bjuty smis
10.02.13,17:07
Len tak na okraj zníženie odvodov je zaklínadlo pravičiarov, stále som nepochopil čo tú blábolia o tom že Fico výšil odvodové zaťaženie robil mzdy mojim zamestnancom za január a nič sa nezmenilo proti decembru tak som sprostý ja alebo oni? II pilier treba zachovať(pre koho keby všetci prešli na dohody tam sa platilo nula celá nulaprd )

Od januára sa zvýšia minimálne odvody, ktoré si platí až 87 percent podnikateľov, o 25 eur mesačne. „Poistné už v novej zvýšenej sume zaplatí samostatne zárobkovo činná osoba za január 2013, pričom splatnosť tohto poistného je najneskôr 8. februára 2013,“ vraví hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Všetci živnostníci, ktorí budú platiť vyššie odvody, by si preto mali do tohto dátumu zmeniť trvalý príkaz v banke. V januári sa platia odvody za december minulého roku, preto ich treba do poisťovní poslať ešte v pôvodnej výške.

či si sprostý ty , alebo oni ?? kto sú to oni ?
trisestri
10.02.13,16:12
Zdá sa, že sa dá zbohatnúť, alebo na skupovaní kávy sa dá zbohatnúť?
Zdá sa, alebo je fakt, žena skupovaní sa zbohatne.
-----------------------------------------------------
Napríklad káva, ktorú kupujem, minulý rok stála asi 3,50 €/250 gr a teraz stojí 3 €/250 gr a v akcii aj 2 €/250 gr.
Taká nízka cena v minulosti nikdy nebola.
Tak sa ťa pýtam, kde sú tie monopolne zvýšené ceny kávy?
-----------------------------------------------------
Inak tie vaše myšlienky majú korene niekde v dobách reálneho socializmu. Nieje totiž také jednoduché skúpiť komoditu a následne z nej vytrieskať mailand.
Skúpiť komoditu je jedno a realizovať kompletný zisk, je niečo úplne iné.
-----------------------------------------------------
Že by si nám ukázal, kde si čítal, že vševedko napísal, že ceny potravín poklesnú?
Nebola to náhodou otázka, prečo si myslíte, že ceny potravín musia len stúpať?
-----------------------------------------------------
trisestri,
ty si taká hlásna trúba, ktorá nemá žiadnu logiku a vlastný názor. Ty si niečo niekde prečítaš a následne to vytrúbiš. Neskôr si prečítaš čosi iné, úplne opačné a zas to vytrúbiš ako svoje. Jednoducho trúba, ktorej vadí, že niekto vie viac.

ze to pises prave ty,ktoremu napisu ze ako keby ste pisali dvaja-radsej mat veci podlozene faktami ako tu tliachat hluposti,bez realnej opory-to ze kupis niekde kavu vo vypredaji neznamena ze jej cena je najnissia-ja som mal vlastny nazor v dobach kedy ty si papagajoval na stranickych schodzach-potrebujes sebachvalou a zhadzovanim oponentou posilit svoje ego a nevies odpovedat na realne fakty a a argumenty.
dalej spekulacie raz vyjdu,raz nie-su riskantne operacie,alebo menej riskantne-takze sem tam sa moze niekto aj preratat vo svojich kalkulaciach.
zjavne nevies odlisit realne fakty od nazorov a realne informacie od komentarov-to z cim sa spekulovalo na burze bol realny fakt,ktory nema nic z mojim ani tvojim nazorom,ani to ze padal sneh,nezmeni nic na tom ci my nieco popirame alebo nie,dokonca aj zemegula sa toci bez ohladu na to co si ty o tom myslis.
neviem ci je menenie nazoru to ze sa zastavam zivnostnikovv kazdej teme-to ze ty my nieco podsuvas to je uz o dacom inom-svet nie je ciernobiely,ako ho vidis ty.
no ako napisalo par ludi-ono sa na tebe da len pobavit,napisat ze americania budu zachranovat nase ceny potravin,ked ich ceny porastu na globalnom trhu,tak to je fakt zabavne.
Radsej sa venuj skupovaniu pozemkov,aby ti ich Pociatek nevyfukol a mozno aj v tomto len blafujes,ani by som sa necudoval.
kto je aka truba a kto ake nazory ma a ako ich meni,to necham na posudeni inych.
trisestri
10.02.13,16:21
Rastu sa nevyhla ani pšenica, hnaná správou ministerstva poľnohospodárstva USA, o náraste exportu komodity z krajiny. V týždni končiacom 17. januára sa za sedem dní vývoz zvýšil o 6,8 percenta na celkových 572 545 ton. Išlo o najsilnejší predaj za posledných päť týždňov. Cena stúpla na 776,5 centa za bušel.zdroj hn
pavol54
10.02.13,16:29
Od januára sa zvýšia minimálne odvody, ktoré si platí až 87 percent podnikateľov, o 25 eur mesačne. „Poistné už v novej zvýšenej sume zaplatí samostatne zárobkovo činná osoba za január 2013, pričom splatnosť tohto poistného je najneskôr 8. februára 2013,“ vraví hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Všetci živnostníci, ktorí budú platiť vyššie odvody, by si preto mali do tohto dátumu zmeniť trvalý príkaz v banke. V januári sa platia odvody za december minulého roku, preto ich treba do poisťovní poslať ešte v pôvodnej výške.

či si sprostý ty , alebo oni ?? kto sú to oni ? ešte keby si sa naučil čítať keď už písať vieš
Dnes si šlapal na jazyk( Frešo aj Kaník) o tom že zamestnávatelia majú vyššie odvody preto budú utekať a podobné výgrcy a ja som robil mzdy zamestnancom cítiš v tom ten rozdiel zopakujem m z d y z a m e s t n a n c o m odvody zamestnávateľa ostali nezmenené 1,352 takže v tomto sa za sprostého nepokladám
jar88
10.02.13,16:36
To si kde konzultoval? U Bučkovcov, či u pavla54?
bjuty smis
10.02.13,16:51
ešte keby si sa naučil čítať keď už písať vieš
Dnes si šlapal na jazyk( Frešo aj Kaník) o tom že zamestnávatelia majú vyššie odvody preto budú utekať a podobné výgrcy a ja som robil mzdy zamestnancom cítiš v tom ten rozdiel zopakujem m z d y z a m e s t n a n c o m odvody zamestnávateľa ostali nezmenené 1,352 takže v tomto sa za sprostého nepokladám

ja čítať viem, ty sa nauč písať to , čo chceš povedať....
ja som reagoval na túto tvoju vetu :
Len tak na okraj zníženie odvodov je zaklínadlo pravičiarov, stále som nepochopil čo tú blábolia o tom že Fico výšil odvodové zaťaženie robil mzdy mojim zamestnancom za január a nič sa nezmenilo proti decembru tak som sprostý ja alebo oni?...

ja som nereagoval na to, čo si ty po dobrom obede pozeral v tv, o tom nemám šajnu....

že tvojím muklom z minimálnou mzdou nestúpli odvody neznamená, že odvody nestúpli státisícom živnostníkov, dohodárov.....
trisestri
10.02.13,16:59
nuz na rozdiel od teba nemusim nic konzultovat,ja sa bavim
trisestri
10.02.13,17:00
aspon ze pripustas ze su chytrejsi ako ty
jar88
10.02.13,17:46
Rastu sa nevyhla ani pšenica, hnaná správou ministerstva poľnohospodárstva USA, o náraste exportu komodity z krajiny. V týždni končiacom 17. januára sa za sedem dní vývoz zvýšil o 6,8 percenta na celkových 572 545 ton. Išlo o najsilnejší predaj za posledných päť týždňov. Cena stúpla na 776,5 centa za bušel.zdroj hn

Tu máš graf, z ktorého je viac než jasné, že cena pšenica nie len stúpa, ale aj klesá.
http://www.kurzy.cz/komodity/index.asp?A=5&idk=20&od=10.2.2010&do=7.2.2013&curr=USD
To isté platí aj o ostatných potravinách.
------------------------------------------
Si dosť zaujatý
trisestri
10.02.13,18:33
Tu máš graf, z ktorého je viac než jasné, že cena pšenica nie len stúpa, ale aj klesá.
http://www.kurzy.cz/komodity/index.asp?A=5&idk=20&od=10.2.2010&do=7.2.2013&curr=USD
To isté platí aj o ostatných potravinách.
------------------------------------------
Si dosť zaujatý

no vidis,uz pripustas ze sa z nou obchoduje a ze na burze je aj spekulativny kapital-nuz nastastie su aj ine faktory ktore ovplynuju vyvoj na komoditnych burzach,neviem preco by som bol zaujaty-budem len rad ked vyvoj na svetovych trhoch bude priaznivy pre ceny potravin ako aj inych komodit-ale mozem sa stavit ze uhrna cena potravin bude v horizonte 5-6 rokov vyssia.
ked uz tak spominas realny socializmus,tak si spominam,mozno som mal 15 rokov,ked Poliaci chodili vykupovat nase mäsiarstva a potraviny a ja som povedal ze sa nesmejme z nich,lebo aby raz sme k nim my nechodili hromadne nakupovat a vtedy ma jeden tiez mudrc vysmial ze trepem nezmysly a nakonic som mal pravdu.
ale budem radsej ked sa nenaplnia prognozy ekonomickych analitykov a prognostikov a nech vyvoj na trhoch ako aj faktory ktore ho ovplyvnuju nech je priaznivy pre konecne ceny pre spotrebitelov a nech slovensky producenti pracuju v podmienkach ked dokazu uspokojit realny dopyt a nech stat namiesto preplacania vyvlastnovania poistovni,urobi intervencne nakupy ktore budu dostatocne pre pripad stavu nudze./mame aj teraz nejake strategicke zasoby mame,ale v akom su stave je tajomstvom/
pavol54
10.02.13,18:44
no vidis,uz pripustas ze sa z nou obchoduje a ze na burze je aj spekulativny kapital-nuz nastastie su aj ine faktory ktore ovplynuju vyvoj na komoditnych burzach,neviem preco by som bol zaujaty-budem len rad ked vyvoj na svetovych trhoch bude priaznivy pre ceny potravin ako aj inych komodit-ale mozem sa stavit ze uhrna cena potravin bude v horizonte 5-6 rokov vyssia.
ked uz tak spominas realny socializmus,tak si spominam,mozno som mal 15 rokov,ked Poliaci chodili vykupovat nase mäsiarstva a potraviny a ja som povedal ze sa nesmejme z nich,lebo aby raz sme k nim my nechodili hromadne nakupovat a vtedy ma jeden tiez mudrc vysmial ze trepem nezmysly a nakonic som mal pravdu.
ale budem radsej ked sa nenaplnia prognozy ekonomickych analitykov a prognostikov a nech vyvoj na trhoch ako aj faktory ktore ho ovplyvnuju nech je priaznivy pre konecne ceny pre spotrebitelov a nech slovensky producenti pracuju v podmienkach ked dokazu uspokojit realny dopyt a nech stat namiesto preplacania vyvlastnovania poistovni,urobi intervencne nakupy ktore budu dostatocne pre pripad stavu nudze./mame aj teraz nejake strategicke zasoby mame,ale v akom su stave je tajomstvom/ intervenčné nákupy sa robia aj u nás najmä vtedy keď špekulanti tlačia ceny dolel pod reálne ceny. Oni si vždy nájdu mechanizmus ako zarobiť, najmä vtedy keď padajú iné možnosti špekulácie, tak sa uspokoja aj s "malým" ziskom
jar88
10.02.13,19:19
no vidis,uz pripustas ze sa z nou obchoduje a ze na burze je aj spekulativny kapital-nuz nastastie su aj ine faktory ktore ovplynuju vyvoj na komoditnych burzach,neviem preco by som bol zaujaty-budem len rad ked vyvoj na svetovych trhoch bude priaznivy pre ceny potravin ako aj inych komodit-ale mozem sa stavit ze uhrna cena potravin bude v horizonte 5-6 rokov vyssia.
ked uz tak spominas realny socializmus,tak si spominam,mozno som mal 15 rokov,ked Poliaci chodili vykupovat nase mäsiarstva a potraviny a ja som povedal ze sa nesmejme z nich,lebo aby raz sme k nim my nechodili hromadne nakupovat a vtedy ma jeden tiez mudrc vysmial ze trepem nezmysly a nakonic som mal pravdu.
ale budem radsej ked sa nenaplnia prognozy ekonomickych analitykov a prognostikov a nech vyvoj na trhoch ako aj faktory ktore ho ovplyvnuju nech je priaznivy pre konecne ceny pre spotrebitelov a nech slovensky producenti pracuju v podmienkach ked dokazu uspokojit realny dopyt a nech stat namiesto preplacania vyvlastnovania poistovni,urobi intervencne nakupy ktore budu dostatocne pre pripad stavu nudze./mame aj teraz nejake strategicke zasoby mame,ale v akom su stave je tajomstvom/

Čo to tu točíš za múdrosti, ty génius.
Prečítaj si miesto toho bulváru napríklad toto:
http://www.fpvmv.umb.sk/kmvad/storage/File/Clenovia/Pesout/politiky%20EU%20-%20SPP%20B5.pdf
Možno raz aj prídeš na to,na akej úrovni máš informácie, ktorými sa nechávaš plniť. Čau a maj sa.
jar88
10.02.13,19:21
intervenčné nákupy sa robia aj u nás najmä vtedy keď špekulanti tlačia ceny dolel pod reálne ceny. Oni si vždy nájdu mechanizmus ako zarobiť, najmä vtedy keď padajú iné možnosti špekulácie, tak sa uspokoja aj s "malým" ziskom

A čo sú u teba tie reálne ceny?
Tie v EU, alebo tie svetové?
http://www.vuepp.sk/dokumenty/komodity/2011/obilie.pdf

Čítaj ty človeče -
Účelom dovozného režimu u obilnín je ochrana domáceho trhu EÚ pred dovozom
lacnejšej produkcie z tretích krajín. Pre tento účel sa využívajú dovozné clá a dovozné
licencie, ako aj určité mimoriadne opatrenia. Od 1. júla 1995 sa dovozné poplatky
odvádzajú od maximálnej dovoznej ceny so zaplateným clom. Podľa Dohody z Blair
House medzi USA a EÚ nemôže byť rozdiel medzi dovoznou cenou obilnín s clom
a platnou intervenčnou cenou v EÚ väčší ako 155 %. Tento princíp zahŕňa aj
stanovenie taríf na základe rozdielnych referenčných cien pre šesť definovaných
druhov obilnín (pšenica mäkká, pšenica tvrdá, raž, jačmeň, kukurica, cirok).
Dovozný poplatok sa vypočíta ako rozdiel medzi platnou intervenčnou cenou
(spolu s mesačnými príplatkami v priebehu roka) vynásobenou 1,55
a reprezentatívnou cenou CIF pre obilniny v Rotterdame. Tak ako rastie intervenčná
cena v priebehu roka vďaka fixným príplatkom, rastie potom aj maximálna dovozná
cena so zaplateným clom. V podstate ide o systém dovozných poplatkov, ktoré sa
menia v závislosti od vývoja svetovej ceny (pri znižujúcej sa svetovej cene sa zvyšujú
a naopak). Dovozný poplatok však nikdy nesmie prekročiť maximálne clo stanovené
dohodou GATT (výnimku tvoria tzv. špeciálne ochranné opatrenia). Dovozné clo sa
nemusí aplikovať v prípade, keď je obilie dovezené z tretej krajiny a spracovaný
produkt z tohto obilia je opäť vyvezený mimo územie EÚ („zušľachťovací styk“).
jar88
10.02.13,19:32
Veď vy ani nechápete, kde a v čom vlastne žijete.
---------------------
To čo som vám tam pricapil, len chumaj nepochopí.
Tak čítajte a potom aj nad svojimi názormi porozmýšľajte.
trisestri
10.02.13,19:59
Čo to tu točíš za múdrosti, ty génius.
Prečítaj si miesto toho bulváru napríklad toto:
http://www.fpvmv.umb.sk/kmvad/storage/File/Clenovia/Pesout/politiky%20EU%20-%20SPP%20B5.pdf
Možno raz aj prídeš na to,na akej úrovni máš informácie, ktorými sa nechávaš plniť. Čau a maj sa.

Hospodarske noviny a bulvar,SB,MMF,ekonomicke analyzy a prognozy renomovanych svetovych ekonomov informacie na hlupej urovni-si zabil bracho:)skoda stracat cas z rypakmi ktory vedia len podpichovat-nechavam ti priestor,nech sa este pobavime-necudujem sa tvojej frustracii ak mas take,,uspechy,, aj pri kseftoch.:Dco uz s tebou tak sa ventiluj aspon tu.:)
trisestri
10.02.13,20:01
no najprv by si musel chapat ty a zamysliet sa nad sebou.
jar88
10.02.13,20:14
Hospodarske noviny a bulvar,SB,MMF,ekonomicke analyzy a prognozy renomovanych svetovych ekonomov informacie na hlupej urovni-si zabil bracho:)skoda stracat cas z rypakmi ktory vedia len podpichovat-nechavam ti priestor,nech sa este pobavime-necudujem sa tvojej frustracii ak mas take,,uspechy,, aj pri kseftoch.:Dco uz s tebou tak sa ventiluj aspon tu.:)

Veď si ich preber, tak dva až päť rokov dozadu.
Zrekapituluj si tie prognózy a porovnaj s tým kam to dospelo.
---------------------------------------------------------------
Naproti tomu si prečítaj mnou založené témy a porovnaj s tým kam to dodnes dospelo a kam to smeruje.
Tweety
11.02.13,13:40
pavol54
11.02.13,13:51
http://vas.cas.sk/clanok/7470/neuveritelne-v-tvarohu-sa-povalovala-skrutka-kupujeme-rontgen-kaja-sa-vyrobca.htmlaby z toho synáčik nerobil frašku zachvíľu sa bude čudovať že sa tvaroh miesi v nádobách a miešačkou. nechcem toho výrobcu obhajovať ale skrutka sa môže uvolniť aj komukoľvek z nás v domácnosti, horšie by bolo ak by sa tam našiel napr. "hrzdavý klinec alebo potkaní jed" teda veci ktoré nie sú súčasťou procesu.
Tweety
11.02.13,13:57
aby z toho synáčik nerobil frašku zachvíľu sa bude čudovať že sa tvaroh miesi v nádobách a miešačkou. nechcem toho výrobcu obhajovať ale skrutka sa môže uvolniť aj komukoľvek z nás v domácnosti, horšie by bolo ak by sa tam našiel napr. "hrzdavý klinec alebo potkaní jed" teda veci ktoré nie sú súčasťou procesu.
To áno, môže sa uvoľniť, ale práve preto je tam kontrola, nie?
pavol54
11.02.13,15:41
To áno, môže sa uvoľniť, ale práve preto je tam kontrola, nie?máš predstavu ako prehľadáš jednu tonu zmesi? to by sa muselo len vyhodiť. a tú tonu možno premieša a nabalí za hodinu to sú fukoty, kontrola aj keď zastaví stroj že niečo zahrkalo už nič nenájde len ho môže nechať opraviť Ani vodič nedokáže zabrániť aby pneumatika na aute nepraskla napriek tomu že kontroluje jeho chod
osky
11.02.13,16:34
ja som bola po dlheeeej dobe v slovenskych obchodoch a musim uznat ze som milo prekvapena-uz konecne vidno aj nejake tie bio potraviny v regaloch a vela rozneho vyberu z racionalnej stravy-rzne vlocky,muky,cestoviny nielen biele.rovnako i nejake to maslo a bio jogurt ci tvaroh...je to este velmi malo,ale aspon ze to uz zacina.
co sa ale tyka cien,je to katastrofa.pokial v Rakusku stoji mala merci bomboniera 2,50 u nas v Bille stala ta ista viac ako 4 eura.je to normalne???
a takto by som mohla hovorit o vsetkom.
niezeby som to merci kupovala,ale mali to tam hned z prichodu vyhodene a tak mi to padlo do oka.ceny potravin su na slovenske platy velmi nadsadene.hanba nasim politikom!!!
trisestri
11.02.13,17:38
ja som bola po dlheeeej dobe v slovenskych obchodoch a musim uznat ze som milo prekvapena-uz konecne vidno aj nejake tie bio potraviny v regaloch a vela rozneho vyberu z racionalnej stravy-rzne vlocky,muky,cestoviny nielen biele.rovnako i nejake to maslo a bio jogurt ci tvaroh...je to este velmi malo,ale aspon ze to uz zacina.
co sa ale tyka cien,je to katastrofa.pokial v Rakusku stoji mala merci bomboniera 2,50 u nas v Bille stala ta ista viac ako 4 eura.je to normalne???
a takto by som mohla hovorit o vsetkom.
niezeby som to merci kupovala,ale mali to tam hned z prichodu vyhodene a tak mi to padlo do oka.ceny potravin su na slovenske platy velmi nadsadene.hanba nasim politikom!!!

a to este ta debilna Ficova vlada,ide zriadit byrokraticky fond ktory bude brat farmarom peniaze na propagaciu slovenskych potravin-takze tymto dosiahnu jedine dalsie ich zdrazenie a pokles odbytu.
Ciste Kocurkovo,idu pomoct tak ze pomozu par byrokratom sa zamestnat na ukor farmarov ktory toto zaplatia-ak chcu pomoct,tak nech zrusia ministerstvo z ktoreho viac skody ako uzitku. http://www.agroserver.sk/news/vznik-zbytocneho-odbytoveho-fondu-zvysi-ceny-slovenskych-agrovyrobkov/
lujza.j
11.02.13,18:05
ja som bola po dlheeeej dobe v slovenskych obchodoch a musim uznat ze som milo prekvapena-uz konecne vidno aj nejake tie bio potraviny v regaloch a vela rozneho vyberu z racionalnej stravy-rzne vlocky,muky,cestoviny nielen biele.rovnako i nejake to maslo a bio jogurt ci tvaroh...je to este velmi malo,ale aspon ze to uz zacina.
co sa ale tyka cien,je to katastrofa.pokial v Rakusku stoji mala merci bomboniera 2,50 u nas v Bille stala ta ista viac ako 4 eura.je to normalne???
a takto by som mohla hovorit o vsetkom.
niezeby som to merci kupovala,ale mali to tam hned z prichodu vyhodene a tak mi to padlo do oka.ceny potravin su na slovenske platy velmi nadsadene.hanba nasim politikom!!!
preto som u vás ako na klavíri ....ja Mon šerku....2,50e v lidli pred vianocami teraz je tuším za 2,99e
bjuty smis
11.02.13,19:30
máš predstavu ako prehľadáš jednu tonu zmesi? to by sa muselo len vyhodiť. a tú tonu možno premieša a nabalí za hodinu to sú fukoty, kontrola aj keď zastaví stroj že niečo zahrkalo už nič nenájde len ho môže nechať opraviť Ani vodič nedokáže zabrániť aby pneumatika na aute nepraskla napriek tomu že kontroluje jeho chod

dúfam, že podnikáš len v polnohospodárstve a nie aj v potravinárstve....
to nemôžeš myslieť vážne, taký argument...
každý jeden téglik, balík tvarohu by mal byť skontrolovaný pred expedíciou a nie prehladávať tonu zmesi, ked mi odletí šrob.....
to majú byť tie super slovenské potraviny ?
Dáša_
11.02.13,19:42
máš predstavu ako prehľadáš jednu tonu zmesi? to by sa muselo len vyhodiť. a tú tonu možno premieša a nabalí za hodinu to sú fukoty, kontrola aj keď zastaví stroj že niečo zahrkalo už nič nenájde len ho môže nechať opraviť Ani vodič nedokáže zabrániť aby pneumatika na aute nepraskla napriek tomu že kontroluje jeho chod

možno detektor kovov?
korela
11.02.13,23:44
dúfam, že podnikáš len v polnohospodárstve a nie aj v potravinárstve....
to nemôžeš myslieť vážne, taký argument...
každý jeden téglik, balík tvarohu by mal byť skontrolovaný pred expedíciou a nie prehladávať tonu zmesi, ked mi odletí šrob.....
to majú byť tie super slovenské potraviny ?
Hlavne, že pani neprišla o zub, to by bolo škody!
Tá skrutka tam vôbec nemusela odpadnúť zo stroja, ale niekto ju tam mohol hoci i z jedu šmariť, dôvodov k nespokojnosti na pracoviskách pri dnešných platoch je dosť.
Moje dieťa po príchode zo školy malo udusenú mrazenú zeleninu, slovenský výrobca, pokladala som ho za kvalitného, a žulo a žulo, až nakoniec vybralo z úst špak.
Keď si na to spomeniem ešte i dnes, tak mi príde pri predstave, kto ho mohol mať v papuli zle. Bolo mi ho tak ľúto, poníženie. Jeho i moje.
Okamžite som tam volala, prevádzka na strednom Slovensku, bežala druhá zmena, iba vrátnik, do výroby sa nedalo dovolať, nebol prítomný ani majster, iba ľudia pri linke. Viem si predstaviť, kto v tom kraji v tom čase tam mohol byť aj zamestnaný. Viac som od nich nič nekúpila.
Neviem, či by nejaký detektor ten špak zaregistroval. Asi nie.
V mladosti som si každé prázdniny našla brigádu, nemusela som, ale ma to bavilo, vždy inú, nejako ma bavili technológie, čo sa mi neskôr v živote aj zišlo.
Prvou bola práca v pivovare. So spolužiačkou sme zrakovo kontrolovali na páse umyté fľaše pred plnením. Čo všetko tam pozostávalo, najčastejšie myšky, alebo kruhy od olejov a pod. To umývačka nezvládala očistiť. Keď sa vyskytlo po sebe naraz viac špinavých fliaš, boli sme dve, nestihli sme ich vychytať. Lenže myšku v pive zákaznik zbadá.
Na rontghene by boli kostičky :-).Po troch dňoch sme odtiaľ odišli, príšerný hluk. Žiadne chrániče na uši.
Do džemov sa vraj cikávalo - chlapci, keď sa rozrozprávali, rovnako s mäsom sú príhody.
Nebola núdza o brigády.
Domáce príprava má istotu. A zaručenú hygienu. Darmo budú lekári apelovať, aké by boli viacnásobné odbery pri vybavovaní preukazov pre prácu s potravinami drahé. Je lepšie, keď sa ľudia nakazia. To je zvrátená logika.
Dnes je výroba viac zmechanizovaná, ale vždy tam bude ľudský faktor.
bjuty smis
12.02.13,06:57
korela,
možno keby si si ty ten zub zlomila, alebo tvojhe decko, tak by si to tak nezlahčovala..

ak by bola normálna výstupná kontrola, neprejde ani skrutka, ani špak...

ale hlavne- ked už reaguješ na môj príspevok, tak si všimni, že som nereagoval na tú nehodu zo skrutkou, ale na reakciu pavla54 - že to by potom museli ten tvaroh vyhodiť...no tak ho radšej dáme na predaj

ale mne takýto postup výrobcu nevyhovuje

to je také - také slovenské....
trisestri
12.02.13,12:00
dnes fasiangova zabijacka v Trnave,za cca 2 hodiny vsetky vyrobky vypredane,tak ako vsade kde ich predavaju. http://www.trnavatourism.sk/fasiangy-sa-kratia-basa-uz-ma-dni-spocitane/view/2013-02-12
avalik
13.02.13,07:58
gilda
13.02.13,11:32
Peklo na talíři: Mléko

http://www.stream.cz/peklonataliri/792963-peklo-na-taliri-mleko

Podarené videjko. A výborná diskusia pod ním. 23 strán od rána hovorí zreteľne. Český spotrebiteľ sa už nedá len tak ľahko o....ť. - aj keď bola pozvaná odbornice Jebavá.
220870
13.02.13,12:31
Jebavá bola jebavá skoro ma o zem jeblo keď ju predstavil.
pavol54
13.02.13,12:31
Podarené videjko. A výborná diskusia pod ním. 23 strán od rána hovorí zreteľne. Český spotrebiteľ sa už nedá len tak ľahko o....ť. - aj keď bola pozvaná odbornice Jebavá. Myslím si, že ak výrobca a obchod nedokážu predať mlieko v záručnej dobe, lacnejšie je ho predať za 10% ceny ako riešiť logistiku spätného zvozu a rozbaľovania. to sa nepodarilo ani spraviť recykláciu s alkoholom metanolovým (problematika neriešiteľná ) a to sú iné cenové pálky
trisestri
13.02.13,12:40
Myslím si, že ak výrobca a obchod nedokážu predať mlieko v záručnej dobe, lacnejšie je ho predať za 10% ceny ako riešiť logistiku spätného zvozu a rozbaľovania. to sa nepodarilo ani spraviť recykláciu s alkoholom metanolovým (problematika neriešiteľná ) a to sú iné cenové pálky

tak neviem ci je nejaka zmena legislativy,alebo co v tom je-lebo este pred rokom ho predavali pred skoncenim zaruky za cca 20 centov aj menej a nie iba mlieko,ale napr aj mrazene ryby za 15% ceny a teraz ked zlavnuju tak maximalne 50%.
pavol54
13.02.13,13:08
tak neviem ci je nejaka zmena legislativy,alebo co v tom je-lebo este pred rokom ho predavali pred skoncenim zaruky za cca 20 centov aj menej a nie iba mlieko,ale napr aj mrazene ryby za 15% ceny a teraz ked zlavnuju tak maximalne 50%.závisí koľko má na zásobách, za zľavy sú spravidla predajne postihované na platoch takže objednajú toľko aby museli zľavovať, čo najmenej
Nandrolon
14.02.13,04:50
Peklo na talíři: Mléko

http://www.stream.cz/peklonataliri/792963-peklo-na-taliri-mleko

video som nepozeral ale z príspevkov nižšie predpokladám že sa jedná o HOAX o recyklácii mlieka, čo je absolútna blbosť na n-tú...
Netreba hneď veriť každej blbosti, treba trochu rozmýšľať aj tou guľou na krku:
http://www.hoax.cz/hoax/recyklovane-mleko/
bjuty smis
14.02.13,07:26
závisí koľko má na zásobách, za zľavy sú spravidla predajne postihované na platoch takže objednajú toľko aby museli zľavovať, čo najmenej

to hej, ale prémie majú aj podla výšky tržby....neobjednáš dosť - nepredáš - nezarobíš..
sú tlačený z oboch strán....preto sú aj problémy s masom po záruku a pod.

je vylúčené, aby centrály velkých zahraničných retazcov tlačili na vedúcich predajní, aby prebalovali maso po záruke a pod.... to je iniciatíva niektorých nenažrancov, ktorým sú prednejšie vlastné prémie....
Nandrolon
14.02.13,08:12
takisto to môže byť iniciatíva vedúceho predajne, ktorý to nakáže svojim zamestnancom, aby si nepokazil reputáciu na centrále.
By ste sa divili, ako tí "slušní vedúci" dávajú svojim zamestnancom príkazy v type ty pi**, ku*** prečo to neni hotové a tak ďalej, lenže zamestnanec ak nemá druhú prácu, musí držať hubu, lebo väčšinou vedúci má k dispozícii pohyblivú časť mzdy, ktorú prideľuje on, komu chce, teda aspoň "tí naši"....
jar88
14.02.13,08:33
takisto to môže byť iniciatíva vedúceho predajne, ktorý to nakáže svojim zamestnancom, aby si nepokazil reputáciu na centrále.
By ste sa divili, ako tí "slušní vedúci" dávajú svojim zamestnancom príkazy v type ty pi**, ku*** prečo to neni hotové a tak ďalej, lenže zamestnanec ak nemá druhú prácu, musí držať hubu, lebo väčšinou vedúci má k dispozícii pohyblivú časť mzdy, ktorú prideľuje on, komu chce, teda aspoň "tí naši"....

A to akože by mali podriadení pridelovať vedúcemu odmeny, podľa toho, aký je na nich dobrý?
Ako pekne vie poprosiť, aby načas a správne robili to, za čo sú platení. ???
Nandrolon
14.02.13,08:47
ak by niekto po mne vrieskal a nadával mi do *****ov, vrazím mu aj keby to bol prezident... a pre prípadnú výpoveď treba mať niečo nejaké "eso" aj na zamestnávateľa a to bude mať každý, ktorý v tej firme nepracuje 2 dni aj s cestami, takže nakonci by si zamestnávateľ rozmyslel či sa mu oplatí iba tak pre facku rozviazovať pomer a robiť HLAVNE sebe problémy...
A tykanie?? čo má znamenať ak si nepotykali ???
Nandrolon
14.02.13,08:48
JAR88 - ale v náplni práce určite nemajú zahrnuté rozbaľovať a wapkou umývať v sklade na zemi skazené mäso a následne ho koreniť a marinovať...

PS:
.... ono zamestnávateľ si často neuvedomuje určité súvislosti, napríklad také, že ak prepustí zamestnanca, zamestnanec príde o 400 eur v čistom, ktoré zarobí takpovediac HOCIKDE.
Ak ale vytiahne zamestnanec poriadne ESO, zamestnávateľ /šéf alebo riaditeľ/ príde o XY tisíc eur, ak teda neskončí rovno s podmienkou...

a teraz sa opýtam:

Kto stratil viac? :-)))))))))))))) - možno som sviňa, ale takto by som postupoval JA...
trisestri
14.02.13,09:31
gilda
14.02.13,14:04
video som nepozeral ale z príspevkov nižšie predpokladám že sa jedná o HOAX o recyklácii mlieka, čo je absolútna blbosť na n-tú...
Netreba hneď veriť každej blbosti, treba trochu rozmýšľať aj tou guľou na krku:
http://www.hoax.cz/hoax/recyklovane-mleko/

Recyklácia mlieka sa spomenula, kódy 12345 sa týkajú skladania obalu. Z úst odbornice Jebavej odzneli onakvejšie tvrdenia, o.i. že do mlieka sa nepridáva voda. Toto už veľa diskutujúcich nestrávilo... Za všetky názory aspoň jeden k trvanlivosti: "Mléko s trvanlivostí několik měsíců není mléko." Výstižné.
Nandrolon
14.02.13,15:14
- nemusí sa tam pridávať vôbec voda....

- stačí, ak sa v odstredivke extrahuje tuk a bielkovina

...........
..........
..........
- tým pádom voda ostane aj sama bez pridávania...

PS: ja by som ten názor k trvanlivosti trochu pozmenil : "mlieko, ktorého trvanlivosť od "NADOJENIA" je dlhšia ako 3-4 dni /pri teplote okolo 3 st. celzia !!!!!!!!!!!!!!!!, teda klasické chladničky to nespĺňajú /sú nastavené na nejakých 5-9/ nie je obyčajné "neupravované" mlieko /čo je aj dobre, pretože ak by ho nejaká babka zabudla 3 hodiny na stole, pochybujem či by ho vyliala alebo by sa niekto z neho nakazil.../
jar88
15.02.13,06:15
ak by niekto po mne vrieskal a nadával mi do *****ov, vrazím mu aj keby to bol prezident... a pre prípadnú výpoveď treba mať niečo nejaké "eso" aj na zamestnávateľa a to bude mať každý, ktorý v tej firme nepracuje 2 dni aj s cestami, takže nakonci by si zamestnávateľ rozmyslel či sa mu oplatí iba tak pre facku rozviazovať pomer a robiť HLAVNE sebe problémy...
A tykanie?? čo má znamenať ak si nepotykali ???

Ty sa tu vyjadruješ, ako keby ti nadriadený najskôr povedal "ty ko..t " a následne by pokračoval v zadaní dojednanej roboty.
----------------
Pritom v nasledujúcom príspevku otočíš, že ti vedúci zadá robotu (umývanie smradľavého mäsa), ktorá nikdy nemohla byť dojednaná v pracovnej zmluve.
---
---
Takých zamestnancov, ako si ty, som mal desiatky. Lepšie povedané zamestnancov tvojho typu, som mal desiatky. Pritom som na nich nemusel vrieskať, ani im nadávať do ko...ov, stačilo im pripomenúť, že máme zmluvu, pochváliť ich za to čo dobre robili a oznámiť im, čo nerobia dobre a ako to majú správne robiť.
-----------------------------
Chceš vedieť, ako to následne pokračuje?
Chceš vedieť, prečo taký zamestnanec už následne nemá žiadnu šancu uspieť?
Nandrolon
15.02.13,07:41
áno, horím nedočkavosťou, niekedy je ťa zaujímavé čítať :-))))))))))))

- ešte dodám
1. - nie som mäsiar, takže všetko čo píšem nepíšem z vlastnej skúsenosti /teda o tom mäse/
2. - ľudia si ma vážia a nedovolia si so mnou komunikovať ináč ako ja komunikujem s nimi. Vzťah šéf-zamestnanec musí byť rovnako úctivý ako zamestnanec-šéf. Teda v normálnej serióznej firme...
Ak si bral zamestnancov iba ako otrokov, poväčšine často takýto šéfovia končia skôr či neskôr s drôtovanou sánkou, podpáleným autom a v oveľa menej platenej práci ako predtým...

ps: nemôžeš vedieť koľko si mal takých zamestnancov ako ja, keďže ma vôbec nepoznáš..... predpokladám že ani jedného...
Opýtam sa ináč, ako najdlhšie u Teba pracoval nejaký zamestnanec?

PS: ešte si neuvažoval nad zmenou nicku na niečo v tomto zmysle: "všetkovievšadebolvšetkomal" alebo skrátené iba: "vševedko" ??
gilda
15.02.13,11:22
220870
15.02.13,11:31
Som si trochen pomýlil témy už som to zmazal.
Slayer666
15.02.13,14:09
Recyklácia mlieka sa spomenula, kódy 12345 sa týkajú skladania obalu. Z úst odbornice Jebavej odzneli onakvejšie tvrdenia, o.i. že do mlieka sa nepridáva voda. Toto už veľa diskutujúcich nestrávilo... Za všetky názory aspoň jeden k trvanlivosti: "Mléko s trvanlivostí několik měsíců není mléko." Výstižné.

Ale preco? OK, je jasne, ze surove je najchutnejsie, ale preco by po UHT ohreve a vhodnom skladovani mlieko nemohlo vydrzat aj niekolko mesiacov?
Sliedič
15.02.13,14:50
Ja v poslednom čase nakupujem podľa porekadla - nie som taký bohatý, aby som si kupoval lacné veci. Radšej kúpim slovenské jablká o pol eura drahšie, ako dovezené z Talianska kamiónmi. Radšej dám viac a je to chutnejšie, akoby som mal platiť menej a žiadny gurmánsky zážitok z toho nemám.

Absurditou non plus ultra považujem, keď sa bežne v supermarketoch predáva cesnak z Číny, paradajky zo španielska, Cypru, kuratá z Poľska... Žiaľ, stále vyberáme najmä podľa ceny a nie podľa kvality. Potom sa nemôžme čudovať, že domáce výrobky sa strácajú.
pavol54
15.02.13,16:03
Ja v poslednom čase nakupujem podľa porekadla - nie som taký bohatý, aby som si kupoval lacné veci. Radšej kúpim slovenské jablká o pol eura drahšie, ako dovezené z Talianska kamiónmi. Radšej dám viac a je to chutnejšie, akoby som mal platiť menej a žiadny gurmánsky zážitok z toho nemám.

Absurditou non plus ultra považujem, keď sa bežne v supermarketoch predáva cesnak z Číny, paradajky zo španielska, Cypru, kuratá z Poľska... Žiaľ, stále vyberáme najmä podľa ceny a nie podľa kvality. Potom sa nemôžme čudovať, že domáce výrobky sa strácajú. To vieš keď sa pred 10 rokmi predával slovenský cesnak za cca 70 Sk tak nám kupujúci povedali že " osral ťa pes" ako je teraz momentálna in mena, tak sa prestal pestovať a osivo vydrží z roka na rok a kým sa znova vyprodukuje dostatok osiva to potrvá.
erik555
15.02.13,16:40
Žiaľ, stále vyberáme najmä podľa ceny .
A cudujes sa vacsine ludi?
trisestri
16.02.13,10:29
konecne aj v markete dobra klobasa-zabijackova v Kauflande,len skoda ze ju vypredali za jeden den.
Tweety
19.02.13,11:50
pavol54
19.02.13,14:13
konecne aj v markete dobra klobasa-zabijackova v Kauflande,len skoda ze ju vypredali za jeden den. aj u mňa sa objavila aj s kašou a hurkami - v sobotu som zložil svinku, slaninka hrubá 7cm klbásky dnes vyúdené, mastička vyškvarená, škvarky pomleté, mrazáky frčia na plný výkon
ivuliatko
19.02.13,18:30
a moja klávesnica opäť úspešne oslintaná...
pavol54
19.02.13,18:36
No moja ako všetko momentálne od masti,
ivuliatko
19.02.13,18:52
aj u mňa sa objavila aj s kašou a hurkami - v sobotu som zložil svinku, slaninka hrubá 7cm klbásky dnes vyúdené, mastička vyškvarená, škvarky pomleté, mrazáky frčia na plný výkon

...a v obchodoch tá tenučká paródia na slaninku :mee:
Minule v mäsiarstve nejaká babka frflala, že údená krkovička nie je dosť prerastená, a predavačka veselo vysvetlila:
"Ná šak ked každý furt pýta len chudé maso, tak asi nahnali tý svyne do fitka..."
pavol54
19.02.13,19:06
...a v obchodoch tá tenučká paródia na slaninku :mee:
Minule v mäsiarstve nejaká babka frflala, že údená krkovička nie je dosť prerastená, a predavačka veselo vysvetlila:
"Ná šak ked každý furt pýta len chudé maso, tak asi nahnali tý svyne do fitka..." Keby mala každá 280 tak by bola aj krkovička pekne prerastená.
220870
20.02.13,06:23
Fenomén dnešní doby - čínský česnek. Levný česnek přepravovaný po zaběhnutých obchodních cestách prodávaný velkými řetězci vytlačil ten domácí. Zcela, ale ne snad nadobro. Spotřebitelé jsou ti, kteří určují, co bude propadák a co hit. Čínský česnek určitě kandiduje na propadák tím, že je bělený chlorem, ošetřený methylbromidem (toxický pesticid proti plísním) a hnojení lidskými výkaly. Pak snad pochopí odkaz spotřebitelů a objednají nějaký normální živý česnek, který má fantastické léčivé účinky (díky tomu, že je čerstvý a neputuje přes půl světa).
trisestri
20.02.13,08:58
To vieš keď sa pred 10 rokmi predával slovenský cesnak za cca 70 Sk tak nám kupujúci povedali že " osral ťa pes" ako je teraz momentálna in mena, tak sa prestal pestovať a osivo vydrží z roka na rok a kým sa znova vyprodukuje dostatok osiva to potrvá.

a co s toho,ked sa nepodelis:D
avalik
20.02.13,09:13
pavol54
20.02.13,10:36
Fenomén dnešní doby - čínský česnek. Levný česnek přepravovaný po zaběhnutých obchodních cestách prodávaný velkými řetězci vytlačil ten domácí. Zcela, ale ne snad nadobro. Spotřebitelé jsou ti, kteří určují, co bude propadák a co hit. Čínský česnek určitě kandiduje na propadák tím, že je bělený chlorem, ošetřený methylbromidem (toxický pesticid proti plísním) a hnojení lidskými výkaly. Pak snad pochopí odkaz spotřebitelů a objednají nějaký normální živý česnek, který má fantastické léčivé účinky (díky tomu, že je čerstvý a neputuje přes půl světa). autor sa mýli: nie spotrebitelia ktorí určujú čo bude prepadák a čo nie, ale OBCHODNÍK!!!!!!!
pavol54
20.02.13,10:38
a co s toho,ked sa nepodelis:D jednak je už v zemi od októbra a je ešte nepredajný kým nebude dokončená registrácia odrody a veci s tým súvisiace.
avalik
20.02.13,10:46
asedma
20.02.13,11:40
trisestri
20.02.13,11:53
jednak je už v zemi od októbra a je ešte nepredajný kým nebude dokončená registrácia odrody a veci s tým súvisiace.

zle som citoval,malo byt ze sa nepodelis zo zabijackovim pochutkami.
Dáša_
20.02.13,11:58
http://www.topky.sk/cl/10/1340907/Konske-maso-nasli-aj-v-ceskom-Tescu--Davali-ho-do-tychto-lasagni-

mna v podstate tieto spravy nechavajú trochu lahostajnou, my nekupujeme ziadne polotovary, v restauraciach sa nestravujeme...

to je asi jedina cesta - ignorovanie
mareko
20.02.13,14:18
Možno vás prejde chuť: Desiatky pokút pre známe obchodné reťazce! Ako ďalej informovala hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická, regionálne úrady ÚVZ kontrolovali od 28. januára do 8. februára 462 prevádzok. Za zistené nedostatky pri kontrolách úrady spolu udelili
95 blokových pokút v celkovej sume 3 182 eur- (priemer 33 € !!!)
A opäť výsmech celému národu !
http://www.topky.sk/cl/10/1340925/Mozno-vas-prejde-chut--Desiatky-pokut-pre-zname-obchodne-retazce-
erik555
20.02.13,14:24
A preto uz davno neviem, co je to tovar-potravina z pultov...
gilda
20.02.13,14:39
http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/...vosti--1177796 (http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/rakusane-ve-velkem-nakupuji-konske-maso-ze-zvedavosti--1177796)
niekoľko periel:
„Nerozumím tomu, proč má konina tak špatný zvuk. ....
Jeden z hostů do sebe právě nasoukal obrovskou housku s koňskou sekanou ....
Krásné koňské oči podle ní nejsou překážkou, aby si člověk na konině pochutnal „Koňské maso je trochu sladší, mně tedy chutná, třeba řízky z hříbat jsou výborné.“
"Jemná koňská sekaná patří k Vídni stejně jako Sacherův dort ....

Našťastie sú ešte krajiny, kde kôň je tabu..... alebo "Kone sa tiež strieľajú" ?????
Tweety
20.02.13,15:20
pavol54
20.02.13,15:24
zle som citoval,malo byt ze sa nepodelis zo zabijackovim pochutkami.podelím, prídi, cenník ti poviem
trisestri
20.02.13,19:58
to je to ze byvas dost daleko,to by som precestoval polovicu cennika.:)
jar88
21.02.13,05:57
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: 220870 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/168724-potraviny-post2256100.html#post2256100)

Fenomén dnešní doby - čínský česnek. Levný česnek přepravovaný po zaběhnutých obchodních cestách prodávaný velkými řetězci vytlačil ten domácí. Zcela, ale ne snad nadobro. Spotřebitelé jsou ti, kteří určují, co bude propadák a co hit. Čínský česnek určitě kandiduje na propadák tím, že je bělený chlorem, ošetřený methylbromidem (toxický pesticid proti plísním) a hnojení lidskými výkaly. Pak snad pochopí odkaz spotřebitelů a objednají nějaký normální živý česnek, který má fantastické léčivé účinky (díky tomu, že je čerstvý a neputuje přes půl světa).




autor sa mýli: nie spotrebitelia ktorí určujú čo bude prepadák a čo nie, ale OBCHODNÍK!!!!!!!


Autor má pravdu.
Obchodník nemá žiadne možnosti určovať, čo bude prepadák a čo nie. Naviac nemá ani záujem robiť z nejakého tovaru prepadák. Veď ako by potom zarobil?
-------------------------------------------------------------
Obchodník musí konať tak, aby sa tovar v jeho regáloch stával hitom, alebo aspoň tak, aby v jeho regáloch boli prevážne hity, ktoré sú na trhu dostupné a nie prepadáky.
----
Obchodník nemá ako prikázať kupujúcim chodiť práve k nemu a kupovať práve to, čo on považuje za hit.
Obchodník nemá ako zakázať kupujúcim chodiť nakupovať ku konkurencii. Nemá ako im zabrániť v nakupovaní prepadákov u konkurencie.
-------------------------
To všetko si určuje každý jeden kupujúci sám.
Alebo lepšie povedané,
to všetko si môže určiť každý kupujúci sám, ale za predpokladu, že to chce určiť, že má záujem to určiť, že má potrebu to určiť a tak ďalej.
pavol54
21.02.13,06:51
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: 220870 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/168724-potraviny-post2256100.html#post2256100)

Fenomén dnešní doby - čínský česnek. Levný česnek přepravovaný po zaběhnutých obchodních cestách prodávaný velkými řetězci vytlačil ten domácí. Zcela, ale ne snad nadobro. Spotřebitelé jsou ti, kteří určují, co bude propadák a co hit. Čínský česnek určitě kandiduje na propadák tím, že je bělený chlorem, ošetřený methylbromidem (toxický pesticid proti plísním) a hnojení lidskými výkaly. Pak snad pochopí odkaz spotřebitelů a objednají nějaký normální živý česnek, který má fantastické léčivé účinky (díky tomu, že je čerstvý a neputuje přes půl světa).





Autor má pravdu.
Obchodník nemá žiadne možnosti určovať, čo bude prepadák a čo nie. Naviac nemá ani záujem robiť z nejakého tovaru prepadák. Veď ako by potom zarobil?
-------------------------------------------------------------
Obchodník musí konať tak, aby sa tovar v jeho regáloch stával hitom, alebo aspoň tak, aby v jeho regáloch boli prevážne hity, ktoré sú na trhu dostupné a nie prepadáky.
----
Obchodník nemá ako prikázať kupujúcim chodiť práve k nemu a kupovať práve to, čo on považuje za hit.
Obchodník nemá ako zakázať kupujúcim chodiť nakupovať ku konkurencii. Nemá ako im zabrániť v nakupovaní prepadákov u konkurencie.
-------------------------
To všetko si určuje každý jeden kupujúci sám.
Alebo lepšie povedané,
to všetko si môže určiť každý kupujúci sám, ale za predpokladu, že to chce určiť, že má záujem to určiť, že má potrebu to určiť a tak ďalej. jarko jarko zase si mimo AK JA PRÍDEM AKO ZÁKAZNÍK DO OBCHODU A INÝ CESNAK AKO ČÍNSKY TAM NENÁJDEM a pritom sklady pestovateľov praskajú od zásob domáceho ale drahšieho tak to rozhodne nie je chyba spotrebiteľa, ale nenažraného obchodníka lebo on má väčší zisk na čínskom.(praktická situácia spred 10 rokov) NAZVIME TO MONOPOLNÉ POSTAVENIE OBCHODU
pavol54
21.02.13,06:56
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: 220870 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/168724-potraviny-post2256100.html#post2256100)

Fenomén dnešní doby - čínský česnek. Levný česnek přepravovaný po zaběhnutých obchodních cestách prodávaný velkými řetězci vytlačil ten domácí. Zcela, ale ne snad nadobro. Spotřebitelé jsou ti, kteří určují, co bude propadák a co hit. Čínský česnek určitě kandiduje na propadák tím, že je bělený chlorem, ošetřený methylbromidem (toxický pesticid proti plísním) a hnojení lidskými výkaly. Pak snad pochopí odkaz spotřebitelů a objednají nějaký normální živý česnek, který má fantastické léčivé účinky (díky tomu, že je čerstvý a neputuje přes půl světa).





Autor má pravdu.
Obchodník nemá žiadne možnosti určovať, čo bude prepadák a čo nie. Naviac nemá ani záujem robiť z nejakého tovaru prepadák. Veď ako by potom zarobil?
-------------------------------------------------------------
Obchodník musí konať tak, aby sa tovar v jeho regáloch stával hitom, alebo aspoň tak, aby v jeho regáloch boli prevážne hity, ktoré sú na trhu dostupné a nie prepadáky.
----
Obchodník nemá ako prikázať kupujúcim chodiť práve k nemu a kupovať práve to, čo on považuje za hit.
Obchodník nemá ako zakázať kupujúcim chodiť nakupovať ku konkurencii. Nemá ako im zabrániť v nakupovaní prepadákov u konkurencie.
-------------------------
To všetko si určuje každý jeden kupujúci sám.
Alebo lepšie povedané,
to všetko si môže určiť každý kupujúci sám, ale za predpokladu, že to chce určiť, že má záujem to určiť, že má potrebu to určiť a tak ďalej. to čo hlásaš je idealistická teória trhu kedy to konečne pochopíš že tak to nefunguje, ani v dobách ranného kapitalizmu to nefungovalo. Viď aféra s konským mäsom keby to obchodník nechcel tak sa to tam nedostane myslíš že on nemá doklady o zložení mäsových zmesí (obchodníka nemyslím vedúceho predajne ani dokladačku ale rozhodujúceho hráča pri objednávkach tovaru)
trisestri
21.02.13,09:03
jardo rad provokuje a sem tam si protireci,raz hovori ze o dopyte rozhoduju vylucne zakaznici,v inom prispevku tvrdi ze zakaznici by nemali na slovenske produkty,takze minimalne uznava ze dopyt je limitovany vyskou prijmov.
osky
21.02.13,09:12
viete aj ako sa ta mäsiaren vola a kde je?
vratnik
21.02.13,10:39
Ja som dlho kupoval v Kau.lande mäkký syr od Sabi, bol veľmi dobrej chuti a cenovo najvýhodnejší. Dobre sa predával, lebo keď som prišiel neskôr, tak už ho nemali. Od istého času ho už nemajú v ponuke, ale ponúkajú drahšie a chuťovo horšie alternatívy. Zákazník je tu rukojemník.
Ľuboslav Kubasko
21.02.13,10:53
Keby sme sa lepšie starali o svoje bývalé JRD tak by ľudia mali aj prácu ale hlavne by sme vedeli čo jeme. Niekedy sme boli oveľa samostatnejší čo sa týka výroby potravín ale EU sme sa otvorili preto aby oni mali kde vyvážať svoj odpad.
erik555
21.02.13,11:00
Ja som dlho kupoval v Kau.lande mäkký syr od Sabi, bol veľmi dobrej chuti a cenovo najvýhodnejší. Dobre sa predával, lebo keď som prišiel neskôr, tak už ho nemali. Od istého času ho už nemajú v ponuke, ale ponúkajú drahšie a chuťovo horšie alternatívy. Zákazník je tu rukojemník.
Ostatne vyrobky od SABI predavaju? Ak nie, tak to bude asi ukoncenie spoluprace.
pivko
21.02.13,11:03
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: 220870 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/168724-potraviny-post2256100.html#post2256100)

Fenomén dnešní doby - čínský česnek. Levný česnek přepravovaný po zaběhnutých obchodních cestách prodávaný velkými řetězci vytlačil ten domácí. Zcela, ale ne snad nadobro. Spotřebitelé jsou ti, kteří určují, co bude propadák a co hit. Čínský česnek určitě kandiduje na propadák tím, že je bělený chlorem, ošetřený methylbromidem (toxický pesticid proti plísním) a hnojení lidskými výkaly. Pak snad pochopí odkaz spotřebitelů a objednají nějaký normální živý česnek, který má fantastické léčivé účinky (díky tomu, že je čerstvý a neputuje přes půl světa).





Autor má pravdu.
Obchodník nemá žiadne možnosti určovať, čo bude prepadák a čo nie. Naviac nemá ani záujem robiť z nejakého tovaru prepadák. Veď ako by potom zarobil?
-------------------------------------------------------------
Obchodník musí konať tak, aby sa tovar v jeho regáloch stával hitom, alebo aspoň tak, aby v jeho regáloch boli prevážne hity, ktoré sú na trhu dostupné a nie prepadáky.
----
Obchodník nemá ako prikázať kupujúcim chodiť práve k nemu a kupovať práve to, čo on považuje za hit.
Obchodník nemá ako zakázať kupujúcim chodiť nakupovať ku konkurencii. Nemá ako im zabrániť v nakupovaní prepadákov u konkurencie.
-------------------------
To všetko si určuje každý jeden kupujúci sám.
Alebo lepšie povedané,
to všetko si môže určiť každý kupujúci sám, ale za predpokladu, že to chce určiť, že má záujem to určiť, že má potrebu to určiť a tak ďalej.

A pre to zásadne kupujem cesnak POLSKÝ fialový;)
bjuty smis
21.02.13,17:54
jarko jarko zase si mimo AK JA PRÍDEM AKO ZÁKAZNÍK DO OBCHODU A INÝ CESNAK AKO ČÍNSKY TAM NENÁJDEM a pritom sklady pestovateľov praskajú od zásob domáceho ale drahšieho tak to rozhodne nie je chyba spotrebiteľa, ale nenažraného obchodníka lebo on má väčší zisk na čínskom.(praktická situácia spred 10 rokov) NAZVIME TO MONOPOLNÉ POSTAVENIE OBCHODU

no myslím, že jarko jarko má tentoraz pravdu....

spotrebitel rozhoduje o tom, čo obchodník predáva, nik iný....
obchoduje preto, aby zarobil...

sklady pestovateľov praskajú od zásob domáceho ale drahšieho tak to rozhodne nie je chyba spotrebiteľa, ale nenažraného obchodníka...

nie, nie je to chyba obchodníka, ale pestovatele, čo nevie cenovo konkurovať ( môže to byť samozrejme ovplyvnené dotáciami a pod, ale podstata je taká)

hoci tu je porada plná hrdinov, čo by čínsky cesnak nikdy nedali do úst a kúpia si radšej drahší slovenský, realita je taká, že spotrebitelia ho kupujú a preto ho obchodník objednáva....

akonáhle by nastala skutočne situácia, že spotrebitelia by naozaj odmietli čínsky cesnak a prestali ho kupovať, obchodníci by ho samozrejme prestali objednávať....

a len tak mimochodom, kde ho všetci vidíte...ja ked som v obchode, majú španielsky a polsky.....
trisestri
21.02.13,18:19
no myslím, že jarko jarko má tentoraz pravdu....

spotrebitel rozhoduje o tom, čo obchodník predáva, nik iný....
obchoduje preto, aby zarobil...

sklady pestovateľov praskajú od zásob domáceho ale drahšieho tak to rozhodne nie je chyba spotrebiteľa, ale nenažraného obchodníka...

nie, nie je to chyba obchodníka, ale pestovatele, čo nevie cenovo konkurovať ( môže to byť samozrejme ovplyvnené dotáciami a pod, ale podstata je taká)

hoci tu je porada plná hrdinov, čo by čínsky cesnak nikdy nedali do úst a kúpia si radšej drahší slovenský, realita je taká, že spotrebitelia ho kupujú a preto ho obchodník objednáva....

akonáhle by nastala skutočne situácia, že spotrebitelia by naozaj odmietli čínsky cesnak a prestali ho kupovať, obchodníci by ho samozrejme prestali objednávať....

a len tak mimochodom, kde ho všetci vidíte...ja ked som v obchode, majú španielsky a

polsky.....

maju ho v Kauflande,kde inak z mne neznamych dovodov stiahli z ponuky par druhov tovarov na ktore mali odbyt /niektore uz vracaju do ponuky/
nuz spotrebitelia nechceli konske mäso a aj tak ho mali,aj ked ho platili ako hovädzie:)
mensinovy spotrebitel ma smolu,hlavne v malych mestach-su tu limitujuce faktory ako cena dovozu,distribucne moznosti, dodavane mnozstva a pod./tazko hodnotit dalsie dovody a faktory ked aj napriek urcitemu dopytu,chyba ponuka-napr.v nasej sukromnej mäsiarni aj napriek tomu ze vzdy do 2 tyzdnoch vypredali baraninu,jahnacie a divinu,tak dalej ju neobjednavali,nieco podobne je aj z dopytom po domacich farmarskych vyrobkoch,kde ponuka dostatocne nereflektuje na dopyt/
bjuty smis
21.02.13,18:32
maju ho v Kauflande,kde inak z mne neznamych dovodov stiahli z ponuky par druhov tovarov na ktore mali odbyt /niektore uz vracaju do ponuky/
nuz spotrebitelia nechceli konske mäso a aj tak ho mali,aj ked ho platili ako hovädzie:)
mensinovy spotrebitel ma smolu,hlavne v malych mestach-su tu limitujuce faktory ako cena dovozu,distribucne moznosti, dodavane mnozstva a pod./tazko hodnotit dalsie dovody a faktory ked aj napriek urcitemu dopytu,chyba ponuka-napr.v nasej sukromnej mäsiarni aj napriek tomu ze vzdy do 2 tyzdnoch vypredali baraninu,jahnacie a divinu,tak dalej ju neobjednavali,nieco podobne je aj z dopytom po domacich farmarskych vyrobkoch,kde ponuka dostatocne nereflektuje na dopyt/

no práve dnes som kupoval 3/4 kg cesnaku v kauflande - volne ložený - a je španielsky...
zajtra totiž 1 čuník, čo má cca 130 kg a chová ho môj sused opúšťa tento svet...:)

dohodol som sa, že mi ho bude chovať každý rok...., kúpil som kvôli tomu mrazák
130 l za 230 .-€, en. trieda A++ :))
takisto kupuje domáce kurence po 2,50...a už mám dohodnuté na další rok aj morky...

možno toto je odpoved nenažratým hypáčom....a určite to ocení aj zdravie našej rodiny...
trisestri
21.02.13,18:46
no práve dnes som kupoval 3/4 kg cesnaku v kauflande - volne ložený - a je španielsky...
zajtra totiž 1 čuník, čo má cca 130 kg a chová ho môj sused opúšťa tento svet...:)

dohodol som sa, že mi ho bude chovať každý rok...., kúpil som kvôli tomu mrazák
130 l za 230 .-€, en. trieda A++ :))
takisto kupuje domáce kurence po 2,50...a už mám dohodnuté na další rok aj morky...

možno toto je odpoved nenažratým hypáčom....a určite to ocení aj zdravie našej rodiny...

ono je dobre ked je taka moznost,len v nasom regione to je slabsie a v nasom mali cinsky, len my zase aspon ten cesnak mozme kupit vo farmarskej predajni,tam mame alternativu v lete kupovat domace ovocie a obcas zemiaky-nuz keby bola aj taka alternativna mäsiaren a v este viac trhovnikov v lete co pestuju klasicky zeleninu./kupujem od jednej pani cez dobierku fazulu, neda sa porovnat z tou umelinou co ponukaju obchody/- nuz bolo by fajn aby kazdy si mohol kupit co hlada a kazdy predat v primeranej cene a blizko bydliska.
pavol54
21.02.13,18:48
no myslím, že jarko jarko má tentoraz pravdu....

spotrebitel rozhoduje o tom, čo obchodník predáva, nik iný....
obchoduje preto, aby zarobil...

sklady pestovateľov praskajú od zásob domáceho ale drahšieho tak to rozhodne nie je chyba spotrebiteľa, ale nenažraného obchodníka...

nie, nie je to chyba obchodníka, ale pestovatele, čo nevie cenovo konkurovať ( môže to byť samozrejme ovplyvnené dotáciami a pod, ale podstata je taká)

hoci tu je porada plná hrdinov, čo by čínsky cesnak nikdy nedali do úst a kúpia si radšej drahší slovenský, realita je taká, že spotrebitelia ho kupujú a preto ho obchodník objednáva....

akonáhle by nastala skutočne situácia, že spotrebitelia by naozaj odmietli čínsky cesnak a prestali ho kupovať, obchodníci by ho samozrejme prestali objednávať....

a len tak mimochodom, kde ho všetci vidíte...ja ked som v obchode, majú španielsky a polsky..... no dobre tak prečo kupuješ španielsky alebo poľský skús pýtať slovenský? Akú dostaneš odpoveď od predavačky?: " 1. Objednáme cesnak ani nevieme odkiaľ bude dovezený, 2. ak si pýtam slovenský dostanem odpoveď nemáme v ponuke" A táto vedúca si ho odo mňa osobne kupuje lebo ten čo predáva sa nedá jesť, ale" hovorí čo majú tí zákazníci robiť keď iný nie je v ponuke" Skrátka kúpiš si to čo ti ponúkneme alebo si nekúpiš vôbec" To máš to isté ako by si povedal ak zákazník odmietne rakúsku soľ tak soliť nebude a bude jesť ako v rozprávke sladké jedlá . Myslíš si že sa preto niekomu v obchode natrhnú žily?
bjuty smis
21.02.13,19:07
no dobre tak prečo kupuješ španielsky alebo poľský skús pýtať slovenský? Akú dostaneš odpoveď od predavačky?: " 1. Objednáme cesnak ani nevieme odkiaľ bude dovezený, 2. ak si pýtam slovenský dostanem odpoveď nemáme v ponuke" A táto vedúca si ho odo mňa osobne kupuje lebo ten čo predáva sa nedá jesť, ale" hovorí čo majú tí zákazníci robiť keď iný nie je v ponuke" Skrátka kúpiš si to čo ti ponúkneme alebo si nekúpiš vôbec" To máš to isté ako by si povedal ak zákazník odmietne rakúsku soľ tak soliť nebude a bude jesť ako v rozprávke sladké jedlá . Myslíš si že sa preto niekomu v obchode natrhnú žily?

ak mám byť úprimný, mne ten španielsky vôbec nevadí....
ja mám malú záhradku a vždy na jesen si vysadím 0,5 kg cibulky a cesnaku -to mám na leto-a v zime potom kupujem vačšinou na trhu v senci...

túto situáciu musíš brať v celku - celé slovensko...proste vačšine - a to velkej vačšine
ten cesnak nevadí, ani ked je z číny a pohnejený - ani nechcime vedieť čím...

keby nám to - nie teba a mne - ale vačšine zákazníkov na slovensku vadilo, tak by sa nepredával....lebo ked človek naozaj chce, zoženie si aj iný cesnak...

lenže on sa predáva bez problémov....
trisestri
21.02.13,19:10
a k tomu si skus dat trnavske pivo Sessler,hoci aj v Bratisave robia tusim Richtar
jar88
22.02.13,03:51
jardo rad provokuje a sem tam si protireci,raz hovori ze o dopyte rozhoduju vylucne zakaznici,v inom prispevku tvrdi ze zakaznici by nemali na slovenske produkty,takze minimalne uznava ze dopyt je limitovany vyskou prijmov.

Sleduj aj súvislosti príspevkov.
Platí aj jedno aj druhé tvrdenie a platia aj spoločne.
To nieje protirečenie. Jeden príspevok bol k potravinovej sebestačnosti a 30% zamestnanosti v poľnohospodárstve v súvislosti s cenou a že by ľudia na to nemali a druhý bol o tom, že obchodník nemá ako určovať, čo bude zákazník kupovať a čo kupovať nebude.
-----------------------
Tak že čítať, čítať a čítať a nebyť zaujatý.
jar88
22.02.13,04:36
to čo hlásaš je idealistická teória trhu kedy to konečne pochopíš že tak to nefunguje, ani v dobách ranného kapitalizmu to nefungovalo. Viď aféra s konským mäsom keby to obchodník nechcel tak sa to tam nedostane myslíš že on nemá doklady o zložení mäsových zmesí (obchodníka nemyslím vedúceho predajne ani dokladačku ale rozhodujúceho hráča pri objednávkach tovaru)

Ale funguje a vždy to tak fungovalo.
To len ty by si chcel aby si mal nejakú výhodu, nejakú istotu, že dopestuješ, všetko predáš a zarobíš.
-----------------------------
Napríklad si tu písal, že sa podelíš a až trisestri príde, aj cenník mu predložíš.
------
Neviem či sa pamätáš na ceny cesnaku za socíku a jej kolísanie.
Jeden rok bola menšia úroda a ceny skočili na 80 Kčs.
Ďalší rok sa veľa pestovateľov rozhodlo že nasadia cesnak aby dobre zarobili, cesnaku bol nadbytok a cena spadla na 35 Kčs. Zle sa predával.
Ďalší rok si nektorí pestovatelia povedali, že už nebudú hladoví a na cesnak sa vykašlali. Iní, tí slušnejší pestovatelia nasadili zas tak, ako po iné roky a aj keď bol rok úrodný, cesnaku bolo málo. Nuž nič im nebránilo zarobiť a cena skočila aj na 120 Kčs.
Keď to (špekulujúci) pestovatelia videli, že sa zas dá na cesnaku dobre zarobiť, zas sa vrhli na sadenie cesnaku s vidinou ľahkého zárobku a ojhľa, cesnak bol zrazu za 25 Kčs a aj tak sa všetok nepredal.
------------------------
To bola názorná lekcia, ako funguje trh.
Trh zabezpečuje všetko a najlepšie vie, ako na to.
Trh nerozhoduje len o cenách a o tom čo sa bude a nebude predávať. Trh rozhoduje napríklad aj o tom, že špekulantský pestovateľ prestane pestovať a začne špekulovať, chodiť do roboty, alebo skôr len obchodovať, lebo mu to je najbližšie.
No a samozrejme, že s odchodom špekulandských pestovateľov, sa viac otvoria možnosti tým slušným pestovateľom.
Že aj oni následne využijú možnosti trhu a v prípade výhodnej situácie nasadia vyššie ceny? No a čo? Veď to je normálne, to nieje neslušné.
--------------------------------
Snaž sa pochopiť trhové pravidlá a bude ti hej.
pavol54
22.02.13,06:47
Ale funguje a vždy to tak fungovalo.
To len ty by si chcel aby si mal nejakú výhodu, nejakú istotu, že dopestuješ, všetko predáš a zarobíš.
-----------------------------
Napríklad si tu písal, že sa podelíš a až trisestri príde, aj cenník mu predložíš.
------
Neviem či sa pamätáš na ceny cesnaku za socíku a jej kolísanie.
Jeden rok bola menšia úroda a ceny skočili na 80 Kčs.
Ďalší rok sa veľa pestovateľov rozhodlo že nasadia cesnak aby dobre zarobili, cesnaku bol nadbytok a cena spadla na 35 Kčs. Zle sa predával.
Ďalší rok si nektorí pestovatelia povedali, že už nebudú hladoví a na cesnak sa vykašlali. Iní, tí slušnejší pestovatelia nasadili zas tak, ako po iné roky a aj keď bol rok úrodný, cesnaku bolo málo. Nuž nič im nebránilo zarobiť a cena skočila aj na 120 Kčs.
Keď to (špekulujúci) pestovatelia videli, že sa zas dá na cesnaku dobre zarobiť, zas sa vrhli na sadenie cesnaku s vidinou ľahkého zárobku a ojhľa, cesnak bol zrazu za 25 Kčs a aj tak sa všetok nepredal.
------------------------
To bola názorná lekcia, ako funguje trh.
Trh zabezpečuje všetko a najlepšie vie, ako na to.
Trh nerozhoduje len o cenách a o tom čo sa bude a nebude predávať. Trh rozhoduje napríklad aj o tom, že špekulantský pestovateľ prestane pestovať a začne špekulovať, chodiť do roboty, alebo skôr len obchodovať, lebo mu to je najbližšie.
No a samozrejme, že s odchodom špekulandských pestovateľov, sa viac otvoria možnosti tým slušným pestovateľom.
Že aj oni následne využijú možnosti trhu a v prípade výhodnej situácie nasadia vyššie ceny? No a čo? Veď to je normálne, to nieje neslušné.
--------------------------------
Snaž sa pochopiť trhové pravidlá a bude ti hej. Mne môj riaditeľ na ZDŠ to čo ty hlásaš vysvetľoval na výrobe bicyklov vo vzťahu ku kríze ale nechajme tak ty to nikdy nepochopíš tak škoda reči a času ak niekto abstrahuje(vieš čo to slovo znamená?) a nechápe veci a javy v súvislostiach
jar88
22.02.13,10:44
Mne môj riaditeľ na ZDŠ to čo ty hlásaš vysvetľoval na výrobe bicyklov vo vzťahu ku kríze ale nechajme tak ty to nikdy nepochopíš tak škoda reči a času ak niekto abstrahuje(vieš čo to slovo znamená?) a nechápe veci a javy v súvislostiach

Tento príspevok považuješ za reakciu na moju argumentáciu, ako na všetko reaguje trh a že s ním nevybabreš?
------------------------
Veď to bol príklad z doby, kedy sme boli v potravinách, akože sebestační, lebo Agrosektor všetko dopestoval. Len ti asi nedopatrením unikol fakt, lebo (predpokladám) si v tej dobe bol ešte v armáde, že už v tých dobách museli súkromníkom povoliť pestovanie a predaj zeleniny. Využívali to hlavne na Južnom Slovensku. No a toto podnikanie bolo naozaj vidieť a to hlavne v rozvoji dedín, na takzvaných "maďaroch". Možno si tam nikdy nebol a tak nevieš.
-------------------------------------------------------------------
Teraz tu máš všetko a aj tak repceš, že tu nič nieje.
Pritom si asi zabudol, čím vás na útvare kŕmili. Nebola to žiadna zdravá a vyvážená strava, lebo sa skladala len z pár komponentov varených na tisíc spôsobov.
Tak že ti pripomeniem, čo sme jedli z produkcie toho slávneho agrosektoru:
-krumple,
-kolienka, (a cestoviny všeobecne, plus pečené, varené a vyprážané múčne jedlá)
-kravské mäso, hlavne lojové (sviečková a roštenka - export, rovnako teľacina a mladé býky)
-bravčové mäso, hlavne nižšej triedy, (panenka išla tiež na export)
-vnútornosti
-kuracina a sliepky
-vajcia (aj s terčíkom - tzn. oplodnené)
-mlieko a mliečne výrobky, ale s veľmi obmedzeným sortimentom
-škvarená masť, margarín a rastlinné oleje (tiež veľmi obmedzený sortiment)
-zelenina na najnižšej úrovni a to len do polievky (ostatná sa kupovala na trhoviskách)
- ovocie a jeho kvalita bola na takej úrovni, že je zbytočné to aj spomínať.
- kompóty? no asi 5 druhov
- no a ešte sme mali úžasné údeniny, ktoré nám krájali aj so šupkou a na východe nám to ani nemali na čom pokrájať.
--------------------------------------------
Zabudol som niečo dôležité?
Ak áno, doplň.
Ryža bola z dovozu, fazuľa tvrdá, hrach a šošovica aj s hlinou a kamením (museli sme to preberať a jasné že umývať)
pavol54
22.02.13,11:16
Tento príspevok považuješ za reakciu na moju argumentáciu, ako na všetko reaguje trh a že s ním nevybabreš?
------------------------
Veď to bol príklad z doby, kedy sme boli v potravinách, akože sebestační, lebo Agrosektor všetko dopestoval. Len ti asi nedopatrením unikol fakt, lebo (predpokladám) si v tej dobe bol ešte v armáde, že už v tých dobách museli súkromníkom povoliť pestovanie a predaj zeleniny. Využívali to hlavne na Južnom Slovensku. No a toto podnikanie bolo naozaj vidieť a to hlavne v rozvoji dedín, na takzvaných "maďaroch". Možno si tam nikdy nebol a tak nevieš.
-------------------------------------------------------------------
Teraz tu máš všetko a aj tak repceš, že tu nič nieje.
Pritom si asi zabudol, čím vás na útvare kŕmili. Nebola to žiadna zdravá a vyvážená strava, lebo sa skladala len z pár komponentov varených na tisíc spôsobov.
Tak že ti pripomeniem, čo sme jedli z produkcie toho slávneho agrosektoru:
-krumple,
-kolienka, (a cestoviny všeobecne, plus pečené, varené a vyprážané múčne jedlá)
-kravské mäso, hlavne lojové (sviečková a roštenka - export, rovnako teľacina a mladé býky)
-bravčové mäso, hlavne nižšej triedy, (panenka išla tiež na export)
-vnútornosti
-kuracina a sliepky
-vajcia (aj s terčíkom - tzn. oplodnené)
-mlieko a mliečne výrobky, ale s veľmi obmedzeným sortimentom
-škvarená masť, margarín a rastlinné oleje (tiež veľmi obmedzený sortiment)
-zelenina na najnižšej úrovni a to len do polievky (ostatná sa kupovala na trhoviskách)
- ovocie a jeho kvalita bola na takej úrovni, že je zbytočné to aj spomínať.
- kompóty? no asi 5 druhov
- no a ešte sme mali úžasné údeniny, ktoré nám krájali aj so šupkou a na východe nám to ani nemali na čom pokrájať.
--------------------------------------------
Zabudol som niečo dôležité?
Ak áno, doplň.
Ryža bola z dovozu, fazuľa tvrdá, hrach a šošovica aj s hlinou a kamením (museli sme to preberať a jasné že umývať) ťa ľutujem že si nežil v bývalej ČSSR tak si takýto horor nemusel zažiť, ja len viem jednu príhodu keď na vojne jeden záložák tiež taký chytrý zorganizoval vzburu lebo všetkým tvrdil že guláš pripravený z hotových konzerv označných ako "DG 2500"(domáci guláš) bol z konzerv určených pre psov lebo DG odvodené z anglického "doga" Ale presvedčeného je ťažko presviedčať A ešte si zabudol napísať že veľa domácností to hovädzie mäso z nedeľnej polievky ani nejedli rovno ho vyhadzovali veď bolo lacnejšie ako bravčové. ale ohúr nás ešte nejakými vedomosťami. A kompótov je koľko teraz zvládneš ich vymenovať?
bjuty smis
22.02.13,12:28
ja sa len opýtam - a kto tie vajcia oplodnoval ??? to ako za socializmu boli kohúty spolu z nosnicami??
vratnik
22.02.13,13:30
jar88 zabudol si na banány :) Spotreba všetkého (mlieko, ovocie, mäso) bolo za socializmu na hlavu vyššia ako dnes. Párky sa dali jesť (neboli z múky a namletého separovaného mäsa, sójového proteínu, zvýrazňovač chuti, farbiva), maslo voňalo ako maslo, salámy, chutné paradajky, vynikajúce Kubánske pomaranče (nie tie bez chuti pestované na vate vo fóliovníkoch). atď. Dnešné potraviny sa nedajú porovnávať s potravinami spred 30 rokmi. Len taký kapitalistický syr z lacného rastlinného mlieka. To už nie je syr, ale humus. Alebo Vinea z hroznového výťažku. Teraz tam napchajú glukózový sirup, arómy a príchute. Pozri sa ako sa ľudia za posledných 20 rokov prežrali, obezita, nadváha a choroby s tým súvisiace. Z kvalitných potravín nerastú bruchá. V obchodoch máš kvantum potravín, ale základ majú ten istý, moderné lacné gebuliny ako stužený rastlinný tuk, kukuričný, sirup, kopec E, príchute, zvýrazňovače chuti.
pavol54
22.02.13,13:56
No veď práve
pavol54
22.02.13,14:29
Akurát tie obaly neboli lákavé
jar88
22.02.13,14:46
jar88 zabudol si na banány :) Spotreba všetkého (mlieko, ovocie, mäso) bolo za socializmu na hlavu vyššia ako dnes. Párky sa dali jesť (neboli z múky a namletého separovaného mäsa, sójového proteínu, zvýrazňovač chuti, farbiva), maslo voňalo ako maslo, salámy, chutné paradajky, vynikajúce Kubánske pomaranče (nie tie bez chuti pestované na vate vo fóliovníkoch). atď. Dnešné potraviny sa nedajú porovnávať s potravinami spred 30 rokmi. Len taký kapitalistický syr z lacného rastlinného mlieka. To už nie je syr, ale humus. Alebo Vinea z hroznového výťažku. Teraz tam napchajú glukózový sirup, arómy a príchute. Pozri sa ako sa ľudia za posledných 20 rokov prežrali, obezita, nadváha a choroby s tým súvisiace. Z kvalitných potravín nerastú bruchá. V obchodoch máš kvantum potravín, ale základ majú ten istý, moderné lacné gebuliny ako stužený rastlinný tuk, kukuričný, sirup, kopec E, príchute, zvýrazňovače chuti.

Nebudem sa si vyjadrovať ku každej zmienke o lacných gebulinách, ale mám malú poznámočku k tým spotrebám na hlavu.
-------------------------------
Jasné že spotreba mlieka bola za sociku väčšia, hlavne ak nerátaš tie prasačie hlavy.
Moja stará mama kupovala denne 5 litrov mlieka a dva celé chleby. Žili s dedom sami dvaja a každý deň varili k raňajkám pol litra bielej kávy (melty - cigoria), alebo len pol litra melty.
To znamená, že v prípade, keď mali bielu kávu, tak skonzumovali cca 2 až 2,5 litra mlieka.
Vieš kam išlo to ostatné mlieko?
No predsa na tie dve prasačie hlavy, ktoré v tej tvojej štatistike nemáš.
A vieš koľko takých hláv bolo?
Vieš, že mlieko bolo také lacné, že sa oplatilo ním kŕmiť svine.
A vieš, že ak bolo v obchode sušené mlieko, stará mati radšej kúpila to sušené, lebo bolo na nosenie ľahšie? Dokonca aj sunar sa jej oplatil, ale keď ho začali predávať na predpis, zmierila sa aj so sáčkovým.
-------------------------
Spotreba ovocia:
To je kategória sama o sebe. Veľa sa dopestovalo, veľa zhnilo v sadoch, veľa v skladoch a niečo sa aj predalo.
Ale koľko z toho predaného sa aj skutočne doma zjedlo, záležalo hlavne na tom, ako rýchlo sa to stihlo zjesť.
-------------------------
A to mäso?
Nuž mamka kupovala naozaj veľa mäsa, lebo musela veľa vyrezať a tak sme to museli jesť v sekanej, vo fašírkach a čevapčiči. Tá spotreba bola daná aj kvalitou toho, čo vlastne viselo na hákoch. Dnes by to nepredávalo ani tesko. Nepredalo by sa to.
--------------------------
Len taký kapitalistický syr z lacného rastlinného mlieka
To nieje humus, to je náhražka, aby si nebol taký tučný, keď už musíš žrať.
Je to na tom výrobku aj napísané. Nemusíš to kupovať, môžeš si kúpiť aj syr. Dokonca si môžeš aj vybrať, aký obsah tukov a sušiny si praješ. Treba čítať.
---
Alebo ti len vadí, že vedľa tvojho obľúbeného syra, leží v regáloch aj náhražka?
---------
Čo sa týka tej obezity, to nieje len terajší problém. Obéznych bolo aj v minulom režime dosť a dosť, len sa to tak nebralo. Pritom ak je niekto obézny, je to jeho vec, jeho problém. Neviem prečo by som sa mal do neho starať? Nestaral som sa ani v minulosti a dokonca ani ako malý chalan. Vždy som sa zastal tučnejšieho, ak sa mu nejakí somári posmievali. Veď nie každý má to šťastie, že je zdravý, že nieje obézny, alebo že vie že kolu nesmie a súčasne si ju vie aj odoprieť.
--------------------
Ja keď som pijaval kolu, začal sa mi na tele v povrchových vrstvách tvoriť tuk. Hlavne v oblasti brucha. Nuž keď som to zbadal, hneď som si uvedomil, že ak je to na povrchu, tak určite to bude aj na vnútornostiach. Tak som prestal piť kolu, fantu a vineu. Jednoducho už pijem vodu.
Pritom fakt nechápem, prečo by som mal teraz začať útočiť na sladené nápoje a odopierať ich tým, ktorým chutia tak, ako chutili mne.
To by sme mohli zakazovať aj alkohol, lebo ja už nepijem.
jar88
22.02.13,14:48
Napríklad ta vinea má obal vzhľadovo skoro totožný a obsah TOTOŽNÝ.
jar88
22.02.13,14:50
Vinea je a vždy bola umelina. Žiadny hroznový extrakt.
jar88
22.02.13,14:53
Ja som žil v minulom režime. Nie všetky vajcia pochádzali z klietkových chovov.
pavol54
22.02.13,14:55
to ti kto povedal asi predajca fanty že?
pavol54
22.02.13,14:56
Nebudem sa si vyjadrovať ku každej zmienke o lacných gebulinách, ale mám malú poznámočku k tým spotrebám na hlavu.
-------------------------------
Jasné že spotreba mlieka bola za sociku väčšia, hlavne ak nerátaš tie prasačie hlavy.
Moja stará mama kupovala denne 5 litrov mlieka a dva celé chleby. Žili s dedom sami dvaja a každý deň varili k raňajkám pol litra bielej kávy (melty - cigoria), alebo len pol litra melty.
To znamená, že v prípade, keď mali bielu kávu, tak skonzumovali cca 2 až 2,5 litra mlieka.
Vieš kam išlo to ostatné mlieko?
No predsa na tie dve prasačie hlavy, ktoré v tej tvojej štatistike nemáš.
A vieš koľko takých hláv bolo?
Vieš, že mlieko bolo také lacné, že sa oplatilo ním kŕmiť svine.
A vieš, že ak bolo v obchode sušené mlieko, stará mati radšej kúpila to sušené, lebo bolo na nosenie ľahšie? Dokonca aj sunar sa jej oplatil, ale keď ho začali predávať na predpis, zmierila sa aj so sáčkovým.
-------------------------
Spotreba ovocia:
To je kategória sama o sebe. Veľa sa dopestovalo, veľa zhnilo v sadoch, veľa v skladoch a niečo sa aj predalo.
Ale koľko z toho predaného sa aj skutočne doma zjedlo, záležalo hlavne na tom, ako rýchlo sa to stihlo zjesť.
-------------------------
A to mäso?
Nuž mamka kupovala naozaj veľa mäsa, lebo musela veľa vyrezať a tak sme to museli jesť v sekanej, vo fašírkach a čevapčiči. Tá spotreba bola daná aj kvalitou toho, čo vlastne viselo na hákoch. Dnes by to nepredávalo ani tesko. Nepredalo by sa to.
--------------------------
Len taký kapitalistický syr z lacného rastlinného mlieka
To nieje humus, to je náhražka, aby si nebol taký tučný, keď už musíš žrať.
Je to na tom výrobku aj napísané. Nemusíš to kupovať, môžeš si kúpiť aj syr. Dokonca si môžeš aj vybrať, aký obsah tukov a sušiny si praješ. Treba čítať.
---
Alebo ti len vadí, že vedľa tvojho obľúbeného syra, leží v regáloch aj náhražka?
---------
Čo sa týka tej obezity, to nieje len terajší problém. Obéznych bolo aj v minulom režime dosť a dosť, len sa to tak nebralo. Pritom ak je niekto obézny, je to jeho vec, jeho problém. Neviem prečo by som sa mal do neho starať? Nestaral som sa ani v minulosti a dokonca ani ako malý chalan. Vždy som sa zastal tučnejšieho, ak sa mu nejakí somári posmievali. Veď nie každý má to šťastie, že je zdravý, že nieje obézny, alebo že vie že kolu nesmie a súčasne si ju vie aj odoprieť.
--------------------
Ja keď som pijaval kolu, začal sa mi na tele v povrchových vrstvách tvoriť tuk. Hlavne v oblasti brucha. Nuž keď som to zbadal, hneď som si uvedomil, že ak je to na povrchu, tak určite to bude aj na vnútornostiach. Tak som prestal piť kolu, fantu a vineu. Jednoducho už pijem vodu.
Pritom fakt nechápem, prečo by som mal teraz začať útočiť na sladené nápoje a odopierať ich tým, ktorým chutia tak, ako chutili mne.
To by sme mohli zakazovať aj alkohol, lebo ja už nepijem. a teraz k tým kompótom
jar88
22.02.13,15:24
Toto je to abstrahovanie? Fanta verzus Vinea?
jar88
22.02.13,15:42
a teraz k tým kompótom

A čo by si chcel s tými kompótmi poradiť?
Ako nimi kŕmiť lacnejšie, ako zmeskou?
-----------------------------------------
Tak to ťa musím sklamať Nevedko, lebo to ti neporadí ani Vševedko.:---
pavol54
22.02.13,18:03
A čo by si chcel s tými kompótmi poradiť?
Ako nimi kŕmiť lacnejšie, ako zmeskou?
-----------------------------------------
Tak to ťa musím sklamať Nevedko, lebo to ti neporadí ani Vševedko.:---no tie kompóty vymenuj čo sa dnes vyrábajú a voľakedy sa ich vyrábalo 5 keď drístaš tak aspoň maj argumenty.
nemáš argumenty len vybľafneš s heslom proti všem za každú cenu.
Napríklad minule tu niekto chcel kúpiť egrešový kompót prečo sa vyrábal a dnes sa nevyrába? že by bol jeden z tých piatich?
BXLmiami
22.02.13,18:28
Fakt sa vyrábal egrešový kompot?A kde bol schovaný celé tie roky ked v obchode som ho nevidela?
pavol54
22.02.13,18:33
Fakt sa vyrábal egrešový kompot?A kde bol schovaný celé tie roky ked v obchode som ho nevidela? aj hroznový, brusnicový, čučoriedkový, jahodový, broskyňový, marhuľový, slivkový, čerešňový, višňový,jablkový ,hruškový
BXLmiami
22.02.13,18:45
Na vývoz a pre poľnohospodárov čo s tým robili.
pavol54
22.02.13,18:56
Na vývoz a pre poľnohospodárov čo s tým robili. ale no nepreháňaj
BXLmiami
22.02.13,19:02
Neprehánam,občas som pod pultom dostala jahodový,výnimočne,inak žiadny.
avalik
22.02.13,19:03
Na vývoz a pre poľnohospodárov čo s tým robili.

aj pre beznych ludi ... bolo dostat v obchode ... ved v jedalnach nam bezne davali kompoty k obedom
misoft
22.02.13,19:06
A červená mletá paprika i s tehlou :D
pavol54
22.02.13,19:06
Neprehánam,občas som pod pultom dostala jahodový,výnimočne,inak žiadny. a nemocnici ktoré mimochodom tiež neboli napríklad mama dostala po operácii omylom hruškový ona dostala vetry a personál mal tiež vetry
BXLmiami
22.02.13,19:10
V jedálnach ano,školách,škôlkach ano,ale obchody si nepamatám že by mali,mám v pamati len slivkový a občas pod pultom jahodový.Egrešový či hroznový som jakteživ v obchode nevidela.
pavol54
22.02.13,19:22
V jedálnach ano,školách,škôlkach ano,ale obchody si nepamatám že by mali,mám v pamati len slivkový a občas pod pultom jahodový.Egrešový či hroznový som jakteživ v obchode nevidela. Možno aj preto že vtedy sa dosť aj doma zaváralo pokiaľ ma pamäť neklame tak sme nikdy žiadny kompót nekupovali, to bola vtedy výsada skoro každej gazdinky pochváliť sa plnou špajzkou, potom vždy hovorím čo bude na regáli je aj bolo vecou nákupcov vedúca predajne dostala ak sa presadila a ležiaky žiadna neobjednávala
buchač
22.02.13,19:31
Možno aj preto že vtedy sa dosť aj doma zaváralo pokiaľ ma pamäť neklame tak sme nikdy žiadny kompót nekupovali, to bola vtedy výsada skoro každej gazdinky pochváliť sa plnou špajzkou, potom vždy hovorím čo bude na regáli je aj bolo vecou nákupcov vedúca predajne dostala ak sa presadila a ležiaky žiadna neobjednávala
...nie možno , ale práve preto ...

Onehdá , za socíku , bolo dosť produktov na zaváranie na tých trhoviskách a pohybovali sa v iných cenových reláciách ako sú dnes ...
Proste sa oplatilo kúpiť a zavariť si domáce ...
Dnešná doba je zasa opačná ...
Tá zelenina a či ovocie je trochu drahé a preto sa poniektorým neoplatí zavárať ...

Ďaľšou kapitolou je aj ten fakt , že v oných dobách nebolo k dostaniu toľko čerstvého v tých zimných mesiacoch ako je dnes ...
jar88
22.02.13,20:56
Máš úžasný talent, nájsť si v každom príspevku tu najbanálnejšiu prkotinu a začať sa ňou vážne zaoberať, ako napríklad teraz tie kompóty.
----
Naozaj nieje dôležité, či ich bolo 5 druhov, či sedem, alebo len jeden.

Tak ako napísal buchač a vlastne aj ty, že sa v tých dobách zaváralo doma. Zaváralo sa hlavne to, čo narástlo na záhrade, alebo na záhumenkoch.
To isté je možné robiť aj dnes, ale z určitých dôvodov sa to robí stále menej a menej. Jednoducho sme už ďalej.
-------------------------
Podstatné bolo iné, lebo to vlákno začalo od argumentu, že bola väčšia spotreba mlieka na hlavu. Pravdepodobne tým chcel autor naznačiť, že dnes je mlieko horšie a drahšie a preto je menšia spotreba.
Ja som napísal, že spotreba bola väčšia, ale bola v tom započítaná aj spotreba, ktorú nespotrebovávali ľudia, ale doma chované prasce na mäso a masť.
V tých dobách to bol bežný a hojne rozšírený jav.
Dnes sa to už nedeje, lebo je v obchodoch dostatok lacnejšieho a kvalitného mäsa.
jar88
22.02.13,21:08
Čo v tebe evokuje spomienka na žartovanie, že niekto vyštudoval vďaka tomu, že nosil do školy kačice? Niekedy sa žartovalo, že ten niekto vyštudoval asi preto, že vie jazdiť na svini.
------------
Dnes sa už tak nežartuje. Prečo asi?
BXLmiami
23.02.13,10:09
Čo v tebe evokuje spomienka na žartovanie, že niekto vyštudoval vďaka tomu, že nosil do školy kačice? Niekedy sa žartovalo, že ten niekto vyštudoval asi preto, že vie jazdiť na svini.
------------
Dnes sa už tak nežartuje. Prečo asi?
No,to netuším,ved je to ešte aktualnejšie ako v minulosti.Hlavne pri sociálnych prácach a blondinkach.
pavol54
23.02.13,10:33
poprípade u blonďatých sociálnych pracovníčok
trisestri
23.02.13,10:55
No,to netuším,ved je to ešte aktualnejšie ako v minulosti.Hlavne pri sociálnych prácach a blondinkach.

nie iba pri nich,ved kvoli financovaniu sa z vs z vyberovych skol stali naborove strediska, snad okrem technickych univerzit,ved bezne beru aj stvorkarov z byvalych ucilist premenenych na skoly z maturitou-ano niekedy sa o hlupych absolventoch vs hovorilo ze vystudoval za prasa,teraz sa to nehovori,lebo hlupy absolvent vs je bezny jav-vtedy studovala menej percent populacnych rocnikov a to sa aj vyhadzovalo a terza to percento onedlho presiahne 50 % prisluchajecuho populacneho rocnika a castejsia je niekde vymena rektora ako vyhadzov studenta.
Rozalka
23.02.13,17:32
V jedálnach ano,školách,škôlkach ano,ale obchody si nepamatám že by mali,mám v pamati len slivkový a občas pod pultom jahodový.Egrešový či hroznový som jakteživ v obchode nevidela.
Egrešový určite existoval, viem to podľa toho, že som si vyšívala obrus s rôznym ovocím, obrázky som si prekreslila z obrázkov na kompótoch a veru mám tam vyšité aj egreše. :)
jar88
24.02.13,05:18
Čo v tebe evokuje spomienka na žartovanie, že niekto vyštudoval vďaka tomu, že nosil do školy kačice? Niekedy sa žartovalo, že ten niekto vyštudoval asi preto, že vie jazdiť na svini.
------------
Dnes sa už tak nežartuje. Prečo asi?

Viete si v dnešnej dobe predstaviť, že by sa niekto ulakomil na kačicu?
Že by to dnes niekto považoval za vzácnosť a nechal sa skorumpovať kačicou, či sviňou?
jar88
24.02.13,05:21
Egrešový určite existoval, viem to podľa toho, že som si vyšívala obrus s rôznym ovocím, obrázky som si prekreslila z obrázkov na kompótoch a veru mám tam vyšité aj egreše. :)

Už to nechaj tak, jasné že sme mali aj kompóty.
Niekde boli aj päť litrové slivky :D
jar88
24.02.13,05:26
Po čom ste volali, to sa vám splnilo. Nechceli ste platené školstvo a tak máte to čo máte.
pavol54
24.02.13,05:31
Už to nechaj tak, jasné že sme mali aj kompóty.
Niekde boli aj päť litrové slivky :D tu vôbec nešlo o to či a koľko bolo kompótov ale o princíp že si vždy proti všetkému a proti všetkým až dovtedy kým si nemyslíš že tvoja je pravda(Main Kampf) a radšej vykľučkuješ a abstrahuješ, lebo vyvracať ti v celom zmätočné prípsevkovanie čo je a čo nie je pravda by spústu jednoduchých ľudí aj tak nedoviedlo k pochopeniu, ale tá čerešnička - detail sa mi podarila.
pavol54
24.02.13,06:19
Inak pre v tej dobe najväčšiu konzerváreň v strednej Európe bola zameraná produkcia niekoľkých veľkých poľnohospodárskych družstiev a štátnych majetkov od Záhoria až po Zvolen dokonca pre ako VHJ(či trust alebo ako to nazveme) pestovalo niekoľko veľkých plantáží v zahraničí Máš predstavu koľko mohol doviesť na jednu šupu taký ucelený chladiarenský vlak z Grécka? A to ovocie sa spracovalo aj tá zelenina. A to nebola jediná a dnes pokuľháva ani na desatinu svojej kapacity a ostatné sú zavreté.(Od Nového Mesta cez RS,Lučenec až po Trebišov)
hubatá
24.02.13,06:46
Tým mäsom si to teda posss ...... Ty si pamätáš ako chutili rezne z bravčového mäso po 45,- Sk???? Mäso nebolo slizské, dalo sa krájať na rezne a čo je hlavné: v o ň a l o mäsom.
hubatá
24.02.13,07:12
Obrovské jablkové sady boli v Stupave na Záhorí, chodili sme každý víkend z chalupy okolo nich a ľudia si tam mohli sami naoberať jablká každý rok v inej cene, podľa toho aká bola úroda: 1,- až 3,- Sk a tie opadané na zaváranie dali aj ako bonus. Celé rodiny chodili na tieto akcie, nenechalo sa ovocie pohniť. Ďalšie boli v Mysleniciach, za Sv. Jurom, v Pezinku a vôbec všade tam, kde bola na to vhodná a nevyužitá pôda.

V Malackách bola obrovská plantáž s jahodami, čiernymi a červenými ríbezľami, nízkymi višňami, jablkami a ringlotami : ako deti sme tam mohli chodiť brigádovať a privyrobiť si. Konzervárne a liehovary v MA fičali po celý rok: čo kvalitnejšie sa zavarilo, nekvalitnejšie vypálilo.
V Malackách boli aj plantáže s harmančekom, repíkom a inými liečivkami, takže tie Liečivé rastliny n.p. Malacky si samé pestovali ale aj vykupovali od dôchodcov a detí čajoviny zo širokého okolia. Čaje vtedy neboli rozomleté na prášok, ale bolo vidno čo v lekármi kupuješ: ako deti sme sa snažili aby sme dostali peniažky za I. triedu, t.j. kvalitne usušené, nie na slnku aby neboli rastlinky čierne - ale pomaly v tieni na sitách.

A čo pijeme dnes? Pozametaný odpad je ešte aj v detských čajoch. A ktovie odkiaľ sa berie materiál, keď žiadne plantáže s liečivkami nevidím: čo len to tam môže byť pomleté? Tí čo majú možnosť si nazbierajú sami, ale túto možnosť nemajú práve mamičky s bábätkami ........
pavol54
24.02.13,08:01
Obrovské jablkové sady boli v Stupave na Záhorí, chodili sme každý víkend z chalupy okolo nich a ľudia si tam mohli sami naoberať jablká každý rok v inej cene, podľa toho aká bola úroda: 1,- až 3,- Sk a tie opadané na zaváranie dali aj ako bonus. Celé rodiny chodili na tieto akcie, nenechalo sa ovocie pohniť. Ďalšie boli v Mysleniciach, za Sv. Jurom, v Pezinku a vôbec všade tam, kde bola na to vhodná a nevyužitá pôda.

V Malackách bola obrovská plantáž s jahodami, čiernymi a červenými ríbezľami, nízkymi višňami, jablkami a ringlotami : ako deti sme tam mohli chodiť brigádovať a privyrobiť si. Konzervárne a liehovary v MA fičali po celý rok: čo kvalitnejšie sa zavarilo, nekvalitnejšie vypálilo.
V Malackách boli aj plantáže s harmančekom, repíkom a inými liečivkami, takže tie Liečivé rastliny n.p. Malacky si samé pestovali ale aj vykupovali od dôchodcov a detí čajoviny zo širokého okolia. Čaje vtedy neboli rozomleté na prášok, ale bolo vidno čo v lekármi kupuješ: ako deti sme sa snažili aby sme dostali peniažky za I. triedu, t.j. kvalitne usušené, nie na slnku aby neboli rastlinky čierne - ale pomaly v tieni na sitách.

A čo pijeme dnes? Pozametaný odpad je ešte aj v detských čajoch. A ktovie odkiaľ sa berie materiál, keď žiadne plantáže s liečivkami nevidím: čo len to tam môže byť pomleté? Tí čo majú možnosť si nazbierajú sami, ale túto možnosť nemajú práve mamičky s bábätkami ........ si predstav že napríklad dnes keby aj niekto dokázal zabezpečiť odbyt na tú konzervárinu tak odíde s dlhým nosom pretože všetko zariadenie už spapkali železiarne
Dáša_
24.02.13,08:20
V Malackách boli aj plantáže s harmančekom, repíkom a inými liečivkami, takže tie Liečivé rastliny n.p. Malacky si samé pestovali ale aj vykupovali od dôchodcov a detí čajoviny zo širokého okolia. Čaje vtedy neboli rozomleté na prášok, ale bolo vidno čo v lekármi kupuješ: ako deti sme sa snažili aby sme dostali peniažky za I. triedu, t.j. kvalitne usušené, nie na slnku aby neboli rastlinky čierne - ale pomaly v tieni na sitách.

A čo pijeme dnes? Pozametaný odpad je ešte aj v detských čajoch. A ktovie odkiaľ sa berie materiál, keď žiadne plantáže s liečivkami nevidím: čo len to tam môže byť pomleté? Tí čo majú možnosť si nazbierajú sami, ale túto možnosť nemajú práve mamičky s bábätkami ........

ja teda neviem, kde ty na tie čaje chodiš - ja kupujem striedavo v lekárni alebo v zdravej výžive. Zásadne sypaný, jednodruhový, žiadne zmesky. Napríklad Herbex Hrašné http://herbex.sk/sk/spolupraca-dodavatelia/ , http://www.agrokarpaty.com/
http://shop.ekofarm.sk/contact_us.php

všetci si aj liečivky pestujú, treba sa len popozerať a nedať na reklamu. Tieto firmy mám iba opísané iba z tých čajov, čo som aktuálne našla doma.
Neznamená, že keď to nevidíš v okoli 60 km od bratislavy, že to neexistuje :D
Dáša_
24.02.13,08:23
si predstav že napríklad dnes keby aj niekto dokázal zabezpečiť odbyt na tú konzervárinu tak odíde s dlhým nosom pretože všetko zariadenie už spapkali železiarne

no ke´d ty si pod odbytom predstavuješ rovno jeden vlak týždenne :D
pavol54
24.02.13,08:25
ja teda neviem, kde ty na tie čaje chodiš - ja kupujem striedavo v lekárni alebo v zdravej výžive. Zásadne sypaný, jednodruhový, žiadne zmesky. Napríklad Herbex Hrašné http://herbex.sk/sk/spolupraca-dodavatelia/ , http://www.agrokarpaty.com/
http://shop.ekofarm.sk/contact_us.php

všetci si aj liečivky pestujú, treba sa len popozerať a nedať na reklamu. Tieto firmy mám iba opísané iba z tých čajov, čo som aktuálne našla doma.
Neznamená, že keď to nevidíš v okoli 60 km od bratislavy, že to neexistuje :D paradoxy zemiakárske oblasti na severe prechod na obilie a liečivky zatiaľ vraj im to rómovia neberú a je to efektívnejšie
pavol54
24.02.13,08:27
no ke´d ty si pod odbytom predstavuješ rovno jeden vlak týždenne :D len ten zelený smajlík mi bráni reagovať lebo ja som nepísal o vlaku týždenne, či čo si chcela povedať?
trisestri
24.02.13,09:00
Viete si v dnešnej dobe predstaviť, že by sa niekto ulakomil na kačicu?
Že by to dnes niekto považoval za vzácnosť a nechal sa skorumpovať kačicou, či
sviňou?

vtipne-kto by korumpoval,ked na vs skolu sa moze dostat takmer kazdy?
teraz profesori maju dost slusne platy na to aby neboli odkazany na nejaku kacku /mimochodom poznam lekara ktory doteraz od babiek berie hydinu,vajicka a ine produkty ako vsimne/
teraz lietaju ine palky a inde,hlavne tam kde sa ma chranit zakon a spravodlivost /uplatky v znamej kauze Gorila,pripad ked dokonca policajti zobrali uplatok za prepustenie vraha a to je len vrchol ladovca/
platene skolstvo este neznamena automaticky mudrych absolventov-mozno ale by stalo za uvahu ho ciastocne spoplatnit z tym ze o tu sumu by sa adekvatne zvysili soc.stipendia, alebo nechat bez spoplatnenie nedostatkove odbory na trh prace /informatika,medicina,technicke smery/
misoft
24.02.13,10:26
A čo taký Morák pre pána slúžneho?
BXLmiami
24.02.13,10:27
Inak pre v tej dobe najväčšiu konzerváreň v strednej Európe bola zameraná produkcia niekoľkých veľkých poľnohospodárskych družstiev a štátnych majetkov od Záhoria až po Zvolen dokonca pre ako VHJ(či trust alebo ako to nazveme) pestovalo niekoľko veľkých plantáží v zahraničí Máš predstavu koľko mohol doviesť na jednu šupu taký ucelený chladiarenský vlak z Grécka? A to ovocie sa spracovalo aj tá zelenina. A to nebola jediná a dnes pokuľháva ani na desatinu svojej kapacity a ostatné sú zavreté.(Od Nového Mesta cez RS,Lučenec až po Trebišov)
No v jednom takom so strávila pár dní.Dodnes nie som schopná vypiť náš džus.Napína ma len si na to spomeniem.
BXLmiami
24.02.13,10:31
Nemožem už komentovať ale predsa,vymením mohli sme chodiť za museli sme chodiť.Až do konca novembra ako VS takmer každý rok.
BXLmiami
24.02.13,10:40
Obrovské jablkové sady boli v Stupave na Záhorí, chodili sme každý víkend z chalupy okolo nich a ľudia si tam mohli sami naoberať jablká každý rok v inej cene, podľa toho aká bola úroda: 1,- až 3,- Sk a tie opadané na zaváranie dali aj ako bonus. Celé rodiny chodili na tieto akcie, nenechalo sa ovocie pohniť. Ďalšie boli v Mysleniciach, za Sv. Jurom, v Pezinku a vôbec všade tam, kde bola na to vhodná a nevyužitá pôda.
V Malackách bola obrovská plantáž s jahodami, čiernymi a červenými ríbezľami, nízkymi višňami, jablkami a ringlotami : ako deti sme tam mohli chodiť brigádovať a privyrobiť si. Konzervárne a liehovary v MA fičali po celý rok: čo kvalitnejšie sa zavarilo, nekvalitnejšie vypálilo.
V Malackách boli aj plantáže s harmančekom, repíkom a inými liečivkami, takže tie Liečivé rastliny n.p. Malacky si samé pestovali ale aj vykupovali od dôchodcov a detí čajoviny zo širokého okolia. Čaje vtedy neboli rozomleté na prášok, ale bolo vidno čo v lekármi kupuješ: ako deti sme sa snažili aby sme dostali peniažky za I. triedu, t.j. kvalitne usušené, nie na slnku aby neboli rastlinky čierne - ale pomaly v tieni na sitách.

A čo pijeme dnes? Pozametaný odpad je ešte aj v detských čajoch. A ktovie odkiaľ sa berie materiál, keď žiadne plantáže s liečivkami nevidím: čo len to tam môže byť pomleté? Tí čo majú možnosť si nazbierajú sami, ale túto možnosť nemajú práve mamičky s bábätkami ........
Opravím jedno slovo,nie MOHLI sme ale MUSELI sme.Ako VS povinne brigády.
pavol54
24.02.13,11:16
No v jednom takom so strávila pár dní.Dodnes nie som schopná vypiť náš džus.Napína ma len si na to spomeniem. vidíš čo ste tam vysokoškoláci vyvádzali bez ohľadu na výšku IQ a hodnotenie znalostí v indexoch. A aký ešte museli vyrábať humus na západe keď časť produkcie sa tam vyvážala a podliehala priebežnej ako aj výstupnej kontrole. "Možno to bol jeden zo spôsobov ako poraziť kapitalizmus".Ale inak je to vždy o ľuďoch, minule(pred 5 rokmi) presvedčil doktor mamu že musí chodiť na dialýzu keď jej zaviedli do ruky tú hadičku však vieš ako sa odborne volá tak obslužný personál s ňou tak šmýkal že jej znefunkčnil tak jej načali druhú veď čo akási stará baba po dvoch rokoch im povedala že odmieta sa ďalej nechať trápiť. Všetci doktori spustili pokrik (veď bomba kšeft utiekol z ležadla) tiež odvtedy neverím našim.
pavol54
24.02.13,11:22
voľakedy to bolo tak dnes si zaplatí ako externista legálne ročník, diplomku nechá spraviť nejakému chudobnému chytrému a obhajobu ukecá
pavol54
24.02.13,11:30
Opravím jedno slovo,nie MOHLI sme ale MUSELI sme.Ako VS povinne brigády. presne ja som musel na ZDŠ - aby som si zarobil na rádio a na bicykel, na strednej sme chodili aby sme si našetrili na stužkovú, na výške som už nemohol ani nesmel. A vieš koľkí by radi prišli cez prázdniny, dokonca aj rodičia (ma "lámu") by boli radi aspoň by si zarobili, ale čo je najpodstatnejšie boli by pod dozorom dospelých a "nevymýšľali by hovädiny"
BXLmiami
24.02.13,11:43
vidíš čo ste tam vysokoškoláci vyvádzali bez ohľadu na výšku IQ a hodnotenie znalostí v indexoch. A aký ešte museli vyrábať humus na západe keď časť produkcie sa tam vyvážala a podliehala priebežnej ako aj výstupnej kontrole. "Možno to bol jeden zo spôsobov ako poraziť kapitalizmus".Ale inak je to vždy o ľuďoch, minule(pred 5 rokmi) presvedčil doktor mamu že musí chodiť na dialýzu keď jej zaviedli do ruky tú hadičku však vieš ako sa odborne volá tak obslužný personál s ňou tak šmýkal že jej znefunkčnil tak jej načali druhú veď čo akási stará baba po dvoch rokoch im povedala že odmieta sa ďalej nechať trápiť. Všetci doktori spustili pokrik (veď bomba kšeft utiekol z ležadla) tiež odvtedy neverím našim.
My sme stvárali?Nedaj sa vysmiať,na tých ignorantov čo tam robili sme teda nemali.Fuj.
BXLmiami
24.02.13,11:46
presne ja som musel na ZDŠ - aby som si zarobil na rádio a na bicykel, na strednej sme chodili aby sme si našetrili na stužkovú, na výške som už nemohol ani nesmel. A vieš koľkí by radi prišli cez prázdniny, dokonca aj rodičia (ma "lámu") by boli radi aspoň by si zarobili, ale čo je najpodstatnejšie boli by pod dozorom dospelých a "nevymýšľali by hovädiny"

Každému čo jeho je,ja som si zarábala v jasliach a môj muž vykladal vagony.Ty si brigádoval v poli.A aj ja Bohužiaľ,nedobrovoľne,nasilu,zadarmo a z povinnosti.Aj to patrilo k dobe.Zbierať zemiaky miesto študia až do konca novembra v každom počasí.
kukučka
24.02.13,12:10
Povinne zbierať zemiaky, kamene z polí, sadiť stromky, dobrovoľne v tabačke a na ŠM, dokonca aj pri stavaní stohu.:D A nejaké peniažky sme dostávali.
BXLmiami
24.02.13,12:17
Povinne zbierať zemiaky, kamene z polí, sadiť stromky, dobrovoľne v tabačke a na ŠM, dokonca aj pri stavaní stohu.:D A nejaké peniažky sme dostávali.
My nie.Možno škola,ale my ako študenti mediny sme tam boli v rámci školy,miesto školy a zadarmo.Ak by som nešla bola by to absencia v škole.
pavol54
24.02.13,13:18
14 15 ročný ťažko mohol k vagónom
pavol54
24.02.13,13:23
My nie.Možno škola,ale my ako študenti mediny sme tam boli v rámci školy,miesto školy a zadarmo.Ak by som nešla bola by to absencia v škole. zaujímavé nám to dokonca platili aj v rámci školy + strava zadarmo(nebol to síce veľký peniaz, ale sme spravili dohodu že stužková) ktohovie či vedenie školy neprivlastnilo zárobok.
misoft
24.02.13,15:11
Relatívny pojem. Náš džús, alebo "náš" džús.
BXLmiami
24.02.13,16:11
zaujímavé nám to dokonca platili aj v rámci školy + strava zadarmo(nebol to síce veľký peniaz, ale sme spravili dohodu že stužková) ktohovie či vedenie školy neprivlastnilo zárobok.
Ty vravíš o strednej-stužková-ja o vysokej.Na strednej boli brigády ale také normálne,ale výška,brr,to neboli brigády ale,aspon pre mna galeje.Dosť sme mali čo robiť s učením,medicína nie je ľahká a 2 roky zo 4 som na poli strvdla takmer do konca novembra.Potom nám na semester zostal vlastne len december,kedy sme museli všetko dohnať....asi ukazovali triednym nepriateľom čo je fyzická práca.Radšej nespomínať.Na toto nie.
wagner
24.02.13,16:29
Tento odkaz neberte ako reklamu, ale ako názor človeka na kurence, čo sa predávajú v obchode. http://www.gyron.sk/2012070001-blizi-sa-koniec-rychlo-vykrmovych-brojlerovych-kurciat-v-drobnochovoch
pavol54
24.02.13,18:15
Ty vravíš o strednej-stužková-ja o vysokej.Na strednej boli brigády ale také normálne,ale výška,brr,to neboli brigády ale,aspon pre mna galeje.Dosť sme mali čo robiť s učením,medicína nie je ľahká a 2 roky zo 4 som na poli strvdla takmer do konca novembra.Potom nám na semester zostal vlastne len december,kedy sme museli všetko dohnať....asi ukazovali triednym nepriateľom čo je fyzická práca.Radšej nespomínať.Na toto nie. Ja som vždy tvrdil že je zlé keď aj dnešní vysokoškoláci ak chcú prežiť musia počas štúdia brigádovať, pretože to penzum informácii musia stráviť nie len nadrviť na skúšku( Inak ja som hovoril o týždni brigád to som prekvapený že ste to mali tak dlho), potom veľakrát vidieť v praxi tie znalosti.
korela
24.02.13,18:42
Ja som vždy tvrdil že je zlé keď aj dnešní vysokoškoláci ak chcú prežiť musia počas štúdia brigádovať, pretože to penzum informácii musia stráviť nie len nadrviť na skúšku( Inak ja som hovoril o týždni brigád to som prekvapený že ste to mali tak dlho), potom veľakrát vidieť v praxi tie znalosti.
Možno ako ktorý odbor. Ale rozhodne tie povinné brigády v minulosti neboli vhodné pre medikov, študentov umeleckých škôl a pod. Už iba kvôli rukám, živia ich. Ako síce aj iných, ale toto sú iné kategórie. To platí i pre dnešok. Už tu boli také naivné predstavy niekoľkých najvyšších predstaviteľov VŠ pri presadzovaní plateného školstva, aby si zarábali študenti ako v NY. :-) Trochu rozdiel. Za tie almužny, nech sa radšej vzdelávajú vo všetkom možnom, to prospeje tejto republike viac. Zarábať si môžu po celé prázdniny.
Medikovi chýba každá jedna nevyužitá hodina. A nie zabíjať čas na brigádach.
(Ja som inak tiež za praženicu ako aj ostatní spolužiaci vylamovala kukuricu, a iné, ako malá školáčka zbierala imperialistické mandelinky, to bolo nakoniec aspoň ekologické.)
jar88
25.02.13,06:56
Možno ako ktorý odbor. Ale rozhodne tie povinné brigády v minulosti neboli vhodné pre medikov, študentov umeleckých škôl a pod. Už iba kvôli rukám, živia ich. Ako síce aj iných, ale toto sú iné kategórie. To platí i pre dnešok. Už tu boli také naivné predstavy niekoľkých najvyšších predstaviteľov VŠ pri presadzovaní plateného školstva, aby si zarábali študenti ako v NY. :-) Trochu rozdiel. Za tie almužny, nech sa radšej vzdelávajú vo všetkom možnom, to prospeje tejto republike viac. Zarábať si môžu po celé prázdniny.
Medikovi chýba každá jedna nevyužitá hodina. A nie zabíjať čas na brigádach.
(Ja som inak tiež za praženicu ako aj ostatní spolužiaci vylamovala kukuricu, a iné, ako malá školáčka zbierala imperialistické mandelinky, to bolo nakoniec aspoň ekologické.)

Zabudla si spomenúť, že tí "naivní politici" súčasne navrhovali aj študentské pôžičky.
------------------
To navrhovali preto, že ľudia neštudujú pre republiku, ale pre seba. Ako chceš tých vzdelaných a šikovných ľudí udržať doma na tých, ako sama píšeš almužnách?
Veď na tom vzdelaní budú zarábať oni, nie republika, tak prečo by si to nemali platiť sami.
220870
25.02.13,11:38
Slovensko je škoda porovnávať .Aj oproti Čechám by sme zrejme skončili horšie ,ako oni v porovnaní s Nemcami.
lujza.j
25.02.13,12:51
Konske masko v guľkach v Ikea....sice zatiaľ iba v čr.....tak aj tu...
http://www.topky.sk/cl/10/1341365/IKEA-ma-problem--Masove-gulky-z-konskeho-masa-dodali-aj-na-Slovensko-
Antea
25.02.13,16:44
Konečne sa mi podarilo kúpiť slovenský cesnak, síce za 2,99 300 g, lebo tomu tržnicovému neverím, že je slovenský a tiež bio citróny 500 g za 2,99, ale sú fakt dobré, žiadne ulepence , že ich treba pol hodinu drhnúť v teplej vode.Škoda, že neboli pred Vianocami, keď sme do pečenia potrebovali cit.kôru.
pavol54
25.02.13,16:47
Konečne sa mi podarilo kúpiť slovenský cesnak, síce za 2,99 300 g, lebo tomu tržnicovému neverím, že je slovenský a tiež bio citróny 500 g za 2,99, ale sú fakt dobré, žiadne ulepence , že ich treba pol hodinu drhnúť v teplej vode.Škoda, že neboli pred Vianocami, keď sme do pečenia potrebovali cit.kôru. si dobrá a ten cesnak je jesenný alebo jarný?
Antea
25.02.13,16:57
si dobrá a ten cesnak je jesenný alebo jarný?

Vyzerá jarný, nie som si istá :):), ale určite jarný, však hádam som nezabudla rozoznávať.
lujza.j
25.02.13,17:05
Konečne sa mi podarilo kúpiť slovenský cesnak, síce za 2,99 300 g, lebo tomu tržnicovému neverím, že je slovenský a tiež bio citróny 500 g za 2,99, ale sú fakt dobré, žiadne ulepence , že ich treba pol hodinu drhnúť v teplej vode.Škoda, že neboli pred Vianocami, keď sme do pečenia potrebovali cit.kôru.
len aby to neboli ....ako tie vajcia v De...http://www.topky.sk/cl/11/1341371/Dalsi-potravinovy-megaskandal--Miliony-falosnych-vajec-predavali-ako-BIO- ....tiež mali byť BIO
Antea
25.02.13,17:11
len aby to neboli ....ako tie vajcia v De...http://www.topky.sk/cl/11/1341371/Dalsi-potravinovy-megaskandal--Miliony-falosnych-vajec-predavali-ako-BIO- ....tiež mali byť BIO

:) Dúfam, že nie, ale sú fakt iné, živá šupa, žiadny vosk, aj sú tuším šťavnatejšie a voňavšie.
No, Nemci mali vždy aféry s bio
220870
25.02.13,17:19
Koňacina mi chutí.
lujza.j
25.02.13,17:22
:) Dúfam, že nie, ale sú fakt iné, živá šupa, žiadny vosk, aj sú tuším šťavnatejšie a voňavšie.
No, Nemci mali vždy aféry s bio
neviem ja bio nemusím šípim v tom "ofajč" a bio citrony duplom.....ja všetko kupujem v At, /mám to "za rohom"/tak nejak neviem aké citrony sa tu predávajú...a kupujem ich hodne...denne pijem jeden citron...;)
Antea
25.02.13,17:36
neviem ja bio nemusím šípim v tom "ofajč" a bio citrony duplom.....ja všetko kupujem v At, /mám to "za rohom"/tak nejak neviem aké citrony sa tu predávajú...a kupujem ich hodne...denne pijem jeden citron...;)
Ja teda bio tiež nevyhľadávam, ale všetky ostatné sú chemicky ošetrované,myslím už po zbere, sú ulepené, zavoskované a čo ja viem ešte čo, aby vydržali. Aj tak nevydržia, keď náhodou neminieme, hneď sú plesnivé a smrdia. At, trochu od ruky.:)
pavol54
25.02.13,20:28
neviem ja bio nemusím šípim v tom "ofajč" a bio citrony duplom.....ja všetko kupujem v At, /mám to "za rohom"/tak nejak neviem aké citrony sa tu predávajú...a kupujem ich hodne...denne pijem jeden citron...;) PRE koho potom vyrábame my?
jar88
26.02.13,07:44
PRE koho potom vyrábame my?

To by si mal práve ty najlepšie vedieť.
Kto ťa má dotovať vieš, asi vieš aj prečo ťa má dotovať.
A ak vieš prečo ťa - tvoju produkciu - majú dotovať, tak logicky vyplýva, že asi vieš, kto tu tvoju produkciu potrebuje, ale bez dotácie by nebola.
-------------------------------------------------
Vidím že si dobrý...
že si stále lepší a časom sa začneš stále viac a viac zaujímať aj o podstatné veci.
Ale zatial si len dobrý... a aj priemerný poľnohospodár.
lujza.j
26.02.13,10:12
PRE koho potom vyrábame my?

Ježiši Palino....;)....ved ja uz nejake tie roky u susedov....nie raz som to tu pisala....ja zato nemozem...este stale napr.minuly ostavali vyrobky ktore som kupovala tu....potom afera s polskymi vajcami....potom mlieko ktore bolo evidentne pokazene,ale hlasili ze zdraviu neskodne....tak som si povedala dost....vsetko...ak sa da uplne fsetko max balenu vodu v lidli tu,pokial ma nena*eru....moje auto za dva roku malo raz SK naftu za 10e...to bola nudza
wagner
26.02.13,17:23
PRE koho potom vyrábame my?

A my aj vyrábame nejaké potraviny?:confused: Už pekných pár rokov sa potraviny dovážajú do republiky a tu sa prebalia, dá sa tam nálepka vyrobené na Slovensku a tovar ide do predaja. Popri tom sú to všetko dovozové potraviny. Lebo naše potraviny sú drahé a slovač na ich kúpu nemá lowe.:eek: ešte že som neni odkázaná na ten dovozový šmejd. A tá trocha, čo sa u nás dopestuje sa predá pod rukou a nemusia robiť s predajcami kšefty. Takto sa to zvrhlo po revolúcii.
pavol54
26.02.13,18:36
A my aj vyrábame nejaké potraviny?:confused: Už pekných pár rokov sa potraviny dovážajú do republiky a tu sa prebalia, dá sa tam nálepka vyrobené na Slovensku a tovar ide do predaja. Popri tom sú to všetko dovozové potraviny. Lebo naše potraviny sú drahé a slovač na ich kúpu nemá lowe.:eek: ešte že som neni odkázaná na ten dovozový šmejd. A tá trocha, čo sa u nás dopestuje sa predá pod rukou a nemusia robiť s predajcami kšefty. Takto sa to zvrhlo po revolúcii. slovač nie je odkázaná na dovozový šmejd ale ŠMEJDOV čo riadia distribúciu viď dnešné zprávy na všetkých kanáloch. Opakovane tvrdím a viem čo hovorím a potvrdilo sa to že tí šmejdi čo objednávajú tovar sú v prvom rade zainteresovaní čím majú väčší osobný prospech tým priamo úmerne zabezpečia väčší šmejd do predaja a koľko že dostane odo mňa za potraviny ktoré sú cenove na regály primerané? Kopanec do gúľ takže taká je pravda. Záver sa prejavuje v plnom rozsahu aj v krásnom vyspelom západe (vlastne bordel s koninou objavili íri) JESŤ BUDETE TO ČO VÁM DOVOLÍ NÁKUPCA. Alebo nebudete jesť. (ak si nedorobíte)
trisestri
26.02.13,20:35
ivuliatko
27.02.13,13:55
trisestri
27.02.13,17:48
to je konina,ani konske mäso nie je lacne http://ekonomika.sme.sk/c/6710881/francuzi-po-skandale-skupuju-konske-maso-my-nie.html - nuz nie je,problem je v kvalite,mozno.
bjuty smis
27.02.13,18:39
problém je hlavne, že zavádzajú a priamo klamú zákazníka...
problém je, že na slovensku sa - už - konina bežne nekonzumuje.....

a silno pochybujem, že tá konská nahrádzka bola volaký špeciálny bio chov koní na mäso...skorej staré, vyradené a zranené kone, čo by inak skončili v psom žrádle....
misoft
27.02.13,18:43
trisestri
27.02.13,19:52
problem je hlavne to ze afery prehrmia a vinici si podnikaju dalej a mastia kapsy,ved ani nepozname konkretnych vinikov,vsetko sa hra do stratena,ostane iba frustrovany a podvedeny spotrebitel.
Dáša_
02.03.13,08:43
Len dúfam, že je fakt pôvodná a nie so spolarinom miesto cukru



:D http://www.youtube.com/watch?v=--nHgpJPek8


(http://www.youtube.com/watch?v=--nHgpJPek8)
ivuliatko
02.03.13,16:13
seriál Vím, co jím - ak to tu už je, dajte info, vymažem

http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/video/serial-vim-co-jim/
pavol54
03.03.13,13:09
Dobrá bola debata Jahnátek versus Šimon o 5 minút 12
Tweety
03.03.13,13:11
Dobrá bola debata Jahnátek versus Šimon o 5 minút 12
Najlepšie som sa bavila na Jahnátkovom vyrovnávaní papierov s okuliarmi. Možno každých 30 sec. jedno vyrovnanie.
pavol54
03.03.13,13:19
Najlepšie som sa bavila na Jahnátkovom vyrovnávaní papierov s okuliarmi. Možno každých 30 sec. jedno vyrovnanie. práve to o 5 minút bolo symbolické(pred koncom), o jednej by už boli vo vlasoch
Tweety
03.03.13,13:25
práve to o 5 minút bolo symbolické(pred koncom), o jednej by už boli vo vlasoch
No u Puškárovej už ministrík začínal na Mihála kričať.
trisestri
03.03.13,13:45
ta chudobe ani koniny nedopraju :),Merkelova chcelo rozdavat,nasi nie-vsak ked stopli muku a cestoviny stopli,tak co azda mäso nebudu rozdavat:D,aby rozdavanie nahodou biznis nepokazilo.
pavol54
03.03.13,15:13
ta chudobe ani koniny nedopraju :),Merkelova chcelo rozdavat,nasi nie-vsak ked stopli muku a cestoviny stopli,tak co azda mäso nebudu rozdavat:D,aby rozdavanie nahodou biznis nepokazilo. čo majú rozdávať keď povedal že nič nemajú všetko čo bolo už predali.
trisestri
03.03.13,17:44
čo majú rozdávať keď povedal že nič nemajú všetko čo bolo už predali.

mozno nemcom alebo irom zostalo.:D
pavol54
03.03.13,19:29
mozno nemcom alebo irom zostalo.:DAle vraj budú čestní spravodliví nemci zadarmo rozdávať vajíčka s dávkou afla toxínu. To teraz má štát zadarmo doviesť ten humus aby boli všetcia zrazu" odkázaní" a mali ich zadarmo ? Ak štát nič neurobí aby sem neprišiel cez obchodníkov humus je zle, ak zase niečo urobí a zamedzí dovozu bordelu tak je zase zle lebo sa nemôžu odkázaní nažrať podvodníckych potravín potkaních oblátok, a čo ja viem čo všetko s pozdravom Lebo Fico
Jurino
03.03.13,20:46
Stále tomu všetkému nerozumiem. Prečo sa napríklad Bratislavské párky nevyvážajú do krajín EÚ? Kde je problém? Podľa mňa by stačilo na obale ešte viac zvýrazniť slovenskú vlajku a značku kvality a všetci zahraniční fajnšmekri by sa o ne pobili.
Negoti
03.03.13,21:07
čo majú rozdávať keď povedal že nič nemajú všetko čo bolo už predali.
ale ešte stále ostáva , je čo ešte rozdávať
korela
03.03.13,21:19
Samé negatíva v tejto téme, čo je síce tiež potrebné. Neuživila by sa téma, kde by sa uvádzali zo skúseností naši dobrí výrobcovia potravín? Ja by som to nepovažovala za reklamu, i keď sa vraj dobré chváli samo, ale to je už v dnešnej dobe prekonané tvrdenie.
Kde treba nech sa pranieruje, kde treba chváliť, treba šíriť dobré zvesti. Keď si vďaka únii nevieme zákonom obhájiť to, čo je každému jasné.
wagner
03.03.13,21:24
Stále tomu všetkému nerozumiem. Prečo sa napríklad Bratislavské párky nevyvážajú do krajín EÚ? Kde je problém? Podľa mňa by stačilo na obale ešte viac zvýrazniť slovenskú vlajku a značku kvality a všetci zahraniční fajnšmekri by sa o ne pobili.
Preto lebo v bratislavských párkach nie je mäso. Nepomôže ani päť vlajok.
wagner
03.03.13,21:25
mozno nemcom alebo irom zostalo.:D

To akože ten sajrajt máme sem doviezť len za to, aby sme nakrmili chudobných? To nemyslíš vážne.
Jurino
03.03.13,23:23
Preto lebo v bratislavských párkach nie je mäso. Nepomôže ani päť vlajok.

Možno naopak, keby tam boli vlajky namiesto párkov, tak by to aj niekto kúpil :)
pavol54
04.03.13,03:45
Preto lebo v bratislavských párkach nie je mäso. Nepomôže ani päť vlajok. máš rozbor zloženia?
Jurino
04.03.13,07:38
máš rozbor zloženia?

Načo sa tu zavzdušňovať rozborom? Stačí ochutnať a človek vie o čom to je. Čo tak uvariť a ochutnať ktorýkoľvek párok z Rakúska a porovnať ho s nadutým bratislavským párkom.
trisestri
04.03.13,08:25
To akože ten sajrajt máme sem doviezť len za to, aby sme nakrmili chudobných? To nemyslíš vážne.

ktovie ci nie väcsi sajrajt denne kupujeme v hypermarketoch,kontrola zistila ze v tych potravinach bolo konske mäso a nie zavadne skodliviny,aj ked pravdebodobne stare,tak urcite menej skodlive ako parky z roznym separatom,eckami a x potravin skladanych z neviem akych prvkov,eciek,umelych farbiv atd http://www.brainspark.sk/jedlo-je-umenie-a-treba-ho-chranit/
wagner
04.03.13,09:33
máš rozbor zloženia?

Ja nekupujem žiadne párky, iba som konštatovala. Ja neviem čo to je že párky :confused:
wagner
04.03.13,09:38
ktovie ci nie väcsi sajrajt denne kupujeme v hypermarketoch,kontrola zistila ze v tych potravinach bolo konske mäso a nie zavadne skodliviny,aj ked pravdebodobne stare,tak urcite menej skodlive ako parky z roznym separatom,eckami a x potravin skladanych z neviem akych prvkov,eciek,umelych farbiv atd http://www.brainspark.sk/jedlo-je-umenie-a-treba-ho-chranit/

Vieš aký je tam sajrajt a kupuješ to. Ja to nekupujem, treba sa uskromniť so zeleninou, chleba si upiecť doma, mäso jesť zásadne domáce a nebudeš mať hlavu v smútku z nejakého sajrajtu.. Pochop, že tie potraviny nedoviezla vláda, ale súkromné firmy. Tie rozhodnú, či to zničia alebo podarujú. Už to prosím Ťa nerieš. Štát pre chudobných predsa nebude kupovať také potraviny. A nepovedz, že si nemáš kde dopestovať. Pozri sa koľko kvalitnej pôdy leží ľadom a dalo ba sa na nej pestovať.
jar88
04.03.13,09:39
slovač nie je odkázaná na dovozový šmejd ale ŠMEJDOV čo riadia distribúciu viď dnešné zprávy na všetkých kanáloch. Opakovane tvrdím a viem čo hovorím a potvrdilo sa to že tí šmejdi čo objednávajú tovar sú v prvom rade zainteresovaní čím majú väčší osobný prospech tým priamo úmerne zabezpečia väčší šmejd do predaja a koľko že dostane odo mňa za potraviny ktoré sú cenove na regály primerané? Kopanec do gúľ takže taká je pravda. Záver sa prejavuje v plnom rozsahu aj v krásnom vyspelom západe (vlastne bordel s koninou objavili íri) JESŤ BUDETE TO ČO VÁM DOVOLÍ NÁKUPCA. Alebo nebudete jesť. (ak si nedorobíte)

Veď už nenariekaj na tú našu odkázanosť na západný šmejd a začni už konečne tú Slovenskú kvalitu vyvážať na západ. Nemcom naozaj nezáleží na nejakom cente, či dokonca ani na Eure, ak dostanú kúpiť kvalitu.
Ale nesmieš to s tou Slovenskou kvalitou veľmi preháňať, aby ju ti Nemci dokázali aj posúdiť. Oni vedia zaplatiť aj viac, ako je tej pridanej kvality. Ak máš kvalitu o 50 % väčšiu, nezaplatia ti len o 50 % viac, ale aj o sto, či tristo percent viac.
---------------------------------------------
Ja sa tomu Jahnátkovi čudujem, že ho ešte nenapadlo vyvážať na iné trhy. Veď stačí zákon o povinnom vývoze a kto neposlúchne, alebo nebude plniť zákonom predpísané percento, tomu dať riadnu pokutu. No a aj tie jeho kontroly by mohol pritom dobre využiť.:---
trisestri
04.03.13,11:05
Vieš aký je tam sajrajt a kupuješ to. Ja to nekupujem, treba sa uskromniť so zeleninou, chleba si upiecť doma, mäso jesť zásadne domáce a nebudeš mať hlavu v smútku z nejakého sajrajtu.. Pochop, že tie potraviny nedoviezla vláda, ale súkromné firmy. Tie rozhodnú, či to zničia alebo podarujú. Už to prosím Ťa nerieš. Štát pre chudobných predsa nebude kupovať také potraviny. A nepovedz, že si nemáš kde dopestovať. Pozri sa koľko kvalitnej pôdy leží ľadom a dalo ba sa na nej pestovať.

jednak ak poznas aj ine moje prispevky,tak dost nakupujem z fariem alebo od sukromnikov,z marketov vyberam co kupim,podla udajov a osvedcenej kvality.
ano dovazaju vyrobcovia,ale statne organy su na to aby sankcionovali porusenie pravidiel-od bezneho obcana vymahaju aj opakovane tu istu sankciu a tu stat co nema financie,tak by mohol take pokuty vymahat,ale nema zaujem,bodaj by nepodvadzali,ked sa za to nikomu nic nestane.
osky
04.03.13,11:14
Vieš aký je tam sajrajt a kupuješ to. Ja to nekupujem, treba sa uskromniť so zeleninou, chleba si upiecť doma, mäso jesť zásadne domáce a nebudeš mať hlavu v smútku z nejakého sajrajtu.. Pochop, že tie potraviny nedoviezla vláda, ale súkromné firmy. Tie rozhodnú, či to zničia alebo podarujú. Už to prosím Ťa nerieš. Štát pre chudobných predsa nebude kupovať také potraviny. A nepovedz, že si nemáš kde dopestovať. Pozri sa koľko kvalitnej pôdy leží ľadom a dalo ba sa na nej pestovať.

no ale ako to potom uskladnit-jablcka,zemiaky-prave sme toto rozoberali cez vikend,ze ked aj dopestujem,neda sa to slusne uskladnit.myslim na zimu,ked uz nemozes brat priamo zo zahrady sezonnu urodu.
lujza.j
04.03.13,11:35
no ale ako to potom uskladnit-jablcka,zemiaky-prave sme toto rozoberali cez vikend,ze ked aj dopestujem,neda sa to slusne uskladnit.myslim na zimu,ked uz nemozes brat priamo zo zahrady sezonnu urodu.

Ja som prvy krat mala jablka v garzi pod panelakom....nazbierane v oktobri....kukala som na ne su OK....boli v drevenej bednicke a ta v papierovej krabici....nad zemou cca. 1,5m....prikryte igelitkou....nikdy som nemala...ale mala som moznost si nazbierat priamo zo stromu u rodiny...cize mozno aj bio su....:)
osky
04.03.13,11:43
lujza tak to mas super
my mame veliku pivnicu ale je tam teplo,neda sa tam nic nechat na dlhsie zasoby-povodne tam obili vino,takze je to prisposobene na to.
zemiaky kamzite zacnu klicit,cibula hnit,jablka detto
keby sme aj urobili daku pivnicu vonku v zemi,nasi mi tvrdia ze aj tak to nebude fungovat...
Darina1234
04.03.13,11:45
osky, ked je v pivnici teplo, nepovazuj to za pivnicu, len nejaky sklad, pivnica musi byť studena a tmava
wagner
04.03.13,11:46
Vieš aký je tam sajrajt a kupuješ to. Ja to nekupujem, treba sa uskromniť so zeleninou, chleba si upiecť doma, mäso jesť zásadne domáce a nebudeš mať hlavu v smútku z nejakého sajrajtu.. Pochop, že tie potraviny nedoviezla vláda, ale súkromné firmy. Tie rozhodnú, či to zničia alebo podarujú. Už to prosím Ťa nerieš. Štát pre chudobných predsa nebude kupovať také potraviny. A nepovedz, že si nemáš kde dopestovať. Pozri sa koľko kvalitnej pôdy leží ľadom a dalo ba sa na nej pestovať.

Nechápeš, pozri zvýraznené
wagner
04.03.13,11:49
Vieš aký je tam sajrajt a kupuješ to. Ja to nekupujem, treba sa uskromniť so zeleninou, chleba si upiecť doma, mäso jesť zásadne domáce a nebudeš mať hlavu v smútku z nejakého sajrajtu.. Pochop, že tie potraviny nedoviezla vláda, ale súkromné firmy. Tie rozhodnú, či to zničia alebo podarujú. Už to prosím Ťa nerieš. Štát pre chudobných predsa nebude kupovať také potraviny. A nepovedz, že si nemáš kde dopestovať. Pozri sa koľko kvalitnej pôdy leží ľadom a dalo ba sa na nej pestovať.


jednak ak poznas aj ine moje prispevky,tak dost nakupujem z fariem alebo od sukromnikov,z marketov vyberam co kupim,podla udajov a osvedcenej kvality.
ano dovazaju vyrobcovia,ale statne organy su na to aby sankcionovali porusenie pravidiel-od bezneho obcana vymahaju aj opakovane tu istu sankciu a tu stat co nema financie,tak by mohol take pokuty vymahat,ale nema zaujem,bodaj by nepodvadzali,ked sa za to nikomu nic nestane.

Pozri zvýraznené - riešiš rozdávanie potravín, alebo pokuty? Pokiaľ viem tak rozdávanie potravín.
wagner
04.03.13,11:51
lujza tak to mas super
my mame veliku pivnicu ale je tam teplo,neda sa tam nic nechat na dlhsie zasoby-povodne tam obili vino,takze je to prisposobene na to.
zemiaky kamzite zacnu klicit,cibula hnit,jablka detto
keby sme aj urobili daku pivnicu vonku v zemi,nasi mi tvrdia ze aj tak to nebude fungovat...

Ja mám chladnú pivnicu.
lujza.j
04.03.13,11:53
lujza tak to mas super
my mame veliku pivnicu ale je tam teplo,neda sa tam nic nechat na dlhsie zasoby-povodne tam obili vino,takze je to prisposobene na to.
zemiaky kamzite zacnu klicit,cibula hnit,jablka detto
keby sme aj urobili daku pivnicu vonku v zemi,nasi mi tvrdia ze aj tak to nebude fungovat...

No ja som to len nahodou ....a pritom garaz uz mame nejaky ten rôcik....ale bola to skuska.....keby viac mrzlo.....asi by neprezili....
trisestri
04.03.13,12:03
[/COLOR]

Pozri zvýraznené - riešiš rozdávanie potravín, alebo pokuty? Pokiaľ viem tak rozdávanie potravín.

to keby nahodou nemali na vysoke pokuty,ale smajlici v tych prispevkoch hovoria ze to treba brat trochu z nadhladom:)nuz a nasi indiani by sa len potesili,ked oni radi aj konov a psi,len nech je mäso./inak dakedy mnoho veci spolu suvisi,aj ked sa to tak navonok nejavi,nuz a nemylim ze Merkelova je nejaka hlupana,kedze ten napad je od nej/
buchač
04.03.13,12:47
lujza tak to mas super
my mame veliku pivnicu ale je tam teplo,neda sa tam nic nechat na dlhsie zasoby-povodne tam obili vino,takze je to prisposobene na to.
zemiaky kamzite zacnu klicit,cibula hnit,jablka detto
keby sme aj urobili daku pivnicu vonku v zemi,nasi mi tvrdia ze aj tak to nebude fungovat...
...vašich pozdravujem .....:)

Nie je pivnica , ako pivnica ....
Veľa " mudrcov " si myslí , že odizolovaná - vybetónovaná komplet ( aj dlážka ) je to najlepšie ....
Ibaže veľký omyl...

Toto je moja pivnica ...žiaden betón , iba prírodné kamene a na spodku udupaná zemina ...:rolleyes:
Keď sú letné horúčavy , príjemný chlad a v zime zasa naopak ...;)
lujza.j
04.03.13,12:49
exklusize.....pivča.....:-)))
vratnik
04.03.13,14:00
...vašich pozdravujem .....:)

Nie je pivnica , ako pivnica ....
Veľa " mudrcov " si myslí , že odizolovaná - vybetónovaná komplet ( aj dlážka ) je to najlepšie ....
Ibaže veľký omyl...

Toto je moja pivnica ...žiaden betón , iba prírodné kamene a na spodku udupaná zemina ...:rolleyes:
Keď sú letné horúčavy , príjemný chlad a v zime zasa naopak ...;)

Buchač, krásna práca, staval si to sám? Vybavoval si aj stav. povolenie? Mohol by si popísať skladbu plášťa? Dík.
pavol54
04.03.13,14:50
to keby nahodou nemali na vysoke pokuty,ale smajlici v tych prispevkoch hovoria ze to treba brat trochu z nadhladom:)nuz a nasi indiani by sa len potesili,ked oni radi aj konov a psi,len nech je mäso./inak dakedy mnoho veci spolu suvisi,aj ked sa to tak navonok nejavi,nuz a nemylim ze Merkelova je nejaka hlupana,kedze ten napad je od nej/ To vieš Merkelová farárova dcéra má sociálne cítenie
buchač
04.03.13,15:39
Buchač, krásna práca, staval si to sám? Vybavoval si aj stav. povolenie? Mohol by si popísať skladbu plášťa? Dík.
Stavba ( samotná pivnička ) už bola , keď som kúpil chalupu ...takže , čo sa týka stavebného povolenia odpoveď znie - nie ...
Ja som len starý stav dal do nového šatu ...

Postup práce a materiál ... http://www.porada.sk/t198583-ako-postavit-kamenny-mur.html#post2116093

Foto ... http://www.porada.sk/t186192-p524-co-sa-mi-dnes-stalo-co-ma-rozculilo-a-co-ma-potesilo-ii.html#post2105872

Prvá fotka je ten starý stav ...:rolleyes:
Dvere sú už natreté ... :)
wagner
04.03.13,15:48
Zitulda
04.03.13,15:58
Máš úplnú pravdu a je to ukážková pivnička a v lete už vnej si popíjať dobré červené vínko v
vratnik
05.03.13,05:41
Buchač, veľmi pekné aj kamene sú farebné zaujímavé, dík za inšpiráciu, niečo také by som chcel mať aj na chate, keďže bude bez pivnice.
wagner
05.03.13,10:35
erik555
05.03.13,10:51
http://aktualne.atlas.sk/sme-to-co-jeme-pribehy-vasich-potravin-by-sa-vam-nepacili/slovensko/spolocnost/
Pekne pravdive konstatovanie...ale iba konstatovanie! Ako vsetko v tejto teme! A co dalej???
trisestri
05.03.13,17:48
trisestri
06.03.13,18:43
erik555
06.03.13,18:51
A preto, ked uz nic viac, tak aspon pri "novych" vyrobkoch citat etikety. (potom je uz druha vec, ci je to pravdive). Aj simon22 uz bude vediet :D
ivuliatko
06.03.13,19:33
lujza.j
07.03.13,18:58
korela
07.03.13,19:45
Tak dnes policajti pre istotu odprevádzali Poliakov s hnitým mäsom až po hranice.
Medzitým však zložili mäso v troch masiarstvách. Údajne kontrola u nich nič nenašla.
Ktovie, do čoho sa mali kuracie trupy a iné zapracovať?
korela
07.03.13,19:50
http://aktualne.atlas.sk/konske-maso-mohli-jest-aj-vase-deti-kontrolori-ho-objavili-v-troch-skolskych-jedalnach/slovensko/spolocnost/
Dnes sa varí v školách z polotovarov? Veď to je okrem iného asi aj drahšie, nehľadiac na výživnú hodnotu.
erik555
07.03.13,20:31
Tak dnes policajti pre istotu odprevádzali Poliakov s hnitým mäsom až po hranice.
Medzitým však zložili mäso v troch masiarstvách. Údajne kontrola u nich nič nenašla.
Ktovie, do čoho sa mali kuracie trupy a iné zapracovať?
To uz ani nie je iba polske svinstvo, ale aj slovenske, ked to u nas odoberaju. Ja by som sa zameral aj na tie prevadzky, kam to smerovalo! Pozatvarat vsetko!
misoft
07.03.13,21:05
Ale najlepšie na tom je, ako sa Poliaci "dušujú", aké kontroly oni robia - kua - keby nie náš minister sa nas*al, tak sme zaplavení tým svinstvom permanentne. Tu je vidieť, že poľská kontrola potravín asi existuje len na papieri. Toto by mali naši europoslanci v európskom parlamente pripomenúť - nech už tým Poliakom aj nejaké poriadne sankcie vytnú.
bjuty smis
07.03.13,21:39
hej, polské kontroly ťa trápia...

ale že to od nich slovenský masár bez mihnutia oka kúpi a potom predáva ako pomaly bio-slovenské, to nevidíš....
pavol54
07.03.13,21:54
hej, polské kontroly ťa trápia...

ale že to od nich slovenský masár bez mihnutia oka kúpi a potom predáva ako pomaly bio-slovenské, to nevidíš.... z hľadiska daňového ale podstatné je že si zaúčtoval do ceny výrobku (obeda) DPH, ale kam ju podel?
Jurino
07.03.13,23:34
Divné, na Slovensku sú ceny ovocia a zeleniny v takej hladine ako v Rakúsku ovocie a zelenina s označením BIO.
korela
08.03.13,00:58
Divné, na Slovensku sú ceny ovocia a zeleniny v takej hladine ako v Rakúsku ovocie a zelenina s označením BIO.
Mne to už ani nepríde divné. :-(
pavol54
08.03.13,03:52
Divné, na Slovensku sú ceny ovocia a zeleniny v takej hladine ako v Rakúsku ovocie a zelenina s označením BIO. keby len to ale aj autá máme u nás najdrahšie
erik555
08.03.13,11:02
A keby len auta, ale tam maju asi 2800 € priemerny plat so 6%nou nezamestnanostou, co na Slovensku je nejakych 800€ (?) so 14%nou nezamestnanostou. Ale to je uz do inej temy. Len mi vrta v hlave, ze tam podnikatelia nemaju problem vyplacat zamestnancom ovela vyssie platy, ale u nas, ked sa ma zdvihnut minimalny plat na 320€, tak uz kricia, ze budu musiet prepustat. V com moze byt chyba?!
Tweety
08.03.13,11:22
pavol54
08.03.13,11:25
A keby len auta, ale tam maju asi 2800 € priemerny plat so 6%nou nezamestnanostou, co na Slovensku je nejakych 800€ (?) so 14%nou nezamestnanostou. Ale to je uz do inej temy. Len mi vrta v hlave, ze tam podnikatelia nemaju problem vyplacat zamestnancom ovela vyssie platy, ale u nas, ked sa ma zdvihnut minimalny plat na 320€, tak uz kricia, ze budu musiet prepustat. V com moze byt chyba?! Ja som mal na takéto bububu alebo výhovorky jeden taký komentár " Strašia starú babu veľkým č.....m, a myslia sa že sa zľakne"
Tweety
08.03.13,15:23
Keď sa zodpovední budú takto k tomu stavať, hnilobu a nekvalitu tu budeme mať stále.
http://www.topky.sk/cl/10/1342698/Skandal-s-pachnucim-masom-pri-Martine--Zlyhali-veterinari-
trisestri
08.03.13,15:48
Keď sa zodpovední budú takto k tomu stavať, hnilobu a nekvalitu tu budeme mať stále.
http://www.topky.sk/cl/10/1342698/Skandal-s-pachnucim-masom-pri-Martine--Zlyhali-veterinari-
ktovie kto vsetko si masti vrecka na smejdoch-slovaci predaju za par eur aj vlastnu mater,cest vynimkam.
misoft
08.03.13,16:52
No ak by smradľavé neprišlo z Poľska, masár už nekúpi poľské smradľavé. Bude musét inde hladat.
korela
08.03.13,19:20
ktovie kto vsetko si masti vrecka na smejdoch-slovaci predaju za par eur aj vlastnu mater,cest vynimkam.
Nie všetci. ešte existujú ľudia s morálkou.
A tých ktorých spomínaš, polož si otázku, prečo sa k tomu znížia? Čo ich k tomu vedie?
Ja ich neospravedlňujem.

No a najprv predajú Poliaci, následne sa to predá aj na Slovensku. Ale veď nakoniec sa to točí takmer po celej Európe.
Čo je najpozoruhodnejšie na tom všetko je, že EÚ okamžite striktne nezakročila. To akoby vysielala signál s tichým súhlasom.
erik555
08.03.13,20:47
Nie všetci. ešte existujú ľudia s morálkou.
A tých ktorých spomínaš, polož si otázku, prečo sa k tomu znížia? Čo ich k tomu vedie?
Ja ich neospravedlňujem.

No a najprv predajú Poliaci, následne sa to predá aj na Slovensku. Ale veď nakoniec sa to točí takmer po celej Európe.
Čo je najpozoruhodnejšie na tom všetko je, že EÚ okamžite striktne nezakročila. To akoby vysielala signál s tichým súhlasom.
Cely svet sa toci okolo ekonomiky. Az na dalsom mieste je mozno nieco zdravsie, ekologickejsie a podobne.
korela
09.03.13,00:06
Cely svet sa toci okolo ekonomiky. Az na dalsom mieste je mozno nieco zdravsie, ekologickejsie a podobne.
A kde si nechal paragrafy v záujme zdravia človeka? Prečo sa neuvalí embargo tam kde treba?
erik555
09.03.13,11:30
A kde si nechal paragrafy v záujme zdravia človeka? Prečo sa neuvalí embargo tam kde treba?
No ako som pisal! Zial, v prvom rade ide o ekonomicke zaujmy...taky je svet, ja som si to uz vsimol.
pavol54
09.03.13,11:44
A kde si nechal paragrafy v záujme zdravia človeka? Prečo sa neuvalí embargo tam kde treba? Podnikatelia - dovozcovia serú na zákony ako je možné že každú zásielku potravín je treba pred dovozom na Slovensko hlásiť 24 hodín vopred ten poliak s tým hnilým mäsom je v tom nevinne, ja keby som bol úradník tak so slovenským importérom zacvičím. lebo ak je povinný hlásiť tak toho poliaka už musela čakať na mieste odberu veterinárna kontrola. a nenahlásený dovoz nemilosrdne do kafilérky komplet celý podľa dodacích listov, a ešte by mal súčasne čakať u odberateľa daňovák na kontrolu dokladov (faktúr). Ak ide vycvičiť vodičov aby dodržiavali rýchlosť tuto to nejde?
Jurino
09.03.13,12:51
A kde si nechal paragrafy v záujme zdravia človeka? Prečo sa neuvalí embargo tam kde treba?

Ja si myslím, že celé je to aj o nevôli a tichom súhlase zo strany našich zákonodarcov, ktorým tento stav vyhovuje. Doba je ťažká, nebude na dôchodky a celkom im vyhovuje čo národ zje a nevedomky si ničí zdravie vo forme skazených potravín, či konzumácií liekov so závažnými vedľajšími účinkami na zdravie človeka. Nie som zástanca akýchkoľvek konšpiračných teórií a vôbec tieto nezmysly nečítam, ale neustále zvyšovanie dôchodkového veku a redukcia výšky veku dožitia tomu všetkému len nasvedčuje ako vysokopostavení napomáhajú k tomu, aby nedošlo ku kolapsu celého systému.
Je to choré.
kutilko
09.03.13,16:26
Kto má možnost tak sa vráti k vlastnej produkcii potravín,háčik je v tom že aj tam zasiahne štát a ludi bude buzerovat...čím menej štátu tým lepší život
pavol54
09.03.13,16:44
Kto má možnost tak sa vráti k vlastnej produkcii potravín,háčik je v tom že aj tam zasiahne štát a ludi bude buzerovat...čím menej štátu tým lepší život v čom zasiahne štát pri vlastnej produkcii?
lujza.j
09.03.13,16:51
pavol54
09.03.13,16:57
toto už ako nazvať.....už nemám slov...... http://aktualne.atlas.sk/polske-potravinove-skandaly-nemaju-konca-v-popkorne-objavili-mykotoxiny/zahranicie/europa/ keby to nebola kukurica pukancová by som povedal že je to tá istá čo z nej robili nemci krmivo tiež obsahovala afla toxíny. ale na výrobu bioetanolu ide určite prvo triedna