Zavrieť

Porady

Praca pocas materskej dovolenky

Poprosim o informaciu ako a ci je mozne vyplatit mzdu alebo odmenu pocas MD, tak aby to bolo v sulade s nasimi zakonmi. Vdaka za informaciu. Zatial to mam dohodnute, ze by sa to vyplatilo az po skonceni MD, ale uvitala by som aj skor, ak je nato zakonny sposob..
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Počas MD je možné vypatiť odmenu, ak ide o odmenu za prácu vykonanú pred nástupom na MD. Počas MD je možné pracovať na dohodu.
0 0
azuzi azuzi

azuzi je offline (nepripojený) azuzi

Dakujem Vam velmi pekne za odpoved.
0 0
azuzi azuzi

azuzi je offline (nepripojený) azuzi

Este ma napadlo, ze matersku dovolenku mam na mysli tych prvych 28 tyzdnov - aj tam je mozne pracovat na dohodu? Vdaka za odpoved.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Ja som sa pýtala na túto situáciu na našej sociálke a tetuška mi povedala "myslím-áno", ale nie veľmi presvedčivo, nerada by som o MD
prišla, a nemá to ani logiku-MD v iných súvislostiach je radená medzi OČR, PN apod., takže to beriem tak, že žena má jednoducho pol roka "oddychovať" a čoho sa obávam najviac, že do toho pôjdem /rozumej do dohody/ a sociálka mi po 2 mesiacoch napíše,že mi odoberajú príspevok vrámci MD. U nás je možné všetko!!
0 0
azuzi azuzi

azuzi je offline (nepripojený) azuzi

Vdaka za odpoved Ingrid, tiez som sa planovala opytat na socialke a myslim ze mas pravdu a tiez nechcem v ziadnom pripade prist o matersku.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

azuzi Pozri príspevok
Vdaka za odpoved Ingrid, tiez som sa planovala opytat na socialke a myslim ze mas pravdu a tiez nechcem v ziadnom pripade prist o matersku.
Pokiaľ napíšeš "materská dovolenka", tak tým myslíme materskú dovolenku v zmysle ZP § 166 ods. 1, ktorá trvá 28 týždňov. Potom nasleduje rodičovská dovolenka. Odpoveď, ktorú si dostala platí pre materskú dovolenku.


Počas poberania rodičovského príspevku môžeš normálne pracovať. Aby si si uzrejmila pojmy, prečítaj si tento môj príspevok:

http://www.porada.sk/712538-post3.html
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

azuzi Pozri príspevok
Vdaka za odpoved Ingrid, tiez som sa planovala opytat na socialke a myslim ze mas pravdu a tiez nechcem v ziadnom pripade prist o matersku.
O materskú by si určite neprišla. Poznám prípady, kedy mala žena počas MD príjem z dohody, a materskú jej nikto nezobral.

Podľa zákona o SP, podmienkou na poberanie materskej je, aby si nemala príjem považovaný za vymeriavací základ na NP. Príjem na pracovnú zmluvu, takýmto príjmom je, avšak príjem z dohody takýmto príjmom nie je.

U nás na pobočke tiež jednej známej povedali, že počas MD nesmie pracovať, nijakým spôsobom. Veľmi rada by som vedela, na základe čoho jej túto informáciu podali.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte,
chcela by som si túto problematiku ešte raz ujasniť:
-žena na materskej dovolenke môže pracovať iba na dohodu, aby neprišla o materský príspevok?
-žena na rodičovskej dovolenke môže pracovať aj na pracovnú zmluvu / HPP/ bez obmedzenia príjmu, a nepríde o rodičovský príspevok?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

macula Pozri príspevok
Ahojte,
chcela by som si túto problematiku ešte raz ujasniť:
-žena na materskej dovolenke môže pracovať iba na dohodu, aby neprišla o materský príspevok?
-žena na rodičovskej dovolenke môže pracovať aj na pracovnú zmluvu / HPP/ bez obmedzenia príjmu?
Áno, správne. O RP príde iba v tom prípade, ak dieťa umiestni do štátneho zariadenia.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Veľmi pekne ďakujem.
0 0
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

macula Pozri príspevok
Ahojte,
chcela by som si túto problematiku ešte raz ujasniť:
-žena na materskej dovolenke môže pracovať iba na dohodu, aby neprišla o materský príspevok?
-žena na rodičovskej dovolenke môže pracovať aj na pracovnú zmluvu / HPP/ bez obmedzenia príjmu, a nepríde o rodičovský príspevok?
Počas poberania rodičovského príspevku môže žena kľudne pracovať na HPP a zostane jej aj príspevok ak na sociálku doloží doklad o nástupe dieťaťa do zariadenia, ktorého zriaďovateľom nie je štát, alebo doloží čestné prehlásenie osoby, ktorá sa jej stará o dieťa v čase, keď je matka v práci
0 0
wiktoria wiktoria

wiktoria je offline (nepripojený) wiktoria

ahojte,

chcela by som si ešte uistiť prácu na dohodu počas MD. Ak by som pracovala u toho istého zamestnávateľa kde mám aj HP, od ktorého som odišla na MD, musí byť dohoda na nejakú inú prácu ako som mala pracovnú zmluvu?
ďakujem
0 0
KatarínaL KatarínaL

KatarínaL je offline (nepripojený) KatarínaL

Aj mňa by zaujímala odpoveď na otázku ako je vyššie...Naša zamestnankyňa, ktorá je na RD robila pre nás externe nejakú prácu. Jej odmena bude cca. 10000,-. Beriem to tak, že u nás pracuje stále na základe jej pôvodnej zmluvy a odmenu jej normálne vyplatím ako mzdu? Musím niekde niečo nahlasovať?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

KatarínaL Pozri príspevok
Aj mňa by zaujímala odpoveď na otázku ako je vyššie...Naša zamestnankyňa, ktorá je na RD robila pre nás externe nejakú prácu. Jej odmena bude cca. 10000,-. Beriem to tak, že u nás pracuje stále na základe jej pôvodnej zmluvy a odmenu jej normálne vyplatím ako mzdu? Musím niekde niečo nahlasovať?
Ako externe? nenastúpila do práce, ale pracovala na dohodu? Ak áno, bolo potrebné ju prihlásiť ako dohodárku na SP. Potom jej odmena je vyplatená na základe dohody.
0 0
KatarínaL KatarínaL

KatarínaL je offline (nepripojený) KatarínaL

Robila pre nás doma nejaké grafické návrhy. My jej chceme zato vyplatiť odmenu. Len neviem ako. Musí mať dohodu? Nemôžem jej to vyplatiť na jej pôvodnú zmluvu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

KatarínaL Pozri príspevok
Robila pre nás doma nejaké grafické návrhy. My jej chceme zato vyplatiť odmenu. Len neviem ako. Musí mať dohodu? Nemôžem jej to vyplatiť na jej pôvodnú zmluvu?
Ak tú činnosť mala aj v PZ, tak áno, ale aj tak jej treba prerušiť RD a urobiť nástup cez RLFO, a potom po nástupe späť na RD, zas prerušenie. Rovnako sa zmena týka aj ZP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tweety Pozri príspevok
Ak tú činnosť mala aj v PZ, tak áno, ale aj tak jej treba prerušiť RD a urobiť nástup cez RLFO, a potom po nástupe späť na RD, zas prerušenie. Rovnako sa zmena týka aj ZP.
Súhlasím, no počas tohto prihlásenia ako zamestnanec by sa podla správnosti mala ona sama odhlásiť ako osoba, za ktorú platí štát dôch.poistenie, lebo počas tejte doby za nu platí poistenia (teda aj dôchodkové) zamestnávatel. Štát platí za "mamičku" DP, len za podmienky, že nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec. ( §15 ods.1 písm.c zákona o sociálnom poistení ) Potom by sa mala nanovo prihlásiť.
(aj ked neviem, či to niekto takto robí)
Naposledy upravil brčko : 13.05.08 at 07:38
0 0
wiktoria wiktoria

wiktoria je offline (nepripojený) wiktoria

a ako to je so špecifikáciou práce v dohode, nemôže to byť to čo je v PZ - ak mám účtovníčku, ktorá počas MD bude naďalej účtovať malú firmu možem jej dať do dohody kontrola správnosti zaúčtovania? Neberie sa to ako to čo je v PZ? alebo čo by som jej tam mohla dať?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

wiktoria Pozri príspevok
a ako to je so špecifikáciou práce v dohode, nemôže to byť to čo je v PZ - ak mám účtovníčku, ktorá počas MD bude naďalej účtovať malú firmu možem jej dať do dohody kontrola správnosti zaúčtovania? Neberie sa to ako to čo je v PZ? alebo čo by som jej tam mohla dať?
Pracovný pomer je jeden pracovnoprávny vzťah a dohoda je iný pracovnoprávny vzťah. V oboch môžeš mať uvedené aj niečo úplne odlišné ale aj úplne rovnakú náplň.

Ide len o to, že z hľadiska pracovného pomeru je ona na RD, preto bude mať popri tom ešte jeden pracovnoprávny vzťah - dohodu. Sú to teda nezávisle veci. Takže môžeš jej tam dať čokoľvek.
0 0
wiktoria wiktoria

wiktoria je offline (nepripojený) wiktoria

RD áno, ale ja mám teda budem mať ženu na MD - alebo je to ohľadne dohody jedno?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať