Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti a príjem z dohody

Dobrý deň,
zaujímalo by ma, koľko môže zarobiť v príslušnom mesiaci človek evidovaný na úrade práce a poberajúci podporu v nezamestnanosti, ak pracuje počas poberania podpory na dohodu, tak, aby mu to neovplynilo výšku podpory.

Ďakujem
Usporiadat
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Zisťovala som tieto informácie priamo na UP a čuduj sa svete, dvaja právnici UP a dva rozdielne názory. No nakoniec sa hlavná právnička vyjadrila, že nie je potrebné dávať novú dohodu. Na dohode máš stanovený presný dátum od a do kedy ta týmto dohoda platí, aj keď je to prelom rokov. Vraj o tejto skutočnosti upovedomia svojich zamestnancov.
1 0
Iveta1 Iveta1

Iveta1 je offline (nepripojený) Iveta1

V príspevku č.5 sa píše max. výška príjmu na prac.zmluvu.
Pýtam sa, moze byt aj PZ? nie dohoda? aby som neprisla o davku v nezamestnanosti. Nepocula som este o tom.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, zamestnanec ukončil pp 30.04.2010 a splňa nárok na vyplácanie podpory. Za mesiac 4/2010 bude mať ešte príjem z pp a takisto z dohody o pracovnej činnosti za 4/2010. Vzniká nárok na podporu za 5/2010? Príjem z dohody sa ráta ako príjem v 5/2010, alebo za 4/2010? Ďakujem.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, zamestnanec ukončil pp 30.04.2010 a splňa nárok na vyplácanie podpory. Za mesiac 4/2010 bude mať ešte príjem z pp a takisto z dohody o pracovnej činnosti za 4/2010. Vzniká nárok na podporu za 5/2010? Príjem z dohody sa ráta ako príjem v 5/2010, alebo za 4/2010? Ďakujem.
Ak skončil PP 30.4.2010-na Úrade práce sa zaeviduje od 1.5.2010. Posudzovať sa budú príjmy, ktoré dosiahne súbežne s evidenciou od 1.5.2010. Príjem z PP aj z dohody sa viaže k aprílu 2010, a tento nemá vplyv, /ak mu vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti / na jej výplatu.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem, aj ja som si to myslela, len som chcela overiť. Príjem z pp mi je jasný, len ma pletie príjem z dohody, keď je v 5/2010 vyplatený.
Zamyslela som sa nad situáciou: napr. príjem vyplatený z dohody za mesiac január v mesiaci napr. jún 2010. Neovplyvní tiež nárok na podporu?
Naposledy upravil Iwett : 05.05.10 at 09:45 Dôvod: doplnenie
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Iwett Pozri príspevok
Ďakujem, aj ja som si to myslela, len som chcela overiť. Príjem z pp mi je jasný, len ma pletie príjem z dohody, keď je v 5/2010 vyplatený.
Zamyslela som sa nad situáciou: napr. príjem vyplatený z dohody za mesiac január v mesiaci napr. jún 2010. Neovplyvní tiež nárok na podporu?
A prečo vyplatíš dohodu za 01/2010 v 06/2010 ?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

To len teoreticky uvádzam ako príklad, napr. kôli platobnej neschopnosti zamestnávateľa.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Iwett Pozri príspevok
To len teoreticky uvádzam ako príklad, napr. kôli platobnej neschopnosti zamestnávateľa.
Tak potom sa to bude posudzovať ako príjem za 06/2010 a aby ho nevyradili z evidencie - nesmie byť vyšší mesačne ako 136,38 €.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

katka50 Pozri príspevok
Tak potom sa to bude posudzovať ako príjem za 06/2010 a aby ho nevyradili z evidencie - nesmie byť vyšší mesačne ako 136,38 €.
No, to je to, nad čím som sa zamyslela. Tak potom ako je to? Vyplatený v máji za apríl sa neposudzuje, a vyplatený v júni za január sa posudzuje? Na to musí byť predsa jeden meter.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Iwett Pozri príspevok
No, to je to, nad čím som sa zamyslela. Tak potom ako je to? Vyplatený v máji za apríl sa neposudzuje, a vyplatený v júni za január sa posudzuje? Na to musí byť predsa jeden meter.
Dôležité je, v ktorom mesiaci bude zúčtovaný. Ak zúčtuješ v 01/2010 a len vyplatíš v 06/2010 - je to príjem za 01/2010. Ak zúčtuješ a vyplatíš v 06/2010 - je to príjem za 06/2010.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Iwett Pozri príspevok
No, to je to, nad čím som sa zamyslela. Tak potom ako je to? Vyplatený v máji za apríl sa neposudzuje, a vyplatený v júni za január sa posudzuje? Na to musí byť predsa jeden meter.
Iwet
je fajn, že si sa zamyslela. Ale premýšlaj dalej. Ak niekto skončí PP k 30.4.2010 tak je jasné, že výplatný termín je nasledujúci mesiac. Takže v máji dostane výplatu + odmenu za dohodu za apríl.

No a najbližšiu podporu v nezamestnanosti dostane až v júny, nakoľko tá je vyplácaná mesiac pozadu ako výplata.
Keby to bolo tak ako ty hovoríš, tak každý komu skončí PP sa nemôže mesiac zaevidovať na UP. A to nie je logické hm? Čo povieš ?

Iné je to v prípade dávky v hmotnej núdzi. Tam o ňu môžeš požiadať až ked v daný mesiac nemáš príjem. Teda ak by zamestnanec nemal nárok na podporu ale požiadal by v máji o dávku v hmotnej núdzi tak by mu ju zamietli. Lebo za máj má príjem - poslednú výplatu.

Ak požiada o dávku v hmotnej núdzi v júny, tak prvá mu príde až v júly nakoľko sa tiež vypláca mesiac pozadu.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Xanti Pozri príspevok
Iwet
je fajn, že si sa zamyslela. Ale premýšlaj dalej. Ak niekto skončí PP k 30.4.2010 tak je jasné, že výplatný termín je nasledujúci mesiac. Takže v máji dostane výplatu + odmenu za dohodu za apríl.

No a najbližšiu podporu v nezamestnanosti dostane až v júny, nakoľko tá je vyplácaná mesiac pozadu ako výplata.
Keby to bolo tak ako ty hovoríš, tak každý komu skončí PP sa nemôže mesiac zaevidovať na UP. A to nie je logické hm? Čo povieš ?

Iné je to v prípade dávky v hmotnej núdzi. Tam o ňu môžeš požiadať až ked v daný mesiac nemáš príjem. Teda ak by zamestnanec nemal nárok na podporu ale požiadal by v máji o dávku v hmotnej núdzi tak by mu ju zamietli. Lebo za máj má príjem - poslednú výplatu.

Ak požiada o dávku v hmotnej núdzi v júny, tak prvá mu príde až v júly nakoľko sa tiež vypláca mesiac pozadu.
Ďakujem za radu Xanti, ja sa tuho snažím rozmýšľať, ale to si mi ukázala presný príklad toho čo viem, že dohoda je za apríl, vyplatená v máji. To je bez problémov. A teda dohoda vyplatená v júni už ovplyvňuje vyplatenie podpory v nezamestnanosti? Aj keď je vyplatená za prácu vykonanú v apríli?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Iwett Pozri príspevok
Ďakujem za radu Xanti, ja sa tuho snažím rozmýšľať, ale to si mi ukázala presný príklad toho čo viem, že dohoda je za apríl, vyplatená v máji. To je bez problémov. A teda dohoda vyplatená v júni už ovplyvňuje vyplatenie podpory v nezamestnanosti? Aj keď je vyplatená za prácu vykonanú v apríli?
No lebo ako ti písala Katka50 vstupuje do príjmu, lebo nenasleduje hned po ukončení PP vo bežnom výplatnom termíne ( je v omeškaní ). Ak aj o pol roka stále bude na UP, a bude mu vyplatená odmena za január a bude vyššia ako 136,38 tak ho z UP vyradia.

Alebo mám nápad, ešte by trebalo napísať na MPSVaR, sú veľmi milý a odpíšu na mail.
2 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Takže tu je odpoveď, prišla naozaj rýchlo:

V prípade, ak bola uchádzačovi o zamestnanie vyplatená mzda alebo odmena zo zárobkovej činnosti, ktorú vykonával v mesiaci február až v mesiaci apríl 2010, úrad PSVaR uchádzača o zamestnanie vyradí z evidencie uchádzačov o zamestnanie prvým dňom v mesiaci, v ktorom bola mzda alebo odmena uchádzačovi o zamestnanie vyplatená.
......
Aj keď je to proti zdravému rozumu:
Mne niekto v januári nevyplatí výplatu, mám príjem 0,-, teoreticky si požičiam na to, aby som prežil. A keď mi zamestnávateľ vyplatí peniaze, keď som na podpore, tak nedostanem podporu, lebo mám príjem, ktorý vlastne ani nemám, lebo ho vrátim.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať