Zavrieť

Porady

Pleseň v nezateplenom byte

Máte skúsenosti s plesňou v nezateplenom byte? Okná sú plastové. Jedná sa o 45-50 ročný bytový dom. Je to stavba kombinácia tehla - betón. Konkrétne tento byt je pod rovnou strechou (nezateplenou). Moja rada... zatepliť. Tak strechu ako aj celý bytový dom a sledovať vzdušnú vlhkosť. Naučiť sa pravidelne vetrať a sledovať vzdušnú vlhkosť. Ale možno niekto má aj iné skúsenosti a dobré rady. Nakoľko sú obyvateľmi domu starší ľudia, dôchodcovia, ktorí nevidia riešenie v komplexnej obnove domu. Samozrejme ku kvalite bývania v plesňami opradenom byte ich netrápi. Oni predsa pleseň nemajú. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    u mamy sa to zateplením vyriešilo, ak si spomínaš, tak som takéto niečo zadávala cca pred rokom. Po zateplení, síce ešte neboli nejaké veľké zimy, ale prestalo zatekanie a tým aj vlhnutie stien a taktiež vytváranie pliesní. Nič s pôvodných rád, čo sa týka vetrania, prítomnosti izbových rastlín atď, nepomáhalo.

    sthruska je offline (nepripojený) sthruska

    sthruska
    Rozhodujúce je vyhnúť sa rosnej teplote. Tu pomáha
    1 zvýšiť teplotu vnútorného priestoru
    2 zabrániť ochladeniu stien zvonka

    V konečnom dôsledku zateplenie

    evula0 je offline (nepripojený) evula0

    evula0
    Ak nie je možné vonkajšie zateplenie,čo je jediná správna možnosť,nútia Vás do vnútorného zateplenia.
    Ak sa vnútorný povrch stien obloží "teplým" materiálom, povrchová teplota steny sa zvýši takmer na izbovú a pre plesne nebude na stene vlhké prostredie.Zároveň je potrebné vnútorný obklad urobiť tak, aby sa izbový teplý vzduch nedostal na pôvodnú studenú stenu(škárami poza obklad),lebo by tam kondenzovala voda a urobila by sa pleseň.Ak sa zateplí polystyrenom napr.5cm,mriežka, zahladenie a vrchná úprava(stierka alebo iná omietka), dosiahne sa aj celkom slušné zlepšenie celkovej teploty , odstránenie sálania studenej steny a zníženie potreby kúrenia. Môže sa zatepliť aj iným obkladom napr. tatran na laty s vloženým polystyrenom 2-3cm, ale tu treba medzi obklad a polystyren vložiť parozábranu. Keďže je to pod strechou, treba zatepliť aj strop(ale nie nalepením tých srandovných kociek asi 1 cm hrubých).Na strope je dobré použiť hrubší plystyren aj 10cm. Skúste to v jednej miestnosti a určite sa rozhodnete pokračovať.
    Ak sú steny domu narušené a vniká do nich vlhkosť, mali by ste riešiť opravu ako dom a pritom by mohlo dôjsť k zatepleniu zvonka.

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Pri vonkajsom zatepleni sa posuva rosny bod smerom von zo steny a o to nam pri vonkajsom zatepleni zatepleni ide , pri vnutornom zatepleni sa posuva rosny bod smerom dovnutra steny a to je najvacsi problem vnutorneho zateplenia, pretoze tam vznika problem kondenzacie a naslednej pliesne.Takze vnutorne zateplenie je ovela vacsi problem, ako vypada na prvy pohlad a aplikuje sa iba tam, kde je vonkajsie zateplenie nemozne, najma u budov chranenych pamiatkovym zakonom a pod.

    Pleseň v nezateplenom byte

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.