Zavrieť

Porady

Aka suma je VYZNAMNA?

Urobila som chybu a neviem, kam ju zauctovat. Ide o sumu 7000 sk, zauctovala som ju omylom 385/662, ale v tomto roku to chcem opravit. Kam? 662/385 alebo 428/385?

Pre porovnanie mame trzby okolo 7 milionov a zisk okolo stvrt miliona.

DAKUJEM
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Laborec Pozri príspevok
Urobila som chybu a neviem, kam ju zauctovat. Ide o sumu 7000 sk, zauctovala som ju omylom 385/662, ale v tomto roku to chcem opravit. Kam? 662/385 alebo 428/385?

Pre porovnanie mame trzby okolo 7 milionov a zisk okolo stvrt miliona.

DAKUJEM
Je to nevýznamná suma pri takýchto tržbách. Riešila by som to cez pôvodné účty.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Naši audítori považujú za významné sumy až nad 4% obratu alebo majetku, samozrejme to je iba interné číslo, ktoré nemá oporu nikde.
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
Ako tu bolo spomenuté. V zákone nikde nie je stanovená "významná" suma....
Pre malého podnikateľa je 100 000,- významná suma a pre veľké spoločnosti s miliardou je to nevýznamná suma. Upravil by som to v internej smernici, kde by som si stanovil sumu od akej by som považoval túto za významnú.
0 0
Laborec Laborec

Laborec je offline (nepripojený) Laborec

Dakujem velmi pekne. Mohli by ste sa mi prosim vyjadrit i k predkontacii? Je to spravne?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Významnú chybu si určí každá účtovná jednotka v internom predpise
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
K významnosti aj:
http://www.porada.sk/497688-post5.html
0 0
Laborec Laborec

Laborec je offline (nepripojený) Laborec

Dakujem, toto vysvetluje vsetko. Ja uvazujem tak, ze som im v minulom roku zbytocne navysila VH a teraz im o tuto sumu znizim? Skor danove hladisko by mi mohlo dat odpoved, ci na 662 alebo 428?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Laborec Pozri príspevok
Dakujem, toto vysvetluje vsetko. Ja uvazujem tak, ze som im v minulom roku zbytocne navysila VH a teraz im o tuto sumu znizim? Skor danove hladisko by mi mohlo dat odpoved, ci na 662 alebo 428?
Áno, navýšila si HV, tým, že si naúčtovala 385/662, ak to bolo nesprávne účtovanie, resp. neoprávnené, opačným zápisom účtovanie vystornuješ. 662/ 385, alebo -385/-662.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Laborec Pozri príspevok
Dakujem, toto vysvetluje vsetko. Ja uvazujem tak, ze som im v minulom roku zbytocne navysila VH a teraz im o tuto sumu znizim? Skor danove hladisko by mi mohlo dat odpoved, ci na 662 alebo 428?
Spôsob účtovania neovplyvní zdanenie. Podľa § 17 ods. 15 ZoDP opravy chýb minulých účtovných období uznané za daňový výdavok alebo zdaniteľný výnos (príjem) sa zahrnie do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisí. Chyba v roku 2007 a jej oprava sa má premietnuť do základu dane za rok 2007 bez ohľadu na to kedy sa vykoná a ako sa zaúčtuje.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Dobrý deň, tiež prosím o radu - minulý rok 09/2007 sme cez faktúru v hodnote 201.680.- Sk bez DPH, sprostredkovali výrobu odbornej publikácie v počte 200ks , zaúčtovala som to na účet 504, 343 / 321. Tvrdili mi , že do konca roka sa publikácia predá, predalo sa však len 30 ks v hodnote 45.150,-Sk bez DPH, faktúru som zaúčtovala na účet 311 / 604, 343.
Ja viem, na konci roka 2007, som zvyšných 170 ks mala v obstarávacej cene preúčtovať na účet 132 / 504.Suma bez DPH 201.680,-Sk : 200ks = 1008,40 Sk/ks. Čiže preúčtovať som mala sumu 171.428,- Sk. Nespravila som to a pán majiteľ sa chce publikácie zbaviť, ( mal to byť ziskový obchod a bola z toho strata ).
Musím podotknúť, že účtov. závierku za rok 2007 VZ schválilo 28.4.2008 a 15.05.2008 bol zisk preúčtovaný (časť bola vyplatená v hotovosti a čast preúčtovaná na 428 ).
Ide mi to, že som spravila chybu a chcem ju opraviť.
Predpokladám, že pri zisku, ktorý sme mali (cca 3mil.) ide o opravu nevýznamnej chyby a na základe ID zaúčtujem 132/504/999 sumu 171.428 Sk. Účet bude nedaňový a bude pripočitateľnou položkou k daň.základu za rok 2008.
Neviem ako by postupoval v tomto prípade Daň.úrad, keby teraz prišiel na kontrolu. Čo s prípadným dodatočným vyrúbeným dane z príjmov za predchádzajúci rok? Pochopí DÚ, že sme v r.2007 spravili cybu, ale chceme ju napraviť.

Ja viem, že je to príliš dlhé a možno trochu chaotické, ale pomôžte mi prosím.Ak treba vysvetlím.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Hallo, prosím pomôžte mi. Ďakujem.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

mikumi Pozri príspevok
Hallo, prosím pomôžte mi. Ďakujem.
Z hľadiska dane z príjmu neexistuje významná alebo nevýznamná položka. Podľa § 2 písm. j) - rešpektovanie vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov...
Na tvojom mieste by som podala dodatočné daňové priznanie za rok 2007, z účtovného hľadiska, nevýznamná pložka... s postupom ako si uviedla ty.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Ďakujem Gabi, nikdy som nepodávala Dodatočné DP, môžeš ma prosím Ťa trochu nakopnúť ako mám začať. Pracujem v Pohode. Musím podotknúť, že účtovnú závierku pre r.2007 VZ už schválilo 28.4.2008 a 15.05.2008 bol zisk preúčtovaný.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

mikumi Pozri príspevok
Ďakujem Gabi, nikdy som nepodávala Dodatočné DP, môžeš ma prosím Ťa trochu nakopnúť ako mám začať. Pracujem v Pohode. Musím podotknúť, že účtovnú závierku pre r.2007 VZ už schválilo 28.4.2008 a 15.05.2008 bol zisk preúčtovaný.
DDP vyplníš ako normálne, samozrejme so správnymi údajmi, ďalej je tam časť o DDP.
Z účtovného hľadiska rok 2007 nebudeš meniť. Do roku 2008 zaúčtuješ rozdiely, náklady - výnosy ako nedaňové.
Ja v Pohode nepracujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
mikumi Pozri príspevok
Ďakujem Gabi, nikdy som nepodávala Dodatočné DP, môžeš ma prosím Ťa trochu nakopnúť ako mám začať. Pracujem v Pohode. Musím podotknúť, že účtovnú závierku pre r.2007 VZ už schválilo 28.4.2008 a 15.05.2008 bol zisk preúčtovaný.
DDP vyplníte s tým, že upravíte iba "ostatné položky znižujúce základ dane nepremietnuté v iných riadkoch daňového priznania". Jedná sa o položku znižujúcu základ dane (riadok 290). Neúčtovali ste o nej v roku 2007, preto sa nepremietne cez výsledok hospodárenia na riadku 100.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jana Acsová Pozri príspevok
DDP vyplníte s tým, že upravíte iba "ostatné položky znižujúce základ dane nepremietnuté v iných riadkoch daňového priznania". Jedná sa o položku znižujúcu základ dane (riadok 290). Neúčtovali ste o nej v roku 2007, preto sa nepremietne cez výsledok hospodárenia na riadku 100.
Samozrejme uvádzané platí v kontexte podaného DP. T.j. vyplníte celé DP ako je uvedené v predchádzajúcom príspevku (v rozsahu v akom ste ho vyplnili pôvodne) a spomínanú zmenu, ktorá spôsobí úpravu základu dane premietnete na riadku 290 ... a ostatných nadväzujúcich. Tým dosiahnete vyčíslenie upraveného ZD a na to bude nadväzovať nový výpočet daňovej povinnosti. Pozor na zmenu preddavkov na daň z príjmu.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Ďakujem Janka a Gabi, prosím prečítajte si ešte raz moj príspevok č.11, tam som podrobne opísala aký mám problém.
Spravila som všetko ako ste mi poradili, ale prišla som k záveru, že celé by som to mala robiť opačne.
Zvyšných 170 ks kníh som mala v obstarávacej cene preúčtovať na konci roka 2007 na účet 132 / 504/999(analyt.účet). Suma bez DPH 201.680,-Sk z pôvodnej došlej faktúry : 200ks je počet kníh = 1008,40 Sk/ks. Čiže preúčtovať som mala sumu 170ks x 1008,4Sk/ks = 171.428,- Sk. Nespravila som to na konci roka a teraz by som túto sumu mala podľa mňa dať na riadok 180 DP, kde sa uvádzajú ostatné položky zvyšujúce výsledok hospodárenia (iný vhodný riadok som nenašla).
Tým pádom v sekcii Dodatočné DP na r.920 budem mať pôvodnú daň v hodnote 586.740,-Sk, na riadku 930 novo zistenú daň 619.311,-Sk a na r.940 zvýšenie dane o 32.571,-Sk.
Neviem či som to spravila dobre.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Áno ... namiesto zníženia základu dane základ dane musíte zvýšiť. Vždy je potrebné logicky uvážiť, aká chyba sa stala. Ak ste teda mali v nákladoch viac, ako ste mali mať, pôvodne vykázaný základ dane musíte zvýšiť t.j. uvediete úpravu ako položku v daňovom priznaní "ostatné". Riadok 180. Niekedy príspevky ovplyvní malá nevýznamná poznámka. Vždy si musíte uvedomiť, o čo ide. Formálne teda ide o opravu nákladov - ale z dôvodu ich navýšenia. Áno, musíte opraviť základ dane tak, aby ste ho zvýšili o zistenú nesprávnosť. Inak spôsob platí, t.j. všetko vyplniť tak ako v pôvodnom DP, doplniť riadok 180 a ostatné podľa predtlače za zmenených podmienok.

Je dobre, že ste si to všimli. Inak by ste mali zdupľovanú chybu
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Ešte raz ďakujem Janka, prosím môžete sa ešte raz pozrieť na výpočet, ktorý som tam uviedla? Je podľa Vás správny? Týmto sa mi zvýši daň o 32.571,-Sk.
Knihy v počte 170 ks si prenesiem na sklad - treba spraviť najskôr preúčtovanie (132/504/999) a podám dodatočné DP.
Predpokladám že DÚ nám naparí sankčný poplatok a mne to šéf strhne z platu - čo už všetci sme omylný.

Janka, posledná vec, ako sa tých kníh potom zbavím a vyradím ich zo skladu, samozrejme so stratou, lebo inak sa to asi nedá spraviť.
Ešte raz ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Počítať nebudem, lebo o číslach viete svoje iba Vy.

Ale:
- ovplyvnili ste základ dane vo výške nespotrebovaných zásob v obstarávacej cene,
- v daňovom priznaní by ste mali uviesť položku na riadku 180 zodpovedajúcu vykázaným zinventarizovaným zásobám (nie v predajnej cene),
- abstrahujem od skutočnosti, že ak sa jedná o zásoby, ktorých účtovná hodnota prevyšuje ich realizačnú, mala sa tvoriť opravná položka. To riešte prípadne v nasledujúcom účtovnom období.

K vyplneniu daňového priznania odporúčam napríklad vyplniť ho na internete. Tam sa dá výpočet skontrolovať a overiť správnosť postupu. Vyplnenie tlačiva Vás vedie na povinne vypĺňané riadky a vypočíta daň.

A čo v nasledujúcom období?
Zvážte možnosť použitia zásob, napríklad ako propagačný predmet, dar. Aj predaj so stratou je možný ... za obvyklých podmienok by strata z predaja zásob bola daňovo uznaná.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať