Zavrieť

Porady

Koeficient - výpočet

dobrý deň,
prvý krát idem počítať koeficient § 50 , odst. 2 - nie som si celkom istá či postupujem správne:

do čitateľa - údaje z daňového priznania r. 01+03+05+07 ?

do menovateľa - údaje z daňového priznania r. 01+03+05+07+13 ?

ďakujem
Usporiadat
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

Nerozumiem, že prvýkrát?, prvýkrát asi výpočet ročného koeficientu
do čitateľa 01+03+14+15
do menovateľa 01+03+13
samozrejme zohľadniť čo sa do koeficientu neuvádza
0 0
zuzu 76 zuzu 76

zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

Ďakujem za odpoveď, mohli by ste mi však vysvetliť prečo idú do čitateľa údaje z daňového priznania r. 14,15? Samozdanenie z r. 7 sa tam nezapočítavajú?
0 0
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

Poviem len svoj názor:
pýtate sa na r.7 nadobudnutie - lebo koeficient sa počíta
z výnosov a v r.7 ako platitelia povinní platiť daň v SR vykonáme samozdanenie, ide však o prijaté plnenia a nie uskutočnené /teda
nie náš výnos/
r.14 a 15, pretože sú to síce riadky s oslobodením
od dane, ale s možnosťou odpočítania podľa prísl.§§ 43 a 46-48,
teda do čitateľa vstupujú a do menovateľa v sumáre v rámci r.13
0 0
zuzu 76 zuzu 76

zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

Ďakujem za vysvetlenie a radu...
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

Trošku tomu nerozumiem. Do výpočtu započítam príjmy za celúživnosť? Nie iba z nájmu?
Mám v tom chaos
dík
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

7lienka Pozri príspevok
Trošku tomu nerozumiem. Do výpočtu započítam príjmy za celúživnosť? Nie iba z nájmu?
Mám v tom chaos
dík
Započítaš všetky príjmy...
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

Ďakujem
môžem len pre upresnenie. Hlavná činnosť je zámočníctvo a teraz 11 a 12 prenajal kus dielne nepaltiteľom ( Dvom).
Tak to je potom koeficient 0,99 ale keby sa to bralo len za nájom tak je to 0,37. Pretože je to dosť veľký rozdiel tak sa radšej poradím.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

7lienka Pozri príspevok
Ďakujem
môžem len pre upresnenie. Hlavná činnosť je zámočníctvo a teraz 11 a 12 prenajal kus dielne nepaltiteľom ( Dvom).
Tak to je potom koeficient 0,99 ale keby sa to bralo len za nájom tak je to 0,37. Pretože je to dosť veľký rozdiel tak sa radšej poradím.
Zákon o DPH
§ 50
2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z
a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,

Nezarátava sa iba horeuvedené.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

7lienka Pozri príspevok
Ďakujem
môžem len pre upresnenie. Hlavná činnosť je zámočníctvo a teraz 11 a 12 prenajal kus dielne nepaltiteľom ( Dvom).
Tak to je potom koeficient 0,99 ale keby sa to bralo len za nájom tak je to 0,37. Pretože je to dosť veľký rozdiel tak sa radšej poradím.
A ako si prišla k tomu koeficientu, čo si dala do čitateľa a čo do menovateľa?
Ak si počas roka vypĺňala v DP len riadky 3,4 a od novembra aj riadok 13, tak do čitateľa dáš súčet riadkov 3 a do menovateľa súčet riadkov 3 + 13. Výsledok je koeficient, ktorým budeš prepočítavať vstupy, ktoré súvisia s prenájmom.
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

abel Pozri príspevok
A ako si prišla k tomu koeficientu, čo si dala do čitateľa a čo do menovateľa?
Ak si počas roka vypĺňala v DP len riadky 3,4 a od novembra aj riadok 13, tak do čitateľa dáš súčet riadkov 3 a do menovateľa súčet riadkov 3 + 13. Výsledok je koeficient, ktorým budeš prepočítavať vstupy, ktoré súvisia s prenájmom.
No takto som postupovala. Presne.
Len potom som to začala študovať, čo dodelovať a ako a nebola som si istá, či nemám ten nájom (príjmy) oddeliť úplne.
Tam som dala čitateľ - všetky príjmy z nájmu z ktorých je odpočítana dan
menovatel - čitateľ plus oslobodené.
No a ked som videla ten rozdiel, tak som na pochybách ako postupovať.
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

abel Pozri príspevok
A ako si prišla k tomu koeficientu, čo si dala do čitateľa a čo do menovateľa?
Ak si počas roka vypĺňala v DP len riadky 3,4 a od novembra aj riadok 13, tak do čitateľa dáš súčet riadkov 3 a do menovateľa súčet riadkov 3 + 13. Výsledok je koeficient, ktorým budeš prepočítavať vstupy, ktoré súvisia s prenájmom.

Presne takto som postupovala.
Len potom som začala skúmať čo oddelovať a začali moje pochybnosti o výpočte.
Tak som vypočítala koeficient len z nájmu.
Teda čitalel - príjmy z ktorých je dan odpočítana
Menovateľ - čitateľ plus oslobodené.
No a rozdiel ako hrom.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Tam som dala čitateľ - všetky príjmy z nájmu z ktorých je odpočítana dan

Síce tomu nerozumiem - tým dvom predchádzajúcim odpovediam, ale predpokladám, že podnikateľ mal najprv len zdaniteľné príjmy za zámočníctvo - všetko s DPH a od novembra začal prenajímať neplatiteľom, čiže má aj príjem bez dane.
Do čitateľa dáš ten príjem zo zámočníckych služieb ( len základy dane) a do menovateľa zámočnícke služby + príjem z prenájmu.
Len ťa chcem ešte upozorniť, že keď ste začali poskytovať služby oslobodené od dane, mala si vypočítať pravdepodobný koeficient a ten si odsúhlasiť so správcom dane ( § 50 ods.3 zákona o DPH)
Vzhľadom k tomu, že ten príjem z prenájmu trval len 2 mesiace, prikláňam sa k tomu, že ten koef. bude skôr tých 0,99 ( je to však čisto len intuitívne, kľudne mohol za dva mesiace prenájmu dosiahnuť vyšší príjem, ako za celý rok zámočníckych prác - nechcem ťa pomýliť)
Naposledy upravil abel : 24.01.09 at 17:04
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

abel Pozri príspevok
Tam som dala čitateľ - všetky príjmy z nájmu z ktorých je odpočítana dan

Síce tomu nerozumiem - tým dvom predchádzajúcim odpovediam, ale predpokladám, že podnikateľ mal najprv len zdaniteľné príjmy za zámočníctvo - všetko s DPH a od novembra začal prenajímať neplatiteľom, čiže má aj príjem bez dane.
Do čitateľa dáš ten príjem zo zámočníckych služieb ( len základy dane) a do menovateľa zámočnícke služby + príjem z prenájmu.
Len ťa chcem ešte upozorniť, že keď ste začali poskytovať služby oslobodené od dane, mala si vypočítať pravdepodobný koeficient a ten si odsúhlasiť so správcom dane ( § 50 ods.3 zákona o DPH)
Vzhľadom k tomu, že ten príjem z prenájmu trval len 2 mesiace, prikláňam sa k tomu, že ten koef. bude skôr tých 0,99 ( je to však čisto len intuitívne, kľudne mohol za dva mesiace prenájmu dosiahnuť vyšší príjem, ako za celý rok zámočníckych prác - nechcem ťa pomýliť)

Máš pravdu, z prenájmu je 38 tis. Tak ten prepočet je dobre, ak som mala zrátať všetky príjmy. Čo som teda mala.

To oznámenie o koeficiente dám teda teraz. V novembri som bola nahlásiť, že vôbec má nájom a bude ho zdaňovať. "PANI" mi nemohla povedať, že treba ešte aj koeficient nahlásiť. A pýtala som sa či je to všetko. Raz nepochopím tieto naše úrady... Asi to robia naschvál
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

Myslíte, že keď bol materiál kúpený v 10/08 na opravu elektriky, ale nájom začal až 11/08 mám DPH krátiť koeficientom?
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Zdravím! Som budúci začiatočník- platiteľ DPH. Mohol by niekto vysvetliť, čo znamenajú tie koeficienty a kedy je potrebné ich použiť? Máme príjem za služby a príjem za nájom traktora. Môžem v tomto prípade na všetky faktúry po registrácii k DPH dávať len 19% daň a odpočítať si zasa 19% daň z naúčtovaných blokov- nákupy ND, telefón, PHM a pod.? Ide tu len o tuzemsko. Budem vďačná za každú odpoveď. E.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Prosím Vás, poradťe mi!

Rátam odhadovaný koeficient, nakoľko klient začal mať oslobodené príjmy v priebehu roku.
Nie je mi jasné, čo znamená slovíčko PRíJMY pri tomto výpočte - mám rátať sumu vystavených faktúr alebo sumu úhrad???

Nakoľko sa celoročný koeficient prerátava podľa jednotlivých daňových priznaní, predpokladám, že mám brať sumu vystavených faktúr, ale mýli ma to slovko príjmy, ktoré v JÚ znamenajú úhrady.

Už možno veľa nad tým rozmýšľam, ale nedá mi to.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Dobrý deň, čím viac čítam, tym som z toho koeficientu blbšia.
Ked si zoberiete dp k dph
r. 03 180 120
r. 04 34223
r 13 44000 - oslobodene od dane
r. 17 34223 - dan celkom
r. 19 8142
r. 27 26081 - vlastna danova povinnost

kde je tu použitý ten koeficient??

toto je dp k dph za 12/08, predtým som túto firmu neúčtovala, a vôbec neviem kde a aký koeficient použili
Ďakujem
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

lydinka Pozri príspevok
Dobrý deň, čím viac čítam, tym som z toho koeficientu blbšia.
Ked si zoberiete dp k dph
r. 03 180 120
r. 04 34223
r 13 44000 - oslobodene od dane
r. 17 34223 - dan celkom
r. 19 8142
r. 27 26081 - vlastna danova povinnost

kde je tu použitý ten koeficient??

toto je dp k dph za 12/08, predtým som túto firmu neúčtovala, a vôbec neviem kde a aký koeficient použili
Ďakujem

Alebo teda je to takto: ked energie ako voda , elektrika a plyn, refakturuje najomcom s dph, tak sa koeficient nemusí používat?
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
Dobry den, chcem sa opytat: klientovi som pred 2 mesiacmi napisala oznamenie ohladom koeficientu na danovy urad, nakolko uz v tomto roku musime robit koeficient. On na to zabudol a nic neposlal a kedze uz v pondelok je DPH, mozem uz pouzit koeficient za 1Q, alebo musim cakat na odpoved z danoveho uradu, ze odsuhlasili vysku koeficientu a faktury, ktorych sa koeficient tyka, budem riesit potom, ked pride odopoved z danoveho uradu? Dakujem.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Ja by som to na Vašom mieste riešila telefonátom na DÚ priamo príslušnému správcovi.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať