Zavrieť

Porady

Pokladničné bločky budú musieť vydávať aj údržbári či účtovníci

Ministerstvo financií tuší, že mnohí podnikatelia sa vyhýbajú vydávaniu daňových dokladov za platby v hotovosti. Bez prieskumov, koľkým podvodom zabránia, a analýz, aké výsledky navrhované opatrenia prinesú, prišli s pomerne radikálnym riešením.

Stanovilo nové technické požiadavky, pre ktoré si bude časť podnikateľov musieť kúpiť nový model. A zavarilo aj živnostníkom.
Ruší im možnosť prijímať hotovosť bez toho, aby vlastnili pokladnicu. Inými slovami, prikazuje ju kúpiť aj tým, ktorí ju doteraz nepotrebovali – ak chcú hotovosť prijímať naďalej.

Povinnosť sa týka všetkých živnostníkov. Navyše, pre nové technické požiadavky budú musieť meniť a upravovať pokladnice aj obchodníci.

Zdroj: http://www.etrend.sk/podnikanie/riad...ic/149527.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

cathyc Pozri príspevok
Pokiaľ príde platba na účet aj keď iba vložením, nemáš dôvod vystavovať doklad z ERP. Celá transakcia bude zaznamenaná na účte. Ja sosobne nevidím problém ani v tom, že okamžite po prevzatí hotovosti vložím tie peniaze na účet ja osobne. Platba bude zobrazená na účte a je jedno kto bude mať na vkladovom lístku svoje osobné údaje. Zákazníkovi môžem tento doklad odovzdať. Kto mi dokáže, že sme spolu neboli v banke, tam mi odovzdal peniaze a ja som ich vložila na účet pokiaľ si on zapálil zdravotnú cigaretku. Bolo to predsa bezodkladne po prevzatí hotovosti.Inak toto bol skôr žart, ale aj tak, ak by sa niečo také aj stalo, pojdem trebars aj na súd a to, že platba prebehla cez účet mi musia uznať. Poprípade požiadam o vklad známeho. To isté predsa mohol spraviť klient sám. Podľa mňa táto nezmyselnosť sa zo zákona úplne vylúči. Je to pritiahnuté za vlasy. Keď som už raz vystavila faktúru, tak aký dôvod by som mala na to nepriznať príjem v hotovosti? V PU predsa okamžite pri vystavení fa sa mi dostáva táto suma do daňového okruhu a pri JU, minimálne pri prerušení, alebo ukončení podnikania. Ak by som chcela stopiť príjem, tak môžem mať barak obsypaný ERP-čkami a urobím to. Ak taký úmysel nemám, tak to proste nespravím. Dôkazom tohto tvrdenia sú sami servisáci, keď dajú klientovi možnosť zaplatiť vraj menej ak nebude žiadať doklad. Samozrejme toto nerobia len oni. Príklad bol však oveľa výstižnejší ako, ktorý koľvek iný, práve kvôli tomu, že chlapík čo mne dáva reťaze na ruky sa mi pri tom pekne smeje do tváre Trošku mi to pripomína začiatky v mojom podnikaní, začiatok 90-tych rokov. Vtedy keď som prišla na DU, tak som sa priamo od správcu dozvedela, že všetci podnikatelia sme potencionálni neplatiči a podvodníci. Dnes sa pomery mierne zlepšili, aspoň čo do správania sa správcov.
Ten kto nemá povinnosť viesť hotovostné tržby na ERP, bude môcť aj naďalej príjmať hotovosť cez PPD. Takže už aj tu je vidno nezmyselnosť celého honu na čarodejnice. Okrem toho, čo je už toto za nezmysel, že doposiaľ ak mal niekto schválenú tzv. ERP cez PC mohol riadne tlačiť doklady cez normálnu tlačiareň. Doklad obsahoval DKP pridelené z DU. Po novom to vraj už možné nebude. Doklad bude musieť byť vytlačený na fiškálnej tlačiarni. Toto už nie je praobyčajná buzerácia? Takže ak má podľa niektorých z Vás štát zaplatiť za škody, ktoré Vám posunutím účinnosti zákona spôsobil, tak nech platí aj podnikateľom nezmyselné náklady, ktoré musia vynaložiť len preto, že niekto dostal parádny balík peňazí za to, aby sa zákon schválil. Už ma toto lobistické hrajkanie sa nebaví. Štát by tu mal fungovať pre každého rovnako.
Myslím si, že naša malá zlatá krajinka ešte stále nevyrástla z totalistických nohavíc.
Nie je to veru celkom tak. Bezhotovstným platobným stykom sú len priame bankové prevody. Vklady na účet, poštu a pod. sú platbami v hotovosti.
Ako to bude pri evidovaní ERP, či toto ešte spresnia neviem, ale akonáhle máš v ruke hotovosť je to jednoducho hotovosť. Je to staršieho dáta, ale....
http://www.porada.sk/t39243-p8-oznam...povinnost.html

Pre pomoc napr.
http://www.webset.cz/omezeni_plateb_hotovosti.htm

U nás som nikdy nenašla podobný zákon, ale faktom ostáva, že ak vezmeš hotovosť do rúk od odberateľa a vložíš ju priamo do banky alebo ERP - nevidím rozdiel.

Uvediem tu už uvedený paragraf v priloženom linku zákona o správe daní a polatkov, ktorý stále platí:


§ 60
Deň platby
(1) Za deň platby sa považuje
a) pri bezhotovostných prevodoch z účtu v banke deň, kedy bolo uskutočnené odpísanie z účtu daňového subjektu,
b) pri platbách v hotovosti deň, kedy banka, pošta alebo iná oprávnená osoba hotovosť prijala alebo prevzala.
Naposledy upravil evina : 12.08.10 at 19:32
2 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

evina Pozri príspevok
Nie je to veru celkom tak. Bezhotovstným platobným stykom sú len priame bankové prevody. Vklady na účet, poštu a pod. sú platbami v hotovosti.
Ako to bude pri evidovaní ERP, či toto ešte spresnia neviem, ale akonáhle máš v ruke hotovosť je to jednoducho hotovosť. Je to staršieho dáta, ale....
http://www.porada.sk/t39243-p8-oznam...povinnost.html

Pre pomoc napr.
http://www.webset.cz/omezeni_plateb_hotovosti.htm

U nás som nikdy nenašla podobný zákon, ale faktom ostáva, že ak vezmeš hotovosť do rúk od odberateľa a vložíš ju priamo do banky alebo ERP - nevidím rozdiel.
no presne tohoto sa obávam, že budem musieť striehnuť, či náhodou niekto miesto platby z účtu na účet sa nerozhodne a nezaplatí mi z rôznych dôvodov cez poštovú poukážku alebo priamym vkladom na účet napríklad. A ja budem mať problém, lebo zrovna budem dva týždne na dovolenke, akurát bude prelom dph....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Dáša_ Pozri príspevok
no presne tohoto sa obávam, že budem musieť striehnuť, či náhodou niekto miesto platby z účtu na účet sa nerozhodne a nezaplatí mi z rôznych dôvodov cez poštovú poukážku alebo priamym vkladom na účet napríklad. A ja budem mať problém, lebo zrovna budem dva týždne na dovolenke, akurát bude prelom dph....
No myslím, že teraz nás z toho až tak hlava bolieť nemusí a snáď za tie dva odložené roky to jasne povedia.....
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

evina Pozri príspevok

Uvediem tu už uvedený paragraf v priloženom linku zákona o správe daní a polatkov, ktorý stále platí:


§ 60
Deň platby
(1) Za deň platby sa považuje
a) pri bezhotovostných prevodoch z účtu v banke deň, kedy bolo uskutočnené odpísanie z účtu daňového subjektu,
b) pri platbách v hotovosti deň, kedy banka, pošta alebo iná oprávnená osoba hotovosť prijala alebo prevzala.
toto by fakt potvrdzovalo to, že ke´d zákazník vloži platbu v hotovosti na účet, prípadne zaplatí poštou, tak je to platba v hotovosti a vzťahuje sa na to zákon o registračných pokladniach
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
no presne tohoto sa obávam, že budem musieť striehnuť, či náhodou niekto miesto platby z účtu na účet sa nerozhodne a nezaplatí mi z rôznych dôvodov cez poštovú poukážku alebo priamym vkladom na účet napríklad. A ja budem mať problém, lebo zrovna budem dva týždne na dovolenke, akurát bude prelom dph....
Ak ty bez zásahu do rozhodovania klienta dostaneš platbu na svoj účet, tak pre Teba to nie je platba v hotovosti. Ty účtuješ príjem cez bankový účet ako úhradu faktúry. Aj ked to bude pošt.poukážka, a peniaze z nej ti pripíšu na účet, tak je to rovnaký prípad /akurát, že si zrejme pošta strhne nejaký poplatok za spracovanie/.
takže nemusíš striehnuť.
Platba v hotovosti to je pre odberateľa - lebo ten tú hotovosť držal v rukách a šiel na poštu, alebo do banky. Bude musieť zaúčtovať výdaj z pokladnice - ale u seba.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
§ 60
Deň platby
(1) Za deň platby sa považuje
a) pri bezhotovostných prevodoch z účtu v banke deň, kedy bolo uskutočnené odpísanie z účtu daňového subjektu,
b) pri platbách v hotovosti deň, kedy banka, pošta alebo iná oprávnená osoba hotovosť prijala alebo prevzala..............................
toto by fakt potvrdzovalo to, že keď zákazník vloži platbu v hotovosti na účet, prípadne zaplatí poštou, tak je to platba v hotovosti a vzťahuje sa na to zákon o registračných pokladniach
neplatí - ten citát rieši to, čo rieši - teda dátum platby, nič iné.
A tiež je tam jasne písané, že hotovosť prijíma banka!!!!!!, pošta!!!!!,...................
teda nie dodávateľ.
Registrácia cez ERP sa vzťahuje na hotovosť, ktorú obdrží dodávateľ od odberateľa.
2 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Dáša_ Pozri príspevok
toto by fakt potvrdzovalo to, že ke´d zákazník vloži platbu v hotovosti na účet, prípadne zaplatí poštou, tak je to platba v hotovosti a vzťahuje sa na to zákon o registračných pokladniach
Nevidím to tak jednoznačne, lebo tú hotovosť si neprijala Ty. Len je faktom, že vklad do banky a na poštu je platbou v hotovosti /pre toho kto vkladá/, takže sa zbytočne neplašte...najmä keď je zákon posunutý a oni na poslednú chvíľu upresnia aj toto si myslím...

Tu je podľa mňa hotovosť keď ja prijmem peniaze od zákazníka a ja ich vložím na účet, tam už vidím problém...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

V tom prípade keď príjmem hotovosť od zákazníka, vypíšem poštovú poukážku "U" na účet, ako odosielateľa napíšem jeho a všetko je OK? Urobím to jdnoducho ako službu pre neho, aby on nemusel ísť na poštu?
Takto jednoducho obabrem príjem hotovosti cez registračnú pokladňu?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dáša_ Pozri príspevok
V tom prípade keď príjmem hotovosť od zákazníka, vypíšem poštovú poukážku "U" na účet, ako odosielateľa napíšem jeho a všetko je OK? Urobím to jdnoducho ako službu pre neho, aby on nemusel ísť na poštu?
Takto jednoducho obabrem príjem hotovosti cez registračnú pokladňu?
Daška, kolko takýchto hotovostných platieb máš denne, mesačne ?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

veronikasad Pozri príspevok
Daška, kolko takýchto hotovostných platieb máš denne, mesačne ?
15-20 do roka
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a ked nič iné, tak sa naozaj neoplatí riešiť ERP - bud preženieš zákazníka, alebo vypíšeš poukážku.
0 0
kalinax kalinax

kalinax je offline (nepripojený) kalinax

evina Pozri príspevok
Nevidím to tak jednoznačne, lebo tú hotovosť si neprijala Ty. Len je faktom, že vklad do banky a na poštu je platbou v hotovosti /pre toho kto vkladá/, takže sa zbytočne neplašte...najmä keď je zákon posunutý a oni na poslednú chvíľu upresnia aj toto si myslím...

Tu je podľa mňa hotovosť keď ja prijmem peniaze od zákazníka a ja ich vložím na účet, tam už vidím problém...
Ja len upresnim, to co som ja pocul na nejakom skoleni.

Platby v hotovosti znamena v podstate vsetky platby, na ktore si doteraz vypisovala prijmovy doklad, tzn. nielen faktury, ale aj proforma faktury

Toto opatrenie ma zabranit tomu, aby si rovnaky doklad/fakturu mohli dat viaceri do uctovnictva, co je dnes bezna prax. Ked je platba v hotovosti, tak krizova kontrola nepomoze. Avsak, ak je platba prijata cez RP, tak potom taku fakturu tazko niekto poskytne na viackrat, lebo by sa mu to objavilo v trzbach.

Je tu vsak este jeden problem, ze ty budes uctovat fakturu do vynosov a sucasne sa objavi druhykrat v trzbach, tzn., ze by su to mala vo vynosoch 2x. Cize bude nutne platby za faktury odcitavat z trzieb RP. Dalsi problem je, ze ak si platca DPH, tak RP to rozpocita a vycisli i DPH, takze bude nutne este odpocitat i DPH z platieb za fakturu pri uctovani trzieb z RP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kalinax Pozri príspevok
Ja len upresnim, to co som ja pocul na nejakom skoleni.

Platby v hotovosti znamena v podstate vsetky platby, na ktore si doteraz vypisovala prijmovy doklad, tzn. nielen faktury, ale aj proforma faktury

Toto opatrenie ma zabranit tomu, aby si rovnaky doklad/fakturu mohli dat viaceri do uctovnictva, co je dnes bezna prax. Ked je platba v hotovosti, tak krizova kontrola nepomoze. Avsak, ak je platba prijata cez RP, tak potom taku fakturu tazko niekto poskytne na viackrat, lebo by sa mu to objavilo v trzbach.

Je tu vsak este jeden problem, ze ty budes uctovat fakturu do vynosov a sucasne sa objavi druhykrat v trzbach, tzn., ze by su to mala vo vynosoch 2x. Cize bude nutne platby za faktury odcitavat z trzieb RP. Dalsi problem je, ze ak si platca DPH, tak RP to rozpocita a vycisli i DPH, takze bude nutne este odpocitat i DPH z platieb za fakturu pri uctovani trzieb z RP.
Nebola som na zatial na žiadnom školení, ale so zvýrazneným nesúhlasím. Neobjaví sa 2x v tržbách, ani sa z nich nebude 2x odvádzať DPH. ERP budú nastavené tak, že tieto príjmy budú v len evidenčné.
0 0
kalinax kalinax

kalinax je offline (nepripojený) kalinax

veronikasad Pozri príspevok
Nebola som na zatial na žiadnom školení, ale so zvýrazneným nesúhlasím. Neobjaví sa 2x v tržbách, ani sa z nich nebude 2x odvádzať DPH. ERP budú nastavené tak, že tieto príjmy budú v len evidenčné.
Sklamem ta, vraj to vyrobcovia tak navrhovali, ale nepochodili. Zatial to plati takto.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kalinax Pozri príspevok
Sklamem ta, vraj to vyrobcovia tak navrhovali, ale nepochodili. Zatial to plati takto.
neverím, zistím v pondelok u servisáka (ak nie je na dovolenke).

Zatial pozri § 2 odstavec b) priloženého zákona

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...dencia+tržieb+

Výsledky finančných operácii sú práve úhrady faktúr v hotovosti
0 0
kalinax kalinax

kalinax je offline (nepripojený) kalinax

Ten odstavec v principe nic ohladom toho neriesi a v zakone je dost nejasnych pojmov, ku ktorym malo vydat stanovisko MF, co sa vsak v mnohych pripadoch nestalo do dnes. Pozri §2 odstavec g), co myslia pod financnou operciou a tiez h) - prijaty preddavok
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kalinax Pozri príspevok
Ten odstavec v principe nic ohladom toho neriesi a v zakone je dost nejasnych pojmov, ku ktorym malo vydat stanovisko MF, co sa vsak v mnohych pripadoch nestalo do dnes. Pozri §2 odstavec g), co myslia pod financnou operciou a tiez h) - prijaty preddavok
úhrada faktúry je podľa teba preddavok ?
0 0
kalinax kalinax

kalinax je offline (nepripojený) kalinax

veronikasad Pozri príspevok
úhrada faktúry je podľa teba preddavok ?
No to som uviedol priklad, ze aj toto je zahrnute do trzieb. Prave, ze zakon nespecifikuje presne sposob evidencie faktur a MF trvalo na tom, ze faktury musia byt zahrnute do trzieb a s rozpocitanim DPH.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kalinax Pozri príspevok
No to som uviedol priklad, ze aj toto je zahrnute do trzieb. Prave, ze zakon nespecifikuje presne sposob evidencie faktur a MF trvalo na tom, ze faktury musia byt zahrnute do trzieb a s rozpocitanim DPH.
zistím v pondelok, ako sú preškolení servisáci, ten "môj" servisák predáva aj účtovný SW, tak k A bude vedieť povedať aj B.
0 0
kalinax kalinax

kalinax je offline (nepripojený) kalinax

veronikasad Pozri príspevok
zistím v pondelok, ako sú preškolení servisáci, ten "môj" servisák predáva aj účtovný SW, tak k A bude vedieť povedať aj B.
Tak v pondelok. Prijemny vikend.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať