Zavrieť

Porady

jubileum konateľa

Ahojte, chcem sa spýtať, môže si konateľ s.r.o. vyplatiť k narodeninám odmenu? Bude táto odmena zdaňovaná, budú sa z nej platiť odvody. Dnes mi povedal, že to je možné (povedal, že zo soc. fondu - ale to s mi nezdá - v zákone o soc. fonde som nič také nenašla). Poradte, kde by som mala hľadať? Vďaka za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    inuš je offline (nepripojený) inuš

    inuš
    pozri si § 118 Zákonníka práce. Uvedená odmena sa zdanuje, ale neplatia sa z nej odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Je na zamestnávateľovi, akú výšku odmeny určí. Toto nestanovuje žiadny predpis.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    AK má byť reč o nejakej odmene pri jubileu podľa § 118 Zákonníka práce, najskôr musí ten konateľ mať pracovnú zmluvu.

    Ak dáte konateľovi, ktorý má len odmenu za výkon funkcie konateľa, dohodnutú podľa Obchodného zákonníka, naviac odmenu pri príležitosti jeho jubilea, nie je možné považovať ju za odmenu podľa § 118 Zákonníka práce a treba takúto odmenu započítať do VZ na zdravotné poistenie.

    zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

    zltalienka
    Vďaka za odpovede inuš a p. Mihál. Pozrela som si §118 Zákonníka práce, ten sa týka zamestnancov. Konateľ nemá pracovnú zmluvu, to znamená, že by z odmeny pri narodeninách mal zaplatiť ZP. čo sa tyýa SP to zaplatit nemusí? A ako je to so zdanením, je táto odmena daňovo uznaný výdavok? Platí aj konateľ z tajto odmeny daň?
    ďakujem za odpovede.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Do SP neplatí z ničoho nič, a je to daňovo uznaný výdavok firmy.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    V rámci daňovej uznateľnosti by som odporučila zvážiť skutočnosť, čo zakladá povinnosť daňového subjektu k úhrade odmeny k "narodeninám" konateľa. Predpokladám aplikáciu obchodného práva a práv spoločníkov pri úprave nárokov konateľa v súvislosti s výkonom funkcie. Rovnako očakávam náročnú daňovú obhajobu ako aj dôkaznú núdzu daňového subjektu. Odporučila by som transparentné riešenie odmeny a jej nárokovateľnosť podľa obchodného práva.

    zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

    zltalienka
    Vďaka za odpovede p. Mihál a p. Acsová. Prajem pekný (aj keď u nás hmlistý) dník.

    zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

    zltalienka
    už viem, odkial to konateľ má, ukázal mi článok v novinách (trend), kde je napisané, ze "konateľ si môže vždy na narodeniny udeliť nezdanenú odmenu za životné jubileum". Naozaj sa táto odmena konateľa nezdaňuje?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Na tom článku som sa podieľal a mrzí ma, že vďaka mojej nepozornosti pri autorizácií sa do článku dostal tento nezmysel.

    Odmena konateľa je vždy zdaniteľný príjem.

    zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

    zltalienka
    Vďaka za odpoveď, p. Mihál.

    PS. Sa mi ráta keď sa človek prizná k omylu a nevykrúca sa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.