Zavrieť

Porady

Drazba

Mily poradaci!


Chcela by som vas poprosit o radu zaciatkom maja sme isli na jednu drazbu ohladom bytu vstupili smedo drazby dali potrebnu financnu zabezpeku 120000,-Sk a licitovali manzelovi sa to podarilo dotiahnut do uspesneho konca....problem bol v tom ze poskonceni drazby na nas vysli s tym ze preberame na seba pohladavku aj 200000,-po predchadzajucich majiteloch byttu ....nakolko ten byt nebol v bohvieakom stave sme sa rozhodli od toho ustupit.....chcela by som sa vas opytat do drazobnej spolocnosti som poslala ziadost o vratenie financnej zabezpeky nakolko nam do dnesneho dna nic neprislo a prebehla druha drazba manzel sa tam rozhodol volat a oni mu povedali ze nam poslu naspat nieco okolo 15000,-sk



chcem sa vas opytat ci neviete niekto poradit ako postupovat v takomto pripade ci existuje nejaky zakon



vsetkym vam velmi pekne dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    milanko222 je offline (nepripojený) milanko222

    Vylúčený člen milanko222
    V Košiciach píšu :

    1. Dražobná zábezpeka sa v prípade vydraženia predmetu dražby započíta do ceny dosiahnutej vydražením.
    2. Neúspešným dražiteľom je organizátor dražby povinný vrátiť dražobnú zábezpeku, ak o to požiadajú do 30 dní od konania dražby, resp. od termínu, keď písomne oznámia adresu alebo účet, na ktorý treba dražobnú zábezpeku vrátiť.
    3. V prípade, že vydražiteľ nezaplatí cenu dosiahnutú vydražením v termíne, ktorý je stanovený v oznámení o vyhlásení dražby alebo v zápisnici o dražbe, prechod vlastníctva sa nerealizuje a dražobná zábezpeka prepadá v plnej výške v prospech organizátora dražby /ako zmluvná pokuta/.

    Takže treba prečítať pred dražbou , čo píšu a toho sa držať

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Krasny priklad ako prist o peknu sumu penazi. Prv nez ste sa drazby zucastnili, ste sa mali dokladne pravne vyzbrojit. Drazby maju svoje presne pravidla, a mate smolu, ze ste na nu isli nepripraveny. Minimalne aspon zakon c. 527/2002 ste mali prestudovat - 10 stran nie je take zlozite precitat. Teraz je vsak uz neskoro plakat nad rozliatym mliekom. Citujem par paragrafov, aby sa nedostali do podobneho maleru aj ini a neprisli tak uplne zbytocne o peniaze.

    § 20
    Priebeh dražby
    (6) Dražba sa otvára vyvolaním. Obsahom vyvolania je
    označenie a opis predmetu dražby a jeho odhadnutá
    alebo zistená cena, údaje o právach a záväzkoch na
    predmete dražby viaznucich a s ním spojených
    , ak majú
    podstatný vplyv na hodnotu predmetu dražby, údaje
    o nájomných zmluvách týkajúcich sa predmetu dražby
    a záväzkoch z nich vyplývajúcich, najnižšie podania
    a najnižšie prihodenie. Ak je predmetom dražby kultúrna
    pamiatka, uvedie licitátor aj túto skutočnosť.

    Toto ste asi na drazbe prepoculi a preto ste ostali neprijemne zaskoceni, ze jestvuje este dalsi zavazok (nie pohladavka ) spojeny s drazenou nehnutelnostou. Je tiez mozne, ze to tak nebolo, cize vyska zavazku v uvode pri vyvolavani spomenuta nebola (comu vsak moc neverim), vtedy by sa mozno dalo nieco robit.

    § 25
    Výťažok dražby a úhrada nákladov
    (3) Ak je dražba zmarená vydražiteľom, dražobná zábezpeka
    zložená vydražiteľom vrátane jej príslušenstva
    sa použije na úhradu nákladov zmarenej dražby. Ak sa
    koná opakovaná dražba, zúčtuje sa zostávajúca časť
    dražobnej zábezpeky zložená vydražiteľom, ktorý spôsobil
    zmarenie dražby, na náklady opakovanej dražby. Po
    úhrade nákladov dražby a opakovanej dražby sa zostávajúca
    časť vráti vydražiteľovi, ktorý spôsobil zmarenie
    dražby.

    (4) Vydražiteľ, ktorý spôsobil zmarenie dražby, je povinný
    na vyzvanie dražobníka uhradiť tú časť nákladov
    dražby, ktorú nepokrýva dražobná zábezpeka ním zložená;
    to platí aj na náklady opakovanej dražby konanej
    v dôsledku zmarenia predchádzajúcej dražby vydražiteľom.

    Na zaver, ak ist na drazbu tak urcite minimalne oboznameny so zakonom 527/2002 o dobrovolnych drazbach, s riadne prestudovanymi podmienkami drazobnej spolocnosti a najma prist na drazbu v casovom predstihu, aby ani nahodou neunikla podstatna informacia ovplyvnujuca moje dalsie rozhodovanie. Uff.

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    Vašou jedinou možnosťou je domáhať sa vrátenia dražobnej zábezpeky v občianskoprávnom konaní na súde. Musíte ale uniesť dôkazné bremeno v tom, že musíte preukázať, že dražba nebola vykonaná v súlade so zákonom nakoľko ste sa pred dražbou a ani počas nej nemohli dozvedieť o pohľadávke vo výške 200000,- k dražobnej veci,čím ste boli uvedený do omylu.
    Dakujem vam vsetkym velmi pekne za rychle odpovede prave nam prisla posta z drazobnej spolocnosti dam vediet co v nej bude

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Kara6666 Pozri príspevok
    aj ja by som potrebovala poradit ohladom dražby, našiel by sa niekto?
    Musíš napísať konkrétne, v čom chceš pomôcť...

    emamina je offline (nepripojený) emamina

    emamina
    ahojte..potrebovala by som poradit.......chceme vydrazit domcek....bola som sa pytat dotycnych,ci su ochotny sa vystahovat..bohuzial nenasla som ich doma,ale rozpravala som s matkou dlznika..ona mi na to odpovedala "a co pujdzem na ulicu?"a odisla...no ja som chcela pozriet aj dom zvnutra..no nereagovala na to,tak som odisla..moja otazka znie..MAM PRAVO vidiet ten dom zvnutra?a ak ho vydrazime ako ich vyzenieme prec s domu?na koho sa mame obratit?lebo vyzera to tak,ze dobrovolne asi nepojdu :-( a este jedna otazka..ak budem mat list vlastnictva,zbavim sa vsetkych tarch co mali oni?co sa tyka domu?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    emamina Pozri príspevok
    ahojte..potrebovala by som poradit.......chceme vydrazit domcek....bola som sa pytat dotycnych,ci su ochotny sa vystahovat..bohuzial nenasla som ich doma,ale rozpravala som s matkou dlznika..ona mi na to odpovedala "a co pujdzem na ulicu?"a odisla...no ja som chcela pozriet aj dom zvnutra..no nereagovala na to,tak som odisla..moja otazka znie..MAM PRAVO vidiet ten dom zvnutra?a ak ho vydrazime ako ich vyzenieme prec s domu?na koho sa mame obratit?lebo vyzera to tak,ze dobrovolne asi nepojdu :-( a este jedna otazka..ak budem mat list vlastnictva,zbavim sa vsetkych tarch co mali oni?co sa tyka domu?
    No tak majitelia ťa nie sú povinný pustiť do domu, pokiaľ si sa prišla na draženú nehnuteľnosť pozrieť sama. Na to sú určené dni a hodiny, dražobnou spoločnosťou, s nimi sa treba dohodnúť a ísť pozrieť hromadne danú nehnuteľnosť, o kt. máš záujem.
    V podstate čo sa týka tvojej dalšej otázky, že ak vydražíš dom čo potom. Tak tiež mi vrtala hlavou ale vlastníci dražobnej spoločnosti ma upozornili, na toto...
    http://www.justice.gov.sk/kop/pk/2003/pk104-041.htm a tam § 233

    § 233

    Neoprávnený zásah do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru

    (1) Kto protiprávne obsadí alebo užíva dom, byt alebo nebytový priestor iného, alebo kto oprávnenej osobe v užívaní domu, bytu alebo nebytového priestoru neoprávnene bráni, hoci bol v posledných dvoch rokoch za obdobný čin odsúdený alebo postihnutý, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
    (2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
    a) závažnejším spôsobom konania, alebo
    b) z osobitného motívu.

    Ked vydražíš nehnuteľnosť, stávaš sa vlastníkom už príklepom a vyplatením sumy. Takže bývalý majitelia domu, sú tým pádom v dome protiprávne. A bud pristúpia na dohodu a vysťahujú sa, alebo podáš na nich trestné oznámenie.

    Ale určite ešte pred samotnou dražbou sa informuj v dražobnej spoločnosti, mali by ťa usmerniť.

    emamina je offline (nepripojený) emamina

    emamina
    ahoj..dakujem za rady....:-) a je na to zakon do kolkych dni sa maju vystahovat?alebo to im urcujem ja?

    advokat mi povedal,ze bud pojdem za nimi sama,alebo dam zabezpeku a on pojde so mnou za nimi,aby mi ho ukazali..ale je dost mozne,ze nas dnu nepustia....

    no a kde mozem vidiet plan domu?ci tam je vobec wc...a tak...

    vdaka Bohu,ze mi ma kto poradit....

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    emamina Pozri príspevok
    ahoj..dakujem za rady....:-) a je na to zakon do kolkych dni sa maju vystahovat?alebo to im urcujem ja?

    advokat mi povedal,ze bud pojdem za nimi sama,alebo dam zabezpeku a on pojde so mnou za nimi,aby mi ho ukazali..ale je dost mozne,ze nas dnu nepustia....

    no a kde mozem vidiet plan domu?ci tam je vobec wc...a tak...

    vdaka Bohu,ze mi ma kto poradit....
    No presný zákon nie je,
    ty určíš do kedy majú vypratať nehnuteľnosť. Najlepšie písomnou formou. No neviem, čo som sledovala dražby a dražobné spoločnosti, tak každá pred dražbou mala vypísaný minimálne jeden hromadný termín, na obhliadku nehnuteľnosti. A nechceli dražobnú zábezpeku pred tým.
    A vtedy museli vlastníci strpieť obhliadku nehnuteľnosti, na oficiálnom termíne určenom dražobnou spoločnosťou.

    Čo sa týka plánu domu, a týchto vecí skús sa popýtať ich susedov, či neporozprávajú ako to tam majú, či majú wc a kupelku.

    Ináč dražiteľ Ti musí dať k nahliadnutiu súdnoznalecký posudok. Ak si ten prečítaš tak tam nájdeš čo všetko sa nachádza v dome. Tento posudok je presný, lebo podla neho sa dom ohodnotí ( ocení ). A zvyčajne je súčasťou vyhlásenia dražby.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    hafling Pozri príspevok
    chcela by som sa spýtať,čo sa stane ak nikto nekúpi draženú nehnuteľnosť?
    Vypíše sa opakovaná dražba a cena vyvolávacia sa zníži o 25%.

    hafling je offline (nepripojený) hafling

    hafling
    Čo sa dá spraviť ak zistíte,že znalecký posudok,ktorý dala spraviť dražobná spoločnosť nie je pdľa skutočného stavu?Napríklad v dome boli spravené úpravy(zbúrané priečky,postavené inde nové,okná zamurované atď.)a pôdorys je v pôvodnom stave.Nič nové tam nie je zakreslené.Ďakujem

    deno16 je offline (nepripojený) deno16

    deno16
    Dobrý deň,

    nie som odborník ani som nikdy nehnuteľnosť nekupoval prostredníctvom dražby, ale odporúčam sa s pôvodnými majiteľmi rozpravať ešte pred kúpov. Zákon bude síce na strane vlastníka, ale súdne spory sa môžu tahať aj niekoľko rokov. To znamena že pôvodný majiteľ sa z nehnuteľnosti neodstahuje a teda nový vlastník ho nemôže užívať. Ak sa mýlim tak ma upozornite!

    Lesaka je offline (nepripojený) Lesaka

    Lesaka
    Dobrý deň, čo v prípade, že dražba začala na nehnuteľnosť, ale právnik našiel dôvody na podanie trestného stíhania a chce to riešiť. Môže dražobník pozastaviť dražbu? A na základe aého doladu alebo dohody? Predpokladám, že sa také čosi musí hneď oznámiť dražobníkovi, že vec na nehnuteľnosť sa ide trestne riešiť. Pozastaví v takom prípade dražobník dražbu a ak, tak na základe akého dokladu? Vďaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.