Zavrieť

Porady

PREDDAVKY NA DAŇ FO - pomôcka na výpočet

Stále robí mnohým veľký problém správny výpočet preddavkov na daň fyzických osôb podľa § 34 platného od 1.1.2007 a preto dávam k dispozícii svoju pomôcku, ktorá je úspešne odskúšaná na všetkých DPFO B, čo som túto daňovú sezónu mala v rukách.
Pozor platí len na výpočet preddavkov na rok 2008.

Použitie je jednoduché.
1. Stiahnete si excelovskú tabuľku do PC
2. Zoberiete si do ruky podané DPFO B za rok 2007 a vpíšete z riadkov DP príslušné sumy do bielych polí tabuľky.
Po vyplnení všetkých údajov sa dozviete, či máte povinnosť platiť preddavky, ak máte povinnosť, tak sa dozviete koľko a ako často budete platiť a aj termíny splatnosti.
Ak si doplníte identifikačné údaje a číslo účtu DÚ môžete ju vytlačiť a použiť ako účtovný doklad.
Dala som tam aj príslušné odseky § 34, podľa ktorých sa preddavky rátajú.

Verím, že mnohým to pomôže.
Prajem pekné vypĺňanie a ak Vám vyjdu veľké preddavky, nie je to chyba tabuľky, ale znamená to, že máte vysoké príjmy.
Usporiadat
lea77777 lea77777

lea77777 je offline (nepripojený) lea77777

kati, prosim nezaktualizujes tvoju pomocku? uz sme si na nu zvykli a chyba nam...vopred velmi pekne dakujeme
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Prosím o vysvetlenie:
V DPFO typB sú uvedené príjmy zo závislej činnosti §5 a ostatné príjmy §8 (podiel na nerozd.zisku spred r.2003), daňová povinnosť je viac ako 1659,...EUR. Ako to bude s platením preddavkov? Stačí, že má daňovník mesačne zo mzdy zrážané preddavky z príjmov zo závislej činnosti?
Vďaka za radu!
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

veronikasad Pozri príspevok
Posúvam ...
Kati, prosím - chýba nám tvoja pomôcka v roku 2012
Posúvam.
Aj ja prosím...... .
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

silvia Pozri príspevok
Prosím o vysvetlenie:
V DPFO typB sú uvedené príjmy zo závislej činnosti §5 a ostatné príjmy §8 (podiel na nerozd.zisku spred r.2003), daňová povinnosť je viac ako 1659,...EUR. Ako to bude s platením preddavkov? Stačí, že má daňovník mesačne zo mzdy zrážané preddavky z príjmov zo závislej činnosti?
Vďaka za radu!
Z uvedených § sa preddavky neplatia. Pozri § 34 ods. 9 Zákona o dani z príjmu.
4 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Podarilo sa mi dokončiť a pridať tabuľku až dnes. Je tam viac riadkov (ako aj v DPFO B za rok 2011), ale spôsob používania ostal rovnaký.
Naozaj sa mi to nedalo urobiť skôr a bez pomoci Evky, Majky a Veroniky by to nebolo ani dnes. Týmto im ešte raz veľmi pekne ďakujem za pomoc.

PS:
Prvé preddavky za rok 2012 budú splatné 30.6.2012. Do vtedy snáď budeme vedieť ako majú v roku 2012 daňové úrady nastavený software na výpočet preddavkov. Prikladám verziu 2 tabuľky, v ktorej je zohľadnená aj výška vyplateného dôchodku v roku 2011, to pre prípad, že by daňové úrady trvali na postupe výpočtu aký našla Evka-Marína v jednom komentári. Prečítajte si príspevok č. 132.

A všetkým veľmi pekne ďakujem za ocenenia, ktoré ste mi nadelili.
Naposledy upravil Katija : 21.03.12 at 19:21 Dôvod: Pridanie tabuľky+ PS
31 0
Alča Alča

Alča je offline (nepripojený) Alča

Katija, pomôcka je super. Len som sa chcela spýtať, keď robím daňové pre starobnú dôchodkyňu, či mám znížovať preddavok o nezdaniteľnú časť základu dane. Ak nie, ako vymazať čiastku 3 644,74? Ďakujem.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Alča Pozri príspevok
Katija, pomôcka je super. Len som sa chcela spýtať, keď robím daňové pre starobnú dôchodkyňu, či mám znížovať preddavok o nezdaniteľnú časť základu dane. Ak nie, ako vymazať čiastku 3 644,74? Ďakujem.
Alča nevymažeš to. Na konci poučenia k DPFO B je Výpočet poslednej známej daňovej povinnosti (ďalejlen „PZDP“) na účely platenia preddavkov na daň. Nie je tam nič o tom, že by dôchodca pri výpočte preddavkov nemohol použiť nezdaniteľnú časť dane. Myslím si, že metodici zase raz zmenili právny názor.
Ja som to tak pochopila, preto som takú možnosť z tabuľky vyhodila.
Mám to tam zase dať?
2 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Katija Pozri príspevok
Podarilo sa mi dokončiť a pridať tabuľku až dnes. Je tam viac riadkov (ako aj v DPFO B za rok 2011), ale spôsob používania ostal rovnaký.
Naozaj sa mi to nedalo urobiť skôr a bez pomoci Evky, Majky a Veroniky by to nebolo ani dnes. Týmto im ešte raz veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Katija, veľmi pekne ďakujem. Tiež aj Evke, Majke a Veronike. Túto pomôcku rada využívam každý rok. Ešte raz vďaka.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Kati, dievčatá, nám ozaj neďakujte, my sme len tabuľku odskúšali na ostrých, aj fiktívnych dátach a všetko sadlo.
Kati, vďaka, tvoja tabuľka je úžasná.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Kati, veľká vďaka Ti, že si sa s nami podelila o takú super pomôcku. Zaslúžiš si obdiv, že v tomto náročnom čase, myslíš ešte aj na nás ostatných.

PS: Tabuľka je len a len Tvoje "dieťa" okrem toho, že je dobré je aj vééééééééééééľmi peknééééé a my sme Ti ho iba na zlomok sekundy postrážili.

Kiežby všetky "deti" boli také vydarené
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Kati, nedalo mi, keď som si komentár k § 34 prečítala, jeho časť týkajúcu sa preddavkov sem nepridať.

Výpočty v tabuľke sú v súlade s § 34 ods. 5 ZDP
(5) Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň. Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

Dtto vyplýva aj zo vzorca pre výpočet z poučenia na vyplnenie DP
PZDP = Základ dane z {[r. 80 alebo z (r. 80 – r. 87)] – suma nezdaniteľnej časti [§ 11 ods. 2 písm. a) platnej na
zdaňovacie obdobie, na ktoré sa platia preddavky] x 19% sadzba dane} – (r. 94 + r. 98 + r. 100 + r. 107 + r. 108)

Mňa trochu zneistil komentár k ods. 5. Je to síce len komentár, ................... veď čítajte, citujem časť týkajúcu sa daňovníka, ktorý podľa § 11 ods. 6 nemá nárok na zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť. Ods. 5 § 34 sa však odvoláva len na § 11 ods. 2 písm. a).

Komentár(časť) k § 34 ods. 5
Pre uvedený účel je podstatné, či daňovníkovi na predmetnú nezdaniteľnú časť základu dane vzniká nárok, to znamená, že je potrebné plne rešpektovať ustanovenie § 11 ods. 6 zákona o dani z príjmov, v súlade s ktorým sa základ dane neznižuje o sumu vypočítanú podľa § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmov, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku (ďalej len dôchodok) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích obdobía ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmov. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje uvedenú sumu, zníži sa základ dane podľa § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmov len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa cit. ustanovenia a vyplatenou sumou dôchodku.
Ak daňovník bol k 1. januáru 2011 poberateľom dôchodku a suma dôchodku vyplateného
za rok 2011 v úhrne
- presiahla sumu 3 644,74 € (suma nezdaniteľnej časti základu dane platná na zdaňovacie obdobie, na ktoré sa platia preddavky, t.j. na zdaňovacie obdobie roka 2012), potom pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti na platenie preddavkov v roku 2012 od začiatku nového preddavkového obdobia základ dane za rok 2011 neznižuje o nezdaniteľnú časť na daňovníka,
- nepresiahla sumu 3 644,74 €, potom pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti na platenie preddavkov v roku 2012 od začiatku nového preddavkového obdobia základ dane za rok 2011 sa zníži len vo výške rozdielu medzi sumou 3 644,74 € a vyplatenou sumou dôchodku za rok 2011.

Naposledy upravil Marína : 28.03.12 at 15:07
7 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
ďakujem, skontrolovala som si to so svojím výpočtom a presne to sedí, je super si to aj takto overiť
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
Prosím, možno je to hlúpa otázka, ale ak v roku 2011 daňovník platil Q-ne preddavky a na rok 2012 mu už táto povinnosť nevzniká, v daň.priznaní uvedie ako zaplatené preddavky 3x preddavok (30.6.,30.9,31.12.) a doplatí daň. Alebo zaplatí ešte 4-tý preddavok a uvedie zaplatené predd. 4x a doplatí daň. Pýtam sa kvôli novým účtom a var. symbolom a preto, že názory na to sa rôznia. Zdá sa mi nelogické platiť v rovnakom termíne aj posledný preddavok aj daň, ale nie som si istá. Prosím poraďte. Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

benefin Pozri príspevok
Prosím, možno je to hlúpa otázka, ale ak v roku 2011 daňovník platil Q-ne preddavky a na rok 2012 mu už táto povinnosť nevzniká, v daň.priznaní uvedie ako zaplatené preddavky 3x preddavok (30.6.,30.9,31.12.) a doplatí daň. Alebo zaplatí ešte 4-tý preddavok a uvedie zaplatené predd. 4x a doplatí daň. Pýtam sa kvôli novým účtom a var. symbolom a preto, že názory na to sa rôznia. Zdá sa mi nelogické platiť v rovnakom termíne aj posledný preddavok aj daň, ale nie som si istá. Prosím poraďte. Ďakujem
Preddavkové obdobie končí marcom nasl.kal.roku. Ak si nepožiadala správcu dane o stanovenie preddavkov za I.štvrťrok inak, musíš preddavky zaplatiť.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nenašpekuluješ nič, zákon nepustí, povinnosť má zaplatiť preddavok do 02 04 2012, kt. si môžeš odpočítať v DP za rok 2012.....

inak v roku 2011 si predsa neplatila 4x preddavok, ale iba 3x.....
3 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
Mila123 Pozri príspevok
nenašpekuluješ nič, zákon nepustí, povinnosť má zaplatiť preddavok do 02 04 2012, kt. si môžeš odpočítať v DP za rok 2012.....

inak v roku 2011 si predsa neplatila 4x preddavok, ale iba 3x.....
Ďakujem Vám za promptné odpovede. Ja len nerozumiem logike "preddavkové obdobie". Znamená to že platím od 1.4. do 31.3. preddavky, pričom na daň konkrétneho roku sa mi započíta iba to čo je do 31.12. zaplatené (teda v mojom prípade 3 preddavky)? A má povinnosť zaplatiť aj preddavok v novom štvrťroku ale ten sa počíta už do ďaľšieho zd.obdobia?
Čiže zaplatí daň (- 3xpreddavok) a plus zaplatí aj preddavok (v rovnakej výške ako predtým), ale ten už bude na rok 2012? A potom už ďaľšie preddavky neplatí, pretože mu už nevzniká povinnosť?
A teoreticky ak som podala daň.priznanie za rok 2011 v januári 2012, posledná známa daň povinnosť je stále za rok 2010?
Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Benefin, pozri do § 34 ZDP, tam sa dočítaš......
0 0
nnanii nnanii

nnanii je offline (nepripojený) nnanii

prosím poraďáci poraďte...dali sme si ako fo odklad lehoty na podanie daň. priznania...budeme ho podávať v júni, kedy vlastne aj zaplatíme daň....keďže bude daň vyššia, bude okolo 40.000 tak preddavky budeme platiť mesačne...a tu si neviem dať rady...tie preddavky stanovuje daň. úrad ale my?...myslím si, že my ale potrebujem aj radu...myslím, si že to bude vyzerať takto..40.000/12=3.333,33 mesačne...od júla 2012 do júna 2013..???...taktooo je to správne?
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
teraz mám zas dilemu. ak zohľadním podľa Maríny že je dôchodca (a zdá sa mi že zákon to tak aj zamýšlal), tak mi preddavky vychádzajú a ešte o 100 E vyššie. Ak uplatním nezd. časť, tak preddavky neplatí. Podstatné pre mňa je teraz to, že ak podá priznanie a zaplatí daň, a zároveň zaplatí preddavok za 1.Q.12 v takej istej výške ako predchádzajúce. áno?
vlastne sa len pýtam, že §34 upravuje len situáciu ak by som 1.Q. zaplatila viac, ako mi potom vychádza. Čiže ak teraz mi vychádza menej, zaplatím menej a potom ďaľšie platím viac. je to takto v poriadku?
Naposledy upravil benefin : 26.03.12 at 09:10
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Dakujem aj ja za tabulku, je moja oblubena. Ale ja neviem, ci neviem pocitat, alebo co, ale mne to rucne vychadza, ze ma platit /375,10/ a podla tabulky, ze nema platit. Ide o subeh zavisla ciinost a zivnost, zavisla cinnost je menej ako 50% vsetkych prijmov. Posledna znama dan. povinnost je 3000,81, ....... Neviem, v com to je. Ak niekto nahodou vie a pomoze, tak vdaka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať