Zavrieť

Porady

rozdelenie spolocnych pivnicnych priestorov

Prosim, poradte. V bytovke mame pomerne vela volneho spolocneho pivn.priestoru. Mame zaujem si ho rozdelit. Kedze sa jedna o viacere rozne velke miestnosti, dokonca aj 1 byvaly byt, bude to dost komplikovane. Chystame sa pripravit navrh s vypisom vsetkych miestnosti, ak sa pri nom nezhodneme, tak losovat. A moje otazky: sme SVB - mame si to odpredat a zmeny zapisat do katastra? Alebo len spisat nejaku zavaznu dohodu o uzivani? Odkupenim dalsieho pivn.priestoru sa zvysuje zrejme aj prispevok do fondu oprav, alebo nie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    gabikao Pozri príspevok
    Prosim, poradte. V bytovke mame pomerne vela volneho spolocneho pivn.priestoru. Mame zaujem si ho rozdelit. Kedze sa jedna o viacere rozne velke miestnosti, dokonca aj 1 byvaly byt, bude to dost komplikovane. Chystame sa pripravit navrh s vypisom vsetkych miestnosti, ak sa pri nom nezhodneme, tak losovat. A moje otazky: sme SVB - mame si to odpredat a zmeny zapisat do katastra? Alebo len spisat nejaku zavaznu dohodu o uzivani? Odkupenim dalsieho pivn.priestoru sa zvysuje zrejme aj prispevok do fondu oprav, alebo nie?
    Keby ste to chceli urobiť úplne oficiálne, tak by to bolo značne komplikované, lebo každý vlastník by nadobudol nové priestory do vlastníctva, zvýšili by sa im m2, ktoré vlastnia a pomenili by sa spoluvlastnícke podiely na spoločných priestoroch (ktoré by sa odkupom do osobného vlastníctva tým pádom zmenšili) a to všetko by trebalo zapísať do katastra. A premena bytového pristoru na pivnice - to by asi tiež nebolo jednoduché.

    Preto by som to na vašom mieste urobil inak. Dohodnite sa, koľko kto chce pivničných priestorov a spíšte s každým individuálne (dlhodobú) nájomnú zmluvu na prenájom pivnice (alebo len spoločného priestoru). Nájom by bol v nejakej dohodnutej výške, napr. toľko, ako sa platí do fondu za m2. Bolo by to ako príjem do FO a nemuseli by ste meniť na katastri nič.

    gabikao je offline (nepripojený) gabikao

    gabikao
    Dakujem za odpoved. Byt uz je vynaty z bytoveho fondu, takze to problem nie je. Ja som podobneho nazoru, ze staci zmluva, ale su navrhy dat to do katastra. Ved rozbehneme diskusiu a uvidime. Je nas 6 bytov, tak sa snad dohodneme.

    gabikao je offline (nepripojený) gabikao

    gabikao
    Tak zajtra je schodza aj na tuto temu a predbezne sa vyskytli otazky, ze ako to urobit so zmluvou. Lebo susedia si tie priestory chcu prerobit (asi nejaky kutilsky kutik) a ked im dajme tomu po 5 rokoch vyprsi zmluva, maju obavy, aby o uz upravene priestory len tak neprisli. Vie mi na toto niekto poradit nejaku formulaciu do zmluvy?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    gabikao Pozri príspevok
    Tak zajtra je schodza aj na tuto temu a predbezne sa vyskytli otazky, ze ako to urobit so zmluvou. Lebo susedia si tie priestory chcu prerobit (asi nejaky kutilsky kutik) a ked im dajme tomu po 5 rokoch vyprsi zmluva, maju obavy, aby o uz upravene priestory len tak neprisli. Vie mi na toto niekto poradit nejaku formulaciu do zmluvy?
    Navrhnite nájomnú zmluvu na dobu určitú podľa z. 116/1990 napr. na 10 alebo 20 rokov. Takáto nájomná zmluva sa nedá vypovedať, jedine zo zákonom daných dôvodov. Takto budú mať tí nájomcovia istotu, že ich investícia nebude zbytočná najbližších 10 - 20 rokov.

    Alebo zakomponovať do zmluvy, že v prípade predčasného odstúpenia od zmluvy sa nájomcovi uhradia náklady, ktoré vynaložil na rekonštrukciu.

    rozdelenie spolocnych pivnicnych priestorov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.