto len za 1000 EUR? Nejde o blízku osobu firmy, chceme to predať občanovi.
Alebo je to len naša vec, za akú cenu auto predáme? Lebo je jasné, že pri predaji musíme odviesť DPH alebo nemusíme?

Pretože rozdiel medzi zostatkovou cenou a cenou predajnou by bol aj tak pripočitateľný k základu dane z príjmu.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Lila Pozri príspevok
prosím o odobrenie:

novovzniknutá firma má úžitkové auto v ZI ako nepeňažný vklad od jediného spoločníka od 2/2011 /máme aj znalecký posudok-cena auta 11000 EUR/
auto mesačne odpisujeme
v 12/2011 chce firma auto predať, ale za 1000 EUR,
otázka :
DPH na vstupe nebola, keďže spoločník je obyčajná FO.
Pri predaji tohto auta pôjde o ukrátenie DPH, ak predáme toto auto len za 1000 EUR? Nejde o blízku osobu firmy, chceme to predať občanovi.
Alebo je to len naša vec, za akú cenu auto predáme? Lebo je jasné, že pri predaji musíme odviesť DPH alebo nemusíme?

Pretože rozdiel medzi zostatkovou cenou a cenou predajnou by bol aj tak pripočitateľný k základu dane z príjmu.
Pri úžitkovom vozidle sa musí DPH odviesť pri predaji aj v prípade, keď sa neuplatnil naň odpočet, ak bol kúpený od neplatiteľa DPH. Bohužiaľ.
Výška ceny podľa mňa závisí iba na Vás a hlavne na vzájomnej dohode oboch obchodných partnerov.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

ďakujem, teda ak auto má napr. zostatkovú cenu 20.000 EUR a firma auto predá za symbolickú cenu napr. 1.000 EUR FO, ktorá nie je blízka, tak sa nič nedeje? netreba znalecký posudok? nebude tá cena nikomu divná? pretože DPH by predsa išla len z ceny 1000 EUR -teda z ceny za akú sa auto predalo alebo sa azda mýlime?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Lila Pozri príspevok
ďakujem, teda ak auto má napr. zostatkovú cenu 20.000 EUR a firma auto predá za symbolickú cenu napr. 1.000 EUR FO, ktorá nie je blízka, tak sa nič nedeje? netreba znalecký posudok? nebude tá cena nikomu divná? pretože DPH by predsa išla len z ceny 1000 EUR -teda z ceny za akú sa auto predalo alebo sa azda mýlime?
Z hľadiska dane z príjmu by to bolo podozrivé. Vyriešil by to znalecký posudok podľa mňa.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Ak sa behom 2 rokov dramaticky zníži cena auta pri predaji oproti nadobudnutiu, tak by to mohlo byť prípadnej kontrole nápadné a asi by bolo treba zdôvodňovať, že napr. auto malo búračku alebo prudko klesli trhove ceny ojazdených áut alebo podobne.
0 0
erpanet erpanet

erpanet je offline (nepripojený) erpanet

Dobrý deň,
potrebujem si overiť, či uvažujem správne.
Firma s.r.o. minulý rok kúpila úžitkové vozidlo zo zahraničia, čiže si daň neodpočítavala. Tento rok auto predáva slovenskému odberateľovi. Fakturovať by mala s dph, čiže odviesť daň. Je to tak správne?
Je jedno, či je odberateľ firmou alebo súkromnou osobou, aj tak treba fakturovať s dph. Uvažujem správne?
Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ÁNo, fakturovať s dph.
0 0
Kamilita25 Kamilita25

Kamilita25 je offline (nepripojený) Kamilita25

Dobrý deň, mám otázočku, neviem, či tomu rozumiem správne.
Firma sro. predáva auto, odpísané, so zostatkovou hodnotou 0.- za cenu 2000.- eur, je nepojazdné, len na súčiastky, fyzickej osobe, nepodnikateľovi, teda neplatcovi DPH. Stačí mi kúpna zmluva so sumou 2000.- eur , prijmem od FO na PPD 2000.- a ja potom cez ID pridám DPH 200.- eur, ktorú odvediem, alebo mu mám vystaviť faktúru, napr. že predaj majetku, aj s DPH?
Dohodli sme sa na celkovej cene pre neho 2000.- eur.
Ako je to lepšie?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kamilita25 Pozri príspevok
Dobrý deň, mám otázočku, neviem, či tomu rozumiem správne.
Firma sro. predáva auto, odpísané, so zostatkovou hodnotou 0.- za cenu 2000.- eur, je nepojazdné, len na súčiastky, fyzickej osobe, nepodnikateľovi, teda neplatcovi DPH. Stačí mi kúpna zmluva so sumou 2000.- eur , prijmem od FO na PPD 2000.- a ja potom cez ID pridám DPH 200.- eur, ktorú odvediem, alebo mu mám vystaviť faktúru, napr. že predaj majetku, aj s DPH?
Dohodli sme sa na celkovej cene pre neho 2000.- eur.
Ako je to lepšie?
Stačí kúpnu zmluva. Ak si povinná fakturovať s dph, tak zmluva aj dph. PPD ak ste sa dohodli na celkovej sume 2000.- bude v tejto výške.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Nezabudnúť ju zaúčtovať tak, aby sa dostala do evidencie DPH do správneho obdobia.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Dobrý deň. v r. 2010 sme sa stali postupníkmi leasingu na osobné MV. Je splatené a chceme ho predať. Ak ho predáme súkrom. osobe môže byť bez DPH, ale ak ho predáme práv. osobe platcom DPH, potom musíme fakturovať s DPH. Rozumiem tomu správne? A ešte jednu otázku, ak nám firma v r. 2010 predala osobné MV a využila prechod. ustanov. 85 i a nefakturovala sumu s DPH, čiže sme kúpili v r. 2010 MV bez DPH a chceme ho predať, my vystavíme fa ale s DPH. Nemám v tom úplne jasno. Ďakujem
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

kira Pozri príspevok
Dobrý deň. v r. 2010 sme sa stali postupníkmi leasingu na osobné MV. Je splatené a chceme ho predať. Ak ho predáme súkrom. osobe môže byť bez DPH, ale ak ho predáme práv. osobe platcom DPH, potom musíme fakturovať s DPH. Rozumiem tomu správne? A ešte jednu otázku, ak nám firma v r. 2010 predala osobné MV a využila prechod. ustanov. 85 i a nefakturovala sumu s DPH, čiže sme kúpili v r. 2010 MV bez DPH a chceme ho predať, my vystavíme fa ale s DPH. Nemám v tom úplne jasno. Ďakujem
bez ohľadu na to, či predáš FO alebo PO, či platiteľovi DPH alebo nie, Ty už musíš predať s DPH.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Presne tak, ako píše Tictac7.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať