trisestri
15.03.12,20:58
otazocka,hadajte kolko vazilo kilo ryb z tesca po rozmrazeni?
misoft
16.03.12,15:42
Odpočítaj 30-40%
SamuelSK
16.03.12,20:24
nekupovat vajicka na velku noc :)

prec s "musis" ako "Vianoce = darceky"

podporuje to VAJICKOVY KARTEL !!!
trisestri
16.03.12,21:56
viac 50%-vazila pol kila
Dáša_
18.03.12,05:03
lujza.j
18.03.12,08:16
pravda pravduca.
ked som sa sem vydala,mala som tendenciu nakupovat doma co sa dalo-ked sme uz boli na Slovensku.
ceny vsak rapidne stupli a kvalita klesa stale.
a tak,nekupujeme uz skoro nic.
idem vyslovene na take veci ako su bompari,okruhle piskoty,bebe keksiky a nase znacky napolitanok ci Figaro cukroviniek.
prinesiem to nase,slovenske,pre tych co mam rada.ako darcek.ale inak je to des.neviem kam to nase malebne Slovensko speje.
vsetko na co sme mohli byt hrdi,sme uz rozpredali alebo nechali schatrat.
ja som sa tam ešte nevydala....;):D chodím tam už dlho aj nakupovať potraviny aj čapovať do nádrže,/aj ked bude nafta drahšia aj tak pôjdem tam/ dokonca aj remienok na hodinky som si išla kúpiť do Pandorfu, lebo v našom špecialnom špacír place Aupárku povedali nemáme zavolajte si:eek: a že druhú predajnu majú v KE.včera som bola v našom Lidli, už som kúpila iba vodu, hrozno a kešu orechy, na iné som ani nekukla nemám chuť tu nakupovať nič okrem tej vody, ale ešte aj teraz sa mi známy čudujú že chodím tam....
bjuty smis
18.03.12,08:33
v lidli majú najkvalitnejšie šunky, velmi dobré čokolády, cukrovinky..
velmi kvalitná je aj ich séria čistiacich prostriedkov w5, či ako sa volá
220870
18.03.12,18:43
Dnes som debatoval zo známim ,ktorý pracuje na bio farme .Pár rokov dozadu tam bola maštal a pár chlievov.Teraz chovajú niekoľko kráv cez 600 oviec x ošípaných.Všetko bio kŕmené len senom a ovsom,žitom.Žiadne zmesky a pod.Vyrábajú domáce syry ,maslo ,jogurty a všetky možné aj nemožné dobroty z mlieka,robia na zakázku domáce zabýjačky (zákazník sa môže, ale aj nemusí zúčastniť zabíjačky)vyrábajú klobásy a iné domáce dobroty objednávku.Pár rokov dozadu sú kompletne vykúpený, nedokážu vyrobiť toľko výrobkov, koľko sú schopný predať.Keď sa chce tak sa dá.
avalik
20.03.12,18:41
lujza.j
20.03.12,18:45
normálne mám obavu to kukať.....
Dáša_
21.03.12,06:05
Včera sme sa bavili o cene vajec v obchodoch a nakoniec z debaty vyšlo, že tá kríza a zdražovanie vajec je vlastne fajn, lebo tí, čo porušili chovy sliepok pri domoch už uvažujú inak. A chovy opäť zakladajú. A že to je vlastne fajn.
misoft
21.03.12,15:28
Kua - dnes som sa len tak - pre srandu králikov - mrkol na tie balené jajca (30ks, 15ks, 10ks), ktoré mali na etikete "Čerstvé......." a prívlastky "slovenské......" a pod. Okrem tzv. "Babičkiných vajec" (tam boli razítka 2SK.......), u ostatných boli 3PL......., teda (i napriek zákazu dovozu!!!!!!) poľské z klietkového chovu. A ako je známe, Poliaci doteraz ešte neprispôsobili produkciu a chov nosníc podľa požiadaviek EÚ (majú ich tam natlačené ako sardinky). Pritom cena jedného je 0,20€ (+/-). Okrem Poliakov aj Maďari majú zákaz vývozu svojich vajec.

Ešte šťastie, že jedno družstvo z okolia má svoju "podnikovú" predajňu nablízku (skôr taký malý domčúrik) - i keď jajco je tam drahé - ale za to čerstvé, veľké a slovenské!
Gapo
21.03.12,16:05
Dnes som si kúpil ovčí jogurt pravý Slovenský zo Zázrivej, no ale panenky sa mi pretočili trikrát dokola, dva deci síce v skle 1,75 €, ufff!! Kto si to môže kupovať??
lujza.j
21.03.12,16:28
pavol54
21.03.12,16:32
http://www.topky.sk/cl/11/1304209/Madarska-inspekcia-nasla-v-Tescu-tony-zavadnych-ceskych-rezancov
prebalia a predisponujú pre Slovákov, spravia super cenu a ešte odstavia kvalitných výrobcov. Neplatím si toľko do zdravotnej poisťovne aby som mohol kupovať lacné šmejdy
pavol54
21.03.12,16:35
Dnes som si kúpil ovčí jogurt pravý Slovenský zo Zázrivej, no ale panenky sa mi pretočili trikrát dokola, dva deci síce v skle 1,75 €, ufff!! Kto si to môže kupovať??
to je menej ako balíček cigariet alebo kvalitne načačkaná káva v poluse
lujza.j
21.03.12,16:36
prebalia a predisponujú pre Slovákov, spravia super cenu a ešte odstavia kvalitných výrobcov. Neplatím si toľko do zdravotnej poisťovne aby som mohol kupovať lacné šmejdy
myslím že to Slováci kupovali aj tam....
Gapo
21.03.12,16:49
Keď to berieš takto, tak dobrú chuť!
wagner
21.03.12,16:53
Včera sme sa bavili o cene vajec v obchodoch a nakoniec z debaty vyšlo, že tá kríza a zdražovanie vajec je vlastne fajn, lebo tí, čo porušili chovy sliepok pri domoch už uvažujú inak. A chovy opäť zakladajú. A že to je vlastne fajn.
Ja som začala chovať sliepky už vlani a nedá sa to porovnať. Konečne som spoznala chuť kuracieho mäsa - z vlastnej produkcie. A praženica z domácich vajec, to je pochúťka. Z kupovaných som nikdy praženicu nerobila, lebo bola pre mňa bez chuti. A vajec mám dosť, aj predávam.
trisestri
21.03.12,17:41
[QUOTE=misoft;2020744]Kua - dnes som sa len tak - pre srandu králikov - mrkol na tie balené jajca (30ks, 15ks, 10ks), ktoré mali na etikete "Čerstvé......." a prívlastky "slovenské......" a pod. Okrem tzv. "Babičkiných vajec" (tam boli razítka 2SK.......), u ostatných boli

3PL......., teda (i napriek zákazu dovozu!!!!!!) poľské z klietkového chovu. A ako je známe, Poliaci doteraz ešte neprispôsobili produkciu a chov nosníc podľa požiadaviek EÚ (majú ich tam natlačené ako sardinky). Pritom cena jedného je 0,20€ (+/-). Okrem
Poliakov aj Maďari majú zákaz vývozu svojich vajec.

Ešte šťastie, že jedno družstvo z okolia má svoju "podnikovú" predajňu nablízku (skôr taký malý domčúrik) - i keď jajco je tam drahé - ale za to čerstvé, veľké a slovenské![/QUOTE

tak teda super,doteraz nam predavali lacne smejdy,teraz nam predavaju smejdy za luxusnu cenu-dokonca vraj v Nemecku ze su vajcia lacnejsie,pisali ze v nejakom ich retazci obmedzili ich predaj,lebo ich tam skupovali Cesi /teraz maju hypermarkety biznis ako hrom,kto by to povedal ze obycajne vajicka sa stanu tak vzacne/
Chokma
21.03.12,17:43
dufam, ze rano nenajdem vykradnuty kurin - pre ten slepaci osial :o)))))
220870
21.03.12,17:50
Podľa mňa je to umele urobené trh ovládajú 3-4 reťazce ktoré keď sa dohodnú tak z toho dokážu takto vyťažiť.O rok dva sa to môže opakovať s iným tovarom.
lujza.j
21.03.12,18:05
zajtra idem do At no vidím to tak, že aj tie vajcia tam už budem kupovať.....hmm... len neviem či mi ešte ostane niečo čo budem kupovať tu okrem lidlackej vody:rolleyes:
trisestri
21.03.12,18:09
zajtra idem do At no vidím to tak, že aj tie vajcia tam už budem kupovať.....hmm... len neviem či mi ešte ostane niečo čo budem kupovať tu okrem lidlackej vody
:rolleyes:

potom napis ake su tam orientacne ceny,lebo jedny pisu ze potraviny su tam drahsie, iny ze lacnejsie
pavol54
21.03.12,18:16
Podľa mňa je to umele urobené trh ovládajú 3-4 reťazce ktoré keď sa dohodnú tak z toho dokážu takto vyťažiť.O rok dva sa to môže opakovať s iným tovarom.
pochopiteľne najprv tie reťazce ignorujú slovenských výrobcov(aby som bol konkrétny ich nákupcovia) slovenskí výrobcovia tie vajcia po znáške ich nebudú predsa vyhadzovať na smetisko, tak znížia výrobu ale v tom momente nabehne legislatíva a oni nemôžu vedieť že ju poliaci a maďari nesplnili a obchodníci roztočia kolotoč zdražovania dovtedy kým sa nevybudujú dodavateľské kapacity(vajec bude dostatok) nájdu si ného dodávateľa a slovenský je opäť v pr...i
lujza.j
21.03.12,18:18
potom napis ake su tam orientacne ceny,lebo jedny pisu ze potraviny su tam drahsie, iny ze lacnejsie
ja chodím stále....iba do Lidla, občas ked niečo tak do Sparu, ale aj ked tam ceny trošku poskočili, stále je to menej ako tu + dám plnú nádrž. len neviem koľko tu stoja vajcia.... teraz:confused: OKi, hodím zajtra foto účtu.....;)
trisestri
21.03.12,18:23
no super nielen ze menej zarabame,este sme aj drahsi
pavol54
21.03.12,18:26
Ja som začala chovať sliepky už vlani a nedá sa to porovnať. Konečne som spoznala chuť kuracieho mäsa - z vlastnej produkcie. A praženica z domácich vajec, to je pochúťka. Z kupovaných som nikdy praženicu nerobila, lebo bola pre mňa bez chuti. A vajec mám dosť, aj predávam.
gratulujem. pred rokmi som mal príhodu známe z Bratislavy chceli byť eko- bio tak si pýtali odo mňa domáce kurence tak som im doniesol samá noha, žiadne prso, hmotnosť cca 1,3 kg, klientky na mňa pozreli ako na debila, dobre že mi nevynadali za tých "mrzákov" objednaný tovar zobrali so známym "čo už" ale po nedeli mi jedna volala že takú dobrotu ešte nejedla a tá polievka. že vraj môžem aj nabudúce doniesť tak mi vyletel pomyselný prostredník však nech si vychová keď má v predstave iné predstavy o potravinách .
trisestri
21.03.12,18:30
najlepsie z domaceho kurnika,toto plati vseobecne o potravinach
220870
21.03.12,18:31
Mali ste jej doniesť živú,čo by s ňou robila .....
pavol54
21.03.12,18:35
A to siete ešte viac roztiahli nožnice napríklad mlieko lacnejší výkup drahší predaj, zemiaky a cibuľa dtto podľa agentúry pre zber informácií o cenách producentské ceny nižšie oproti vlaňajšku o 60%, už sa teším ako poskočia v tejto sezóne
pavol54
21.03.12,18:38
treba vidieť čo si dal do toho výrobca a čo obchod
pavol54
21.03.12,19:18
V prvom rade by jej humánne cítenie nedovolilo je zarezať a to už nehovorím o čistení
trisestri
22.03.12,18:11
v niektorych pripadoch toho co nam predavaju a dovazaju neviem ci som nemal v nazve temy vynechat pismeno p:D:)
wagner
22.03.12,19:33
gratulujem. pred rokmi som mal príhodu známe z Bratislavy chceli byť eko- bio tak si pýtali odo mňa domáce kurence tak som im doniesol samá noha, žiadne prso, hmotnosť cca 1,3 kg, klientky na mňa pozreli ako na debila, dobre že mi nevynadali za tých "mrzákov" objednaný tovar zobrali so známym "čo už" ale po nedeli mi jedna volala že takú dobrotu ešte nejedla a tá polievka. že vraj môžem aj nabudúce doniesť tak mi vyletel pomyselný prostredník však nech si vychová keď má v predstave iné predstavy o potravinách .

Ja som vlani chovala aj sliepky - mäsový typ. Rástli pomalšie, ale oplatilo sa. Tento rok som si objednala hempšírky a tieto nosnice potom na jeseň keď mladé začnú znášať, zabijem. A budem mať aj mäso aj vajíčka. A ďalšia výhoda je, že mám aj ekologický hnoj na záhradu.
lujza.j
22.03.12,19:35
ja chodím stále....iba do Lidla, občas ked niečo tak do Sparu, ale aj ked tam ceny trošku poskočili, stále je to menej ako tu + dám plnú nádrž. len neviem koľko tu stoja vajcia.... teraz:confused: OKi, hodím zajtra foto účtu.....;)
mimotemyzajtra dnes som mrtvola....
osky
22.03.12,21:28
prave bezi v Zielpunkte akcia na cistiace prostriedky a potreby.je to minus 25 percent na vsetko.
dnesny nakup.

Persil Gold na 32 prani ,normalne 7,99-po zlave o 2 eura lacnejsi
Swifer Staubmagnet-nahradne balenie,9 kusov/to su tie handricky na prach,na rucke/ povodne 7,99-po zlave o 2 eura lacnejsi;rano som ho kupila v akcii v Bille ako zakaznicka s Billa kartou,tiez maju akciu,ale odratali len jedno euro z povodnej sumy....
normalne vechte-vetex,povodne za 0,89 eur,po zlave minus0,44 eur
tekuty cistiaci prasok Minel,750 ml normalne za 1,15-po zlave odratali 0,29 eur

okrem toho maju akciu na cervene hrozno-pol kila za 99 centov

a bezne veci bez zlavy:

Bio agavova stava-sladidlo,250 ml -2,99 eur
Bio javorovy sirup,250 ml-3,99 eur
zeleninova zmes na polievku-cerstva,na tacke/je tam kusok petrzlenu,zeleru,par kuskov petrzl.vnatky a zo dve mrkvy/0,79 eur
Bio cicer v konzerve,sterilizovany,400g obsah celej dozy-0,99 eur
okrem toho maju akciu na Bio smotanovy emental,,200 g,2,29 eur
osky
22.03.12,21:33
vseobecne vajicka stoja:
10 kusov z klietkoveho chovu,bez vybehu okolo 2 eur vo vsetkych obchodnych retazcoch,v akcii v Zielpunkte byvaju aj po 1 euro,alebo na ne byva 30 percentna zlava-pred vyprsanim zaruky
10 kusov z vybehoveho chovu,od 2,60 do 3 eur,podla toho kde
10 kusov z vybehoveho chovu,bio,od 3do 4 eur,neviem teraz presne
v bio markete tusim nieco cez 4 eura
korela
22.03.12,21:51
vseobecne vajicka stoja:
10 kusov z klietkoveho chovu,bez vybehu okolo 2 eur vo vsetkych obchodnych retazcoch,v akcii v Zielpunkte byvaju aj po 1 euro,alebo na ne byva 30 percentna zlava-pred vyprsanim zaruky
10 kusov z vybehoveho chovu,od 2,60 do 3 eur,podla toho kde
10 kusov z vybehoveho chovu,bio,od 3do 4 eur,neviem teraz presne
v bio markete tusim nieco cez 4 eura
Ja som teraz na bio vajcjach.
Doteraz stáli - slovenský pôvod - 6 ks 2 eurá, vyšli v priebehu mesiaca na 2,20, teraz sú už po 2,30 eura.
Ak nemajú dostatok zo Slov enska, tak nájdem v krabičke aj vajcia UK. Bohvie, z ktorého kúta sveta sú.
Ale stalo sa mi už v Bille, že niekto zamieňa v týchto baleniach bio vajec za jedno až dva kusy bežných vajec. Tak už kontrolujem každé balenie pri kúpe.
Vychytralosť. :)
korela
22.03.12,22:13
Nedávno som som cítila potrebu dať si magnézium.
http://www.galvex.sk/?mnu=produkty&smnu=tablety&detail=tb2&PHPSESSID=4952ab78bea7cbaac17a48604114126b
Zloženie:
Liečivo: Magnesii lactas dihydricus (dihydrát mliečnanu horečnatého) 500 mg, čo zodpovedá 51 mg čistého horčíka v 1 tablete.

Pomocné látky: Oryzae amylum (ryžový škrob), talcum (mastenec), magnesii stearas (magnéziumstearát), Povidon K 29/32 (povidón k 29/32), silica colloidalis anhydrica (koloidný oxid kremičitý).

Nezdal sa mi ten povidón, nakoniec som o ňom našla: je to E 1201 - http://www.sportujeme.sk/ecka-E1201






Napriek tomu, že u tejto látky neboli zistené žiadne škodlivé účinky, nie je zatiaľ vyriešený problém jej odstraňovania z organizmu.


Chápete to?
osky
23.03.12,07:47
dnes cestujeme na navstevu na SK a na znamy ma doma vlastne sliepky.predava 10 vajec za jedno euro.vzdy od nehoo berieme,takze mame väcsinou prave domace vajicka.aj tentoraz si vezmem mozno aj 50.vsak v chladnicke vydrzia.
misoft
23.03.12,08:07
Chápeme, chápeme - papáš, papáš a nakoniec bude z teba polyvinylčlovek
trisestri
23.03.12,08:17
niekto sa ma,za euro to aj stovku by som bral
osky
23.03.12,14:37
no hej,ale on to nepredava vo velkom,preto je zaruka ze je to poctive vajicko.musime si vopred objednat a on musi nazbierat,ma to len pre rodinu a dobrych znamych.nemam potuchy,kolko tych sliepok ma,ale v zime bolo menej vajec,musela som kupovat.
osky
23.03.12,14:50
pridavam dalsie info,dnes som bola v Hoferi,tak co som si vsimla:

momentalne su vajicka:
z klietok 10 ks za 1,49 eur alebo 15 ks za 1,99 eur
vajicka z volneho chovu 10 ks za 1,99 eura
bio vajcia z volneho chovu za 2,59 alebo 2,99 eur-som si to nezapamätala....

obalovane rybie file v kockach ,400g- 2,89eur
vrecuska s obalovanymi mandlami 125 g,prichute tiramisu,straciatela,mandle v cokolade alebo,vajecny konak-jedno vrecusko stoji 99 centov
dnes su jahody v akcii-500g za 0.94 eur-je to zlava na polovicu z povodnej ceny
bio orechova zmes,250g-3,49 eur
bio vital pecivo s trstinovym cukrom 200g,prichute-slnecnicove semienka,tekvicove semienka alebo arasidove oriesky s kesu-1,99eur
babovka,500g-mramorova alebo tvarohova-1,39 eur
puncovy alebo makovo-tvarohovy rez,400g-1,39eur
osky
23.03.12,14:51
v Zielpunkte 1 kg spaldovej celozrnnej muky,Bio stoji 1,99 eur
za rovnaku cenu maju i bio celozrnnu psenicnu muku,1 kg
avalik
23.03.12,15:00
tak to ja si dam radsej 2 banany ako nejaku tabletku :)
trisestri
23.03.12,17:38
pridavam dalsie info,dnes som bola v Hoferi,tak co som si vsimla:

momentalne su vajicka:
z klietok 10 ks za 1,49 eur alebo 15 ks za 1,99 eur
vajicka z volneho chovu 10 ks za 1,99 eura
bio vajcia z volneho chovu za 2,59 alebo 2,99 eur-som si to nezapamätala....

obalovane rybie file v kockach ,400g- 2,89eur
vrecuska s obalovanymi mandlami 125 g,prichute tiramisu,straciatela,mandle v cokolade alebo,vajecny konak-jedno vrecusko stoji 99 centov
dnes su jahody v akcii-500g za 0.94 eur-je to zlava na polovicu z povodnej ceny
bio orechova zmes,250g-3,49 eur
bio vital pecivo s trstinovym cukrom 200g,prichute-slnecnicove semienka,tekvicove semienka alebo arasidove oriesky s kesu-1,99eur
babovka,500g-mramorova alebo tvarohova-1,39 eur
puncovy alebo makovo-tvarohovy rez,400g-1,39eur

vsak to uz lacnejsie ako u nas a to asi aj lepsia kvalita
osky
23.03.12,17:51
no,ved preto tu obcas prilepim,ked sa pytate na ceny.vazne,o kvalitu sa netreba bat-aspon väcsinou.a ceny su prinajmensom rovnake,ak nie lepsie ako na Sk.zial,toto ti,ktori o tom rozhoduju stale nechceu pochopit.ako moze clovek na Sk vyzit z takeho platu aky ma,pri takychto cenach....
trisestri
23.03.12,18:02
a to este ceny idu hore a prijmy idu okresavat-nechapem to ved dane mame ako inde,progresivnu kompenzuje dph a vykonost ekonomiky mame okolo 75% priemeru eu,ceny a zivotne naklady porovnatelne ale prijmy ani nie na urovni 30% a to vraj si zijeme nad pomer
Chokma
23.03.12,18:06
no,ved preto tu obcas prilepim,ked sa pytate na ceny.vazne,o kvalitu sa netreba bat-aspon väcsinou.a ceny su prinajmensom rovnake,ak nie lepsie ako na Sk.zial,toto ti,ktori o tom rozhoduju stale nechceu pochopit.ako moze clovek na Sk vyzit z takeho platu aky ma,pri takychto cenach....

Ono je aj problem v tom, ze ak by dvihli pausalne platy, zaroven by museli dvihnut aj ceny, lebo cena prace je zapocitana do nakladov na vyprodukovanie niecoho. Takze by sme zostali na tom istom bode. Alebo by ceny zostali, ale by polku zamestnancov prepustili a ta zvysna polka by robila aj za nich. Idealne by bolo, aby nikto nic nedvihal, ale aby peniaze mali vyssiu hodnotu. Verim, ze sa chapeme.
trisestri
23.03.12,18:07
no,ved preto tu obcas prilepim,ked sa pytate na ceny.vazne,o kvalitu sa netreba bat-aspon väcsinou.a ceny su prinajmensom rovnake,ak nie lepsie ako na Sk.zial,toto ti,ktori o tom rozhoduju stale nechceu pochopit.ako moze clovek na Sk vyzit z takeho platu aky ma,pri takychto cenach....

veru aj samy sa cudujeme,ale asi dost ludi si prilepsuje z uspor,prilezitostnych prijmov a viac zamestnani-inak a aka je tam cena za elektrinu,plyn,naklady v priemere za teplo a byvanie/3izbovy byt orientacne/ atd?.Vdaka za uzitocne info.
hubatá
23.03.12,18:07
Toto sú poss ...té vajíčka, mlieko, aféra s mäsom už bola. Takže nevieme aké zdravotné dopady budú na populáciu o 5-10 rokov, čo nás čaká ..... pre blbých, nenažraných boháčov!
lujza.j
23.03.12,18:19
včerajší nákup v Lidli v At....
vajcia 10ks 1,32 "M"
korela
23.03.12,18:27
Za normálnych okolností aj ja. Liekom sa vyhýbam, ako len môžem.
trisestri
23.03.12,18:29
treba hladat rezervy v fungovani statu a zdroje unikov financii,tolko sa dlho recni o zlepseni podmienok pre podnikanie ale velmi sa to nehybe
bettylou
23.03.12,18:39
momentálne má lidl v akcii avokáda po 49c (len tam človek musí zrána) , a baklažány po 99c, ale na tie baklažány si radšej počkám do leta. Zielpunkt mal minule akciu na ariel - 120 praní 19E.
lujza.j
23.03.12,18:47
momentálne má lidl v akcii avokáda po 49c (len tam človek musí zrána) , a baklažány po 99c, ale na tie baklažány si radšej počkám do leta. Zielpunkt mal minule akciu na ariel - 120 praní 19E.
mali včera aj ako som bola ja cca. o 16.00h
hubatá
23.03.12,18:58
Ako pracovníci sú neprispôsobiví a rómovia na chov hydiny, pasenie kráv, kôz a oviec ako stvorení....samozrejme pod dozorom! Tak to bolo vždy, robí to tak každá krajina a každý si vie prepočítať rozdiel v cene (a aj kvalite) dovážaných potravín a tými ktoré si na SK dorobíme na lúkach, vypestujeme na poli, pomrazíme na zimu v mraziarňach. A zasa sami rozvezieme, predáme a aj zjeme. Všetko sa to deje na Slovensku a tak aj euráče zostávajú na Slovensku. Tiež si dokáže každý blbec spočítať o koľko euráčov by zostalo v rozpočte viac keby sa nevyplácali fiktívne sociálne dávky, príspevky na školu, na kontajnery, na stavanie autobusových zastávok - len naša vláda nie! O koľko by sa znížila kriminalita keby sme boli všetci v robote a nemal by kto kradnúť ... a aj načo: veď by si mal každý možnosť to čo potrebuje kúpiť za zarobené peniaze.

Ale to sa tak naschvál schvaľujú zákony aby peniaze odtekali zo SK a nie aby tu zostávali. Niekto by mal ísť za to visieť na kandeláber, lebo o 5-10 rokov tu budú sami invalidi, pretože z takejto výživy ľudia len ochorejú. Vláda robí to - čo chcú podnikatelia: aby sme žrali plesnivé, napichané, éčkové potraviny lebo dobre vedia že jesť potrebujú ľudia stále a tak sa dá na potravinách zbohatnúť veľmi dobre: kto zistí či je to 33 %-ná smotana, mlieko či je naozaj 1,5 %-né, slanina má aspoň 2 cm na výšku ..... a aj keď zistí, veď sa kontrola podplatí a všetko sa zametie pod koberec.
pavol54
23.03.12,19:08
prečo máme v jednej európskej sieti najvyšie ceny?
pavol54
23.03.12,19:09
Prečo máme autá toho istého typu najdrahšie v eú
pavol54
23.03.12,19:10
prečo máme najdrahšie bankové služby?
pavol54
23.03.12,19:11
Prečo by sme potom nemohli mať aj nadrahšie vajíčka?
bettylou
23.03.12,19:12
u nás nie
misoft
23.03.12,20:05
No a nie? Nemusíš predsa každé ráno raňajkovať, každý deň obedovať a večerať - stačí raz za tri dni (podľa našich "ekonómov")
220870
24.03.12,17:49
Skôr by som ich dal pásť levov a krokodílov ,,,len či by ten sajrajt žrali.
220870
24.03.12,17:54
Dnes som si kúpil jogurt od milsy Bánovce.Len jedno po rokoch rokúcich som konečne jedol ničím nezohavený ,obyčajný vailkový jogurt(Bánovecký smotanový jogurt vanilka) fantastickej chuti.Kupujte ich výrobky jeden z posledných Slovenských potravinárskych podnikov.
http://www.milsy.sk/vyrobky/cerstve-mliecne-vyrobky
ivuliatko
24.03.12,19:02
Kupujem obyčajný biely jogurt Milsy, lepší som u nijakého výrobcu nenašla.
trisestri
26.03.12,11:54
300000 hektarov neobrobenej pody a kopec nezamestnanych a dotacie idu mimo logiky za neprodukciu http://spravy.pravda.sk/neoru-neseju-a-maju-sa-dobre-df9-/sk_ekonomika.asp?c=A120325_193134_sk_ekonomika_p58
osky
26.03.12,12:56
toto nie je uplne normalne.o co tym nasim politikom ide????
trisestri
26.03.12,17:19
oni su odtrhnuty od reality,Fico chce sa radit z odbormi,cirkvami,zamestnavatelmi,opoziciou,len nie s tym kym by mall a to odbornikmi a expertami v jednotlivych oblastiachu
korela
26.03.12,20:44
Fico to nemá jednoduché, nie je jednoduchá ani doba. Ak bola niekedy vôbec.
korela
26.03.12,20:45
toto nie je uplne normalne.o co tym nasim politikom ide????
Našim?
korela
26.03.12,20:47
trisestri
27.03.12,12:14
sanny237
27.03.12,12:49
http://moje.hnonline.sk/node/10360

Skutočne výstižné! Ale bohužiaľ, slovenská realita.
lofr
27.03.12,16:32
Ako pracovníci sú neprispôsobiví a rómovia na chov hydiny, pasenie kráv, kôz a oviec ako stvorení....samozrejme pod dozorom! Tak to bolo vždy, robí to tak každá krajina a každý si vie prepočítať rozdiel v cene (a aj kvalite) dovážaných potravín a tými ktoré si na SK dorobíme na lúkach, vypestujeme na poli, pomrazíme na zimu v mraziarňach. A zasa sami rozvezieme, predáme a aj zjeme. Všetko sa to deje na Slovensku a tak aj euráče zostávajú na Slovensku. Tiež si dokáže každý blbec spočítať o koľko euráčov by zostalo v rozpočte viac keby sa nevyplácali fiktívne sociálne dávky, príspevky na školu, na kontajnery, na stavanie autobusových zastávok - len naša vláda nie! O koľko by sa znížila kriminalita keby sme boli všetci v robote a nemal by kto kradnúť ... a aj načo: veď by si mal každý možnosť to čo potrebuje kúpiť za zarobené peniaze.

Ale to sa tak naschvál schvaľujú zákony aby peniaze odtekali zo SK a nie aby tu zostávali. Niekto by mal ísť za to visieť na kandeláber, lebo o 5-10 rokov tu budú sami invalidi, pretože z takejto výživy ľudia len ochorejú. Vláda robí to - čo chcú podnikatelia: aby sme žrali plesnivé, napichané, éčkové potraviny lebo dobre vedia že jesť potrebujú ľudia stále a tak sa dá na potravinách zbohatnúť veľmi dobre: kto zistí či je to 33 %-ná smotana, mlieko či je naozaj 1,5 %-né, slanina má aspoň 2 cm na výšku ..... a aj keď zistí, veď sa kontrola podplatí a všetko sa zametie pod koberec.

Neboj, hladomor to poriesi, ako vzdy... ;-)
220870
27.03.12,18:53
Dobrota od Hamé.Mäsko bez mäska.:D
http://www.blisty.cz/art/62762.html
lujza.j
27.03.12,18:58
hmm....ale voní hezky....:)
Dáša_
27.03.12,19:34
ja som sa dnes dostala na jednu farmu. A napodiv, oni si krízu vlastne pochvaľovali. A tiež rôzne "poľské" kauzy im robia dobre. Ako sa potraviny v obchodoch zdražujú, tak im pribúdajú zákazníci. Prichádzajú na to, že keď už majú za niečo platiť, nech je to aspoň kvalitné. A že ľudia už aj menej kupujú od poliakov z auta. A to sa tiež prejavuje.
Vyrábajú vlastné výrobky, podľa vlastných receptúr a tak je je to pre nich oveľa zaujímavejšie, ako len keď robili pre výkup. A osožnejšie je to aj pre ich blízke okolie.

Chcem veriť, že postupne bude takýchto fariem pribúdať - dobytok sa voľne pasie, žiadne dokrmovanie zmeskami. A výrobky, ktoré sa po pár dňoch (ak ostanú) aj pokazia. T.j. neprimiešavajú žiadne konzervanty, stabilizátory..... A to je fajn.
trisestri
27.03.12,20:30
lofr
27.03.12,22:55
Ja som cital clanok o Permakulture, kde dotycni, co sa tomu venuju, hovorili, ze ked sa to spravne nasadi a pouzije poznanie, tak hospodarstvo produkuje ekologicke potraviny za nizsie naklady, ako velkopestovanie. A najma, nevycerpava podu, takze sa da dokola cyklovat... vysledok je, ze nepotrebuju ziadne naklady na chemiu, a hnojenie, a hlavne po par rokoch sa im nevycerpa poda. Aj ked som to nestudoval dopodrobna, ten nazor ma doslova sokoval, lebo som mal zato, ze BIO je vzdy drahsie.




ja som sa dnes dostala na jednu farmu. A napodiv, oni si krízu vlastne pochvaľovali. A tiež rôzne "poľské" kauzy im robia dobre. Ako sa potraviny v obchodoch zdražujú, tak im pribúdajú zákazníci. Prichádzajú na to, že keď už majú za niečo platiť, nech je to aspoň kvalitné. A že ľudia už aj menej kupujú od poliakov z auta. A to sa tiež prejavuje.
Vyrábajú vlastné výrobky, podľa vlastných receptúr a tak je je to pre nich oveľa zaujímavejšie, ako len keď robili pre výkup. A osožnejšie je to aj pre ich blízke okolie.

Chcem veriť, že postupne bude takýchto fariem pribúdať - dobytok sa voľne pasie, žiadne dokrmovanie zmeskami. A výrobky, ktoré sa po pár dňoch (ak ostanú) aj pokazia. T.j. neprimiešavajú žiadne konzervanty, stabilizátory..... A to je fajn.
Gapo
28.03.12,13:22
včerajší nákup v Lidli v At....
vajcia 10ks 1,32 "M"
Máš pravdu dnes som si to overil. No a ešte plná nádrž nafty.
hubatá
28.03.12,14:03
:):)Bola som sa mrknúť v dvoch záhradkárskych osadách v Pezinku: krááása! :)
Situované sú popri železnici a dokonca v blízkosti bytovky neprispôsobivých. Teda veľmi rizikové a sťažené podmienky na sadenie a pestovanie OZ. Hriadky sú však obrobené, posadený šalát, cibuľka, tráva pokosená. Ľudia sa chytili rozumu a čo ma potešilo - po tráve behali za loptou malé deti. Ešte čo by sa dalo im vytknúť tak aby troška dbali na tú estetiku tých chatičiek. Sú pozliepané zo všelijakého odpadu (socialistický predpis bol: 4á záhrada + 16 m2 chatka jednotného dizajnu a malo to u takejto malej stavby svoj význam).

Tie neestetické chatky ale budú zrejme spôsobené tým že sú nevysporiadané pozemky, čo má na svedomí zasa blbý zákon o záhradkárskych osadách: ak by si každý zo záhradkárov mohol nájsť svojich pôvodných vlastníkov, určite tak urobí, prededí si ich aj na vlastné trovy. A mal by právnu istotu že mu ich už žiadna "nežná" nevezme.

To isté som tam videla vo vinohradoch: poorané, obstrihaný a vyviazaný vinič, v prostriedku vahadlová studňa (taká akú poznáme z Maďarskej pusty, ešte aj s hrnčekom na napitie)
Pýtam sa ako je to možné: vraj majú takého primátora ktorý ich ochraňuje, v čase dozrievania hrozna nariadením Meststkého úradu je zakázané pod vysokou pokutou chodiť do vinohradov ak sa nejedná o vlastníka alebo zazmluvneného nájomcu. Tvrdo to kontroluje mestská polícia a to isté robia aj v záhradkárskej osade záhradkári: spolupracujú s mestskými policajtami a tí hneď vedia kam majú ísť.

Ak sa na to pozriem z pohľadu bývalej záhradkárky tak taká 4á záhrada stačí zásobovať OZ na sezónu 4-člennú rodinu, počítam aj zaváranie a mrazenie. Je pravdou že veľmi veľa ľudí v rizikových rokoch 50-60 ročných stratilo zamestnanie a urobili to čo najlepšie mohli: zaobstarali si záhradu. Takže očakávam že ak by si mohli nejako upraviť tie chatičky, že tam budú vegetiť po celé leto a môžu si dochovať aj to nejaké kuriatko alebo zajačika. Zároveň sa stanú policajtami vlastných zahrádok pred neprispôsobivými.


:---:---:---Ani neviete ako sa teším že ľudia začínajú ignorovať hyperbordely aspoň v ovocí a zelenine:---:---:---. Je to začiatok toho, že ľudia si začínajú uvedomovať ako nám politici ukradli krajinu hehe!
ivuliatko
28.03.12,15:18
Tak jsem dostal takovou pěknou "detektivní" povídku, tedy se o ni podělím.

No, a pak si kup maso u českého řezníka v domnění, že je lepší než v
marketech!!!

Tak mi to nedá a musí to ze mě ven. Není to tak dlouho, co jsem dělal
vjezdovou bránu pro jednoho majitele velkofirmy na výrobu uzenin
(nebudu jmenovat).
Ze začátku dost nepříjemný člověk, ale slovo dalo slovo - zjistilo se,
že si taky hraje s modýlkama a vše se najednou otočilo a začal být
sdílný. Samozřejmě jsme si postěžovali na situaci u nás atd. atd.
Pak z něj začaly padat věci, které jsem ještě nestrávil. Je
dodavatelem uzenin do jednoho obchodního řetězce. Má smlouvu takovou,
že obchodní řetězec si sám určí cenu za uzeninu. On musí dodržet pouze
hmotnost výrobku - složení nikoho nezajímá. Jak sám řekl, v roce 1990
se zrušily normy - takže to není problém. Rovnou mi řekl, že svoje
uzeniny nejí a s velkým smíchem dodal, že by mi to taky doporučoval.
Je to jenom velkej kšeft.

Doteď nic zvláštního a každý asi ví, že párky již nejsou párky a buřty
už nejsou buřty a o mase si to může nechat jen zdát. Extra dílkem
"chemiků" - tak on nazývá zaměstnance, kteří určují složení výrobků -
je prý všem dobře známá "název obchodního řetězce" šunka. Celé je to
vyrobeno ze šlemů, které zůstanou na kostech - to se tlakem vody
odstraní, pod velkým tlakem opět slisuje, aby to vypadalo, že jsou to
kusy masa, přidá se pár chemikálií, aby se to nerozpadlo, a pak se z
toho dělá ta úžasná šunka za 80,- Kč, do které se navíc napumpuje
voda, aby to bylo těžší a zavakuuje se to (pak to dělá ten krásný sliz
uvnitř).

Tohle jsem také tušil. Ovšem brada mi spadla, když jsem se dozvěděl,
že má ve smlouvě uvedeno vracení neprodaného masa na konci své
životnosti, za účelem jiného využití. Maso se přebere, které ještě
nesmrdí - z toho se dělá nádherné uzené (zavakuované se slizem).
To, které je již chycené, se prožene chemikáliemi a dělají se z toho
kořeněné masové směsi, nebo tzv. "pochoutky na gril". Nikomu to
samozřejmě asi neuškodí, protože je to důkladně ošetřeno, ale mně je z
toho na blití.

Pokud takhle funguje všechno v této republice, tak potěš Pánbu. Když
jsem chodil do školy - někdy v osmdesátých letech, většina lidí
umírala na infarkty a jiná cévní onemocnění. Teď je to samá rakovina.
A všichni se diví, že je tady obrovský výskyt rakovin zažívacího traktu
- z čeho jinýho by to bylo, než ze žrádla.

Bohužel si to lidi dělají tak nějak sami, když si tyhle laciný sračky
kupujou: je poptávka - je nabídka. Ale každej by si měl umět
spočítat, že když kilo masa stojí 150,- Kč, že kvalitní tepelně
opracovaný výrobek nemůže stát polovičku. A tak dál lidi do sebe cpou
ty podřadný potraviny a večer si řeknou "to jsem zase ušetřil" ..... a
ušetřené peníze vyhodí za nehorázné úroky za různé půjčky na nesmysly...

Díky regulacím EU je cena vajec vyšší, než cena 9 mm munice.

Takže až zase politici vyjdou do ulic, je levnější do nich střílet,
než po nich házet vajíčka.
osky
28.03.12,16:59
nakup vcera-Hofer:
kalerab-0.59 eur
redkovky zlacnene na polovicku,akcia-0,24 eur
bio kokteilove rajcinky,300g-1,49 eur
bio jablka-1 kg za 1,68 eur
bio banany-1 kg za 1,89 eur
bio pomarance-1 kg za 1,49 eur
bio caj bylinkovy na zaludok/rovnake cenovo su aj jednodruhove bylinkove alebo miesane ovocne bio caje/ 1,49 eur
psenove gulicky,extrudovane,bez prichute a roznych umelin,je to skoro ako chrumky,bio/v ponuke su natur 225g,prichut baebequi alebo paprika 200g/1,29eur
osky
28.03.12,17:08
dnes nakup -Spar:
kvaskovy chlieb,razny so slnecnicovymi semienkami,celozrnny,500g -2,59eur
bio olivovy olej v akcii,750 ml-6,49/povodna cena je o 1 euro viac/
bio zerucha-0.79 eur
bio cukiny-2,99 eur za 1 kg
pazitka-0,89 eur
kivy,5 ks,akcia-0,99 eur
bio ryzovo ceralne chlebiky,100g-0.79 eur/obsahuju celozrrnu ryzu,pseno,pohanku,kukuricu a sezam/
jahody,500g-1,99 eur
bio citrony,5 ks-1,29 eur
korela
28.03.12,19:38
Toľko stoja normálne v Tescu jablká teraz.
avalik
28.03.12,21:35
ZAVÁDĚJÍCÍ OBALY POTRAVIN - Peklo na talíři 7.díl

http://www.stream.cz/peklonataliri/672459-peklo-na-taliri-zavadejici-obaly-potravin

Rada na závěr: Nejsme tak bohatí abychom si kupovaly levné věci. Nechávejte jim tý shity v regálech!
bjuty smis
29.03.12,05:56
nie o 2-3 roky, ale velmi skoro, na rade je bravčovina....samozrejme vdaka eú....

Európski chovatelia budú musieť zabezpečiť príjemnejšie podmienky po sliepkach aj ošípaným. Bravčové mäso tak zdražie, tento krát to však bude mať na rozpočty ľudí oveľa väčší dopad.
Kvôli bruselskému nariadeniu zrejme príde k zdraženiu ceny mäsa až o štvrtinu, čo sa peňaženiek spotrebiteľov dotkne oveľa výraznejšie – keďže priemerný Slovák za rok zje vyše 30 kilogramov bravčového mäsa po zhruba 4 eurá za kilogram. Ako hovorí Ivan Oravec, predseda PD Devio Nové Sady, prestavba maštalí je síce drahá záležitosť, no nie je nutná preto, lebo by pri dnešnom chove zvieratá trpeli. Problémom je šírka štrbín pri roštových stojiskách, ktoré nevyhovujú prísnym európskym predpisom. Mnohí chovatelia si takéto veľké investície dovoliť nemôžu, preto chov jednoducho ukončia – čo môže prispieť k ešte väčšiemu cenovému šoku. Objavujú sa tiež návrhy, aby Brusel drahšie mäso dotoval – čím by však ľuďom len zobral peniaze z jedného vrecka a dal im ich do druhého.
korela
29.03.12,08:53
Moja matka narodená ešte za 1.ČSR sa po zúčastnení referenda o vstupe do únie a pol roka pred svojou smrťou povedala: "Uvidíte, čo vás čaká. Diktát. A nepomôžete si."
Rado tu zakladá svoje témy, každý sa bojí na ne reagovať. To o niečom vypovedá. Vidno akurát počet prezretí. Údajne mu mažú príspevky v témach. Takže je na indexe?
(Nedávno som jeden niekde zazrela, asi výnimočne.)
Keď si človek pospája informačné kanály, aj tak si urobí svoj záver, pravda sa nedá nikdy zamlčať.
Pritom je nám už asi všetkým jasné, čo sa s nami deje, čo sa vo svete deje, a kto píše scenár.

Záchranu vidím v súdržnosti uvedomelých ľudí žijúcich na Slovensku, ktorí budú aj iným otvárať oči a chovať sa primerane k miestu kde sa narodil, zachrániť čo sa dá, podporovať svoju výrobu, poľnohospodárstvo, svoje obchody.
Česi sú zasa o kroky vpred, vážia si svoje značky, uprednostňujú svoje výrobky, majú koncepciu a projekty.
lubko6394
29.03.12,09:05
Česi sú zasa o kroky vpred, vážia si svoje značky, uprednostňujú svoje výrobky, majú koncepciu a projekty.

Keď Češi majú koncepciu, tak my musíme mať antikoncepciu - a tú nám, čo sa poľnohospodárstva týka, zaviedlo KDH.
korela
29.03.12,09:11
Keď Češi majú koncepciu, tak my musíme mať antikoncepciu - a tú nám, čo sa poľnohospodárstva týka, zaviedlo KDH.
Už to zašlo tak ďaleko, že nie je potrebné riešiť minulosť, ale v rámci svojho pudu sebazáchovy sa zamerať na prítomnosť a budúcnosť svoju a svojich potomkov.
Inak chápem, veď vieme kto to tu všetko zdevastoval a to vo všetkých oblastiach.
lubko6394
29.03.12,09:32
Už to zašlo tak ďaleko, že nie je potrebné riešiť minulosť, ale v rámci svojho pudu sebazáchovy sa zamerať na prítomnosť a budúcnosť svoju a svojich potomkov.
Inak chápem, veď vieme kto to tu všetko zdevastoval a to vo všetkých oblastiach.

No veď áno. Zatiaľ mám 24 árov pozemku, v apríli kupujem jahňatá, ohradník napájaný 10 000 V je pripravený, 4,5mm diabolky a 9mm Luger to istia.
trisestri
29.03.12,11:32
stale nam niekto nieco diktuje,raz Moskva ,raz Brusel-aj ked jedny tu mali tanky a totalitu,teraz mame sice demokraciu,ale zacinaju sa mnozit oblasti kde rozhoduje Brusel,ked uz tak by trebalo ujasnit aku formu ma unia,ci spolok rovnopravnych a rovnocennych statov ci konfederaciu alebo federaciu-ak sa ma rozumnou mierou prispiet k tomu aby zvierata menej trpeli budiš,ale treba zvazovat kde ide o humanizaciu chovu a kedy uz o likvidaciu lacnejsej konkurencie a produkcie-pritom ulohu hra aj to ze dotacna politika nadalej zvyhodnuje tzv stare krajiny unie a tu mame aj dalsie faktory ktore nepraju nasim producentom,pricom sebestacnost v produkcii potravin je velmi dolezitym nie iba ekonomickym faktorom-ved pokial produkcia aut a priemyselneho tovaru podlieha urcitym vykyvom,tak jest a pit potrebuju ludia stale
bjuty smis
29.03.12,11:37
a šéf security bude bucháč ?? :)
lubko6394
29.03.12,11:44
Nebude - vystačím si sám. Človeče pomôž si ....
trisestri
30.03.12,12:34
nebol nikto na farmarskych trhoch alebo nejde tam niekto? /ba fresmarket,tusim v byvalej ikei /
http://www.webnoviny.sk/slovensko/do-bratislavy-prvykrat-zavita-farmar/483393-clanok.html

http://m.hnonline.sk/c3-55207750-kw0000_d-budte-bio-v-bratislave-zacina-farmarsky-trh
korela
30.03.12,12:44
Si šikovný.
korela
30.03.12,12:51
nebol nikto na farmarskych trhoch alebo nejde tam niekto? /ba fresmarket,tusim v byvalej ikei /
http://www.webnoviny.sk/slovensko/do-bratislavy-prvykrat-zavita-farmar/483393-clanok.html

http://m.hnonline.sk/c3-55207750-kw0000_d-budte-bio-v-bratislave-zacina-farmarsky-trh
Ja si myslím, že postoj k výrobe vlastných potravín logicky vyústi do zvýšenej produkcie aj vďaka tomu, že nízke mzdy budú tlačiť ľudí do ďalšej činnosti. Tak ako aj doteraz, ale vo zvýšenej miere.
korela
30.03.12,13:03
http://spravy.pravda.sk/hamburgerova-dan-vydesila-slovenskych-potravinarov-pcv-/sk_ekonomika.asp?c=A120330_093133_sk_ekonomika_p01
Maďarsko k tomuto kroku pristúpilo min. rok, alebo rok predtým, že zvýšilo poriadne DPH na prakticky tieto výrobky, chipsy, presladené značkové žbrndy, najmä zahraničné výrobky.
Ako to zobrali obyvatelia, zvykli si, alebo reptajú?
Čudujem sa našim oponentom, že vraj nie sú vypracované štúdie..., pritom každý lekár pri znižovaní cholesterolu, zvýšenom TK, obezite operuje práve týmito rizikovými faktormi. Aké humorné.
Ako si každý chráni svoj príjem. Celospoločenské hľadisko ide bokom.
trisestri
30.03.12,16:49
skor by som dal spotrebnu dan na sladene napoje,ved cukor je vsade v potravinach a mladez nielenze pije kolu,ale aj energy drinky co je cukrova bomba a ak sa to nezmeni,tak nam bude neskor narastat pocet diabetikov rychlym tempom
avalik
31.03.12,13:45
nebol nikto na farmarskych trhoch alebo nejde tam niekto? /ba fresmarket,tusim v byvalej ikei /
http://www.webnoviny.sk/slovensko/do-bratislavy-prvykrat-zavita-farmar/483393-clanok.html

http://m.hnonline.sk/c3-55207750-kw0000_d-budte-bio-v-bratislave-zacina-farmarsky-trh

takze moje dnesne nakupy na "farmarskom trhu"


zoznam stalych prevadzok je tu: http://www.freshmarket.sk/zoznam-prevadzok
+ maso Achberger http://www.achberger.sk/index.php/farma-trznica-tomasikova.html

okrem toho tam boli stanky s remeselnymi vyrobkami, syry, vino, med, kysla kapusta, klobasky+udene, stanok s jahnacinou, ovocne stavy, mak ...

stanok appetit - marinovany cesnak (dansky) ... vynikajuci, kupila som s provensalskym korenim (3,30€/270g)

klobasky a slanina z mangalice (madarske) - v predajni syrov (na lavej strane od vchodu) ... ze ich maju bezne - kupila som jeden par Ostoros Mangalica Kolbaszka za 16€/kg - dobra stiplava ... ale moj tatko robi lepsiu :---

zaujal ma obchod s orientalnymi potravinami, kupila som:
pindjur - nakladana pasta z cervenej papriky, baklazanu, cibule a cesnaku 3,80/690g
garam masala 1,60 €/100g
koriander mlety - 1,80/100g
tandori masala - 1,70/100g

ovocie a zelenina boli len v JEDNOM stalom obchode :eek:

zaver: vo freshmarkete som uz bola a dnesna ponuka ma neohurila, mozno vcera bolo viac stankov
KoxXxo
31.03.12,14:01
16€ za kilo klobásky? Ty si iná bojovníčka proti kríze.:D
avalik
31.03.12,14:13
16€ za kilo klobásky? Ty si iná bojovníčka proti kríze.:D

az taka velka nie ... ten jeden par mal 250g ... fakt len na kostovku :D
TomasHC
31.03.12,14:50
16€ za kilo klobásky? Ty si iná bojovníčka proti kríze.:D

1,60€/100g dobrej čabajky je síce dosť, ale nedá sa to porovnať s nejakým lacnými hnusobami. K dobrému syru a vínku ;)
trisestri
31.03.12,16:40
takze moje dnesne nakupy na "farmarskom trhu"


zoznam stalych prevadzok je tu: http://www.freshmarket.sk/zoznam-prevadzok
+ maso Achberger http://www.achberger.sk/index.php/farma-trznica-tomasikova.html

okrem toho tam boli stanky s remeselnymi vyrobkami, syry, vino, med, kysla kapusta, klobasky+udene, stanok s jahnacinou, ovocne stavy, mak ...

stanok appetit - marinovany cesnak (dansky) ... vynikajuci, kupila som s provensalskym korenim (3,30€/270g)

klobasky a slanina z mangalice (madarske) - v predajni syrov (na lavej strane od vchodu) ... ze ich maju bezne - kupila som jeden par Ostoros Mangalica Kolbaszka za 16€/kg - dobra stiplava ... ale moj tatko robi lepsiu :---

zaujal ma obchod s orientalnymi potravinami, kupila som:
pindjur - nakladana pasta z cervenej papriky, baklazanu, cibule a cesnaku 3,80/690g
garam masala 1,60 €/100g
koriander mlety - 1,80/100g
tandori masala - 1,70/100g

ovocie a zelenina boli len v JEDNOM stalom obchode :eek:

zaver: vo freshmarkete som uz bola a dnesna ponuka ma neohurila, mozno vcera bolo viac stankov

tak podla toho som cakal viac z ponuky domacej tradicnej produkcie a v lepsich cenach-tak aspon ked som tam nebol,tak od znamej som zohnal udenu slanicu z domacej zabijacky,taka fajna aku som davno nejedol,s tou z obchodu sa neda ani neporovnat a 5 eur za kilo
220870
31.03.12,17:57
Čo by žena nedala za kus poriadnej klobásy.
pavol54
01.04.12,07:45
dobrá klbása sa dá vyrobiť len z kvalitného materiálu stehno sviečková, kvalitná paprikaa hmotnosť po výrobe klesne až na 55%
pavol54
01.04.12,07:46
Dávno som nekupoval ale koľko stojí kilo stehna ?
SamuelSK
01.04.12,09:28
http://vas.cas.sk/clanok/5773/asi-ich-zacneme-pasovat-slovaci-v-zahranici-kupuju-vajcia-za-facku.html


Prehľad cien vajec v zahraničí


Krajina
Balenie
Cena
Cena za kus


USA
12 ks
0,75 €
0,06 €


Ukrajina
10 ks
0,94 €
0,10 €


Škótsko
15 ks
1,49 €
0,10 €


Nemecko
10 ks
1,09 €
0,11 €


Francúzsko
10 ks
1,26 €
0,13 €


Taliansko
10 ks
1,36 €
0,14 €


Chorvátsko
10 ks
1,59 €
0,16 €


Anglicko
6 ks
1,14 €
0,19 €


Česká republika
10 ks
2,02 €
0,20 €


Dánsko
15 ks
3,09 €
0,21 €


Slovensko
6 ks
1,50 €
0,25 €


Švajčiarsko
6 ks
3,24 €
0,54 €




ehm, kde su teraz reci tych ludi, ze u nas nic podobne ako kartel neexisutje ?!
bjuty smis
01.04.12,09:42
a kde si došiel na tú cenu slovensko 0,25 ?
v novinách ? unás - v senci sú bežne,015 - 0,19....v tescu akcia 0,10.....
trisestri
01.04.12,10:00
no v nasom tescu cely mesiac mali iba cenovku pri ktorej bolo prepacte tovar nedosiel
pavol54
01.04.12,10:03
Vážení treba si troška prečítať aj niečo iné, napríklad správa apa.sk ATIS- hydina a vajcia bude zrejmé každému ako to v skutočnosti s vajciami je výrobcovia majú spravidla zazmluvnené ceny vajec už rok a cena je zmluvná aq nikto nevedel ako sa bude vyvíjať, takže niektorí obchodníci sú bezohľadní a aj pri vyšších nákladoch kupujú vajcia za nízke ceny, preto môžu byť aj za 0,1. ak výrobca predával 100kg vajec M(CCA 1400) vajec do 100€, dnes ich musí dokúpiť ak nemá dosť pre zmluvné dodávky za cca 200 - 250€ /100kg takže nožnice sa ešte viac roztvorili voči chovateľovi, ale obchodník si mastí vajcami kapsu
trisestri
01.04.12,10:04
sumu ako vidim prepocitaval podla kusov baleni,takto sedi ale je pravda ze su aj 30 ks balenie za 4,39 co je 0,15 za triedu S,kvalitnejsie su 4,99 najmenej co je 0,17-ale treba porovnat aj prijmy a paritu kupnej ceny
trisestri
01.04.12,11:46
deli.
02.04.12,06:00
Antea
02.04.12,07:50
http://spravy.pravda.sk/hamburgerova-dan-vydesila-slovenskych-potravinarov-pcv-/sk_ekonomika.asp?c=A120330_093133_sk_ekonomika_p01
Maďarsko k tomuto kroku pristúpilo min. rok, alebo rok predtým, že zvýšilo poriadne DPH na prakticky tieto výrobky, chipsy, presladené značkové žbrndy, najmä zahraničné výrobky.
Ako to zobrali obyvatelia, zvykli si, alebo reptajú?
Čudujem sa našim oponentom, že vraj nie sú vypracované štúdie..., pritom každý lekár pri znižovaní cholesterolu, zvýšenom TK, obezite operuje práve týmito rizikovými faktormi. Aké humorné.
Ako si každý chráni svoj príjem. Celospoločenské hľadisko ide bokom.
Maďarsko povolilo a pálenie alkoholu doma:
http://www.stv.sk/online/archiv/farmarska-revue?date=2012-03-17&id=48451
Síce nie je to až tak nutné, ale to hovorí o všeličom, najmä o myslení politikov.
trisestri
03.04.12,17:02
my nakoniec ani nevieme co jeme,mimo tych co si dopestuju a dochovaju sami
pavol54
03.04.12,18:05
my nakoniec ani nevieme co jeme,mimo tych co si dopestuju a dochovaju sami
ani tí to nevedia, len si myslia že to vedia, vzduch je najväčší globalizátor, bola mapka o jeho pohybe po černobyli a platí aj teraz, a nemám za sebou labák aby som zistil to čo neviem.
korela
04.04.12,10:26
Maďarsko povolilo a pálenie alkoholu doma:
http://www.stv.sk/online/archiv/farmarska-revue?date=2012-03-17&id=48451
Síce nie je to až tak nutné, ale to hovorí o všeličom, najmä o myslení politikov.
Čo je doma, to sa ráta.
Nebudú podporovať zahraničný alkohol.
Nakoniec, aj tak ho ľudia pálili. Ak načierno,bude menej stresu.
korela
04.04.12,10:30
my nakoniec ani nevieme co jeme,mimo tych co si dopestuju a dochovaju sami



Ani psovi. Fornetti. Ale takto je to vo všetkom, len v inom vydaní.
Pizza klobásová

späť (http://www.fornetti.sk/produkty/pizza/pizza-klobasova#) http://www.fornetti.sk/files/imagecache/150x150/products/pizza3_uj.jpg






pšeničná múka, voda, margarín ( rastlinné oleje a tuky, voda, emulgátor E322 a E471, jedlá soľ, chemická konzervačná látka E200, kyselina E330, maslová aróma, farbivo E160a), droždie, cukor, jedlá soľ, glutén, pekárenský prípravok (zahusťovadloE412, dextróza, pšen. sladová múka, maltodextrín, pšen. múka, emulgátor ( E472e, sójový lecitín E322), protihrudkujúca látka (E450, E341), sušená srvátka, sušený kvas, sladový výťažok, zemiakový škrob, rastlinný olej, múku uprav. látka (kys. askorbová E 300), enzýmy), tekutý kvas ražný, paradajkový základ ( paradajkový pretlak, kečup, modifikovaný škrob E1442, cukor, ocot, jedlá soľ, oregano), klobása 14 % (bravčové mäso, bravč. slanina, hovädzie mäso, soľ jedlá, koreniny, chem.konzerv. látka E250, cukor), syr

Štrúdľa jablkovo-orechová

späť (http://www.fornetti.sk/produkty/strudla/strudla-jablkovo-orechova#) http://www.fornetti.sk/files/imagecache/150x150/products/strudla1.jpg
10ks
120g



pšeničná múka, margarín, rastlinný olej, voda, cukor, ocot, sušená vaječná zmes, jedlá soľ, plnka jablkovo - orechová (jablkové rezy 56 %, zmes olejnatých jadier s orechovou príchuťou 17 % (pšeničné klíčky, slnečnicové semienka, cukor, prírodne identické arómy), cukor, vlašské orechy 2%, strúhanka, škorica, vanilková aróma), mliečne bielkoviny, farbivá (E100, E120)
korela
04.04.12,10:33
Ktorá mama mala tieto suroviny v špajzi? Alebo aj dnes.
pavol54
05.04.12,10:33
zase sme naspäť v Nemecku zistili opäť dioxín vo vajciach čím ich asi kŕmia? Šup s nimi na Slovensko
lujza.j
05.04.12,14:11
Antea
05.04.12,14:57
Dnes som kúpila,jahňa, mliečne, na majetku SPU Nitra, cca 10 kg. Verím, že nám bode chutiť. Vraj bol veľmi veľký záujem zo širokého okolia, aj blaváci chodili.
220870
05.04.12,15:44
http://www.topky.sk/cl/11/1305913/Strasidelna-sprava-pred-Velkou-nocou--Vo-vajciach-nasli-rakovinotvorne-latky-
V Prievidzkom Tescu stále predávajú tie otrávené kurence z Nemecka.Asi sa im tam dobre predávajú.V pondelok budú aj rakovinové vajcia .
buchač
05.04.12,16:14
ani tí to nevedia, len si myslia že to vedia, vzduch je najväčší globalizátor, bola

mapka o jeho pohybe po černobyli a platí aj teraz, a nemám za sebou labák aby som zistil to čo neviem.

http://www.poutnik.cz/evropa/ukrajina/mapy/cernobyl/cernobyl_zamoreni.jpg

Dopad na Slovensko

Vzdušné prúdy kontaminované výbuchom preleteli nad územím Česko-Slovenska celkovo trikrát: 30. apríla, 3. až 4. mája a 7. mája 1986. Prvý a tretí prechod zasiahol celé územie Česko-Slovenska, druhý prechod sa vyhol strednému a východnému Slovensku a zasiahol len jeho západnú časť. Keďže pršaním sa z rádioaktívneho mraku uvoľňuje veľké množstvo rádioaktívnych látok, najväčšie škody vznikli práve na takýchto územiach.

Zo správy Inštitútu hygieny a epidemiológie z roku 1990 vychádza, že nadmerné zamorenie bolo zaznamenané v okresoch:[4]
Dunajská Streda (12 200 Bq/m²)
Komárno (10 510 Bq/m²)
Žiar nad Hronom (8 470 Bq/m²)
Galanta (7 270 Bq/m²)
Nitra (6 980 Bq/m²)
Levice (6 410 Bq/m²)
Stará Ľubovňa (5 270 Bq/m²)
Nové Zámky (4 670 Bq/m²)
Lučenec (4 670 Bq/m²)
Dolný Kubín (4 430 Bq/m²)

Obyvatelia Slovenska boli vystavení vplyvu rádioaktívnych látok v dvoch vlnách: Prvé týždne po havárii a počas zimy 1986/1987, čiže v období, kedy sa spotrebovávali obilniny z tohoročnej úrody a konzumovalo sa mlieko a mäso zo zvierat kŕmených senom skoseným na jar a leto 1986.
trisestri
05.04.12,16:43
a po com bolo kilo?
trisestri
05.04.12,16:44
V Prievidzkom Tescu stále predávajú tie otrávené kurence z Nemecka.Asi sa im tam dobre predávajú.V pondelok budú aj rakovinové vajcia .

nepredavaju ich nahodou pod nazvom uprimne kurca?
trisestri
08.04.12,09:17
ivuliatko
08.04.12,12:35
Včera som chcela kúpiť soľ. Kukám jak puk - v regáli bolo balenie s názvom Prešovská soľ. Tak som sa potešila... ale radosť trvala len dovtedy, kým som neprečítala "Distribútor: Solivary Trade s.r.o. Jilemnického 1, Prešov. Vyrobené v EÚ." Takže figu prešovská...
http://vas.cas.sk/clanok/3989/presovska-sol-nepochadza-zo-slovenska-tazia-ju-v-rakusku.html

http://img.cas.sk/img/10/bigArticle/902524_sol-solivar-presov-rakusko-rakuska-sol-marek-duchon-katarina-janosova.jpg
pavol54
08.04.12,13:00
Včera som chcela kúpiť soľ. Kukám jak puk - v regáli bolo balenie s názvom Prešovská soľ. Tak som sa potešila... ale radosť trvala len dovtedy, kým som neprečítala "Distribútor: Solivary Trade s.r.o. Jilemnického 1, Prešov. Vyrobené v EÚ." Takže figu prešovská...
http://vas.cas.sk/clanok/3989/presovska-sol-nepochadza-zo-slovenska-tazia-ju-v-rakusku.html

http://img.cas.sk/img/10/bigArticle/902524_sol-solivar-presov-rakusko-rakuska-sol-marek-duchon-katarina-janosova.jpg
takže rakúska, minule o tom bola relácia v nebíčku v papuľke, že sa u nás už nevyrába len sa dováža z Rakúska.
220870
08.04.12,13:22
Miesto jódovaná malo byť prebaľovaná alebo presýpaná.
pavol54
08.04.12,13:40
V Čechách cukrovary zrovnali zo zemou, dúfam že ich nenapadne to isté a pre istotu nejakým chemickým svinstvom z Rakúska zasypať
asedma
08.04.12,14:46
Gapo
08.04.12,15:06
Tak som sa aj ja obabral, potom som sa dopočul, že to chcú využiť zásoby obalov, a popritom aj klamú.
Antea
08.04.12,15:25
trisestri,prepáč, že oneskorene. Kilo ma vyšlo 6,83. Dnes som z neho aj robila. Chutilo.Mala som trochu strach, ale je dobré, bez nejakých veľkých rozdielov od iného mäsa. Musím sa priznať, že jahňa som jedla prvý raz. Voľakedy ako decko som mala baraninu celkom rada, nuž človek si odvykne a možno zase aj privykne.
pavol54
08.04.12,15:38
trisestri,prepáč, že oneskorene. Kilo ma vyšlo 6,83. Dnes som z neho aj robila. Chutilo.Mala som trochu strach, ale je dobré, bez nejakých veľkých rozdielov od iného mäsa. Musím sa priznať, že jahňa som jedla prvý raz. Voľakedy ako decko som mala baraninu celkom rada, nuž človek si odvykne a možno zase aj privykne.
z detstva si pamätám na baraninu (asi to bolo najlacnejšie mäso) najmä na loj ktorý sa neuveriteľne v ústach mazal ak sme nejedli dosť rýchlo. odvtedy nemusím br.
Antea
08.04.12,15:44
z detstva si pamätám na baraninu (asi to bolo najlacnejšie mäso) najmä na loj ktorý sa neuveriteľne v ústach mazal ak sme nejedli dosť rýchlo. odvtedy nemusím br.

Mama ten tuk vždy odstránila, kde ho dala to neviem. Ale aj v receptoch sa píše,že ho treba odstrániť aj blany.
buchač
08.04.12,15:53
Mama ten tuk vždy odstránila, kde ho dala to neviem. Ale aj v receptoch sa píše,že ho treba odstrániť aj blany.
...baranina sa podáva na horúcich tanieroch práve pre ten tuk , ktorý trochu cítiť ( preto je potrebné koreniť trochu viac ) a má tendenciu dosť rýchlo tuhnúť ......
trisestri
08.04.12,16:21
vdaka,celkom dobra cena-jahna je chutne,ale skoda ze za slusnu cenu je malo dostupne takisto ako baranina
Antea
08.04.12,16:22
...baranina sa podáva na horúcich tanieroch práve pre ten tuk , ktorý trochu cítiť ( preto je potrebné koreniť trochu viac ) a má tendenciu dosť rýchlo tuhnúť ......
Viem, že baranina potrebuje koreniny.Ale ja mám problém s tým tukom,vlastne s hociakým,ktorý je v tekutom stave,vadí mi aj olej. Ale zato masťový chlieb s cibuľou mi vôbec nevadí, alebo aj s kačacím tukom a jablkom,len ho musím rýchlo zjesť, aby sa netopil.
pavol54
08.04.12,17:21
Mama ten tuk vždy odstránila, kde ho dala to neviem. Ale aj v receptoch sa píše,že ho treba odstrániť aj blany.
to vieš to varili chlapi, keď sa mama vrátila po štyroch mesiacoch z nemocnice odstránila baraninu z jedálnička. ale asi po desiatich rokoch som jedol guláš z jahňaciny a ten mi napodiv chutil.
Antea
08.04.12,17:31
Keď bola naša mama v nemocnici, tak otec varil makové rezance, sladké, a omastil ich bravčovou masťou, v ktorej rozpražil cibuľu. Od vtedy je moja sestra postihnutá, nemôže vidieť v jedle cibuľu.
pavol54
08.04.12,17:43
Keď bola naša mama v nemocnici, tak otec varil makové rezance, sladké, a omastil ich bravčovou masťou, v ktorej rozpražil cibuľu. Od vtedy je moja sestra postihnutá, nemôže vidieť v jedle cibuľu.
poznám deti ktorým vadia "červíky" v guláši(pásiky smaženej cibule) preto ju krájam na kocky
osky
08.04.12,17:46
tuto kombinaciu si vskutku neviem predstavit
trisestri
08.04.12,17:55
skoda ze v obchodoch ani inde neponukaju baraninu,niet nad barani gulas.
pavol54
08.04.12,19:08
viem si prtedstaviť "lepšiu", babka nemala čuch a rypla tiež na slíže masť z vyprážania údenej slaninky
pavol54
08.04.12,19:13
skoda ze v obchodoch ani inde neponukaju baraninu,niet nad barani gulas.
minule hlásna trúba obchodníkov Konštiak hovoril že zákazník si nájde kvalitu v obchode len neviem kde, osobne by som si rád dal kvalitnú malinovku v skle môžem? Nie. Alebo sirup z cukrom nie zo sladidlom a inými E-čkami. občas býva z Oravy. Takye si kúpiť môžeš len to čo obchod ponúkne, kde nebude riskovať že nepredá
trisestri
12.04.12,11:44
Mafia potravinárska a farmaceutická a ich požehnané biologické zbrane „hromadného“ ničenia predávané ľuďom.
12. Apríl 2012, Prečítané 182x, pavolkaplan, Nezaradené,

Potraviny sú vyrábané tak, aby podporovali „potrebu“ výroby liekov, ktoré následne približujú človeka k poslednému sprievodcovi na druhý svet so sloganom – „Liekmi ku zdraviu“.

Tento moderný príbeh je pravidelne opakovaný od čias povojnových. Čím je strach ľudí intenzívnejší, tým skôr ho prehltne. Spolu s tabletkou a „zranenia“ v podobe masového ovplyvňovania nikto nelieči. Naopak, systematicky ich udržiava.

Čítal som životný príbeh dôchodcu, ktorý nevie prestať pracovať. Pediatra, pána doktora Petra Lukeša z Boskovíc.

V tej chvíli som si spomenul na Minútové nezmysly Anthonyho de Mella a otázku študenta medicíny:

„Nemáte nejaké nové knihy o anatómií , lebo tie čo mám sú viac ako desať rokov staré“.

Predavač mu odpovedá: „Pozri, chlapče, v ľudskom tele žiadne kosti za posledných 10 rokov nepribudli“.

„Ba ani v ľudskej povahe za posledných desať tisíc rokov nič nepribudlo“, dodal Majster.

To je pravda. Iba Majster sa mýli. Z ľudskej povahy, pod tlakom emocionálnych reklamných trikov sa vytrácajú informácie starých kultúr, zvykov našich predkov.

Píše sa rok 1953.

Na konci zimy umiera masový vrah Jozef Visarionovič Stalin. O tri dni neskôr maďarský parlament prijíma rezolúciu o nehynúcej spomienke na Stalina a vyhlasuje obdobie národného smútku, aby si o tri mesiace neskôr Imre Nagy vypočul od Beriju a Malenkova tézy základnej línie nového kurzu.

Necelé dva týždne predtým sú násilne potlačené protikomunistické nepokoje v Plzni vyvolané dôsledkami hospodárskej krízy, ktorú do krajiny priviedla vláda KSČ. Boli zároveň reakciou na májovú menovú reformu, ktorá zlikvidovala úspory väčšiny spoločnosti čím si postavila robotnícku triedu proti komunistickému režimu. Podobne obišiel proletariát aj v Berlíne, aj keď tam mŕtvych bolo viac.

Dňa 23.decembra 1953 boli Berija, Merkulov, Dekanozov, Goglidze odsúdení k trestu smrti a popravení.

Nás, šarvancov zaujímalo čosi oveľa prízemnejšie. Boli to chvíle, keď babka zavalená starosťou o hospodárstvo nás neustriehla a mlsnými jazykmi sme mohli hodnotiť kvalitu smotany vo veľkých hlinených nádobách. Boli to okamihy, keď babka nalievala čerstvé mlieko, prežehnávala peceň chleba v ľanovom plátne a z kapustného listu vybaľovala žlté voňavé maslo.

Dedo na sebe málokedy dal poznať, čo mu beží hlavou, no jeho častejšie ponocovanie s uchom na rádiu zakázanej rozhlasovej stanice ba aj dlhé nekonečné debaty gazdov, ktorí si mali vždy čo povedať, sa nedali prehliadnuť.

Prichádzal čas, kedy zdraviu prospešné gazdovanie s pôdou a potravinami začala vytláčať veľkoprodukcia a chémia.

Doktor Lukeš sa v tom magickom roku 1953 po prvýkrát stretáva s akupunkturou. S jej logikou myslenia, taoizmom i metódami, no tie zostali na dlho pre komunistov natoľko nebezpečnými, že zostali samizdatom. Napriek tomu, že materiály priviezli naši lekári z Kórejskej vojny, ktorá skončila práve v polovici roku 1953.

Rok 1968 vniesol do Československa nielen strach komunistov od Brežneva o „zdravý“ vývoj u nás, ale aj rýchlosoľ do potravinového reťazca.

Rýchlosoľ je dusičnan draselný zmiešaný s dusičnanom sodným v pomere 2 : 5.

Jed, ktorý do seba súkame deň po dni.

Poniektorí ešte so spomienkami na farbu, vôňu i zdravú chuť masla od babiek.

Doktor Lukeš si pred časom vypísal z matriky zoznam najstarších ľudí vo svojom okolí.

Na otázku, ako to robia, že sú takí čiperní a čo varia a jedia odpovedali. My sme v mladosti nemali jedlá, do ktorých sa dávali moderné jedy zvané konzervačné. A dnes, keď prechádzame v nákupných strediskách a vidíme pestrofarebne zabalené „potraviny“, zrýchlime krok, pretože práve v nich je najviac ečiek.

Pediater Lukeš zostavil Desatoro neodporúčaných potravín:

- Nejedzte cudzokrajné ovocie. Dozrievajú bez slnka, obsah vitamínov minimálny zato obsah organických kyselín maximálny.

- Jahody z cudziny obsahujú oparový výrus a spôsobujú afty a žltačky typu A.

- Nekonzumujte nič, čo obsahuje kyselinu citrónovú, lebo je najagresivnejšia a podieľa sa na odvapňovaní organizmu. Je prítomná v malinovkách, v množstve potravín a cukríkoch.

- Nevyprážajte na oleji.

- Nekonzumujte umelé tuky. Maslo je zdravšie.

- Nejedzte jogurty s dlhou dobou trvanlivosti, pretože sú plné konzervačných látok a sú „mŕtve“.

- Nejedzte tavené syry a údeniny, pretože sú plné rýchlosoli.

- Nekonzumujte pražené arašidy a chipsy.

- Nejedzte pečivo uskladnené v igelite, pretože už po troch hodinách začína rásť pleseň Candida albicans.

- Nekonzumujte vo veľkom množstve vlašské orechy, nedozreté banány a dlho vyluhovaný čaj.

Jedzte to, čo vaši predkovia, odporúča pediater Lukeš. Dedovia a babky, ktorí sa takto dožili vysokého veku a neskončili v domove dôchodcov.

A ako s humorom dodáva, „pokiaľ vás nevymenili v pôrodnici, máte vo vienku gény”, ktoré sa, v kombinácií so zdravými potravinami, stanú hrozbou pre farmakologickú mafiu. Chelemendik Sergej
arizona
12.04.12,17:10
trisestri
12.04.12,17:15
nechce my to nacitat
220870
12.04.12,17:31
Ešte šťastie že to pivo nezakazujú.
misoft
12.04.12,19:01
No sila! A to sa divím u Mecomu - šak tí mali zatiaľ jedny z najkvalitnejších výrobkov. Ja som našťastie kúpil rolované údene s vysokým obsahom mäsa - bolo ho tam dosť.
bjuty smis
13.04.12,06:06
v tescu mali pred velko nocou rolku v akcii za cca 2,50.- a na vedlajšej polici mali za 5,90.-....
ak to niekto nepochopí a myslí, že sú rovnako kvalitné....
kopretinka
13.04.12,06:34
kupujete udeniny?

http://vas.cas.sk/clanok/5853/slovenske-udene-v-nemilosti-citatelov-po-mase-ani-chyru-ani-slychu.html (http://vas.cas.sk/clanok/5853/slovenske-udene-v-nemilosti-citatelov-po-mase-ani-chyru-ani-slychu.html)

pozrela som si aj ďalšie linky,aj tento o syroch.Ja teda neviem,ale predsa NIVA je plesňový syr,druhý obrázok zvrchu,a takto má vyzerať.http://vas.cas.sk/clanok/5511/drzte-si-zaludky-tento-hnus-na-vas-striehne-v-obchodoch.html
Z údenín jem iba šunku,ale predtým si zistím obsah mäsa,napr sicílska šunka má obsah asi 82% kuracieho mäsa,zvyšok je voda a chemikálie.
Začala som si piecť vlastný chlieb z otrúb a vločiek a pečeňovú paštiku tiež som robila doma (obsah-99% pečienok,1% cibule)
suroviny sú z bežného obchodu,ale fakt nemienim chovať kurence v garzónke....
mlisa
13.04.12,07:10
v tescu mali pred velko nocou rolku v akcii za cca 2,50.- a na vedlajšej polici mali za 5,90.-....
ak to niekto nepochopí a myslí, že sú rovnako kvalitné....

tak pozor, vyssia cena neznamena automaticky kvalita. Bohuzial, vacsinou aj za vyssiu cenu kupis rovnaky smejd ako za nizsiu, naozaj nestaci pozerat cenu ale vzdy, VZDY zlozenie.
trisestri
13.04.12,07:41
v tescu mali pred velko nocou rolku v akcii za cca 2,50.- a na vedlajšej polici mali za 5,90.-....
ak to niekto nepochopí a myslí, že sú rovnako kvalitné....

vsak jasne v rolke za 2,5 /videl som aj za 2 eura v jednom obchode/ nemoze byt kilo mäsa,ktore je minimalne za 3,3 velkoobchodna cena-ktovie co tam pchaju,este pred par rokmi som taku rolku kupil a po obvareni za z ca 1,2 kila scvrkla sotva na polovicu povodnej vahy-problem je ze nie vsade ma sortiment svoju kvalitnu alternativu
Antea
13.04.12,08:19
Mafia potravinárska a farmaceutická a ich požehnané biologické zbrane „hromadného“ ničenia predávané ľuďom.
12. Apríl 2012, Prečítané 182x, pavolkaplan, Nezaradené,

Potraviny sú vyrábané tak, aby podporovali „potrebu“ výroby liekov, ktoré následne približujú človeka k poslednému sprievodcovi na druhý svet so sloganom – „Liekmi ku zdraviu“.

Tak s týmto súhlasím na 1000%.
Tu na porade som sa niekde dočítala, že po kunzumácii kefíru sa rodičom upravil krvný tlak, tak som začala skúšať a ono to funguje. Možem byť aj mesiac bez liekov, pijem kefír asi 3 dl denne a tlak mám normálny. Musím si zaobstarať tlakomer, aby som to mala stále pod kontrolu, keby dačo.
Už dávnejšie robím jogurt z automatového mlieka, ani nedávam kultúru, len si kúpim ovčí jogurt zo Zázrivej, stači na 1 liter, ale pridávam aj sušené kozie alebo kravské mlieko, aby bol dobrý hustý. Vydrží ma týždeň. Ráno si dám do neho mrazené ovocie /vlastná zásoba sa už míňa/ a lyžicu medu. Výborná desiata. A dá sa použiť aj na zeleninové šaláty.
Niektoré mäsové výrobky vôbec nemôžem jesť, typujem, že z rýchlosoli, mám stŕpnuté ďasná.
bjuty smis
13.04.12,11:59
tak pozor, akdo tvrdí, že znamená ? ja nie vačšinou, ale nikdy nekúpim za cenu 100% udeného mäsa rolku s obshom 58 % ....
bjuty smis
13.04.12,12:04
vsak jasne v rolke za 2,5 /videl som aj za 2 eura v jednom obchode/ nemoze byt kilo mäsa,ktore je minimalne za 3,3 velkoobchodna cena-ktovie co tam pchaju,este pred par rokmi som taku rolku kupil a po obvareni za z ca 1,2 kila scvrkla sotva na polovicu povodnej vahy-problem je ze nie vsade ma sortiment svoju kvalitnu alternativu

na velkú noc sme kúpili aj tú akciovú rolku za 2,50....( otec nemá zuby a jemu najviac chutia také, lebo je to " mäso" mäkučké a lahko sa kúše :))

samozrejme sa zle šúpala, ale na moje prekvapenie bola celkom dobrá, žiadna polovica soja a rosolu, ako ked som takú chutnal naposledy...inač udeniny zo zásady nekupujem balené vo folii, lebo hned vem, že 20% vyteče....okrem šunky z lidla 95%
220870
16.04.12,04:12
Ďaľšia lahôdka.
http://www.czechfreepress.cz/zdravi/kostelecke-uzeniny-tvurce-hororovych-zazitku.html

(http://www.vlastnihlavou.cz/vyspele-ziskavani-masa-dalsi-plastove-pochoutky/)

Hypermarketové rajče

Že je zelenina zdravá a obsahuje nejrůznější vitamíny víme od základní školy. Ale platí to i v 21. století, kdy 90% zeleniny kupujeme v supermarketech? Jeden příklad za všechny. Rajče. Pojďme se podívat na cestu tohoto plodu na pult obchodu. Pěstování rajčat ve velkém je především závislé na hnojení. To obstarají granulovaná hnojiva vyráběná chemickým průmyslem. Takže se z rajče stává nejvýznamnější konzument síranu draselného doplněného chlorem a dusíkem. Velkopěstitelé používají v průměru 185 kg této směsi na jeden hektar. Rajčeti také velmi prospívá fosfor, dodávaný ve formě fosfátu amonného nebo vápenatého. Při průmyslovém pěstování ho velkopěstitel spotřebuje 80 kg na hektar. Všechna tato hnojiva jsou do země zapravena před výsadbou a potom jako hnojivo-zálivka. Samozřejmě, že má tento způsob pěstování negativní dopad na zdraví a na prostředí, jelikož to oslabuje půdu, protože v ní ničí humus a veškerý přirozený biologický život. Při pěstování rajčat se hojně využívá také přípravků na hubení plevelů, herbicidů, cílem je působit proti růstu, přičemž rostliny jsou ošetřeny postřikem. Totéž platí pro přípravky určené k hubení hmyzu, insekticidy. A konečně se při pěstování rajčat hojně využívá také látek proti plísním, fungicidů, protože rajčata jsou na plísně velmi náchylná.

Rajče určené k prodeji v obchodě se sklízí manuálně. Pro využití k výrobě kečupů a omáček se používá metoda mechanická. Jenže velkopěstitelé změnili tradiční zvyklosti i v tomto smyslu. Nečekají až rajče dozraje, protože pak by byla jeho životnost na regálech samoobsluh příliš krátká. Rajče se sklízí ještě zelené. Pak je uloženo do velkoskladů, kde je podchlazeno při teplotě do deseti stupňů. Cílem je zpomalit proces dozrávání o zhruba dva týdny a tím oddálit krajní termín ideální konzumace. Jenže následný osud rajčete je mnohem závažnější a také méně známý. Aby byla rajčata zbavena eventuálních bakterií, projdou chlorovou koupelí. I když v ní pobudou jenom dvě minuty, přesto část této tekutiny vstřebají. Absorpce se usnadňuje zejména tehdy, je-li na některém místě porušena slupka. Pak přichází dvou až třítýdenní pobyt v komoře pro dozrávání. A právě v tomto ovzduší naplněném etylénovým plynem nabírá rajče, podobně jako mnohé další plody, charakteristickou barvu. Doporučuje se, aby tato fáze zrání nepřesáhla 72 hodin, protože pak by se na plodech mohly objevit houby. Jenomže toto doporučení je velmi často porušováno, protože je třeba dosáhnout přijatelné barvy u plodů sklízených ve stále ranější fázi vývoje, čili zelenější a zelenější. Nyní začíná kosmetická fáze celého procesu. Aby rajče vypadalo lépe a lákavěji, využívá se umělého barviva. Než se rajčata vydají na pulty obchodů, je jim do kůže vstříknuto barvivo, které jim dodá jednotný vzhled. Ještě než se rajče dostane na náš stůl a dřív než je položeno na pult, musí projít další procedurou, voskováním. Tím se zabrání vypařování vody, scvrkávání a vráskám a dužina rajčete se uchová tak dlouho, jak je to jen možné. Některé deriváty vosků jsou z petroleje a další mohou být pro zjemnění obohaceny mýdlem. Jíme po tomto procesu ještě rajče nebo má rajče z babiččiné zahrádky hodnotu milionu?

Zdroj: idnes – Karel Sýkora
Co možná nevíte o chlebu, který jste si koupili.

Co jsou schválně nedopečené, pytle nacpané enzymy a přídavnými látkami (tzv. éčka) ve skladech a starý chléb rozemletý do těsta. Tohle všechno najdete v průměrné české pekárně. Za posledních dvacet let došlo k dramatickému úpadku kvality tradičního českého chleba. Tuzemští pekaři hromadně opustili tradiční způsob výroby a místo z kvásku, mouky a vody pecny připravují z předchystaných směsí a umrtvených průmyslových kvasů. Původní receptury se drží už jen malé procento podniků.

Chléb tak sice vypadá stále stejně jako dřív, ale tvar, barva i chuť bochníků jsou vyhnané enzymy a různými “éčky”. Díky nim se výroba chleba zkrátila o víc než polovinu času.

“Když uberete z výroby chleba čas, ubíráte i všechny jeho kvality včetně vůně a chuti,” říká Josef Příhoda, který se na Vysoké škole chemicko-technologické věnuje výrobě chleba většinu svého života. “Dnes pekaři nahrazují čas enzymy a dalšími přídavnými látkami.”

Kromě toho, že se z chleba vytratily přirozená chuť a vůně, mnohem rychleji podléhá zkáze. Plesnivá střída není nijak výjimečná už po třech dnech. Ještě před dvaceti lety přitom potravinářské normy určovaly, že chleba musí vydržet poživatelný čtyři dny. Dnes se “záruční lhůta” u většiny chlebů smrskla na 24 hodin od upečení.

“Každý chleba je dobrý, když je čerstvý. Ale jde taky o to, aby byl k jídlu ještě druhý nebo třetí den. A to už je dnes řada chlebů plesnivá anebo úplně ztvrdlá,” říká docent Josef Příhoda z VŠCHT.

Běžnou praxí je v českých pekárnách přidávání rozmočených neprodaných pecnů do nového těsta. “Starý chleba může tvořit klidně desetinu objemu toho nového,” potvrzuje Vladimír Doležal z České zemědělské univerzity.

Nijak výjimečné není ani úmyslné nedopékání chleba. Ten je pak měkčí a zákazníci jej považují za čerstvější. “Hodně lidí vybírá chleba tak, že ho ohmatají a vyberou ten měkký, protože to je pro ně synonymum čerstvého. No, a když necháte chleba místo padesáti minut péct pětačtyřicet, tak je měkčí na omak. A právě tohle někteří pekaři dělají,” vysvětluje používané postupy Jaromír Dřízal z pekařského svazu.

Pekaři s pytli předmíchaných směsí a pecny, co plesnivějí za tři dny, ale nepředstavují jediné záporné hrdiny tohoto příběhu. Dalšími jsou supermarkety. Tlačí pekárny k co nejnižším cenám, vybírají od nich různé poplatky a smlouvami nutí pekaře k dost nevšednímu počínání. Český chléb schází na úbytě…

Týdenní nákup nacestoval 68 077 km

Kopr z Izraele, hrozinky z Chile, holandská rajčata a salát ze Španělska. Potraviny z nákupu, jaký děláte každý týden, toho najezdily víc než vy za celý život. A vy si díky tomu můžete u regálů užívat svět bez ročních období. Jenže něco v tom světě je strašně špatně. Zmizela chuť, vůně a vitamíny.






Citujem z :
http://www.vlastnihlavou.cz/vyspele-ziskavani-masa-dalsi-plastove-pochoutky/
Antea
16.04.12,06:04
Citujem z :
http://www.vlastnihlavou.cz/vyspele-...ove-pochoutky/ (http://www.vlastnihlavou.cz/vyspele-ziskavani-masa-dalsi-plastove-pochoutky/)
Je to údesné, ale je to tak, keď vidím tie paradajky v obchode, tak sa čudujem ľuďom, ktorý ich kupujú. Moja dcéra mám to od decka zakázala kupovať, že ona to jesť nebude a to nepoznala tie ceremónie okolo toho.
wagner
16.04.12,18:52
Ja kupujem iba tieto rajčiny. Majú pravú chuť rajčín a jediné, čo im chýba, je vôňa slnka
http://tlacovespravy.sme.sk/ts/954/hornonitrianski-banici-prinasaju-na-stoly-najsladsie-rajciny/
trisestri
16.04.12,18:57
no niekto tuto metodu znamu ako hydronia tu kritizoval
AnnaK
17.04.12,07:45
Dávam do pozornosti výbornú debatu na ta3 o slovenských potravinách SLOVAK RETAIL SUMMIT 2012
tomino77
17.04.12,11:09
Jednoznacne je potrebne zacat znovu hospodarit a viete co jete. I ked aj tak sa chemii nevyhnete, lebo vsetko uz stratilo svoju prirodzenu imunitu.
trisestri
17.04.12,11:28
ze vraj krachuje dalsi nas potravinarsky podnik Figaro,respektive mu klesaju prudko objednavky
220870
17.04.12,17:03
Aj ja ich kupujem .
220870
17.04.12,17:05
Keby začali mieto tých sračiek čo robia teraz robiť také čokolády ,ako za komančov tak by určite nekrachovali.
ze vraj krachuje dalsi nas potravinarsky podnik Figaro,respektive mu klesaju prudko objednavky
myara
17.04.12,17:07
Keby začali mieto tých sračiek čo robia teraz robiť také čokolády ,ako za komančov tak by určite nekrachovali.

moja rec :) volakedy mali velmi dobre cokolady, teraz je to humus, vobec to nekupujem
avalik
20.04.12,12:57
Peklo na talíři: Grónská pomazánka (http://www.stream.cz/video/675505-peklo-na-taliri-gronska-pomazanka)

Kolik éček se vejde do grónské pomazánky? Přinášíme další díl seriálu Peklo na talíři, ve kterém šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk rozebere její složení.
avalik
20.04.12,20:54
220870
21.04.12,05:06
hubatá
21.04.12,05:41
Umele vyvolaný krach. Je to pravda: ak by sa robili také chutné a kvalitné výrobky, kupovali by ich práve od nás. Nám nič iné nechýba, len dráždivejší obal, ale to by sa muselo odraziť na cene. Čudujem sa ľuďom že nekupujú naše výrobky.
pavol54
21.04.12,06:31
Komu patrí figaro že by švajčiarskej firme Suchárde ?
hubatá
21.04.12,06:32
Tieto príspevky by si mali prečítať hlavne tí, ktorí nás tu presviedčajú že na obal si výrobca nedovolí dať nepravdivé údaje (myslím že sú to všetko zahraniční výrobcovia - nie slovenskí)....... Takže zbytočne čítate obaly tak na Slovensku, ako aj v Rakúsku. Jete to čo chce výrobca a nie to za čo zaplatíte. :mee: Podľa P.O.Boxu, alebo call linky ani toho výrobcu nenájdete .......
Dáša_
21.04.12,07:45
Tieto príspevky by si mali prečítať hlavne tí, ktorí nás tu presviedčajú že na obal si výrobca nedovolí dať nepravdivé údaje (myslím že sú to všetko zahraniční výrobcovia - nie slovenskí)....... Takže zbytočne čítate obaly tak na Slovensku, ako aj v Rakúsku. Jete to čo chce výrobca a nie to za čo zaplatíte. :mee: Podľa P.O.Boxu, alebo call linky ani toho výrobcu nenájdete .......

neviem, či si pozrela tie videa, ale tam naozaj bolo napísane všetko, čo to obsahuje. Dokonca bolo pravdivo na šunkovej pizze napísané, že obsahuje minimum šunky, menej ako 1g.
A pekne bolo, ke´d ukázal, že je jedno, kde pizzu kúpite, aj tak ju vyrába jeden výrobca (v tomto prípade bol český)

Tak ma napadá, že istá cesta je nekupovať veci, kde je na obale viac ako povedzme 5 surovín
220870
21.04.12,07:52
Čo všetko žije v jedne kvapke vody:---.Ak plánujete ešte niekedy piť vodu tak to radšej nepozerajte.:DPite pivo.
http://www.youtube.com/watch?v=JSv5U-M0RxU&feature=player_embedded
TomasHC
21.04.12,08:35
220870
21.04.12,12:20
Balená voda.Na Slovensku máme vody ,ako vody a predsa sme taký sprostý ,že sme ochotný zaplatiť za dvojlitrovú fľašu 0,5€.Keby mi niekto pred 20 rokmi tvrdil ,že v obchodoch budú predávať vodu 2 litre za 15-20 korún a ľudia to budú s úsmevom na tvári kupovať ,tak na neho zavolám psychiatriu.
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/490-vice-nez-90-univerzitnich-kampusu-v-usa-zakazalo-prodej-balene-vody
Antea
21.04.12,13:10
Niektoré stvorenia majú véliké očiská, ale nevadí aj tak ju pijeme, nám prospieva.Balenú vôbec nekupujeme, len niekedy na cestovanie, keď nedostať vhodnú minerálku.
trisestri
22.04.12,08:10
pavol54
22.04.12,10:46
Balená voda.Na Slovensku máme vody ,ako vody a predsa sme taký sprostý ,že sme ochotný zaplatiť za dvojlitrovú fľašu 0,5€.Keby mi niekto pred 20 rokmi tvrdil ,že v obchodoch budú predávať vodu 2 litre za 15-20 korún a ľudia to budú s úsmevom na tvári kupovať ,tak na neho zavolám psychiatriu.
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/490-vice-nez-90-univerzitnich-kampusu-v-usa-zakazalo-prodej-balene-vody
z kupovaných nápojov len čapovanú kofolu a výnimočne balenú je mi ľúto že sa nedajú zohnať tie klasické 3 dcl a 7 dcl sklenené fľaše. Najlepšia je voda vodovodka.
trisestri
22.04.12,10:52
no mame dobre mineralky-salvator,budis,fatra,sulinka,baldovska atd
trisestri
22.04.12,16:44
ma niekto skusenosti z vyrobkami salasa blizko Bidoviec /pri Kosiciach/
buchač
22.04.12,16:51
220870
24.04.12,04:06
Dáša_
24.04.12,04:18
http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E951

ja som chcela nájsť žuvačky bez umelého sladidla a ani neviem, či sa mi nakoniec nejaké podarilo nájsť. A tuším aj cukríky sú na tom podobne. Nehovoriac o ochutených minerálkach, light jogurtoch... A strašne veľa z týchto vecí konzumujú hlavne deti...
220870
24.04.12,04:21
Učím své děti střílet, najít zdroj vody a pěstovat potraviny.
A Vy?

http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz/c/259219/Ucim-sve-deti-strilet-najit-zdroj-vody-a-pestovat-potraviny-A-Vy.html

Len to dovysvetlím prečo je to tak.Do 5 rokov skončí doba ropná(momentálne je druhým najväčším spotrebiteľom ropy Čína pred 10 rokmi všetci Číňani jazdili na bicykloch).Skončí Euro,Dolár.Do 15 rokov stúpne hladina morí o toľko koľko pred pár rokmi nepredpokladali ani TOP pesimisti budú zaplavené takmer všetky pobrežné mestá žije v nich 40% obyvateľstva planéty.Prírastok obyvatľstva planéty bude 3 mld.V západných krajinách Francúzko, Holandsko,Nemecko, Belgicko bude viac moslimov ,ako katolíkov(v Roterdame je už dnes 60% populácie prisťahovalcov).V najbližších 10rokoch zanikne 50% profesií tak,ako ich poznáme dnes.Zanikne 30% pracovných miest vo svete.Príde do produktívneho veku 2mld ľudí(čo budú robiť?).Rybolov zanikne (moria a oceány sú už prázdne)Poľnohospodárska pôda je už teraz úplne otrávená chémikáliami bez ďaľších chemikálií (ktoré sa vyrábajú výlučne z ropy ) sa nič neurodí.Ak sa nestane nejaký zázrak cena potravín stúpne za ten čas niekoľko násobne!!!
Toto vám na Markíze nepovedia.
buchač
24.04.12,04:31
Len to dovysvetlím prečo je to tak.Do 5 rokov skončí doba ropná(momentálne je druhým najväčším spotrebiteľom ropy Čína pred 10 rokmi všetci Číňani jazdili na bicykloch).Skončí Euro,Dolár.Do 15 rokov stúpne hladina morí o toľko koľko pred pár rokmi nepredpokladali ani TOP pesimisti budú zaplavené takmer všetky pobrežné mestá žije v nich 40% obyvateľstva planéty.Prírastok obyvatľstva planéty bude 3 mld.V západných krajinách Francúzko, Holandsko,Nemecko, Belgicko bude viac moslimov ,ako katolíkov(v Roterdame je už dnes 60% populácie prisťahovalcov).V najbližších 10rokoch zanikne 50% profesií tak,ako ich poznáme dnes.Zanikne 30% pracovných miest vo svete.Príde do produktívneho veku 2mld ľudí(čo budú robiť?).Rybolov zanikne (moria a oceány sú už prázdne)Poľnohospodárska pôda je už teraz úplne otrávená chémikáliami bez ďaľších chemikálií (ktoré sa vyrábajú výlučne z ropy ) sa nič neurodí.Ak sa nestane nejaký zázrak cena potravín stúpne za ten čas niekoľko násobne!!!
Toto vám na Markíze nepovedia.
...hm , mne nemusíš .....aj keď viem , že si reagoval iba na link ...;)

Keby som dal nejaké odkazy , to by si videl tú " paranoju " ....že ako poniektorí rozmýšľajú a čo činia pre doby budúce ...

...aleb stačí len výraz do googla zadať ....When the shit hits the fan......
osky
24.04.12,16:08
si vestec ked to vies tak presne.so vsetkym suhlasim,len neviem odkial mas tie presne ciselne udaje.
avalik
25.04.12,10:12
Peklo na talíři: Vaječná epopej - poučné aj vtipné :D

http://www.stream.cz/peklonataliri/676958-peklo-na-taliri-vajecna-epopej
bjuty smis
25.04.12,11:38
vesmírní lidé sa uňho zastavili....
lujza.j
25.04.12,18:00
lujza.j
25.04.12,18:31
tieto total zelené banány dnes bez hanby predávali v bille v ba-rača a že akcia 0,99e:eek: tieto si trhali ešte v stave "vývoja"
pavol54
25.04.12,18:39
tieto total zelené banány dnes bez hanby predávali v bille v ba-rača a že akcia 0,99e:eek: tieto si trhali ešte v stave "vývoja"
Banány sa vždy trhajú zelené ako tráva dozrievajú ich v dozrievárňach kde sa vylučuje etylén, v domácnosti to môžeš spraviť tak že k nim pridáš zopár jablk tie vylučujú etylén
220870
25.04.12,18:59
Ja kúpim len nahnité riadne dlhé a hrubé.Inak 50% ceny je šupa.Sa všetci smiali z nariadenia EU o dĺžke a zakrivení banánov.Keď to zrušili presne som vedel ako to skončí.Budú sa tu predávať len krátke zelené šupy.
tieto total zelené banány dnes bez hanby predávali v bille v ba-rača a že akcia 0,99e:eek: tieto si trhali ešte v stave "vývoja"
220870
25.04.12,19:30
Je to z od susedov ,ale presne to isté je tu.Dnes som počúval o sklárňach v Utekáči na vlnách slovenského rozhlasu.Smutné počúvanie o jednom rozkradnutom podniku.
http://www.czechfreepress.cz/ekonomika/made-in-czechoslovakia-tohle-by-melo-zajimat-kazdeho-obcana-cr.html
lujza.j
25.04.12,19:46
Banány sa vždy trhajú zelené ako tráva dozrievajú ich v dozrievárňach kde sa vylučuje etylén, v domácnosti to môžeš spraviť tak že k nim pridáš zopár jablk tie vylučujú etylén
Palko toto ja viem, ale tie banány total zelené, to ako keby mi predali zelené rajčiny a doma si ich nechajte dozrieť... to potom mali akú farbu ked ich oberali, asi boli ešte v kvete:D
pavol54
25.04.12,19:48
Je to z od susedov ,ale presne to isté je tu.Dnes som počúval o sklárňach v Utekáči na vlnách slovenského rozhlasu.Smutné počúvanie o jednom rozkradnutom podniku.
http://www.czechfreepress.cz/ekonomika/made-in-czechoslovakia-tohle-by-melo-zajimat-kazdeho-obcana-cr.html
aspoň vidieť ako tí komančovia zle gazdovali ale to bola doba temna
hubatá
25.04.12,19:54
Ja si pamätám minerálky socialistické a tie mali každá inú chuť: teraz sú predsa všetky rovnakej chute. Keď sme si dali Šaratice, nestihli sme domov dobehnúť. Kam zmizla?
pavol54
25.04.12,19:54
Palko toto ja viem, ale tie banány total zelené, to ako keby mi predali zelené rajčiny a doma si ich nechajte dozrieť... to potom mali akú farbu ked ich oberali, asi boli ešte v kvete:D
v roku 1993 som kúpil v vtedy ešte v prístave 3 tony banánov také boli zelené a potom mi majiteľ ukázal dozrieváreň a povedal že skutočne iné banány sa pre export ani neoberajú, ale ľudia ich nevidia tak ich to netankuje, ale stane sa že to niekto preženie buď ich podchladí alebo ich prehreje a potom už nikdy nebudú pekné žltučké a vietnamci iné ako bodkované ani nekupovali. Zase na druhej strane ak máš draho kupovať nech to aj vyzerá.
lujza.j
26.04.12,04:30
Antea
26.04.12,17:12
220870
26.04.12,18:52
lujza.j
26.04.12,18:56
toto už je priveľa, mám už nervy na tento bordel čo sa tu predáva, čo deň to nová humusácka kauza:mad::mad: ešteže susedia sú blízko....
wagner
26.04.12,20:11
toto už je priveľa, mám už nervy na tento bordel čo sa tu predáva, čo deň to nová humusácka kauza:mad::mad: ešteže susedia sú blízko....

Aké šťastie, že na ten humus nie som odkázaná. Kupujem iba to, čo sa nedá doma dorobiť - múka, olej a pod. Mlieko kupujem v pojazdnej mliekárni, taktiež maslo aj bryndzu. Tvaroh aj syr si spravím doma z kravského mlieka, zeleninu si dopestujem, banány a im podobné blboviny nekupujem. Sliepky si dochovám, mám vajíčka aj mäso. Ja už obchodu neverím, preto nekupujenm to, bez čoho kľudne vyžijem.
hubatá
26.04.12,22:24
Tlieskam takýmto slovám: všetci ľudia na svete jedia to čo nájdu v blízkosti svojho obydlia. Akurát Slováci nie, ale vozia si potraviny po diaľniciach z celého sveta haha!
hubatá
26.04.12,22:26
Rozmýšľam 1Dara: prečo dovezený zelený banán.... prečo si nedáš radšej slovenskú mrkvu alebo cviklu???
220870
27.04.12,03:40
Tlieskam takýmto slovám: všetci ľudia na svete jedia to čo nájdu v blízkosti svojho obydlia. Akurát Slováci nie, ale vozia si potraviny po diaľniciach z celého sveta haha!

Ono je to najviac spôsobené tými agrodotáciami.Západný farmári dostávajú na hektár raz toľko čo východný.Som veľmi zvedaví či sa niečo zmení po 1.1 2013 keď sa majú platby vyrovnať.A hlavne kde zoberie únia toľko penazí keď agrodotácie už teraz tvoria absolútnu väčšinu ich rozpočtu.
bjuty smis
27.04.12,05:00
a to máš odkial, že sa majú agrodotácie od januára vyrovnať ????
lujza.j
27.04.12,05:35
Aké šťastie, že na ten humus nie som odkázaná. Kupujem iba to, čo sa nedá doma dorobiť - múka, olej a pod. Mlieko kupujem v pojazdnej mliekárni, taktiež maslo aj bryndzu. Tvaroh aj syr si spravím doma z kravského mlieka, zeleninu si dopestujem, banány a im podobné blboviny nekupujem. Sliepky si dochovám, mám vajíčka aj mäso. Ja už obchodu neverím, preto nekupujenm to, bez čoho kľudne vyžijem.
mne tiež už zostalo, len zopár vecí ktoré zase kúpim na SK, všetko ostatné v At, ale na teba nemám, je to super, že môžeš takto fungovať;)
bjuty smis
27.04.12,06:45
lujza, situácia s potravinami vôbec nie je taká kritická.....samozrejme, obchody dnes ponúkajú aj hnusné shity, čo by sa nemali dávať ani prasatám, ale len preto, že je po nich dopyt a ludia to kupujú.......mňa išlo drbnúť, ked som v správach videl ako horňáci kupukú o pár centov lacnejšie mäso od poliakov z pojazdných predajní bez chladenia, len tak pohádzané v debničkách....
ale určite kúpiš v každom obchode aj kvalitné potraviny, ba aj luxusné potraviny, biopotraviny....
korela
27.04.12,06:54
Aké šťastie, že na ten humus nie som odkázaná. Kupujem iba to, čo sa nedá doma dorobiť - múka, olej a pod. Mlieko kupujem v pojazdnej mliekárni, taktiež maslo aj bryndzu. Tvaroh aj syr si spravím doma z kravského mlieka, zeleninu si dopestujem, banány a im podobné blboviny nekupujem. Sliepky si dochovám, mám vajíčka aj mäso. Ja už obchodu neverím, preto nekupujenm to, bez čoho kľudne vyžijem.
Máš to ideálne. Pokiaľ nie je zrno pomleté, tak ho chráni jeho obal. V múke sa veľmi často vyskytujú plesne.
Byť tebou, ja si doma meliem i múku.
TomasHC
27.04.12,08:11
lujza, situácia s potravinami vôbec nie je taká kritická.....samozrejme, obchody dnes ponúkajú aj hnusné shity, čo by sa nemali dávať ani prasatám, ale len preto, že je po nich dopyt a ludia to kupujú.......mňa išlo drbnúť, ked som v správach videl ako horňáci kupukú o pár centov lacnejšie mäso od poliakov z pojazdných predajní bez chladenia, len tak pohádzané v debničkách....
ale určite kúpiš v každom obchode aj kvalitné potraviny, ba aj luxusné potraviny, biopotraviny....

Presne tak! Nikto nás nenúti kupovať ten poľský bordel, ani párky bez mäsa - ľudkovia, výrobcovia vyrábajú to, čo predajca úspešne predá = čo vy/my kúpime. Keď sa všetci hromadne rozhodnú, že akožepárky s obsahom 30% hydinového separátu si NIKTO nekúpi - predajca ich všetky vyhodí a následne už nikdy nekúpi = výrobca ich nebude mať pre koho vyrábať. Lenže čo ja vidím, 99% ľudí sa pachtí po zľavách a akciách a vyberá podľa cenovky a nie podľa zloženia a chuti :( Potom sa nečudujme, že nám sem vozia a núkajú odpad z celej Európy.

Ja nie som fajnovka, ale ani masochista, takže si radšej priplatím a kúpim si niečo chutné, zdravé, výživné. Nechlastám, nefajčím, tak prečo by som si mal odopierať normálne jedlo. Veľa ľudí plače že nemá z čoho žiť, ale najväčšie socky pri kase kupujú lacné párky v zľave (deň pred smrťou), keksíky, nejaký kyslý hnusný majonézový šalát a basu piva alebo fľašu vodky. Namiesto chlastu by si mohli kúpiť niečo kvalitnejšie na jedenie...
lujza.j
27.04.12,08:39
lujza, situácia s potravinami vôbec nie je taká kritická.....samozrejme, obchody dnes ponúkajú aj hnusné shity, čo by sa nemali dávať ani prasatám, ale len preto, že je po nich dopyt a ludia to kupujú.......mňa išlo drbnúť, ked som v správach videl ako horňáci kupukú o pár centov lacnejšie mäso od poliakov z pojazdných predajní bez chladenia, len tak pohádzané v debničkách....
ale určite kúpiš v každom obchode aj kvalitné potraviny, ba aj luxusné potraviny, biopotraviny....
jasné, že je to o tom....kupuje sa to je základ pre biznis nevadí, že je to humus, ved tí čo to predávajú to určite nejedia. posledné čo tu kupujem je kuracina, nie je to často lebo toho mäsa vela nepojem, ale už sa schyľuje, že skončím aj s tým....
určite áno, len ja už mám odpor tu vôbec vliest do obchodu...chcem kúpiť v jednom a nie pobehať kade-tade...nehovorím o tom ako ma vytáčajú akože akciové ceny, ktoré sú stále vyššie ako normálne v At:mad:
lujza.j
27.04.12,08:44
Presne tak! Nikto nás nenúti kupovať ten poľský bordel, ani párky bez mäsa - ľudkovia, výrobcovia vyrábajú to, čo predajca úspešne predá = čo vy/my kúpime. Keď sa všetci hromadne rozhodnú, že akožepárky s obsahom 30% hydinového separátu si NIKTO nekúpi - predajca ich všetky vyhodí a následne už nikdy nekúpi = výrobca ich nebude mať pre koho vyrábať. Lenže čo ja vidím, 99% ľudí sa pachtí po zľavách a akciách a vyberá podľa cenovky a nie podľa zloženia a chuti :( Potom sa nečudujme, že nám sem vozia a núkajú odpad z celej Európy.

Ja nie som fajnovka, ale ani masochista, takže si radšej priplatím a kúpim si niečo chutné, zdravé, výživné. Nechlastám, nefajčím, tak prečo by som si mal odopierať normálne jedlo. Veľa ľudí plače že nemá z čoho žiť, ale najväčšie socky pri kase kupujú lacné párky v zľave (deň pred smrťou), keksíky, nejaký kyslý hnusný majonézový šalát a basu piva alebo fľašu vodky. Namiesto chlastu by si mohli kúpiť niečo kvalitnejšie na jedenie...
je tu téma čisto o párkoch... ked som tam pricapila etiketu párkov, ktoré kupujem v At s podielom mäsa cca.80%-1kg za 5e, tak mi tam niekto napísal, že si radšej kúpi mäso..... no len ja ked chcem párek tak si nekúpim mäso;)
TomasHC
27.04.12,13:09
Dobré párečky ;)
pavol54
27.04.12,13:37
Ono je to najviac spôsobené tými agrodotáciami.Západný farmári dostávajú na hektár raz toľko čo východný.Som veľmi zvedaví či sa niečo zmení po 1.1 2013 keď sa majú platby vyrovnať.A hlavne kde zoberie únia toľko penazí keď agrodotácie už teraz tvoria absolútnu väčšinu ich rozpočtu.
nič sa nebude vyrovnávať už to povedali
pavol54
27.04.12,13:40
Máš to ideálne. Pokiaľ nie je zrno pomleté, tak ho chráni jeho obal. V múke sa veľmi často vyskytujú plesne.
Byť tebou, ja si doma meliem i múku.
častejšie ako plesne sa v nich nájdu vajíčka z ktorých sa vyliahnu larvy a z nich mole a tak dookola
pavol54
27.04.12,13:43
Presne tak! Nikto nás nenúti kupovať ten poľský bordel, ani párky bez mäsa - ľudkovia, výrobcovia vyrábajú to, čo predajca úspešne predá = čo vy/my kúpime. Keď sa všetci hromadne rozhodnú, že akožepárky s obsahom 30% hydinového separátu si NIKTO nekúpi - predajca ich všetky vyhodí a následne už nikdy nekúpi = výrobca ich nebude mať pre koho vyrábať. Lenže čo ja vidím, 99% ľudí sa pachtí po zľavách a akciách a vyberá podľa cenovky a nie podľa zloženia a chuti :( Potom sa nečudujme, že nám sem vozia a núkajú odpad z celej Európy.

Ja nie som fajnovka, ale ani masochista, takže si radšej priplatím a kúpim si niečo chutné, zdravé, výživné. Nechlastám, nefajčím, tak prečo by som si mal odopierať normálne jedlo. Veľa ľudí plače že nemá z čoho žiť, ale najväčšie socky pri kase kupujú lacné párky v zľave (deň pred smrťou), keksíky, nejaký kyslý hnusný majonézový šalát a basu piva alebo fľašu vodky. Namiesto chlastu by si mohli kúpiť niečo kvalitnejšie na jedenie...
100 bodov potleskomer zazanamenal. trafil si hlavičku po klinci ako povedaal jeden politik
trisestri
27.04.12,16:51
dnes som videl v kauflande cedulky ze polska jodizovana sol bola stiahnuta z predaja pre nevyhovujuce normy
v programovom vyhlaseni vlady sa uvadza mimo ineho ze vlada bude podporovat vznik a fungovanie mensich druzstiev kde sa budu chovat osipane a hydina,lenze neviem z coho ich chcu financovat a jednak ako sa bude realizovat spracovanie a odbyt produktov./mozno by to islo zdruzenim prostriedkov z fondu zamestnanosti, eurofondov, agrodotacii,obecnych zdrojov a uverov-potom by zalezalo od cenotvorby a schopnosti efektivne ponukat kvalitne produkty v kazdom regione/-len aby to nedopadlo ako zo socialnymi podnikmi,ale je najvyssi cas miesto nezamestnanosti produkovat
220870
27.04.12,17:31
dnes som videl v kauflande cedulky ze polska jodizovana sol bola stiahnuta z predaja pre nevyhovujuce normy
v programovom vyhlaseni vlady sa uvadza mimo ineho ze vlada bude podporovat vznik a fungovanie mensich druzstiev kde sa budu chovat osipane a hydina,lenze neviem z coho ich chcu financovat a jednak ako sa bude realizovat spracovanie a odbyt produktov./mozno by to islo zdruzenim prostriedkov z fondu zamestnanosti, eurofondov, agrodotacii,obecnych zdrojov a uverov-potom by zalezalo od cenotvorby a schopnosti efektivne ponukat kvalitne produkty v kazdom regione/-len aby to nedopadlo ako zo socialnymi podnikmi,ale je najvyssi cas miesto nezamestnanosti produkovat
Program vlády znie podporovať -čiže vytvoriť čosi(úrad dotácie ) z čoho sa bude dať kradnúť.Myslím že ste natoľko inteligentná osoba že Ficovi nemôžete veriť ani to že je.Ja som bol po dlhom čase v Metre.Videl som nádherné výrobky od Mecom(nikdy to nekúpim aj keby to boli posledné salámi na svete).Vlastní to všeobecne známa Penta .Donútili pôvodného majiteľa, aby im to" predal"
pavol54
27.04.12,17:57
Program vlády znie podporovať -čiže vytvoriť čosi(úrad dotácie ) z čoho sa bude dať kradnúť.Myslím že ste natoľko inteligentná osoba že Ficovi nemôžete veriť ani to že je.Ja som bol po dlhom čase v Metre.Videl som nádherné výrobky od Mecom(nikdy to nekúpim aj keby to boli posledné salámi na svete).Vlastní to všeobecne známa Penta .Donútili pôvodného majiteľa, aby im to" predal"
Ak sa pozrieš na podniky sprivatizované slovenskou kapitálotvornou vrstvou, tak všetci majitelia boli donútení aby to predali záujmovým ekonomickým zoskupeniam, takže mňa ani nebolí že to bola v tomto prípade Penta.(Tesla - osram, Slovnaft - mol , vsž - ussteel, Matador - continental, ) Myslíš že všetci tí ktorí sa rozhodli že chcú riadiť slovenské podniky boli totálni blbci alebo dobrí sú lentí,kapitalisti čo sú spoza hraníc?
trisestri
27.04.12,18:18
kazda vlada davala svojim cez dotacie a prispevky,viem to a mam priamu skusenost s tym ako sa zametali trestne oznamenia-len teraz je situacia komplkovanejsia,nie je z coho a ak smer zlyha pojde ta za Meciarom
korela
27.04.12,18:38
častejšie ako plesne sa v nich nájdu vajíčka z ktorých sa vyliahnu larvy a z nich mole a tak dookola
Čo je horšie pre organizmus? Viditeľné veci človek skôr vyhodí.
Je všetko preženiem mrazničkou kým to uložím do špajze.
trisestri
29.04.12,08:02
no neviem tirolske kura z Rakuska bolo chutovo odporne,takze neviem ci uplne vsetko rakuske je suprove,skor my chutila morka z Francuska ta bola fantasticka,taku chutnu som nemal ani z nasich fariem http://www.pluska.sk/plus-7-dni/z-domova/porovnavali-sme-kvalitu-masa-nas-rakusku-rozdiely-boli-obrovske.html
pavol54
29.04.12,08:20
no neviem tirolske kura z Rakuska bolo chutovo odporne,takze neviem ci uplne vsetko rakuske je suprove,skor my chutila morka z Francuska ta bola fantasticka,taku chutnu som nemal ani z nasich fariem http://www.pluska.sk/plus-7-dni/z-domova/porovnavali-sme-kvalitu-masa-nas-rakusku-rozdiely-boli-obrovske.html
nekecaj a jedz, čo je zo západu všetko musí byť dobré kvalitné
trisestri
29.04.12,08:49
nekecaj a jedz, čo je zo západu všetko musí byť dobré kvalitné

ta nechodzim na zapad:)a tu na vychode este aj vo farmarskej predajni a na trhu predavaju to co nakupia v marketoch v akciach,dakedy na valaloch bolo hromada hydiny,takmer kazdy hodoval prasa,este aj kravy,kozy,ovce a spustu zajacov-teraz pocuvam jak sa v marketoch ako sa casto bavia ta pale aka cena tu ta naco budem pestovat alebo chovat?
a to co za sadbove zemiaky ponukaju len tak mimochodom v marketoch,take skarede, flakate,ani opisat neviem-len to take smejdove ako tie co v mechoch na akcie ponukaju,keby take som ponukol gazdovi dakedy ta ma nakope alebo vysmeje,kde su tie poctive krasne grule a tie velke asi poskrmovali,lebo ich nikto nepredava a to bola naduroda,aspon tak hvareli v jeseni druzstevnici,ze sa urodilo vela,ale problem z nimi bo take velke nechcu markety od nich brat,vsak keby dosli na trhy alebo jarmoky tak par desiatok ton by predali.
lujza.j
29.04.12,09:19
no neviem tirolske kura z Rakuska bolo chutovo odporne,takze neviem ci uplne vsetko rakuske je suprove,skor my chutila morka z Francuska ta bola fantasticka,taku chutnu som nemal ani z nasich fariem http://www.pluska.sk/plus-7-dni/z-domova/porovnavali-sme-kvalitu-masa-nas-rakusku-rozdiely-boli-obrovske.html
už som mala....naschvál som kúpila, ale rozdiel v chuti som necítila, mala som už aj kur. prsia, tiež som nemala pocit, že to bolo iné.už som kúpila aj bio-hovädzie robila som z toho guláš, ešte je v mrazáku...moji mi to ofrflali, že sa im zdá sladký.... tak neviem, ešte som nemala bravčové.ale inak skoro všetko odtiaľ.idem zajtra....
trisestri
29.04.12,09:37
no prave to kura mala taku zvlastnu chut,nasladkasta ale tak inac-to urcite nebolo chovane na kukurici
lujza.j
29.04.12,10:21
vieš, ako veľmi som chcela pocítiť, že je iné....myslím že nebolo...ako pre mňa nie je problém priznať že nie som z niečoho z At hotová.nebudem to ospevovať nasilu....
korela
29.04.12,11:44
lujza, situácia s potravinami vôbec nie je taká kritická.....samozrejme, obchody dnes ponúkajú aj hnusné shity, čo by sa nemali dávať ani prasatám, ale len preto, že je po nich dopyt a ludia to kupujú.......mňa išlo drbnúť, ked som v správach videl ako horňáci kupukú o pár centov lacnejšie mäso od poliakov z pojazdných predajní bez chladenia, len tak pohádzané v debničkách....
ale určite kúpiš v každom obchode aj kvalitné potraviny, ba aj luxusné potraviny, biopotraviny....
Príčina dopytu?
korela
29.04.12,11:46
Vraj aj paradajky tak dozrievajú.
korela
29.04.12,12:02
už som mala....naschvál som kúpila, ale rozdiel v chuti som necítila, mala som už aj kur. prsia, tiež som nemala pocit, že to bolo iné.už som kúpila aj bio-hovädzie robila som z toho guláš, ešte je v mrazáku...moji mi to ofrflali, že sa im zdá sladký.... tak neviem, ešte som nemala bravčové.ale inak skoro všetko odtiaľ.idem zajtra....
Ja som varila české kráľovské kura, vývar bol ako z domácej kury,žltý, mäso iné, menej tuku, vzhľad mäska v surovom stave ako to, čo predávajú súkromníčky na centrálnom trhovisku, tam stojí 6 eur/kg, kráľovské cca 4 eurá/kg. Ale viem, že aj kráľovské malo nedávno aférku pri kontrole salmonely v CZ...
Mám zakázané kura ešte, neviem ako chutili, mám povolené hovädzie a bravčové, bravčové dusiť, variť s 1 ČL medu. Nevie niekto prečo?
pavol54
29.04.12,12:06
ta nechodzim na zapad:)a tu na vychode este aj vo farmarskej predajni a na trhu predavaju to co nakupia v marketoch v akciach,dakedy na valaloch bolo hromada hydiny,takmer kazdy hodoval prasa,este aj kravy,kozy,ovce a spustu zajacov-teraz pocuvam jak sa v marketoch ako sa casto bavia ta pale aka cena tu ta naco budem pestovat alebo chovat?
a to co za sadbove zemiaky ponukaju len tak mimochodom v marketoch,take skarede, flakate,ani opisat neviem-len to take smejdove ako tie co v mechoch na akcie ponukaju,keby take som ponukol gazdovi dakedy ta ma nakope alebo vysmeje,kde su tie poctive krasne grule a tie velke asi poskrmovali,lebo ich nikto nepredava a to bola naduroda,aspon tak hvareli v jeseni druzstevnici,ze sa urodilo vela,ale problem z nimi bo take velke nechcu markety od nich brat,vsak keby dosli na trhy alebo jarmoky tak par desiatok ton by predali.
dnes som pozeral lampáreň, lenže ten dobytok aj papá aj kaká aj sa každý deň nesprchuje takže smrdí, čo niekedy nevadilo v celej dedine zrazu je každý precitlivelý ako kožktička kdesi, keby to bolo v meste tak uznám ale na dedine? A kde sa má to zdravé pestovať a chovať? keď nás vytlačili na okraj spoločnosti a ešte, tak sa niet čo diviť že jeme nechutné a najmä nezdravé potraviny. ja ako pestovateľ som ešte nevyhodil kanister oleja k jazeru a myslím si že ani jeden, to si dovolia len takí čo nemajú k prírode vzťah ak sa polia močovkujú to vadí ale choď cez slávne rakúsko niekedy je tam podobného smradu ale to je dobre pretože ... takže tam nehrozí znečistenie vôd. Čo sa týka zemiakov, ale aj cibule, a iných produktov, obchod je obchod tam si jeden nákupca stanoví parametre a dodávateľ neprerazí ani s väčšími ani menšími len takým aké chce on. ostatné idú do kompostu, len škoda že že to už bolo zhodnotené vo forme mzdy. chodili ku mne na také trojcentrimetrové že ich nikde nevedia zohnať ale bohužiaľ tri tony nekúpili a na jar už sú nanič, kam išli?
lujza.j
29.04.12,12:13
Ja som varila české kráľovské kura, vývar bol ako z domácej kury,žltý, mäso iné, menej tuku, vzhľad mäska v surovom stave ako to, čo predávajú súkromníčky na centrálnom trhovisku, tam stojí 6 eur/kg, kráľovské cca 4 eurá/kg. Ale viem, že aj kráľovské malo nedávno aférku pri kontrole salmonely v CZ...
Mám zakázané kura ešte, neviem ako chutili, mám povolené hovädzie a bravčové, bravčové dusiť, variť s 1 ČL medu. Nevie niekto prečo?
kura z At je vzhľadnejšie aj mäso má lepšiu farbu tuk skoro alebo možno žiadny.kupovala som kalibrované cca.1,20kg cena do 5e, len chuť ma neočarila.
pavol54
29.04.12,12:22
kura z At je vzhľadnejšie aj mäso má lepšiu farbu tuk skoro alebo možno žiadny.kupovala som kalibrované cca.1,20kg cena do 5e, len chuť ma neočarila.
tá farba vyplýva asi z technológie porážky pred pár rokmi sa jeden rozplýval ako objavili novú metódu porážky ošípaných miesto strelenia a zaklatia vraj elektrický prúd spôsobí že mäsko je pekné ružovučké, došlo sa na to el.šokom spôsobia zástavu srdca a to nevypumpuje krv z tela a ostane v svalovine vo vlásočniciach
Dáša_
29.04.12,12:50
Čo sa týka zemiakov, ale aj cibule, a iných produktov, obchod je obchod tam si jeden nákupca stanoví parametre a dodávateľ neprerazí ani s väčšími ani menšími len takým aké chce on. ostatné idú do kompostu, len škoda že že to už bolo zhodnotené vo forme mzdy. chodili ku mne na také trojcentrimetrové že ich nikde nevedia zohnať ale bohužiaľ tri tony nekúpili a na jar už sú nanič, kam išli?

pavol už dlho zvažujem jednu otázku na teba. Keď to od vás nechce veľkoobchod, prečo si vy ako pestovatelia jednoducho neurobíte jednu sro a nepredávate svoju úrodu po trhoch po celej republike. Prípadne prečo tým nezásobujete predajne na dedinách - také malé predajne, čo majú súkromného vlastníka. Alebo nezaplatíte brigádnika, dvoch a nechodíte predávať po dedinách. Tak ako chodia poliaci.

Veď nemusíte predať všetko naraz do veľkoobchodu, ktorý vás okráda.

Ja keby som vedela, že vždy v pondelok o desiatej alebo o druhej prídete a predávate na dedine, tak by som si tam aj zašla, aby som mala čerstvé ovocie a zeleninu. Aj by som si možno objednávala.

Snažila som sa minulá rok kupovať zo stánku - ale keď som u neho kúpila hrušku (som blbá, bol to čas, keď hrušky ešte neboli) rovnakú, ako vedľa v lidli za dvojnásobnú cenu, tak som to nejak prehodnotila.

Ale keby som vedela, že je to naozaj dozreté na slnku, kupovala by som iba od vas.
misoft
29.04.12,13:12
Tote gruľe asi šviňom z valova ukradľi a do obchodu dali.
pavol54
29.04.12,13:14
pavol už dlho zvažujem jednu otázku na teba. Keď to od vás nechce veľkoobchod, prečo si vy ako pestovatelia jednoducho neurobíte jednu sro a nepredávate svoju úrodu po trhoch po celej republike. Prípadne prečo tým nezásobujete predajne na dedinách - také malé predajne, čo majú súkromného vlastníka. Alebo nezaplatíte brigádnika, dvoch a nechodíte predávať po dedinách. Tak ako chodia poliaci.

Veď nemusíte predať všetko naraz do veľkoobchodu, ktorý vás okráda.

Ja keby som vedela, že vždy v pondelok o desiatej alebo o druhej prídete a predávate na dedine, tak by som si tam aj zašla, aby som mala čerstvé ovocie a zeleninu. Aj by som si možno objednávala.

Snažila som sa minulá rok kupovať zo stánku - ale keď som u neho kúpila hrušku (som blbá, bol to čas, keď hrušky ešte neboli) rovnakú, ako vedľa v lidli za dvojnásobnú cenu, tak som to nejak prehodnotila.

Ale keby som vedela, že je to naozaj dozreté na slnku, kupovala by som iba od vas.
Na dvoch stoličkách naraz sa sedieť nedá, buď budem organizovať pestovanie a výrobu alebo budem chodiť predávať. Ak zvolím to prvé tak som vydaný na milosť a nemilosť veľkoobchodu, ak zvolím predaj tak pestovanie môžem zabaliť čo sa týka toho predaja už aj to bolo naložil som áviu paprikou rajčinami vyviezol hore a zrazu zistím že predajná cena je rovnaká ako u miestneho výkupcu to za A, za B neraz sa stalo že nálada kupujúcich nezodpovedala mojim predstavám a vrátil som sa po dvoch dňoch domov čo s takým tovarom? a za C prepravné náklady nie sú len nafta ale aj opotrebenie, dane, stk, a čo ja viem čo a predajné náklady sú aj poplatky za povolenie predaja. Skúšalo sa všeličo, prečo asi spústa malých obchodníkov prestala? U nás bolo v kapitalistických začiatkoch asi 10 výkupcov ku ktorým chodili nakupovať ale prišli siete ľudia sa stádovite vrhli na ne a aby kúpil kapustičku za korunu kilo tak prešiel 50 km ale to sa nerátalo, zmizli predavači zmizli výkupne zmizli menší pestovatelia a ak si to trh nevyžiada tak sa nič nezmení.
Dáša_
29.04.12,14:05
Na dvoch stoličkách naraz sa sedieť nedá, buď budem organizovať pestovanie a výrobu alebo budem chodiť predávať. Ak zvolím to prvé tak som vydaný na milosť a nemilosť veľkoobchodu, ak zvolím predaj tak pestovanie môžem zabaliť čo sa týka toho predaja už aj to bolo naložil som áviu paprikou rajčinami vyviezol hore a zrazu zistím že predajná cena je rovnaká ako u miestneho výkupcu to za A, za B neraz sa stalo že nálada kupujúcich nezodpovedala mojim predstavám a vrátil som sa po dvoch dňoch domov čo s takým tovarom? a za C prepravné náklady nie sú len nafta ale aj opotrebenie, dane, stk, a čo ja viem čo a predajné náklady sú aj poplatky za povolenie predaja. Skúšalo sa všeličo, prečo asi spústa malých obchodníkov prestala? U nás bolo v kapitalistických začiatkoch asi 10 výkupcov ku ktorým chodili nakupovať ale prišli siete ľudia sa stádovite vrhli na ne a aby kúpil kapustičku za korunu kilo tak prešiel 50 km ale to sa nerátalo, zmizli predavači zmizli výkupne zmizli menší pestovatelia a ak si to trh nevyžiada tak sa nič nezmení.

to bolo pred 10 rokmi. Trochu sa teraz situácia mení.
Veď nemusíte predávať sami - ja by som to skôr videla, že sa spojíte 3-4-5 pestovatelia s doplnujucim sortimentom. A nájdete jedneho schopného človeka. A ten to bude mať pod palcom. Bu´d by predával sám, alebo skôr by mal trebárs dvoch brigádnikov, vždy by vysadil jedného s pokladňou a tovarom, išiel s ďalším pár km ďalej. Tam vysadil druhého a tak proste hviezdicovo by chodil po istom území.

Vieš, mne sa vždy veľmi páčilo, keď kedysi bolo presne rozdelené, že v pondelok je trh v dedine A, v utorok v dedine, v stredu zase dalej... A cez dovolenku som to videla aj v zahraničí.

Proste naučiť ľudí, že prídete vždy pomedzme v stredu o 16 a máte ponuku čerstvej domácej zeleniny.

Ja si fakt myslím, že čakať, že niečo príde zhora, nejaké nariadenie, že od vás musia kupovať hypermarkety je strata času. Skôr vybudovať niečo od začiatku.
marjankaj
29.04.12,14:20
to bolo pred 10 rokmi. Trochu sa teraz situácia mení.
Veď nemusíte predávať sami - ja by som to skôr videla, že sa spojíte 3-4-5 pestovatelia s doplnujucim sortimentom. A nájdete jedneho schopného človeka. A ten to bude mať pod palcom. Bu´d by predával sám, alebo skôr by mal trebárs dvoch brigádnikov, vždy by vysadil jedného s pokladňou a tovarom, išiel s ďalším pár km ďalej. Tam vysadil druhého a tak proste hviezdicovo by chodil po istom území.

No to je ako s počtom spoločníkov v eseročkach. Najlepší počet je nepár a traja sú už veľa.
pavol54
29.04.12,14:21
to bolo pred 10 rokmi. Trochu sa teraz situácia mení.
Veď nemusíte predávať sami - ja by som to skôr videla, že sa spojíte 3-4-5 pestovatelia s doplnujucim sortimentom. A nájdete jedneho schopného človeka. A ten to bude mať pod palcom. Bu´d by predával sám, alebo skôr by mal trebárs dvoch brigádnikov, vždy by vysadil jedného s pokladňou a tovarom, išiel s ďalším pár km ďalej. Tam vysadil druhého a tak proste hviezdicovo by chodil po istom území.

Vieš, mne sa vždy veľmi páčilo, keď kedysi bolo presne rozdelené, že v pondelok je trh v dedine A, v utorok v dedine, v stredu zase dalej... A cez dovolenku som to videla aj v zahraničí.

Proste naučiť ľudí, že prídete vždy pomedzme v stredu o 16 a máte ponuku čerstvej domácej zeleniny.

Ja si fakt myslím, že čakať, že niečo príde zhora, nejaké nariadenie, že od vás musia kupovať hypermarkety je strata času. Skôr vybudovať niečo od začiatku.
Dokonca Brusel nám ponúkal podporu na vytvorenie odbytových združení niektorí na tom zarobili. Ale... Inak tí predajcovia čo pri cestách predávajú tzv prebytky(ale dovozové) to majú presne takto zorganizované, na hlavnej trase ich postupne vysadí a na konci dňa pozbiera. Lenže len odborník vie čo je dovoz a čo je vlastná produkcia. Minule mi takto jeden predajca vysvetľoval že má svoje nové zemiaky aj boli nové ale z Maďarska, známa ich chcela kúpiť tak som jej to prezradil pretože malý pestovateľ ktorý vlastnými rukami večer vyhrabe zemiaky operie na druhý deň ich chce predať tak má celý veľkostný sortiment (ľutuje vyhodiť malé poškodené) , a najmä tie skoré sú tak 60/40%. Odvtedy si kupuje len od takých Ale každý si musí nájsť spôsob ako minúť svoju produkciu,
Dáša_
29.04.12,16:08
No to je ako s počtom spoločníkov v eseročkach. Najlepší počet je nepár a traja sú už veľa.

to máš síce pravdu, ale tu mám pocit, že sa musia nejak spojiť. Aby napríklad mali väčší sortiment. Aby boli zastupiteľní. Alebo možno iba jeden a postaviť to na dobrých zmluvách a férových cenách s ostatnými.
Dáša_
29.04.12,16:43
Dokonca Brusel nám ponúkal podporu na vytvorenie odbytových združení niektorí na tom zarobili. Ale... Inak tí predajcovia čo pri cestách predávajú tzv prebytky(ale dovozové) to majú presne takto zorganizované, na hlavnej trase ich postupne vysadí a na konci dňa pozbiera. Lenže len odborník vie čo je dovoz a čo je vlastná produkcia. Minule mi takto jeden predajca vysvetľoval že má svoje nové zemiaky aj boli nové ale z Maďarska, známa ich chcela kúpiť tak som jej to prezradil pretože malý pestovateľ ktorý vlastnými rukami večer vyhrabe zemiaky operie na druhý deň ich chce predať tak má celý veľkostný sortiment (ľutuje vyhodiť malé poškodené) , a najmä tie skoré sú tak 60/40%. Odvtedy si kupuje len od takých Ale každý si musí nájsť spôsob ako minúť svoju produkciu,

Vieš, okrem predaja by ste mali aj vysvetľovať - ja teda zemiaky v obchode nekupujem, ale nenapadlo by ma to. O tomto by bolo treba hovoriť. Proste postupne pospisovať napríklad to, ako rozoznať, čo je a čo nie je z veľkoobchodu. A presne na tom založiť svoj "marketing"
korela
29.04.12,16:53
Keď už Dáša spomenula zemiaky, rada by som sa spýtala, kedy je zemiak aj zdravý, čo znamená ak je rapavý, má fľaky? Nové zemiaky to nemávajú.
korela
29.04.12,16:56
A ešte, prečo nie je ešte na Slovensku debničkový predaj?