Zavrieť

Porady

vypocet koeficientu dph

Simi Simi

Simi je offline (nepripojený) Simi

Ahojte prosim Vas, prvy krat robim dph ked musim vstupy kratit koeficientom a nie som si ista v jeho spravnom vypocte:

1. vstupna fa za prenajom priestorov + sluzby
sluzby 1000,- Sk + 190,- Sk/dph/
prenajom priestorov bez dph 10,000,- Sk
---------------------------------------
spolu fa 11.190,-

- nakolko sa prenajimany priestor /50%/ dalej prenajima /neplatcovi dph/ tak na vystupnej fa nevypocitavame dph , cize je napr. 6000,- Sk

a/ na vstupe kratim narok na odpocet dph /50%/ zo sluzieb nakolko vystup je bez dph , cize mam narok na odpocet 95,- Sk

b/ kedze musim pocitat koef aj preto lebo mame este aj ine oslobodene plnenia na vystupe, musim kratit aj tych 95,-Sk ? -alebo tie su uz ok ?

c/ trzby za prenajom mi vstupuju do vypoctu celkoveho koeficientu alebo tym ze som si na vstupe neuplatnila 50% dph uz to mam osetrene ?

Dakujem- dufam ze som to aspon trochu zrozumitelne napisala
Usporiadat
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

čo sa týka energii: tam mám plný odpočet keďže energie dalej fakturujem nájomníkom.
ale čo v prípade ak prijatá fa za ele. energiu je 1000 eur a refakturovaná nájomníkom len 900 eur... kvoli tomu že niečo sa robí po chodbách na náklady majiteľa budovy a naše firemné priestory a tak... potom aj tu energiu musím počíať koeficientom? či na také veci myslieť nemusím?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zuzana164 Pozri príspevok
čo sa týka energii: tam mám plný odpočet keďže energie dalej fakturujem nájomníkom.
ale čo v prípade ak prijatá fa za ele. energiu je 1000 eur a refakturovaná nájomníkom len 900 eur... kvoli tomu že niečo sa robí po chodbách na náklady majiteľa budovy a naše firemné priestory a tak... potom aj tu energiu musím počíať koeficientom? či na také veci myslieť nemusím?
musíš myslieť na všetko. V tomto konkrétnom prípade ak vieš preukázať napr. podľa meračov, že 100 EUR sú náklady majiteľa, tak nemusíš síce koeficientovať, ale DPH k tým 100 EUR neuplatníš, uplatníš na vstupe len k 90 EUR.
Ak to nevieš preukázať, je to len odhad, tak aj celú faktúru za energie koeficientuješ
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

a čo v takom prípade:
vstupné energie nám refakturovala nemocnica (dodávateľ) naraz v septembri za 07, 08 a 09 mesiac -zdaniteľné plnenie 30.09.2012
od 31.08. sme aj my platcovia dph ale v juli sme neboli.
My dalej refakturujeme tieto energie lekárom (nájomcom) ale čo s tým júlom. Mám nárok na odpočet dph za jul?
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

idem vypočítať koeficient podla vety:
Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok
Ale prakticky... stali sme sa platcami dph dňa 31.8.2012 tie príjmy ktoré delím budem brať v úvahu až tie od kedy sme platcami, alebo aj júlové faktury za nájom bez dph, kedy sme este neboli platcami? Kto poradí?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dva predchádzajúce príspevky sa týkaju toho istého, Či deliť alebo nedeliť DPH pri takejto súhrnnej faktúre - to je skôr vec diskusie, stretla som sa s protichodnými názormi. Ja nedelím - rozhoduje dátum dodania.
No a podľa rozsahu odpočítania DPH potom riešiš aj ten koeficient.
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

Ja som tu suhrnú faktúru rozdelila, lebo energie sme dalej lekárom refakturovali až od augusta, jul som dala nezahrňovať do dph, ale s tým, že predchádzajúci majitel Julové energie vyfakturuje lekárom a potom ked im pridu platby tak nám ten jul bude dobropisovať (uzavreli takú dohodu o fakturácii, lekári s tým boli písomne oboznámeny) takže ani ten dobropis na ten jul zo suhrnej faktury ked príde, dám nezahrňovať.
ale druhú časť odpovede som nepochopila. do čitateľa dám vystavené faktury za energie lebo tie idu s dph a do menovateľa dávam faktury za nájom bez dph + faktury za energie. ale tie faktury v menovateli za nájom - aj junové, julové alebo až od augusta kedy sme sa stali platcami? Mne treba polopate...
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

koeficientujem... nájom fakturujem bez dph, energie fakturujem s DPH.
Došlá faktúra ze prerobenie regulácie tepelných rozvodov, namontovanie termoregulačných ventilov veľká faktúra v hodnote 30tis eur... do tej budovy. Volala som nášmu auditorovi, tak že mam narok na plný odpočet dph, lebo výstup z tohto prijatého plnenie je s DPH - dodávam a fakturujem nájomcom teplo, keby to nefungovalo, teplo by nedostali... ale, teplo samy nevyrábame, iba nám ho dodávaju a ja ho refakturujem, je to správne? nieže dám do dph odpočet jak svet a na kontrole to neobhájim... Kto mi poradí... resp. akým paragrafom sa môžem oháňať?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zuzana164 Pozri príspevok
koeficientujem... nájom fakturujem bez dph, energie fakturujem s DPH.
Došlá faktúra ze prerobenie regulácie tepelných rozvodov, namontovanie termoregulačných ventilov veľká faktúra v hodnote 30tis eur... do tej budovy. Volala som nášmu auditorovi, tak že mam narok na plný odpočet dph, lebo výstup z tohto prijatého plnenie je s DPH - dodávam a fakturujem nájomcom teplo, keby to nefungovalo, teplo by nedostali... ale, teplo samy nevyrábame, iba nám ho dodávaju a ja ho refakturujem, je to správne? nieže dám do dph odpočet jak svet a na kontrole to neobhájim... Kto mi poradí... resp. akým paragrafom sa môžem oháňať?
a samotnú budovu ako máš vyriešenú? tam je, nieje, bol, nebol odpočet DPH?
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

budova bola kupená bez dph
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať