Zavrieť

Porady

Súkromné auto na služobné účely

Zdravím všetkých ,
rád by som sa poradil a zistil či má niekto podobý "problém". Pracujem vo firme (s.r.o.) a používam súkromné auto na služobné účely. Aké účtovné povinnosti prípadne odvody alebo iné výdavky mi z toho vyplývajú. Aby to nebolo také jednoduché, nie som majiteľom auta - auto patrí príbuznému na dôchodku. Nevzniknú jemu z toho nejaké povinnosti ?

Ospravedlňujem sa ale som svojím zameraním vzdialený ekonomike - možno ani tento dotaz sem nepatrí ale nevedel som kam ho zaradiť.

Ďakujem dopredu za odpovede a informácie
Usporiadat
retko retko

retko je offline (nepripojený) retko

Situacia:
s.r.o., sukromne vozidlo konatela nim aj pouzivane, takmer kazdy den, odvoz predaneho tovaru vramci mesta napr. na postu, aj 2x za den, cca 4km za jazdy. je treba robit cestovny prikaz na kazdu jazdu alebo staci robit priebezne nejaky mesacny rozpis jazd a jednorazove si potom preplatit nahrady ? je treba vobec robit zakazdym cestovny prikaz ? ak dam uctovnicke za mesiac 40-50ks vydavkovych dokladov za preplatenie nahrad tak ona bude velmi rychlo bohata a ja v minuse. pripadne staci si to vyplatit naraz napr. raz za mesiac ?

v TP mam 2 typy udajov o spotrebe
1. podla EHK - 90, 120, mesto
2. podla ES - v uradnych zaznamoch v TP je napisane nasl:
Vozidlo je schvalene z hladiska spotreby paliva podla smernice 93/116/EU. Spotreba paliva ... a vymenovane: mesto, mimomesto, kombinovana spotreba.

tyka sa ma tym padom moznost c) ? vid. nizsie
ak ma trasa napr. 80km, z toho kusok v jednom meste, potom cesta medzimesto a kusok v druhom meste, mozem pocitat na celych 80km kombinovanu spotrebu ?

b) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla
uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu
EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije
spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom;
pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije
spotreba určená na jazdu v meste,
c) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla
uvedená spotreba podľa smerníc ES (ES a EU je dufam to iste), na výpočet sa použije
spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo
kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej
smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného
motorového vozidla,
Naposledy upravil retko : 03.09.09 at 17:28
0 0
retko retko

retko je offline (nepripojený) retko

skusim sa spytat jednoduchsie, da sa spravit nejake mesacne vyuctovanie jazd kvoli znizeniu poctu poloziek v uctovnictve a nechat si nahrady preplatit len raz za mesiac alebo treba kazdu sluzobnu cestu vyuctovat zvlast ?

cital som tu ze niekto si to dal vyuctovat raz za rok, ale treba to robit priebezne, priebezne pre niekoho moze znamenat aj raz za mesiac, nie ?
Naposledy upravil retko : 03.09.09 at 16:18
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Chobot Pozri príspevok
Ak sa dohodne, že použijú iné auto, než služobné, pričom sa náklady uhradia vo výške bežného cestovného hromadnej dopravy, vtedy nemusia preukazovať, akým autom išli. Teda v takom prípade vôbec netreba preukazovať doklady od auta ani žiadne vyúčtovanie km alebo PHM a netreba prikladať kópiu TP. Zamestnanec môže teoreticky vtedy ísť aj stopom, alebo na bicykli a dostane náhradu vo výške ceny cest. lístka.

Preto si myslím, že náhrada patrí každému z nich. Keby išli autobusom, tak firma má rovnaké náklady na dopravu, ako keď išli iným dopravným prostriedkom. Najlepšie by bolo, keby každý uviedol na vyúčtovaní len to, že išiel súkromným autom a neuvádzať EČV auta.

Takže navrhoval by som preplatiť každému.
Zamestnanci chodia na stavbu súkromným vozidlo zamestnanca, ktorému platia cestovné vo výške ceny lístka autobusu. Môžu si toto cestovné bez cestovného lístka uplatniť u zamestnávateľa?
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

VERONIKA6 Pozri príspevok
Zamestnanci chodia na stavbu súkromným vozidlo zamestnanca, ktorému platia cestovné vo výške ceny lístka autobusu. Môžu si toto cestovné bez cestovného lístka uplatniť u zamestnávateľa?
Zamestnanci sú na stavbu vysielaní ako na pracovnú cestu? Ak áno , tak si môžu uplatniť cestovné vlastným autom do výšky cestovného autobusom. Doporučila by som preveriť ako znie pracovná zmluva. S pracovníkmi na stavbách to býva rôzne. Firma im zabezpečuje dovoz rôznymi aviami, lenže oni to nevyužívajú.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Zlata Pozri príspevok
Zamestnanci sú na stavbu vysielaní ako na pracovnú cestu? Ak áno , tak si môžu uplatniť cestovné vlastným autom do výšky cestovného autobusom. Doporučila by som preveriť ako znie pracovná zmluva. S pracovníkmi na stavbách to býva rôzne. Firma im zabezpečuje dovoz rôznymi aviami, lenže oni to nevyužívajú.
Jedná sa o pracovnú cestu. To je v poriadku. Vozí ich jeden pracovník svojim autom a oni mu platia do výšky cestovného lístka. Ide mi o to, či si pracovník môže vypísať cesťák, uviesť cestu vlastným autom a cestovné mu vyplatiť do výšky cestovného lísta bez priloženia cestovného lístka.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

VERONIKA6 Pozri príspevok
Jedná sa o pracovnú cestu. To je v poriadku. Vozí ich jeden pracovník svojim autom a oni mu platia do výšky cestovného lístka. Ide mi o to, či si pracovník môže vypísať cesťák, uviesť cestu vlastným autom a cestovné mu vyplatiť do výšky cestovného lísta bez priloženia cestovného lístka.
Môže , podľa §7,
písomne dohodnúť znamená vypísať a hlavne podpísať cestovný príkaz

(8) Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

VERONIKA6 Pozri príspevok
Jedná sa o pracovnú cestu. To je v poriadku. Vozí ich jeden pracovník svojim autom a oni mu platia do výšky cestovného lístka. Ide mi o to, či si pracovník môže vypísať cesťák, uviesť cestu vlastným autom a cestovné mu vyplatiť do výšky cestovného lísta bez priloženia cestovného lístka.
Dá sa to, ale musí takýto postup vopred schváliť zamestnávateľ. Samotný lístok síce nemusia predložiť, ale musia preukázať cenu takého lístka (napr. z internetu, alebo prefotiť nejaký iný lístok z tejto trasy).

Vo vyúčtovaní musia uviesť, že použili iné než firemné auto.
0 0
pivanek pivanek

pivanek je offline (nepripojený) pivanek

Chcem sa opýtať, keď zamestnanec použije svoje súkromné auto na služobnú cestu, kde vlastníkom je samotný zamestnanec, platí sa daň z motorových vozidiel. Kedy sa táto daň vykazuje (mesačne, ročne), a aká je ich sadzba.
Ďakujem
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

pivanek Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, keď zamestnanec použije svoje súkromné auto na služobnú cestu, kde vlastníkom je samotný zamestnanec, platí sa daň z motorových vozidiel. Kedy sa táto daň vykazuje (mesačne, ročne), a aká je ich sadzba.
Ďakujem
áno, platí sa daň osobné motorové vozidlo, daňové priznanie podáva zamestnávateľ, vykazuje sa podľa použitia os. auta podľa počtu mesiacov, sadzba je podľa druhu vozidla. Daňové priznanie sa podáva k 31.1. za predchádzajúci rok, aj splatná je k 31.1.
0 0
JANULA999 JANULA999

JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

zdravím, chcem sa spýtať , ak používa zamestnanec je aj konateľ svoje súkromné auto ktoré teda nieje zapísané v majetku firmy, može si dať do nákladov aj kúpu prívesného vozíka - nového?
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Určite nemôže dať do nákladov firmy vozík, veď k čomu by ho pripojil, ak vo firme nemá evidované vozidlo?
Nech zaradí do majetku vozidlo a nebude problém aj s vozíkom.
0 0
fisch fisch

fisch je offline (nepripojený) fisch

Hľadala som odpoveď, ale neviem ju nájsť....preto vás prosím o radu.
Sme s.r.o., konateľ, ktorý je zároveň zamestnancom, používa súkromné auto na služobné cesty. V majetku firmy nie sú žiadne autá.
1) Počula som, že tu vzniká povinnosť platiť cestnú daň, resp. priznať príjem zo služobných ciest.
2) Ak je to pravda, je tiež pravdou, že ak je súkromné auto zamestnancovho príbuzného, nemusí platiť nič?
Vie ma niekto informovať alebo navigovať, kde sa o tom dočítam?
Srdečná vďaka
0 0
fisch fisch

fisch je offline (nepripojený) fisch

Zabudla som, že je víkend
...tak možno v pondelok mi niekto odpovie.
Ďakujem a želám pekný víkendík
0 0
fisch fisch

fisch je offline (nepripojený) fisch

fisch Pozri príspevok
Hľadala som odpoveď, ale neviem ju nájsť....preto vás prosím o radu.
Sme s.r.o., konateľ, ktorý je zároveň zamestnancom, používa súkromné auto na služobné cesty. V majetku firmy nie sú žiadne autá.
1) Počula som, že tu vzniká povinnosť platiť cestnú daň, resp. priznať príjem zo služobných ciest.
2) Ak je to pravda, je tiež pravdou, že ak je súkromné auto zamestnancovho príbuzného, nemusí platiť nič?
Vie ma niekto informovať alebo navigovať, kde sa o tom dočítam?
Srdečná vďaka
zdravím,
nikto mi nevie poradiť?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Ak zamestnanec použije na služobnú cestu automobil,ktorého je zapísaný v TP ako držiteľ-vlastník,v takom prípade sa platí daň z MV,za mesiace na ktoré bolo použité,ale ak nie je vlastníkom,daň sa neplatí.
Zákon o dani z MV
§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.
0 0
fisch fisch

fisch je offline (nepripojený) fisch

Ďakujem za odpoveď Vikinka, snáď som to pochopila správne.
Dalo by sa povedať, že je výhodnejšie používať auto zamestnancovho príbuzného na služobné účely a nemať povinnosť platiť daň z MV.
Pochopila som to?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Nevidím dôvod prečo by obchodná spoločnosť nemohla mať v evidencii prívesný vozík, ak nemá osobné motorové vozidlo, podľa tejto logiky si firma nemôže napríklad ani zaobstarať chladiarenský náves pretože nemá ťahač? len preto že náves funguje aj ako sklad a podľa požiadaviek odberateľa v ňom prevezie z času na čas tovar prenajatým ťahačom? prívesný vozík nie evidenčne spojený s vozidlom
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

Čo robiť v prípade, ak konateľ sro a zároven zamestnanec tejto sro používa svoje sukromné auto na služobné účely ale pri tankovaní platil firemnou kartou?
Ak ho beriem ako zamestnanca - urobila by som cesták kde mu preplatím PHM + náhrady, ale bločky nedávam do učt. ani do pokladne iba ich mam vo vyučtovaní kvoli preukázaniu.
Ale ked on už natankoval cez firemnú kartu tak učtovať toto vo výpise ako nedanový? nejak na 355 ako pohladavku voči spoločnikovi alebo zamestnancovi a vratit tie platby zas do pokladne aby som to vyrovnala?
Alebo na 512 - cestovné a potom mu to už nepreplacat cez vyučtovanie prac. cesty? - iba náhrady za km, lebo na 501 to mi je jasné že nie - ked je to sukr. auto
Hlavne by nemal tankovať cez kartu do svojho auta na benzin ked firmené auto je na naftu že?
neviem ako to mam teraz poučtovať a ako mu vysvetliť nech neplati firemnou kartou svoje veci - lebo podla neho je to jeho firma a používa obe auta tak prečo vraj nie? .... je to kríž s "NEučtovníkmi"
A este je problém že konateľ a zároven zamestnanec jazdí viac svojim sukr. autom nez firemným -1 auto písané aj na s.r.o.? Nepovedia mi danováci že prečo tento človek nejazdí na firemnom ale na sukromnom, načo potom firemné kupoval a odpisuje ked jadzí viac na súkromnom...
0 0
fisch fisch

fisch je offline (nepripojený) fisch

fisch Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď Vikinka, snáď som to pochopila správne.
Dalo by sa povedať, že je výhodnejšie používať auto zamestnancovho príbuzného na služobné účely a nemať povinnosť platiť daň z MV.
Pochopila som to?
Ahojte. Myslela som, že ak použije zamestnávateľ súkromné auto zamestnancovho príbuzného, že sa vyhne plateniu dane, ale po prečítaní uvedeného paragrafu som na pochybách. Vedel by mi to niekto vysvetliť polopatisticky?
§ 85 ods.1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá - písm.c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie....kto teda platí daň z MV??? :-(
0 0
zamako zamako

zamako je offline (nepripojený) zamako

fisch Pozri príspevok
Ahojte. Myslela som, že ak použije zamestnávateľ súkromné auto zamestnancovho príbuzného, že sa vyhne plateniu dane, ale po prečítaní uvedeného paragrafu som na pochybách. Vedel by mi to niekto vysvetliť polopatisticky?
§ 85 ods.1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá - písm.c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie....kto teda platí daň z MV??? :-(
Daň z MV naozaj neplatí nikto...ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cest. náhradách za použitie MV, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, zamestnávateľ nespĺňa podmienku daňovníka dane z MV a nemusí podať DP za rok 2009 a teda ani platiť daň!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať