Zavrieť

Porady

DPH a odpočet pri registrácií

Pekný večer poradáci mala by som na Vás otázočku : novo vzniknutá s.r.o.
21.02.2008 sa stala platcom DPH 25.03.2008. Mám faktúru , ktorá je vystavená 19.03.2008 / na faktúre nie je uvedené naše IČ DPH nakoľko sme ešte neboli platcom DPH / je to faktúra za tovar, ktorá sa bude predávať ´dalej / internetový obchod / je to dosť veľká suma 200 000,- Sk. Viem si uplatniť DPH ano či ine ? Ide mi to na kontrolu takto nechcem pokaziť. Potrebovala by som Váš názor. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Monika C. Pozri príspevok
    Pekný večer poradáci mala by som na Vás otázočku : novo vzniknutá s.r.o.
    21.02.2008 sa stala platcom DPH 25.03.2008. Mám faktúru , ktorá je vystavená 19.03.2008 / na faktúre nie je uvedené naše IČ DPH nakoľko sme ešte neboli platcom DPH / je to faktúra za tovar, ktorá sa bude predávať ´dalej / internetový obchod / je to dosť veľká suma 200 000,- Sk. Viem si uplatniť DPH ano či ine ? Ide mi to na kontrolu takto nechcem pokaziť. Potrebovala by som Váš názor. Dakujem.
    ÁNo vieš si uplatniť. K dátumu registrácie urobíš inventúru skladu. A zo zostatku na sklade si uplatníš DPH.

    § 55
    Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

    (1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
    nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

    (2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Monika C. Pozri príspevok
    Pekný večer poradáci mala by som na Vás otázočku : novo vzniknutá s.r.o.
    21.02.2008 sa stala platcom DPH 25.03.2008. Mám faktúru , ktorá je vystavená 19.03.2008 / na faktúre nie je uvedené naše IČ DPH nakoľko sme ešte neboli platcom DPH / je to faktúra za tovar, ktorá sa bude predávať ´dalej / internetový obchod / je to dosť veľká suma 200 000,- Sk. Viem si uplatniť DPH ano či ine ? Ide mi to na kontrolu takto nechcem pokaziť. Potrebovala by som Váš názor. Dakujem.

    Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa sa riadi § 55.
    Novoregistrovaný platiteľ má nárok na odpočet dane zo zásob, ak tieto použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
    Odpočet si uplatňujete v prvom zdaňovacom období.

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Dakujem pekne smith vlastne nemám okrem tej faktúry a auta nič takže stačilo by zoznam tovaru z tej jednej faktúry alebo to vypísať ako inventúru. Ešte raz dakujem.Vidím, že si tu vždy ked treba pomôcť. Dík

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Dakujem azla tak isto pomohli ste vlastne premňa zdaň. obdobie je len mesiac a dačo. Ešte raz dakujem a pekný večer. Dávam Vám bodíky za rýchlu odpoved.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Spomínala si auto.
    Ak je to iné, ako M1 (nie osobné), tak tiež je nárok na odpočet.

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Auto N1 na lízing uplatňujem si len zvýšenú splátku vopred ostatné už všetko je v apríli. Díki ešte raz.V § 55 ma zmiatlo slovo " okrem zásob " chcela som byť istá. Dakujem za pomoc.Ešte niečo trebalo by to zaradiť ku najčastejším otázkam k DPH registrácia ja to ešte neviem chcem Vás poprosiť o zaradenie ked to viete.
    Naposledy upravil Monika C. : 17.04.08 at 20:24

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Monika C. Pozri príspevok
    Ešte niečo trebalo by to zaradiť ku najčastejším otázkam k DPH registrácia ja to ešte neviem chcem Vás poprosiť o zaradenie ked to viete.
    ...alebo toto....klikni:http://www.porada.sk/f104-vypracovane-otazky-z-dph.html

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Áno presne nebola som istá - zásoby ale vidím , že sa to dá ešte raz dakujem . Muška nevieš mi poradiť do ktorého riadku to ide v DP DPH nakoľko je nové tlačivo a dakujem za pomoc.

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Dakujem Muška bodík Ti už neviem dať už som raz dala a čo tak spať ja už idem tak prajem príjemnú noc .

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    Hladala som konkretny priklad na vypocet dane z nadobudnuteho majetku pred registraciou a nenasla... skusim pridat moju otazku sem.

    Firma sa stala platitelom dph dna 14.03.2008. Dna 12.03.2008 kupila dva nakladne automobily a jeden prives. Jedno auto je nad 30tis, ostatne dve nie. Vsetky tieto auta (aj prives) budu dlhodobo sluzit firme (autodoprava) a preto sa rozhodli zaradit vsetky tri majetky ako dlhodobe a odpisovat.

    Je moj vypocet pre odpocet dane spravny?

    Faktúra za jeden automobil v hodnote 70.000,- + 19% DPH = 83.300,-

    Obstaravacia cena bez dph: 70.000,-
    rocný odpis (4roky, rovnomerny): 17.500,-
    základ pre vypocet dph: 70.000 - 17.500 = 52.500
    DPH, kt. si moze uplatnit na r. 24: 19% z 52.500 = 9975,-

    .................................................. .............................

    A co so zvysnou sumou dph 3325,- Sk ?

    Alebo tento vypocet plati len pre toho, kto sa stal platcom dph napr. toho 14.03.2008 ale majetok nadobudol v predchadzajucom roku a uz uplatnoval rocny odpis?

    dakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    andreaS Pozri príspevok
    Hladala som konkretny priklad na vypocet dane z nadobudnuteho majetku pred registraciou a nenasla... skusim pridat moju otazku sem.

    Firma sa stala platitelom dph dna 14.03.2008. Dna 12.03.2008 kupila dva nakladne automobily a jeden prives. Jedno auto je nad 30tis, ostatne dve nie. Vsetky tieto auta (aj prives) budu dlhodobo sluzit firme (autodoprava) a preto sa rozhodli zaradit vsetky tri majetky ako dlhodobe a odpisovat.

    Je moj vypocet pre odpocet dane spravny?

    Faktúra za jeden automobil v hodnote 70.000,- + 19% DPH = 83.300,-

    Obstaravacia cena bez dph: 70.000,-
    rocný odpis (4roky, rovnomerny): 17.500,-
    základ pre vypocet dph: 70.000 - 17.500 = 52.500
    DPH, kt. si moze uplatnit na r. 24: 19% z 52.500 = 9975,-

    .................................................. .............................

    A co so zvysnou sumou dph 3325,- Sk ?

    Alebo tento vypocet plati len pre toho, kto sa stal platcom dph napr. toho 14.03.2008 ale majetok nadobudol v predchadzajucom roku a uz uplatnoval rocny odpis?

    dakujem
    DPH z aut si uplatníš v plnej výške. Odpis, ako sama píšeš je ročný, a účtuje sa až k 31.12. Takže v momente registrácie na platiteľa DPH je hodnota uata tých 70 tiísc bez DPH.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    Velmi pekne dakujem.

    A kedy sa pouziva ponizenie dph o dan pripadajucu na odpis? To len vtedy ak by sa majetok nadobudol rok predtym ako sa stane platcom?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    andreaS Pozri príspevok
    Velmi pekne dakujem.

    A kedy sa pouziva ponizenie dph o dan pripadajucu na odpis? To len vtedy ak by sa majetok nadobudol rok predtym ako sa stane platcom?
    Presne ako píšeš. Ak by auto bolo kupované v r. 2007 a uplatnené odpisy. Registrácia v r. 2008, potom DPH sa uplatní už len zo zostatkovej ceny auta k 31.12., teda po odrátaní odpisu.

    Uľa je offline (nepripojený) Uľa

    Uľa
    Ak som to pocjopila správa a registrovala sok sa pre DPH 7.1.2008, kedy som aj začala podnikať, ale kúpila som stroj ešte 04.01.2008 v hodnote 60000 + 11400 Dph mám nárok na celý odpočet DPH? Ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Uľa Pozri príspevok
    Ak som to pocjopila správa a registrovala sok sa pre DPH 7.1.2008, kedy som aj začala podnikať, ale kúpila som stroj ešte 04.01.2008 v hodnote 60000 + 11400 Dph mám nárok na celý odpočet DPH? Ďakujem
    Stroj je kúpeny v čase keď ešte nebola živnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.