Zavrieť

Porady

Leasing-tabuľka v exceli

Vypracovala som tabuľku v exceli na leasing pre jednoduché účtovníctvo. Všetky šedé plochy=vzorce. Neprepisovať!!! Ak by náhodou niečo nesedelo, dajte vedieť, prosím. Dúfam, že vám pomôže.
Dodatok 18/04/2007 17:35
Tabuľku si stiahlo 3111 poraďákov, čo ma veľmi teší. Ak len 100-tina z nich ju využíva, malo zmysel ju robiť.
Tabuľka je už trochu zastaralá a preto dochádza k výmene za novšiu. Stávalo sa, že boli reklamácie na niektoré výpočty(len u pár poraďákov, z čoho mi vyplynulo podozrenie na prepísané vzorce) a tak som tabuľku mierne upravila a vzorce zabezpečila. Súčasne ju nájdete aj v sekcii Dokumenty, ale až po odobrení Richardom (administrátorom).
Dodatok 30/07/2007 11:29
V príspevku č.110 je priložená tabuľka s odomknutými vzorcami pre výpočet odpisov a aj návod na úpravu vzorcov podľa vlastnej potreby(mesiac obstarania).
Naposledy upravil Marína : 17.12.07 at 07:54
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
chavallee
Ahoj, Marina, Vcera som sa posprtala s Tvojou tabulkou, je super, kadeco som si este poprirabala, ale kedze som zivnostnik, ktory si zatial robi priznanie sam, priznam sa, ze asi to nebudem mat uplne podla uctovnickeho poriadku, ale co uz... k tomu lizingu sa preto teraz spytam este raz, ako sa pytala moja predchodkyna (chap: necitala som si ziadne zakony ci pravne predpisy pre uctovnikov a dufam, ze to aj vdaka Tebe zvladnem aj bez citania)
... Ked som dala akontaciu napriklad 20%, tak mam na vyber a mozem si celu dat do nakladov v roku, kedy bola vyplatena, alebo musi byt prepocitana podla poctu mesiacov na cele obdobie lizingu (ako som vytusila z Tvojej tabulky)?????

Nemyslím , že by si mala zákonom povolené akontáciu účtovať do nákladov v roku uzatvorenia finančného prenájmu MV- tá tam nepatrí jednorazovo.
K tomu , aby si pochopila účtovanie o finančnom prenájme si preštuduj zákon o dani z príjmu §2 písm s/ ,§17 ods. 26 , § 19 odst.3 písm o / ďalej si preštuduj čo sa týka DPH § 25 odst.6 a nakoniec odpisy §26 ods.8,9,10 menovaného zákona .Inak skutočne sa nepohneš .To nie je len dosadiť do tabuľk y , ale musíš pochopiť podstatu účtovania lízingu .


Druha otazka: Pokial som v priebehu min. roka (jul) kupila prve auto na lizing, to ale malo totalku v oktobri, ktora bola vysporiadana az teraz v marci, akontaciu zlozenu na toto auto mam dat ako naklad celu do minuleho roka??

Upresnenie: Prva otazka sa tyka az druheho auta na lizing, nie havarovaneho.

Dakujem za odpoved.

Eva
..............................
0 0
chavallee chavallee

chavallee je offline (nepripojený) chavallee

Ahoj, Marina.

Dakujem za odpoved. Ozaj intenzivne sledujem pribuzne temy na porade, vela som si toho popozerala a nechcem, aby to vyznelo tak, ze "mi spravte" Tabulku som si tiez poiriadne pozrela, velmi vela veci som si tam aj prirobila, deailne som si to vyrobila pre obe moje auta (vid aj predosle otazky, pls.), ale napriek tomu si neviem odpovedat na jednu uplne konkretnu otazku. A mozno hej, len si z tej tabulky, o ktorej hovorime, nie som ista.

DPH k akontacii mam dat do nakladov ku dnu, ked bola zaplatena, alebo aj tu mam prepocitat poctom splatok a pridavat k nakladom mesacne popri riadnych mesacnych splatkach (bez casti istiny, ktora sa odpisujeku koncu roka, pravdaze.)???

Nie som platcom DPH.

Jednoducho neviem, ci si celu DPH zaplatenu z akontacie pri preberani auta mam dat do nakladov 2005, alebo aj tu rozlozit medzi splatky na cele 3 roky.

Tiez, viem, ze mate vela prace, prosim, mozes sa pozret aj na moje predosle otazky?

Dakujem.
Eva
0 0
chavallee chavallee

chavallee je offline (nepripojený) chavallee

sway
DPH priamo do nákladov!!!!


Ahoj, SWAY.

Dakujem. Ale kedze po hodinach na porade nejak stracam schopnost presne si vykladat pouzivanu hantyrku , aby som sa viac nestrapnovala si radsej [potvrdim>

DPH priamo do nakladov znamena teda, ze ked bola zaplatena v oktobri, tak je cela nakladom v minulom roku??

...inac normalne som znesitelne inteligentna...

dik, eva.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Nie DPH nebudeš uplatovať jednorazovo do výdavkov v roku uzatvorenia zmluvy a úhrady , DPH si úplatníš postupne do výdavkov spolu s úrokom, poistným zákonným resp. havarijným .Ani akontáciu nemôžeš jednorazovo uplatniť do výdavkov ovplyvňujúcich ZD.

Akontáciu účtuješ ako výdavok neovplyvňujúcich ZD - iný .
0 0
chavallee chavallee

chavallee je offline (nepripojený) chavallee

Zita5
Nie DPH nebudeš uplatovať jednorazovo do výdavkov v roku uzatvorenia zmluvy a úhrady , DPH si úplatníš postupne do výdavkov spolu s úrokom, poistným zákonným resp. havarijným .Ani akontáciu nemôžeš jednorazovo uplatniť do výdavkov ovplyvňujúcich ZD.

Akontáciu účtuješ ako výdavok neovplyvňujúcich ZD - iný .

Takze pokial akontacia bola napiklad 100000, DPH 19000 (oktober 2005)tak toto DPH rozpocitam na pocet splatok (36) a ako naklad za rok 2005 uplatnim iba 3/36 tiny z celeho DPH?? Zvysne 36tiny rozlozim na nasledujuce mesiace trvania lizingu??

dakujem
eva
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
chavallee
Takze pokial akontacia bola napiklad 100000, DPH 19000 (oktober 2005)tak toto DPH rozpocitam na pocet splatok (36) a ako naklad za rok 2005 uplatnim iba 3/36 tiny z celeho DPH?? Zvysne 36tiny rozlozim na nasledujuce mesiace trvania lizingu??

dakujem
eva
Budeš postupovať presne podľa splátkového kalendára október,november,december .Však choď do vzorovej tabuľky a porovnaj v nej splátkový kalenár s peňažným denníkom , presne po mesiacoch , všimni presne čo Marína uvádza v účtovaní peňažného denníka .Ešte raz si to dobre pozri , pomaly a porovnávaj .
0 0
laguna laguna

laguna je offline (nepripojený) laguna

DPH z akontácie ma v tabulke ako jednorazovy odpis, ja som to dal jednorazovo, ostatne dph rozučtovavam podla jednotlivych stvrtrocnych splatok.
0 0
tara05 tara05

tara05 je offline (nepripojený) tara05

Prosím vás dobre tomu rozumiem, že ked živnostník uhradil v r.2005 iba 10 splátok tak len tých desať splátok rozáčtujem aj ked ich malo byť 12?
0 0
Lisa Lisa

Lisa je offline (nepripojený) Lisa

Nezdá sa mi to OK, nakoľko je v tabuľke účtovný odpis 6tis. za rok 2004 - čo má byť daňový náklad, ale v denníku za rok 2004 je zapísané v nákladoch až 16tis. (bez poistného). Nemal byť v nákladoch len účtovný odpis + poistné?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Lisa
Nezdá sa mi to OK, nakoľko je v tabuľke účtovný odpis 6tis. za rok 2004 - čo má byť daňový náklad, ale v denníku za rok 2004 je zapísané v nákladoch až 16tis. (bez poistného). Nemal byť v nákladoch len účtovný odpis + poistné?
Lisa, čo v tabuľke nie je O.K.? Ja tie čísla, ktoré uvádzaš som tam nedávala a ani ich tam nevidím.
1./ V tabuľke odpisov je za r. 2004 vypočítaný odpis za 1(12/2004) mesiac 6653, ktorý uvedieš v uzávierkových operáciach ako ID k 31.12.2004. Odpisy som v tabuľke v časti účtovania do PD nedávala z dôvodu, že splátky mi prevádza zo splátkového kalendára a chcela som, aby bol viditeľný súvis a hlavne súčtová kontrola za všetky splátky.
2./ V PD je za r. 2004 účtované len 27.12. a sú tam účtované tieto sumy:
NZD(finanč. lízing) 91.449,90
OZD(prev. réžia-povinné poistenie) 388
OZD(prev. réžia-havarijné poistenie) 932
OZD(prev. réžia-DPH) 17.375,50
spolu 110.145,40
Tabuľka je pre osobné motor.vozidlo, preto DPH je výdavok OZD.
Naposledy upravil Marína : 25.03.07 at 20:38
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

Marína VEĽKA VĎAKA ZA TABUĽKU
Je vazne super.

Vsetko som si pekne vyplnila, ale predsa mam otazku, aby som sa utvrdila, ze to mam dobre.

mam vysokozdvizny vozik na 48 mesiacov
kupna cena je na zmluve 0, ale hned pod tym je poplatok za prevod vlastníctva 100 sk + 19 sk DPH - spolu 119 sk
Ja som to zaradila do splatkoveho kalendara na koniec, k poslednej splatke za leasing. Tym padom je to aj v tabulke zavazky na konci.
Mam to dat aj do prevadzkovej rezie k poslednej splátke, alebo to dat k obstaravacej cene a vypocitat odpisy?
Mne sa viac pozdava dat to do prevadzkovej rezie.

Dakujem
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

prosiiiim pozrite sa mi na to niekto
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Katka, aj ja si myslím, že to ide do PR, ak táto suma bola myslená tak, že je to poplatok za úkony, ktoré musí vykonať lízingová spoločnosť v súvislosti s ukončením lízingu a nie je to časť sumy za MV. Možno sa ešte niekto pripojí so svojim názorom.
0 0
vera34 vera34

vera34 je offline (nepripojený) vera34

Súhlasím s Marínou, dala by som ten poplatok 100,- bez DPH do réžie, keď to podnikateľ uhradí, lebo v zákone o dani z prijmov, §26,ods.8 sa hovorí, že obst.cena predmetu leasingu sa zvýši len o náklady vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania.
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

Marina a vera34 dakujem vam.
dala som si to do tabulky do prevadzkovej rezie
0 0
jmparazit jmparazit

jmparazit je offline (nepripojený) jmparazit

Marína
Novelou Zák. 659/2004 Z.z. sa Zák. 595/2003 Z. z. O dani z príjmu k 1. 1. 2005 zmenil. Z § 19 ods. 3 o) vyplýva, že nájomné pri finančnom prenájme sa premietne do základu dane v súlade s účtovníctvom, lebo sa vypúšťa slovo „rovnomerne“.

Dobre tam je napísané "úrok pri finančnom prenájme zahrnovaný do základu dane počas celej doby trvania finančného prenájmu podľa osobitného predpisu,1)"
kde je napísané, že si uplatňujem do réžie v JU aj DPH, ked nie som platcom DPH?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
jmparazit
Dobre tam je napísané "úrok pri finančnom prenájme zahrnovaný do základu dane počas celej doby trvania finančného prenájmu podľa osobitného predpisu,1)"
kde je napísané, že si uplatňujem do réžie v JU aj DPH, ked nie som platcom DPH?
možno to tam napísané nie je, ale je to pravidlo, ak nie si platca DPH a máš doklady s DPH, tak idú do nákladov.
0 0
jmparazit jmparazit

jmparazit je offline (nepripojený) jmparazit

sway
možno to tam napísané nie je, ale je to pravidlo, ak nie si platca DPH a máš doklady s DPH, tak idú do nákladov.
Ale ked kúpim auto v hotovosti tak DPH ide odpisov nie?
0 0
Antonia Jendrišáková Antonia Jendrišáková
Tvoja priateľka
Súčasťou obstarávacej ceny nie je DPH u plátcov ani u neplatcov. V JÚ sa zaúčtuje do prevádzkovej réžie pri jednotlivých splátkach.
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

Tá tabuľka je naozaj úžasná a veľmi mi pomohla!!!!!!!
Chcela by som sa na základe nej spýtať tieto kontrolné údaje:
Celkovo v nákadoch bude v roku 2004 25.348,50 SK
v roku 2005 121.814,50 SK
v roku 2006 116.424,40 Sk
v roku 2007 102.316,40 SK?
A čo sa týka vykazovania vo výkaze majetku a záväzkov:
stav majetku k 31.12.2004 bude 232.841,40 SK
k 31.12.2005 bude 153.009,10 SK
k 31.12.2006 bude 73.177,- SK
k 31.12.2007 bude 0,- SK?

záväzky k 31.12.2004 148.044,20 SK
31.12.2005 104.257,90 SK
31.12.2006 55.081,50 Sk
31.12.2007 0,- SK?
najmä tieto zavazky ma zaujimaju.
pretoze v DUPP č.2-3/2007 je priklad lizingu s tymito istymi cislami. tam je uvedene, ze na zaciatku je zavazok voci prenajimatelovi z fin. prenajmu vo vyske istiny a tento sa kazdou splatkou znizuje. prvy- krat ho znizili o 4.897,-. potom 3.457,9 ....atd
nerozumiem co s tou jednorazovou splatkou a spracovatelskym poplatkom. keby som to takto ratala, tak na konci zostane suma 86.552,9
ostatne zavazky (DPH,poistne, fin. vynos) kazdou splatkou vznikaju a jej uhradenim zanikaju.
podla vasej tabulky to vyzera tak, ze zavazky vznikaju vo vyske splatky, teda aj vratane casti istiny a jej uhradou zanikaju?
dakujem
0 0
Načítať ďalšie