Zavrieť

Porady

Mozeme zamestnancovi poskytnut bezurocnu pozicku? Ako ju zauctovat?

Sme s.r.o., chceme dat zamestnancovi pozicku. Prosim o pomoc ako to mam uctovne riesit.

Dostala sa mi do ruk zmluva o pozicke podla paragrafu 657 a nasl.Obcianskeho zakonnika na BEZUROCNU pozicku pre zamestnanca firmy, ktory sa zavazuje pocat cerpania pozicky zostat zamestnancom firmy . Ak tuto podmienku splni, pozicka je bezurocna, ak nesplni, je stanoveny bezny urok komercnych bank.

Nebude nam ako firme z toho vyplyvat ziadne zdanenie, ako napriklad zaplatenie dane z uroku v priemere urokovej sadzby vyhlasenej NBS? Ake paragrafy akeho zakona to uctovne riesia?

V tom paragrafe 657 obcianskeho zakonnika je napisane iba toto:

§ 657: Zmluvou o pôžičke prenecháva veriteľ dlžníkovi veci určené podľa
druhu, najmä peniaze, a dlžník sa zaväzuje vrátiť po uplynutí dohodnutej
doby veci rovnakého druhu.

pod nim je paragraf:
§ 658
(1) Pri peňažnej pôžičke možno dohodnúť úroky.
(2) Pri nepeňažnej pôžičke možno dojednať namiesto úrokov plnenie primeraného väčšieho množstva

Stretli ste sa s tymto prosim?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    peter007 Pozri príspevok
    Sme s.r.o., chceme dat zamestnancovi pozicku. Prosim o pomoc ako to mam uctovne riesit.

    Dostala sa mi do ruk zmluva o pozicke podla paragrafu 657 a nasl.Obcianskeho zakonnika na BEZUROCNU pozicku pre zamestnanca firmy, ktory sa zavazuje pocat cerpania pozicky zostat zamestnancom firmy . Ak tuto podmienku splni, pozicka je bezurocna, ak nesplni, je stanoveny bezny urok komercnych bank.
    Vyjadrím sa len k problematike zdanenia u zamestnancov. Čo sa týka bezúročných pôžičiek platí, že nepeňažným príjmom zamestnanca je úrok, ktorý by bol poskytnutý u poskytovateľa takýchto produktov v mieste a v čase plnenia. Čiže platí aj pre neho stanovený bežný úrok komerčných bánk ako ste dohodli u zamestnanca, ktorý by neostal v zamestnaní.

    peter007 je offline (nepripojený) peter007

    peter007
    Denda Pozri príspevok
    Vyjadrím sa len k problematike zdanenia u zamestnancov. Čo sa týka bezúročných pôžičiek platí, že nepeňažným príjmom zamestnanca je úrok, ktorý by bol poskytnutý u poskytovateľa takýchto produktov v mieste a v čase plnenia. Čiže platí aj pre neho stanovený bežný úrok komerčných bánk ako ste dohodli u zamestnanca, ktorý by neostal v zamestnaní.
    Prosim, co to konkretne znamena?

    Ze takyto zamestnanec, hoc ma bezurocnu pozicku, musi aj tak v marci v danovom priznani nejakym sposobom ten urok priznat a zaplatit ho?

    Viem ze takto nejako, ze musi byt priznany urok bezny v bankach, to funguje podla Obchodneho zakonnika, kde je to presne napisane. Podla obchodneho zakonnika bezurocna pozicka neexistuje. Ale toto je iny pripad - je to podla Obcianskeho zakonnika, preto by ma zaujimalo ci sa s tym uz niekto stretol, lebo je to zda sa ine.

    Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

    Založil som Finstat.sk Filip Glasa
    ten odpustený úrok by sa bral ako príjem/odmena pre zamestnanca. Musel by ho zdaniť ako každý iný príjem.

    Mozeme zamestnancovi poskytnut bezurocnu pozicku? Ako ju zauctovat?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.