Zavrieť

Porady

Dobrovoľné platenie fondov do SP

Prajem dobrý deň,

mám živnosť už skoro 2 roky, keď som sa prihlasovala do SP, bolo mi povedané že som dobrovóľny platca,takže som to pochopila že si fondy platiť nemusím.Na základe toho som položila urádničke SP otázku, aký to bude mať dopad v budúcnosti keď som teda dobrovoľny platca a nebudem si platiť fondy, jej odpoveď znela "tak si ich plaťte"...ale aj napriek tomu všetkému ich platím, ešte stále som dobrovóľny platca.,,aj keď sa mi za ten čas stalo že som za dva mesiace nezaplatila,to som nevyrovnala ale potom som ďalej platila fondy. Mám považovať tie dva mesiace ako nedoplatok v SP?Mám ich doplatiť alebo sa na to vyklašlať, keď som dobrovoľny platca... Aký máte názor na to?
Ďakujem...........
Usporiadat
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Ked si sa raz prihlasila ako dobrovolny platca tak mas povinnost platit kym sa neodhlasis.. takze mas nedoplatok voci SP 2 mesiace..
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

podľa mňa ak si sa už raz prihlásila ako dobrovoľný platca, tak si povinná platiť až kým sa neodhlásiš. potom pozor aj na VZ, mohla by si sa dostať do situácie kedy by si bola povinná platiť, neodhlásila by si sa lebo by si si povedala, veď aj tak už platím. Ale tebe by vznikli dve poistenia. To dobrovoľné by ti pokračovalo lebo si nedala odhlášku, ono by skončilo až dňom podania odhlášky a nové by si neplatila- vznikol by ti nedoplatok.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
uko
podľa mňa ak si sa už raz prihlásila ako dobrovoľný platca, tak si povinná platiť až kým sa neodhlásiš. potom pozor aj na VZ, mohla by si sa dostať do situácie kedy by si bola povinná platiť, neodhlásila by si sa lebo by si si povedala, veď aj tak už platím. Ale tebe by vznikli dve poistenia. To dobrovoľné by ti pokračovalo lebo si nedala odhlášku, ono by skončilo až dňom podania odhlášky a nové by si neplatila- vznikol by ti nedoplatok.
UKO nerozumiem tomu celkom , pretože keď sa neodhlási na SP a odovzdá Výpis z DPza rok 2004 a pokračuje daľej tak , popri tom sa musí 30.6.2005 odhlásiť s dobrovoľného plátcu ???
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Zita: Katka je teraz prihlasena ako "dobrovolny platca" ale ked jej vznikne povinnost platit tak by sa mala ako "dobrovolny platca" odhlasit a prihlasit sa ako "szco" ak sa neodhlasi z dobrovolneho a prihlasi sa ako szco tak plati 2x
0 0
Katka10 Katka10

Katka10 je offline (nepripojený) Katka10

Živnostík je SZČO - tým pádom som sa prihlásila ako SZČO a pritom mi bolo povedané že som dobrovolny platca....podľa mňa je to hlúposť, ak sa stanem povinným platcom tak by som mala prechádzať z dobrovólneho na povinného, podľa mňa
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Skutočne neviem či som blbá , ale zíram . Ak já začnem podnikať a príhlásim sa ako dobrovoľný plátca SP , tak je to moja dobrá vôľa a platím . Platím od 11.11.2003 do 30.6.2004 . Neodhlásim sa ,ale na základe môjho DP ako SZČO mi nevychádza VZ tak dobrovoľne zanesiem na SP Výpis z DP za rok 2003 a platím od 1.7.2004 do 30.6.2005 dobrovoľne . V mesiaci jún 2005 odovzdám zasa Výpis z DP za rok 2004 , kde tie príjmy zasa neboli také , aby som sa stala povinným plátcom , tak som zasa len dobrovoľný od 1.7.2005 do 30.6.2006 .

Kde sa tu mám odhlasovať????? Keď já v tom dobrovoľnom plátcovstve pokračujem .Čo by sa to duplikovalo ??? To sa musím zakaždým odhlásiť k 30.6. príslušného roka a súčasne aj prihlásiť od 1.7.

No toto počujem prvý krát , priznám sa .
0 0
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

Zita5
To sa musím zakaždým odhlásiť k 30.6. príslušného roka a súčasne aj prihlásiť od 1.7.

No toto počujem prvý krát , priznám sa .
Nie nemusíš. Ak by si ale mala VZ za rok 2004 taký, že by Ti vznikla povinnosť platiť si odvody ako SZČO, mala by si povinnosť sa prihlásiť ako SZČO. Ak by si bola predtým dobrovoľným platcom a neodhlásila si sa, platila by si do Soc.poisťovne 2x - ako SZČO podľa VZ z roku 2004 a ako dobrovoľný platca
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ale sa jedná stále o tú istú SZČO .
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Zitka odhlasit by si sa mala ak sa z dobrovolneho poistenia stane povinne... teda ak nechces platit 2x

Napr: teraz do 30.06.05 platis dobrovolne, na zaklade vypisu z DP ti vznikne POVINNOST platit.. tak ak nechces dalej pokracovat dobrovolne, tak sa odhlasis ako "dobrovolny platca" a prihlasis sa ako "szco"

vsimnite si to na tlaciva prihlasky do SP - vzdy sa prihlasujete ako niekto z uvedenych moznosti...

prikladam tlacivo prihlasky/odhlasky do SP tam si to mozete vsimnut
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zitka5, ak tvoje príjmy - výpis z DP - nepresahujú 12-násobom min. mzdy si dobrovoľným platcom až dovtedy pokiaľ tvoje príjmy - výpis z DP - presiahnu 12-násobok min. mzdy. Vtedy sa zo zákona stávaš povinným platcom. Odhlásiš sa z dobrovoĺného platcu na povinného - zmení sa Ti VS v soc. poisťovni.
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

Zita5
Skutočne neviem či som blbá , ale zíram . Ak já začnem podnikať a príhlásim sa ako dobrovoľný plátca SP , tak je to moja dobrá vôľa a platím . Platím od 11.11.2003 do 30.6.2004 . Neodhlásim sa ,ale na základe môjho DP ako SZČO mi nevychádza VZ tak dobrovoľne zanesiem na SP Výpis z DP za rok 2003 a platím od 1.7.2004 do 30.6.2005 dobrovoľne .
ja som myslela vtedy keď dosiahneš VZ taký, že ti vzniká od 1.7. povinnosť platiť odvody. vtedy máš pokiaľ sa z dobrovoľného neodhlásiš dva poistenia- dobrovoľné aj povinné. keď máš VZ nízsky tak sa nič nedeje.normálne si platíš ďalej len to dobrovoľné. dokedy chceš. dokedy sa neodhlásiš.
0 0
Katka10 Katka10

Katka10 je offline (nepripojený) Katka10

Stále ťa nechápem, ale veď ja som prihlásená ako SZČO. Môj DZ za rok 2004 bol 123 907,- Sk a som dobrovoľny platca......]
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Katka: si si ista ze VZ mas taky vysoky? ale povinnost platit poistné do SP je ak tvoje hrube prijmy /bez odpocitania vydavkov a odpocitatelnej polozky/ je za rok 2004 vyssi ako 78.000,- .. takze najskor si treba ujasnit povinnost a az potom VZ.. teraz neviem, ci su tam dake zmeny, ale bolo to tak ze PRIJMY - VYDAVKY deleno 24 ... a to je VZ
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

opravte ma ak sa mýlim. ale povinnosť platiť nemocenské poistenie vzniká vtedy ak SZČO má príjem za rok 2004> ako 78000. §14 ods.1 b)zákona o soc. poistení. povinnosť platiť dôchodkové vzniká ak je povinný platiť nemocenské §15. takže katka10 podľa mňa si povinná od 1.7. platiť. verte mi. kamarátkynmu klientovi sa to stalo.
0 0
Katka10 Katka10

Katka10 je offline (nepripojený) Katka10

andreaS
Katka: si si ista ze VZ mas taky vysoky? ale povinnost platit poistné do SP je ak tvoje hrube prijmy /bez odpocitania vydavkov a odpocitatelnej polozky/ je za rok 2004 vyssi ako 78.000,- .. takze najskor si treba ujasnit povinnost a az potom VZ.. teraz neviem, ci su tam dake zmeny, ale bolo to tak ze PRIJMY - VYDAVKY deleno 24 ... a to je VZ
Andreas
Príjmy zo živnosti mám 823 272,-
Výdavky zo živnosti mám 699 365,-
ČZD z príjmov mám 123. 907,-

To uvádzam údaje z môjho výpisu z DP, takže už som v rozpakoch.
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

radšej si to overte na pobočkách. ale ja mám SZČO, kt. začal podnikať v marci 2004. platil si odvody. dobrovoľne sa prihlásil. za rok 2004 mal príjmy >ako 78.000,-. vz má ale minimálny. to znamená, že bude platiť rovnako. ale 1.7. mám veľkým poznačené v kalendári, že mám utekať na sociálku odhlásiť ho z dobrovoľného poistenia a prihlásiť ho na povinné. dokonca keď som bola aj s výpisom z daňového priznania, tak mi ho nezobrali aby som s tým prišla spolu s prihláškami a odhláškami. zamotané, že?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Katka10
Stále ťa nechápem, ale veď ja som prihlásená ako SZČO. Môj DZ za rok 2004 bol 123 907,- Sk a som dobrovoľny platca......]
Katka10, podľa toho čo píšeš, stávaš sa povinným platcom. Choď do SP a vybav si potrebné zmeny. Dostaneš iný VS /nie pre dobrovoľne platiaceho/ a platby od 1.7.2005 poukazuješ s týmto VS.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Katka: takze ak nie su zmeny, tak tvoj VZ = 123. 907/12/2 = 5.162,- lenze plati sa minimalne z minima takze tvoj VZ = 6500,- .. cize budes platit z minima a kedze si mala hrube prijmi vyssie ako 78.000,- tak si povinna platit...

takze doteraz si mala byt prihlasena ako "DPO" a k 30.06.05 sa odhlasit ako "DPO" a k 01.07.05 sa prihlasit ako "szco"
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Tak ako píše Pepa. Dobrovoľníci majú iné VS. Ak sa staneš platcom zo zákona dostaneš iný VS. Keď sa z dobrovoľného neodhlásiš, vzniká Ti povinnosť pladieb 2x. Čiže ak si sa stala zo zákona, z dobrovoľného sa odhlás.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Uko veď práve , že začínam mať obavu , že veľa ľudí o tom nevie . Prečo potom sedia tetušky na SP a neupozornia na túto problematiku . Veď to je niečo nepredstaviteľné , že aké dôsledky by to pre mnoho ľúdí mohlo mať . Aby niekto platil 2x odvody tak neviem , že je skutočne SP taká , že by tie peniaze prijala .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať