Zavrieť

Porady

Fond pracovnej doby

Ahoj poradaci,potrebovala by som sa v niecom uistit.Ked mame napr.april: v aprili je 20 pracovnych dni po 8 hod. to je fond prac.casu 160 hod.,a su dva sviatky to je 16 hod.chcem sa opytat ci do fondu odpracovaneho casu pocitam,ze zamestnanec odpracoval 176 hodin
Usporiadat
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Podľa § 122 ods. 3 ZP: "Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

Podľa mňa fond pracovného času je 20+2 = 22 dní x príslušné hodiny (ak tie dva dni sviatku pripadli na pracovné dni). Pretože ak by tam sviatok nebol, zamestnanec by musel prísť do zamestnania.
0 0
Monet Monet

Monet je offline (nepripojený) Monet

Dakujem,aj ja som si to tak myslela,len som sa chcela uistit.Ak nahodou aj zamestnanec pracuje cez sviatok napr.5 hodin tak mu pocitam ze odpracoval 8+5h a potom mu poskytnem 5 hod.nahr.volna
0 0
slancik slancik

slancik je offline (nepripojený) slancik

Zdravim, súhlasim že sa sviatky započitávajú do fondu pracovného času. No mal by som jednu otazku v suvislosti témou:Či platí že sa sviatky započitávaju do fondu pracovnej doby aj pri nerovnomerne rozvrhnutej pracovnej dobe. Lebo v tomto prípade ma pracovník zaplatený sviatok len v prípade že mu vyjde smena podľa harmonogramu na deň sviatku. Tak by bolo nespravodlivé aby sa sviatky započítavali všetkým pracovníkom do fondu prac.doby.
0 0
Michal P. Michal P.

Michal P. je offline (nepripojený) Michal P.

Môj zamestnávateľ vypracoval od 1.1.2008 rozpis zmien v nepretržitej prevádzke na jednotlivé mesiace podľa schémy:
11,5h-deň
11,5h-noc
voľno
voľno
voľno
11,5h-deň
11,5h-noc
Podľa tohto rozpisu pri 37,5 hodinovej týždennej pracovnej dobe nie je ani v jednom mesiaci pokrytý fond pracovnej doby.Chýba priemerne 23h každý mesiac.Tvrdí že chýbajúce hodiny budú vykryté zastupovaním počas dovoleniek alebo PN.Tak sa stáva že náš vedúci podľa vlastného uváženia rozdeľuje zastupovania podľa vzťahu k tomu-ktorému pracovníkovi.
Ďalej sa stáva že pracovník ktorý má málo zmien musí počas letných dovoleniek odpracovať aj viac hodín ako je mesačný fond pracovnej doby.Nemusím ani zdôrazniť že hodiny naviac sú bez nadčasového príplatku.
Chcel by som ešte dodať že máme hodinovú mzdu+prémie+paušálne príplatky za SO,NE a sviatky a týmto rozpisom sa nám znížil plat o cca 3.000 Sk mesačne.
Je tu všetko v poriadku?
Naposledy upravil Michal P. : 08.05.08 at 12:17
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Nie je to v poriadku. Pracovné zmeny musia byť rozvrhnuté tak, aby bol naplnený dohodnutý fond pracovného času. Teda ak ste 3-zmenná prevádzka a nemáte dohodnutý kratší pracovný čas, musia byť zmeny rozvrhnuté tak, aby priemerný týždenný pracovný čas za príslušné obdobie bol 37,5hod.(viď §87). Rozvrh zmien je zamestnávateľ povinný oznámiť najmenej týždeň vopred (§90 ods.9). Podrobnejšie sa o tom dozvieš v §85 - ZP a nasl.
0 0
Michal P. Michal P.

Michal P. je offline (nepripojený) Michal P.

Súhlasím hoci nie som odborník na ZP.Som dlhšiu dobu presvedčený že rozpis zmien by mal zabezpečiť možnosť odpracovania fondu pracovného času nielen ročného ale aj mesačného a týždenného kvôli rovnomernosti rozvrhu hodín.Ešte je tu otázka keď robím v mesiaci viac hodín ako je mesačný fond, či mi patrí príplatok za nadčas, v prípade keď vedúci tvrdí že minulý mesiac som mal menej hodín ako bol mesačný fond a nepatrí mi? Som platený hodinovkou čiže menej hodín=menej peňazí, viac hodín=žiadny príplatok?
Naposledy upravil Michal P. : 09.05.08 at 10:03
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Príplatok za nadčas patrí len v prípade, že ide o prácu nadčas a za túto prácu si nečerpáš náhradné voľno. Definícia práce nadčas je v § 97:
Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
0 0
Michal P. Michal P.

Michal P. je offline (nepripojený) Michal P.

Mohol by som dostať kontakt na Vás e-mail, skype?
môj mail: misko.p(a)azet.sk
Naposledy upravil Michal P. : 09.05.08 at 10:39
0 0
glogol glogol

glogol je offline (nepripojený) glogol

Zdravim. Píše sa v Zákoníku práce že sa Fond pracovnej doby (alebo sa používa pojem Fond pracovného času ?) musi dodržať na ročnej báze ? Aj u pracovníkov s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom (kolotoč) to treba sledovať ? Aj u pracovníkov s hodinovou mzdou ? Vďaka.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Pozri tieto témy a priložený súbor.
http://www.porada.sk/t24609-rozvrhnu...vnom-case.html
http://www.porada.sk/t82685-nepretrz...-prac-cas.html
http://www.porada.sk/t31652-rozvrh-z...prevadzka.html
Zdroj textu v priloženom súbore enoviny.sk

Naposledy upravil Marína : 01.09.08 at 17:08
0 0
glogol glogol

glogol je offline (nepripojený) glogol

Vďaka. Ale u nas vo firme sa prestava "zrovnavat" odpracovany čas s FPČ (fondom pracovného času) na mesačnej báze a dokonca i na ročnej báze. Teraz neviem či to je alebo nie je porušenie zakonika alebo nie. Proste ľudia dostanú tolko kolko odpracuju a basta. Jeden mesiac viac jeden mesiac menej. Je to OK? Ono odpracovany čas im na 95-99% padne do FPČ ale neviem či to nemusí byť na 100%.
0 0
glogol glogol

glogol je offline (nepripojený) glogol

Marína - Eva, píšem ešte raz, pravdepodobne moju otázku nik nepochopil. Nikde v Zákonníku práce som nenašiel pojem "Mesačný resp ročný fond pracovného času". V tej príhohe spominate postup ale používate pojem JE MOŽNÉ " ...je možné postupovať tak, že sa na konci kalendárneho mesiaca sčíta skutočný počet odpracovaných hodín a porovná sa s počtom pracovných hodín ... ". JE MOŽNÉ. Ale je to nutné ak zamestnancom na cca 95% padnú odpracované hodiny do Fondu pracovného času ? A to aj ročne aj kvartálne. Neporušíme nič ak niektorým zamestnancom budú ročne chýbať 2 - max 3 smeny a niektorí budú mať napr. 2 - max 3 smeny naviac ? Samozrejme zaplatené ale normálne, podľa počtu odprac. hodín, nie ako nadčas....
0 0
glogol glogol

glogol je offline (nepripojený) glogol

Zaverom si odpoviem sam opravte ma ak sa mylim. Ak v našom prípade rozvrh pracovných zmien zabezpečuje pri 7,5 hod pracovnej zmene max 37,5 hod pracovný týždeň, nie je podstatný fond pracovného času na jednotlivé mesiace. A aj keď niektorým zamestnancom v kalendárnom roku vzniknú cca 2 zmeny nad fond pracovného času na kalendárny rok, neznamená to že pravovali v nadčase, hlavné je dodržať týždenný fond.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

glogol, ľutujem, text v priloženom súbore nie je mojim textom. Čerpala som z internetu tu (klikni). Do svojho príspevku doplním zdroj.
0 0
burianovaiveta burianovaiveta

burianovaiveta je offline (nepripojený) burianovaiveta

Potreboval by som vediet font pracovnej dobe za mesiac september. Pracujem v nepretržitej prevádzke. Podľa kolektívnej zmluvy mám týždený fond pracovnej doby 35 hodín za mesiac september. Zamestánavateľ mi tvrdí že môj fond pracovnej doby je 154 hodín.
0 0
kiwwik kiwwik

kiwwik je offline (nepripojený) kiwwik

Fond pracovnej doby na mesiac september je 165 hod. Týždenný fond 37,5 hod. To je pre tých čo pracujú 8 hod. 0,5 hod majú prestávku, t.j. 7,5 hod čistý prac.čas.
Ale u teba to záleži akú zmluvu máš podpísanú. Podľa toho ako píšeš máš 7,5 hod prac dobu - 0,5hod prestávka = 7 hod čístý prac čas a z toho vychádza 154 hod fond. A tak.
0 0
Katarina24 Katarina24

Katarina24 je offline (nepripojený) Katarina24

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či sa majú zarátať hodiny za sviatok do fondu pracovnej doby pokiaľ zamestnanec pracuje 5 dní v týždni, pričom 1 deň má náhradné voľno a 1 deň pracuje v sobotu alebo nedeľu, čo mu vychádza raz za mesiac.

Ďakujem za rýchlu odpoveď
0 0
Eulaly Eulaly

Eulaly je offline (nepripojený) Eulaly

Prosím Vás, počítajú sa do fondu pracovného času aj sviatky? Mamka pracuje od 9h-21h: 2dni pracuje, 2dni voľna, 2dni pracuje, 2dni voľna... v zmluve má uvedenú iba pracovnú dobu od 9-21h a to, že ak pracujú v deň sviatku, majú 50%-tný príplatok.
V apríli bolo 20 prac. dní a 2 sviatky. Mamka vyšlo v tento mesiac odrobených iba 144 hodín. Na sviatky jej nevyšla smena, takže ich nemala odpracované, teda ani zaplatené. Účtovníčka jej počítala fond pracovného času spolu so sviatkami, teda 176hod a keďže jej na sviatky nepripadli smeny, chýbali jej hodiny. Preto jej účtovníčka strhla 4 dni dovolenky. Je to v súlade so zákonom? Je to správne? Mamka sa rozprávala s jednou známou účtovníčkou a tá jej tvrdila, že jej nemala právo strhnúť 4dni dovolenky, ale iba dva, keďže jej na tie dva sviatky smeny nepripadli. Aj ostatným zamestnancom pracujúcim v iných predajniach tohto nákupného centra vraj počítajú fond pracovného času bez sviatkov (teda vlastne podľa toho, či im pripadla smena na sviatky). Ako to má správne byť? Ďakujem veľmi pekne...
0 0
verenka@azet.sk verenka@azet.sk

verenka@azet.sk je offline (nepripojený) verenka@azet.sk

Dobrý deň mám problém ale opačný ako kolegovia. A možno sa bude a možno sa už týka aj iných. Totiž z prevádzkových dôvodou ( kríza) bolo nutné skrátiť týždenný pracovný čas zamestnancov. Pracujú a majú v PZ zakotvený prac.čas 37a1/2 týždenne čiže nepretrž. Ibaže v najbližšej budúcnosti z dôvodu ( krízy ) majú prácu len na 30hod.týždenne. ako by sme mali postupovať. oznámiť zamestnancom a dodatkom upraviť prac.čas? alebo tie chýbajúce ´hodiny dať odpracovať inak aby bol naplnený pra.fond? znížiť počet zamestnancov? mám toľko otázok.... ďakujem za skorú odpoveď
0 0
Ančika Ančika

Ančika je offline (nepripojený) Ančika

Anna M
verenka@azet.sk Pozri príspevok
Dobrý deň mám problém ale opačný ako kolegovia. A možno sa bude a možno sa už týka aj iných. Totiž z prevádzkových dôvodou ( kríza) bolo nutné skrátiť týždenný pracovný čas zamestnancov. Pracujú a majú v PZ zakotvený prac.čas 37a1/2 týždenne čiže nepretrž. Ibaže v najbližšej budúcnosti z dôvodu ( krízy ) majú prácu len na 30hod.týždenne. ako by sme mali postupovať. oznámiť zamestnancom a dodatkom upraviť prac.čas? alebo tie chýbajúce ´hodiny dať odpracovať inak aby bol naplnený pra.fond? znížiť počet zamestnancov? mám toľko otázok.... ďakujem za skorú odpoveď
Môžeš si vybrať hociktorú z možností, alebo aj skombinovať všetky. Treba si zvážiť čo je pre firmu výhodnejšie, a potom samozrejme záleží aj na tom, s čím budú zamestnanci súhlasiť. Ak máte odbory, zamestnaneckú radu alebo aspoň zástupcu zamestnancov, tak by som to riešila spoločne s nimi. Všetko sa dá, ak je možná obojstranná dohoda.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať